معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال دای چیست؟ راهنمای کامل رمز ارز دای (DAI)

معرفی رمزارزها

مطالعه در 6 دقیقه

اگر به اقتصاد جهانی نگاه کنید حتما نقش دلار را به عنوان ارز جهانی واسطه خواهید دید. به این که چرا دلار قوی‌ترین ارز جهانی است کاری نداریم اما وقتی مبالغ قراردادها با دلار تعیین شود، شفافیت آن بیشتر و تبدیل ارز کشور طرفین قرارداد به آن راحت‌تر از زمانی است که مثلا یک کشور آسیایی بخواهد پول کشور خود را به پول یک کشور آمریکایی جنوبی تبدیل کند. همچنین در بازارهای سرمایه هدف شما فقط تبادل یک سهام با سهام دیگر و خرید و فروش مستمر نیست. گاهی لازم است سبد خود را پر نکرده و فقط بازار را رصد کنید. در این مواقع، پول خود را به صورت ارزهای فیات قدرتمند مثل دلار نگهداری می‌کنید.

نیاز به وجود چنین ارزی در بازار ارزهای دیجیتال باعث پیدایش استیبل کوین‌ها شد که ارزش آنها همیشه ثابت و برابر با یک دلار است و می‌تواند ارز واسطه در خرید و فروش سایر رمزارزها باشد. مشهورترین استیبل کوین‌ها شامل تتر (Tether) و ارز دیجیتال دای (Dai) هستند. تفاوت ارز دیجیتال دای با سایر استیبل کوین‌ها که اغلب از ارزهای فیات یا سایر دارایی‌ها به عنوان پشتوانه استفاده می‌کنند در این است که توکن DAI غیرمتمرکز بوده و توسط یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز مدیریت می‌شود و ریسک ارزهای فیات و سایر استیبل کوین‌های متمرکز مثل دخالت دولت‌ها یا تغییر قوانین پولی را ندارد.

DIA 5

ارز دیجیتال دای یک رمزارز غیرمتمرکز از خانواده استیبل کوین‌ها است که با ارزش ثابت ۱ دلار آمریکا ساخته شد. سازنده این رمزارز MakerDAO، یک سازمان غیرمتمرکز و خودگردان است که روی بستر بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کند. احتمالا با DAO آشنا هستید، سازمان‌های غیرمتمرکز خودگردان که مدیریت و نظارت بر آنها توسط کامیونیتی یا کاربران آنها انجام می‌شود. سازمان MakerDAO توسط جامعه سهام‌داران که در رای‌گیری برای تصمیمات مربوط به مدیریت سیستم Dai شرکت می‌کنند، اداره می‌شود.

ارز دیجیتال دای چطور کار می‌کند؟

این رمزارز بر بستر اتریوم قرار دارد و از قراردادهای هوشمند برای مدیریت تعداد موجودی‌ها و حفظ ارزش خود استفاده می‌کند. قراردادهای هوشمند به صورت خودکار موجودی را منطبق با تغییر در شرایط بازار، تعدیل می‌کنند. شاید سوال کنید چطور این تعدیل تعداد و ارزش انجام می‌شود؟

توکن DAI از بقیه رمزارزها مثل اتریوم (ETH) به عنوان وثیقه وام استفاده می‌کند. مثلا فرض کنید شما می‌خواهید از بانک وام بگیرید و ملک خود را به عنوان وثیقه قرار می‌دهید. ارزش ملک شما باید بیشتر از مقدار وام باشد و مقدار بهره وام هم ثابت است. در صورتی که نتوانید وام خود را به موقع تسویه کنید، بانک وثیقه شما را به مزایده گذاشته و می‌فروشد. در سیستم دریافت وام Dai هم به همین صورت است.

ارز دیجیتال دای چطور کار می‌کند؟

فرض کنید باید به ازای هر ارز دیجیتال دای که وام می‌گیرید ۲ دلار اتر به عنوان وثیقه قرار بدهید که تا زمان تسویه وام، در سیستم مسدود می‌شود و امکان دسترسی به آن را ندارید. در صورتی که بدهی خود را پرداخت نکنید، سیستم اترهای شما را به مزایده می‌گذارد.

اگر بخواهید این وثیقه و وام را لغو کنید باید مبلغ بدهی و سود آن را پرداخت کنید. سیستم برای حفظ ارزش ارز دیجیتال Dai در نسبت برابر با یک دلار، مبلغ بدهی و سود را می‌سوزاند. اگر قیمت ارزی که به عنوان وثیقه قرار داده‌اید، از مقدار مشخصی کمتر شود، کل وثیقه شما لیکویید می‌شود و دای‌های ایجاد شده می‌سوزد. وقتی ارزش وثیقه شما بالاتر برود تعداد ارز دیجیتال دای هم افزایش می‌یابد.

روش دیگری که برای حفظ ارزش توکن DAI برابر با ۱ دلار آمریکا استفاده می‌شود این است که شما در MakerDAO وثیقه می‌گذارید و توکن جدید ارز دیجیتال دای می‌سازید. هر یک از این ارزها برای شما یک دلار هزینه دارد. اما ممکن است قیمت آن در صرافی بیشتر از یک دلار باشد. پس کاربر انگیزه می‌گیرد که از این روش آربیتراژ استفاده کرده و با صرف هزینه یک دلار یک دای ایجاد کند و فورا آن را در صرافی به قیمت بالاتر بفروشد.

وقتی قیمت ارز دیجیتال Dai در صرافی به کمتر از یک دلار برسد، سیستم برای جبران این اختلاف قیمت به وام‌گیرندگان اجازه می‌دهد بدهی خود را با دای کمتر از یک دلار تسویه کنند. همین ثبات ارز دیجیتال دای، آن را به گزینه‌ای محبوب برای کاربرانی تبدیل کرده است که می‌خواهند از نوسان قیمتی ارزهای دیگر مانند بیت کوین در امان بمانند.

مزایای ارز دیجیتال Dai

توکن DAI علاوه بر پایداری ارزش و غیرمتمرکز بودن، مزایای دیگری هم دارد. مثلا، یک جایگزین مقرون به صرفه برای ارزهای فیات است که کارمزد تراکنش پایینی داشته و خرید و فروش آن نیاز به واسطه ندارد. برای دسترسی به این رمزارز هیچ مشکلی نخواهید داشت چون توسط صرافی‌ها و کیف پول‌های زیادی عرضه و پشتیانی می‌شود.

مزایای ارز دیجیتال Dai

چون ارز دیجیتال دای روی بستر بلاکچین اتریوم قرار دارد بنابراین با سایر سرویس‌های و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) که روی شبکه اتریوم ساخته شده باشند هم سازگاری دارد. این رمزارز توانسته است جایگاه خود را به عنوان یک استیبل کوین امن و پایدار، اثبات کند. تعداد کاربران ارز دیجیتال Dai دائما در حال افزایش است و پذیرش آن بین پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) گسترش پیدا کرده است.

می‌توانید از ارز دیجیتال دای برای تراکنش‌های روزانه استفاده کنید چون توکن DAI توسط بسیاری از فروشگاه‌ها و پلتفرم‌ها پذیرفته می‌شود. چون ارزش دای ثابت است می‌تواند مانند ارزهای فیات به عنوان پول مورد استفاده قرار بگیرد. در مجموع ارز دیجیتال دای یک استیبل کوین منحصر به فرد و خلاقانه است که راهی امن و باثبات برای ذخیره ارزش در سیستم مالی غیرمتمرکز ایجاد می‌کند. غیرمتمرکز بودن و استفاده از قراردادهای هوشمند باعث می‌شود که Dai به گزینه‌ای شفاف و قابل اعتماد برای کاربران که به دنبال جایگزینی برای ارزهای فیات هستند، تبدیل شود.

استیبل کوین دای بهتر است یا تتر ؟

اگر در حال حاضر مقدار زیادی اتریوم دارید و می‌خواهید با استفاده از استیبل کوین تراکنش انجام دهید، DAI یک انتخاب مطمئن است. استیبل کوین تتر هم یک انتخاب عالی است و اگر تراکنش‌های ساده با کارمزد کم می‌خواهید، تتر بهترین گزینه پیش روی شما خواهد بود.

برای کاربران ایرانی دای بهتر است یا تتر؟

به دلیل غیر متمرکز بودن دای، کاربران ایرانی که درگیر تحریم‌های بین المللی هستند با اطمینان خاطر بیشتری نسبت به تتر می‌توانند از آن استفاده کنند. در صورتی که تتر به صورت کاملا متمرکز اداره می‌شود و به راحتی می‌توان دارایی‌های تتر را مسدود کرد.