ارز دیجیتال

چرا لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی مهم است؟

ارز دیجیتال

مطالعه در 8 دقیقه

دیگر از آن دوران که تعداد ارزهای دیجیتال محدود یا انگشت‌شمار بودند گذشته است و امروزه بیش از ۲۴ هزار توکن و ارز دیجیتال مختلف در بازار وجود دارد. هر یک از این دارایی‌ها روی شبکه‌هایی مانند: اتریوم، بایننس چین، پالیگان و غیره راه‌اندازی می‌شوند و زمانی ارزش‌گذاری می‌شوند که در یک یا چند صرافی برای خرید و فروش لیست شوند.

در این مقاله از ایران بروکر بررسی می‌کنیم که چرا لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی نه تنها برای توسعه آن توکن مهم است؛ بلکه برای کاربران و دارندگان این توکن‌ها (یا ارزهای دیجیتال) نیز بسیار حائز اهمیت است.

لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی چیست؟

لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی به معنای اضافه‌شدن یک ارز به لیست ارزهای قابل معامله در صرافی است. وقتی یک صرافی تصمیم می‌گیرد ارزی را به فهرست جفت‌های معاملاتی خود اضافه کند، در واقع کاربران می‌توانند این ارز را بخرند و بفروشند. لیست شدن یک ارز معمولاً نشان از اعتبار و قابلیت آن ارز دارد و می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت و تقاضای ارز مورد نظر داشته باشد. برخی ارزهای دیجیتال به دلایلی از جمله: نقص‌های امنیتی، عدم تطابق با استانداردهای مربوطه یا عدم جذابیت کافی برای بازارها، ممکن است در یک صرافی لیست نشوند.

اهمیت لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی

برای درک اهمیت موضوع لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی، باید در نظر داشت که یک صرافی ارز دیجیتال مانند هر بازار دیگری است که در آن خریداران و فروشندگان توافقات خود را بر سر قیمت نهایی انجام می‌دهند. از زمان نخستین معاملات حتی در زمان‌های بسیار دورتر، روند انجام یک معامله به شکل چشم‌گیری تحول یافته است. در گذشته، معاملات اولیه بیشتر بر مبنای مبادله و تجارت کالا بوده است. از آن زمان تاکنون با ظهور ارزهای مختلف و تکامل شکل‌های مختلف پول (مانند سکه، پول کاغذی و ارزهای دیجیتال)، روند معاملات و تبادلات به شکل وسیعی انجام می‌شود.

ورود ارزهای دیجیتال به عرصه مالی، بازارها را به فضایی تبدیل کرده که هر فردی می‌تواند در این بازار نوپا شرکت کند و بتواند با میلیون‌ها کاربر دیگر در ارتباط باشد.

لیست شدن یک ارز دیجیتال در صرافی اهمیت زیادی دارد و برخی از تأثیرات و اهمیت‌های آن را در ادامه بررسی کرده‌ایم:

Effects and importance of listing a digital currency in the
  1. افزایش دسترسی: وجود یک ارز در لیست یک صرافی به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به استفاده از صرافی‌های دیگر یا سایر روش‌ها برای معامله به‌راحتی آن ارز را بخرند یا بفروشند.
  2. افزایش تقاضا و قیمت: زمانی که یک ارز در یک صرافی لیست می‌شود به دلیل دیده‌شدن بیشتر، می‌تواند باعث افزایش تقاضا، افزایش خرید آن ارز توسط کاربران و در نهایت افزایش قیمت آن ارز شود. این افزایش تقاضا و قیمت ممکن است به نوبه خود منجر به افزایش اعتبار و توجه بیشتر به ارز مورد نظر شود.
  3. اعتبار و امنیت: لیست شدن یک ارز در صرافی معمولاً به‌عنوان یک نشانه از اعتبار و امنیت آن ارز محسوب می‌شود. وقتی یک ارز توسط یک صرافی قبول شود، نشان‌دهنده این است که صرافی به اعتبار و امنیت آن ارز باور دارد.
  4. افزایش ارزش برای توسعه‌دهندگان: برای توسعه‌دهندگان یک ارز دیجیتال، لیست شدن در صرافی‌ها می‌تواند به‌عنوان یک پامپ قیمتی محسوب شود؛ چراکه افزایش دسترسی به ارز باعث افزایش تقاضا و قیمت می‌شود که می‌تواند برای توسعه‌دهندگان آن ارز دیجیتال سود قابل توجهی را به‌دنبال داشته باشد.

به‌صورت کلی لیست شدن یک ارز دیجیتال در یک صرافی اهمیت زیادی دارد و می‌تواند تأثیر زیادی بر روند توسعه و قیمت ارز داشته باشد. البته که صرفا لیست شدن یک ارز دیجیتال در یک صرافی معروف و شناخته‌شده به این معنی نیست که قطعا شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

دلایل لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی

برخی از دلایل اصلی لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی به اختصار به شرح زیر است:

  1. آزادی معامله توکن یا ارز دیجیتال: اساسی‌ترین انگیزه برای لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی، انجام معاملات است. در بازارها و صرافی‌ها، همه اشخاص با ارائه پیشنهادات خود و بر اساس منافع متقابل، معاملات خود را انجام می‌دهند. در این فرآیند، قانون عرضه و تقاضا نقش مهمی ایفا می‌کند و ارزش کلی کالاها و معاملات را تعیین می‌کند.
  2. دسترسی بیشتر به ارز دیجیتال: یکی از دلایل مهم دیگر لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی یا لیست شدن توکن در یک صرافی، آزادسازی و افزایش دسترسی آن‌ها است. در حال حاضر، بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جهان دسترسی به حساب بانکی ندارند و بیش از ۶۵ درصد از مردم قادر به استفاده از ابزارهای مالی نیستند. با ورود ارزهای دیجیتال به میدان، دسترسی به ابزارهای مالی جدید برای بسیاری از فراهم شده است. با لیست شدن یک توکن در صرافی، این آزادی بیشتر گسترش یافته است. به‌عنوان مثال، می‌توانید به سادگی ارز دیجیتال را به هر نقطه‌ای از جهان ارسال کنید یا حتی آن را بسوزانید و از بین ببرید. همچنین توانایی انجام معاملات افزایش یافته و دسترسی به بازارهای جهانی به‌راحتی ممکن است.
The main reasons for listing digital currency in the

بنابراین، لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی، به‌عنوان یک پل به افراد امکان می‌دهد تا به خدماتی دسترسی پیدا کنند که قبلاً در دسترس آن‌ها نبوده است؛ اقدامات لیست شدن یک ارز یا توکن در صرافی به منزله رفع موانع و افزایش فرصت‌های مالی برای همه است.

چگونه ارزهای جدید را خریداری کنیم؟

اگر بیش از یک سال است که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارید حتما با فرایندی مانند لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی آشنایی پیدا کرده‌اید. اغلب به این شکل است که این توکن‌ها در ابتدا در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ و پنکیک سواپ لیست می‌شوند. در مراحل بعدی که حجم معاملات آن‌ها افزایش می‌یابد در صرافی‌های متمرکز مانند بایننس و کوکوین نیز لیست می‌شوند. بدین صورت، کاربران می‌توانند ارزهای جدیدی را که وارد بازار می‌شوند از صرافی‌های غیرمتمرکز و متمرکز خریداری کنید.

این نکته بسیار مهم را نیز به یاد داشته باشید که لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی به معنای افزایش قیمت آن نیست! بارها مشاهده شده است یک ارز دیجیتال زمانی که در صرافی مانند بایننس لیست شده است اما ارزش آن افت شدیدی را تجربه کرده است.

همچنین بخوانید: چگونه پروژه های ارز دیجیتال را ارزیابی کنیم؟ آموزش یافتن بهترین پروژه های کریپتویی

برای پیدا کردن ارزهایی که قرار است به‌زودی در صرافی‌های معتبر لیست شوند، می‌توانید از وب‌سایت‌ها و ابزارهای زیر استفاده کنید:

ارزهای دیجیتال جدید ریسک زیادی در نوسانات قیمتی دارند و در هنگام مواجه شدن با آن، حتما مدیریت ریسک را بر دارایی‌های خود اعمال کنید. همچنین سرمایه‌ای را درگیر معاملات ارزهای دیجیتال جدید کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید.

آنچه در اهمیت لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی مطالعه کردیم:

با توجه به مطالب مطرح شده، می‌توانیم به نتیجه برسیم که صرافی‌ها نقش مهمی در جهان ارزهای دیجیتال ایفا می‌کنند؛ چراکه به افراد امکان می‌دهند که به آسانی به ارزهای رمزنگاری‌شده دسترسی داشته باشند و بر اساس نیازهایشان معامله کنند. همچنین، آن‌ها توانایی ایجاد پل‌هایی را با دنیای فیات فراهم می‌کنند که انتقال ارزش بین دو دنیا را بدون موانعی ممکن می‌سازد.

صرافی‌ها به خوبی نیازهای کاربران و نیاز وجود امکانات متنوع را درک می‌کنند و به سوی پلتفرم‌هایی کامل‌تر با سرویس‌های گسترده‌تر و گوناگون حرکت می‌کنند تا به نیازهای کاربرانشان پاسخ دهند. کاربران با داشتن تفاوت‌های مختلف در نیازها و امکانات اما با هدف مشترک آزادی اقتصادی و مالی در دنیای ارزهای دیجیتال، با هم متحد هستند.

سوالات پرتکرار در مورد اهمیت لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی

لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی چیست؟

لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی به معنای اضافه‌شدن یک ارز به لیست جفت‌های قابل معامله در صرافی است؛ در واقع کاربران می‌توانند این ارز را بخرند و بفروشند. لیست شدن یک ارز معمولاً نشان از اعتبار و قابلیت آن ارز دارد و می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت و تقاضای ارز مورد نظر داشته باشد.

ارزهای دیجیتال بر چه اساسی در صرافی لیست می‌شوند؟

امنیت بالا، داشتن تطابق با استانداردهای مربوطه، جذابیت کافی برای بازارها و پشتوانه اولیه ارز دیجیتال موردنظر.

چگونه ارزهای دیجیتال جدید را بخریم؟

قبل از پاسخ به این سوال فراموش نکنید که لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی به معنای افزایش قیمت آن نیست! بارها مشاهده شده است یک ارز دیجیتال زمانی که در صرافی مانند بایننس لیست شده ، ارزش آن افت شدیدی را تجربه کرده است. اما اغلب خرید ارزهای دیجیتال جدید به این شکل است که توکن‌ها در ابتدا در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ و پنکیک سواپ فهرست می‌شوند. در مراحل بعدی که حجم معاملات آن‌ها افزایش می‌یابد در صرافی‌های متمرکز مانند بایننس و کوکوین نیز لیست می‌شوند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید