از فورک تا کَش: ارز دیجیتال بیت کوین کش (BCH) چگونه به وجود آمد؟

ارز دیجیتال بیت کوین کش

ارز دیجیتال بیت کوین کش (Bitcoin Cash) با نماد BCH یک رمزارز است که با هدف افزایش تمرکززدایی از ارزهای دیجیتال ایجاد و عرضه شد. این ارز حاصل هارد فورک بیت کوین در سال ۲۰۱۷ است. هارد فورک زمانی رخ می‌دهد که یک بلاکچین به دو نیمه تقسیم شود. تعداد تراکنش‌هایی که در یک بلاک بیت کوین کش ثبت می‌شوند بسیار بیشتر از بیت کوین بوده و در نتیجه باعث کاهش زمان و هزینه تراکنش می‌شود. در این مطلب به معرفی ارز دیجیتال بیت کوین کش، تفاوت آن با بیت کوین و بررسی دستاوردهای آن می‌پردازیم.

ارز دیجیتال بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش یک ارز دیجیتال است که از هارد فورک بیت کوین در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. وقتی هارد فورک اتفاق می‌افتد یعنی یک بلاکچین به دو نیمه یا فورک تقسیم شده و این دو فورک با یکدیگر سازگاری ندارند. این شرایط یک تغییر بنیادین در پروتکل شبکه ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بلاک‌ها و تراکنش‌های نامعتبر قبلی، تایید اعتبار شوند یا برعکس آن اتفاق بیفتد. برای رخ دادن هارد فورک لازم است که تمام نودها یا کاربران، نرم‌افزار پروتکل خود را به آخرین نسخه، به‌روز‌رسانی کنند.

ارز دیجیتال بیت کوین کش چیست؟

هدف از ایجاد ارز دیجیتال بیت کوین کش استفاده از آن به عنوان یک سیستم پرداخت ارزان بود که بیت کوین هم در ابتدا تا حد زیادی با همین هدف ایجاد شد. هزینه تراکنش‌ها عموما کمتر از ۰.۰۱ دلار و زمان تایید تراکنش‌ها به طور چشمگیری کمتر از بیت کوین است و تنها در عرض چند ثانیه انجام می‌شود.

مسئولیت ایجاد و نگه‌داری از بیت کوین کش بر عهده جامعه فعالی از برنامه‌نویسان است که هنوز هم این ارز را جایگزین جدی برای بیت کوین می‌دانند چون از نظر آنها، بیت کوین بیشتر به ابزاری برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است و خیلی به عنوان یک سیستم پرداخت کارایی ندارد. بیت کوین به‌عنوان یک سیستم انتقال پول نفر به نفر (همتابه‌همتا) و مستقیم طراحی شد که نهادهای نظارتی و سایر واسطه‌ها را از تراکنش‌های مالی حذف می‌کرد.

ارز دیجیتال بیت کوین کش روی بستر Bitcoin Cash Node اجرا می‌شود که اکوسیستمی است که امکان انجام تراکنش با بیت کوین کش را برای کاربران فراهم می‌کند و در واقع بلاک چین بیت کوین کش محسوب می‌شود. می‌توان آن را به‌عنوان یک ماشین مجازی در نظر گرفت که شبکه را اجرا کرده و تراکنش‌ها را پردازش می‌کند.

آشنایی با ساز و کار بیت کوین کش

در سال ۲۰۱۷ وقتی برنامه‌نویسان روی مسیری که بیت کوین برای حل مشکلات ایجاد شده در بلاکچین باید طی می‌کرد به توافق نرسیدند، ارز دیجیتال بیت کوین کش متولد شد. هزینه تراکنش در بلاک چین بیت کوین که به‌عنوان تشویقی و عامل انگیزه‌بخش به ماینرها داده می‌شد تا افراد بیشتری به ماینر تبدیل شوند، بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ روند افزایشی داشت. در دسامبر ۲۰۱۷، کارمزد تراکنش‌ها به حدود ۰.۰۳ دلار به ازای هر تراکنش رسید.

معمولا هارد فورک زمانی رخ می‌دهد که گروه‌های ماینرها و برنامه‌نویسان نمی‌توانند روی آپدیت نرم‌افزار ناظر و کنترل‌کننده یک توکن به توافق برسند. در نتیجه، یک گروه به کار خود تحت قوانین قبلی ادامه داده و گروه دیگر جدا می‌شود و یک بلاک چین جدید با تنظیمات به‌روز‌رسانی‌شده نرم‌افزاری تولید می‌کنند. طی این فرآیند یک ارز دیجیتال جدید ایجاد می‌شود.

هارد فورک بیت کوین

آنچه باعث هارد فورک بیت کوین شد این بود که سازندگان ارز دیجیتال بیت کوین کش می‌خواستند اندازه بلاک‌های موجود در بلاکچین ر افزایش دهند تا بتوان تراکنش‌های بیشتری در آنها ذخیره کرد. به صورت تئوری هرچه تراکنش‌های یک بلاک بیشتر باشد، هزینه تراکنش کاهش می‌يابد. سایر برنامه‌نویسان موافق نبودند که این کار روش درستی باشد، بنابراین برنامه‌نویسان ارز دیجیتال BCH یک فورک از بلاک چین بیت کوین ایجاد کردند.

بلاکچین بیت کوین مشکلات مقیاس‌پذیری داشت چون نمی‌توانست از عهده تراکنش‌های زیاد برآید. به‌تدریج زمان تایید تراکنش و کارمزد در بلاک چین بیت کوین افزایش شدید پیدا کرد. علت آن هم در اصل محدودیت ۱ مگابایتی اندازه بلاک در بلاک چین بیت کوین بود. این محدودیت باعث می‌شد صف طولانی از تراکنش‌هایی که منتظر تایید بودند ایجاد شود چون بلاک‌ها نمی‌توانستند این حجم از تراکنش را مدیریت و پردازش کنند.

بلاکچین بیت کوین کش هم در مسیر خود چندین فورک را تجربه کرد. در سال ۲۰۱۸ بیت کوین ساتوشی ویژن (BSV) یک فورک از بیت کوین کش بود و آن را به ‌Bitcoin Cash ABC (BCHA) تبدیل کرد. در سال ۲۰۲۱ این ارز نام خود را به eCash تغییر داد.

تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش

بیت کوین کش پیشنهاد داد که مشکل مقیاس‌پذیری را با افزایش اندازه بلاک‌ها به ۸ تا ۳۲ مگابایت حل کند تا امکان پردازش تراکنش‌های بیشتری در هر بلاک فراهم شود. میانگین تعداد تراکنش‌ها در هر بلاک بیت کوین در زمان مطرح شدن این پیشنهاد توسط بیت کوین کش بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ عدد بود.

تفاوت دیگری که ارز دیجیتال بیت کوین کش با بیت کوین دارد عدم استفاده از SegWit است که روش دیگری برای گنجاندن تراکنش‌های بیشتر در یک بلاک بود. در این روش فقط اطلاعات یا متادیتای مربوط به تراکنش در یک بلاک باقی می‌ماند. اما در حالت معمول، همه جزئیات مربوط به تراکنش در بلاک ذخیره می‌شود.

بیت کوین کش در مدت زمان فعالیت خود دو بار اندازه بلاک‌ها را افزایش داده است. یک بار در سال ۲۰۱۸ که اندازه هر بلاک به ۸ مگابایت افزایش پیدا کرد. بار دوم در ژوئن ۲۰۲۲ بود که اندازه بلاک تا ۳۲ مگابایت ارتقا یافت.

آیا ارز دیجیتال بیت کوین کش هنوز وجود دارد؟

بیت کوین کش و بیت کوین SV

بله ارز دیجیتال بیت کوین کش برای خریدوفروش وجود دارد. این ارز کمی بیشتر از ۱۹ میلیون کوین در گردش دارد و در اواخر آگوست ۲۰۲۲، با سرمایه بازار ۲.۵۶ میلیارد دلاری و قیمت ۱۳۳.۵۰ دلار در جایگاه ۲۹ از فهرست برترین ارزهای جهان قرار داشت. هم‌زمان، بیت کوین SV با سرمایه بازار تقریبا ۱ میلیارد دلاری و قیمت ۵۵.۵۰ دلار در جایگاه ۴۸ قرار داشت. تعداد کوین‌های در گردش این ارز هم شبیه به بیت کوین کش است.

اگر زمان کافی برای بررسی صرافی‌های معتبر و در دسترس برای کاربران ایرانی ندارید، ایران بروکر در بخش بررسی صرافی‌های ارز دیجیتال در این رابطه اعتبارسنجی انجام داده است.

همچنین برای مشاهده قیمت ارز دیجیتال بیت کوین کش با نماد BCH به دلار و تومان می‌توانید به صفحه قیمت ارز دیجیتال BCH مراجعه کنید.

آیا بیت کوین کش پروژه موفقی بود؟

طبق مستندات منتشر شده در وب‌سایت ارز دیجیتال بیت کوین کش، این ارز با این هدف که بیت کوین کش باید بی‌نیاز از کسب مجوز و مقرون به صرفه باقی بماند تا بتواند به‌عنوان بهترین پول کاربردی در جهان مورد استفاده قرار بگیرد، ساخته شد. به‌طورخلاصه، تمرکز این پروژه بر فراهم کردن شبکه‌ای سریع، مطمئن و دارای کارمزد پایین و همچنین ایجاد یک نود استخراج حرفه‌ای بود که به بازخوردها توجه کرده و اصلاحات چشمگیر انجام دهد.

البته علی‌رغم بزرگ‌تر بودن اندازه بلاک و ظرفیت تراکنش‌ها در بیت کوین کش که هدف آن کمک به پذیرفته شدن توسط عموم مردم به عنوان شکلی از پرداخت بود، این ارز تا به امروز نوسانات زیادی را تجربه کرده و هنوز هم با استقبال گسترده از سوی مردم مواجه نشده است.

علت تفاوت قیمت بیت کوین کش و بیت کوین

بیت کوین کش از اواخر آگوست ۲۰۲۲ با قیمتی معادل کسری از بهای بیت کوین خرید و فروش می‌شود اما حجم این خریدوفروش‌ها بسیار کمتر از بیت کوین است چون تقاضا برای آن به اندازه بیت کوین نیست. بیت کوین کش هزینه تراکنش پایین‌تری دارد بنابراین انجام تراکنش با BCH صرفه‌جویی مالی بیشتری از بیت کوین برای تریدرها به همراه دارد. اما در مورد هر یک از این توکن‌ها باید به یاد داشته باشیم که اگر بیت کوین و بیت کوین کش ارزشمند هستند فقط به این خاطر است که مردم این‌طور فکر می‌کنند.

تفاوت بیت کوین کش با بیت کوین در یک نگاه

بلاک چین و ارز دیجیتال بیت کوین کش ایجاد شد تا امکان پردازش تعداد تراکنش‌های بالاتری را در یک بلاک ایجاد کند و از این طریق هزینه کارمزد و زمان تایید تراکنش‌ها را کاهش دهد. اما علی‌رغم وجود تفاوت های فلسفی که منجر به هارد فورک شد، بیت کوین کش و بیت کوین شباهت‌های فنی زیادی با یکدیگر دارند. آن‌ها از مکانیسم اجماع یکسانی استفاده کرده و تعداد توکن‌های هر دو ۲۱ میلیون عدد است.

۱. مزایای استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین کش چیست؟

بالا بودن سرعت تایید تراکنش‌ها، پایین بودن کارمزد

۲. کاربردهای BCH چیست؟

می‌توان از ارز دیجیتال بیت کوین کش برای خریدهای آنلاین یا حضوری در فروشگاه‌هایی که پرداخت با رمزارزها را می‌پذیرند، استفاده کرد. همچنین می‌توانید آن را به عنوان روشی برای سرمایه‌گذاری در کیف پول خود نگه دارید یا به خریدوفروش آن در صرافی‌ها بپردازید.

۳. آیا امکان استخراج بیت کوین کش وجود دارد؟

بله. می‌توان با استفاده از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای اختصاصی برای حل کردن معادلات پیچیده ریاضی و تایید تراکنش‌ها و افزودن آنها به بلاک چین، توکن‌های جدید استخراج کرد.

۴. آینده بیت کوین کش چیست؟

مانند هر ارز دیگری، آینده بیت کوین کش هم با عدم قطعیت همراه است. البته پذیرش آن به عنوان روش پرداخت در حال افزایش است و توسعه‌دهندگان آن به صورت مستمر در حال ایجاد بهبود و رفع مشکلات آن هستند.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.