ارز دیجیتال امپ چیست؟ معرفی توکن AMP

ارز دیجیتال امپ چیست؟ معرفی توکن AMP

همه ما بارها از روش‌های پرداخت سنتی برای پرداخت‌های خود استفاده کرده‌ایم و می‌دانیم که در بسیاری موارد این روش‌ها کند بوده و امنیت بالایی ندارند. همچنین در روش‌های پرداخت سنتی، وجود واسطه‌ها و نظارت سوم شخص وجود دارد. از طرفی حتی روش‌های پرداخت مبتنی‌بر بلاک چین اکثرا نمی‌توانند امنیت و سرعت را به طور همزمان حفظ کنند. معمولا یکی از این موارد برای رسیدن به دیگری قربانی خواهد شد. هدف ارز دیجیتال امپ (AMP) حل این مشکل از طریق یک راه‌حل غیرمتمرکز نوآورانه است که به شما سرعت و امنیت را ارائه می‌دهد. اما ارز دیجیتال امپ چیست؟

ارز دیجیتال AMP Token، یک توکن وثیقه دیجیتال است که برای اولین بار در سپتامبر (شهریور) سال 2020 معرفی شد. آمپ توکن انتقال ارز دیجیتال به شکلی فوری و ایمن را برای موارد استفاده در دنیای واقعی، مانند حمل و نقل و انتقالات تجاری، پرداخت به افراد و استفاده‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) تسهیل می‌کند. امپ یک توکن سازگار با ERC-20 است و به طور جهانی با پروتکل‌های تراکنش خارجی قابل همکاری است. در این مقاله ارز دیجیتال امپ و ویژگی‌های آن را دقیق‌تر بررسی خواهیم کرد.

ارز دیجیتال امپ چیست؟

ارز دیجیتال امپ یک پلتفرم متن‌باز مبتنی‌بر استاندارد ERC-20 است که روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است. این ارز دیجیتال به‌عنوان یک دارایی وثیقه عمل می‌کند تا سرمایه‌گذاری سریع و مطمئن در بازار را امکان‌پذیر کند. امپ با استفاده از قابلیت‌های قرارداد هوشمند که برای وثیقه طراحی شده، به‌شکلی غیرمتمرکز نیازهای کاربران را تامین می‌کند. Amp یک مکانیسم تقسیم وثیقه منحصربه‌فرد را ارائه می‌دهد که به منظور بهبود سازگاری قراردادهای مبتنی بر استیکینگ است.

ارز دیجیتال امپ چیست؟

طبق اطلاعات موجود در وب‌سایت این پروژه، آمپ توکن می‌تواند به‌‌عنوان یک توکن وثیقه دیجیتال، تمام دارایی‌های مورد نظر کاربران، مانند پرداخت‌های دیجیتال، ارزهای فیات، توزیع وام و درآمد حاصل از فروش اموال را ایمن کند. معاملات از طریق فرآیندی به نام استیکینگ (Staking) تضمین می‌شود. این فرایند تا زمانی که تراکنش تأیید شود، از قراردادهای هوشمند برای مسدود کردن دارایی‌ها استفاده می‌کند. سپس وجوه را برای طرف دریافت کننده آزاد می‌کند. از آنجایی که پروژه امپ متن‌باز است، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌هایی را ایجاد کنند که از آن برای ایمن کردن تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.

ارز دیجیتال امپ بر اساس دو تکنولوژی متمایز می‌شود: مدیران وثیقه و پارتیشن‌های توکن وثیقه. مدیران وثیقه (Collateral managers)، قراردادهای هوشمند امانی هستند که می‌توانند در صورت نیاز وثیقه را در یک پارتیشن‌ قفل کرده، آزاد کنند یا تغیر دهند تا عملیات انتقال ارزش تسهیل شود.

پارتیشن‌های توکن وثیقه (Collateral token partitions) معمولاً برای وثیقه کردن حساب، تراکنش یا برنامه‌ای استفاده می‌شود که سپرده‌های آن می‌تواند فوراً در بلاک چین اتریوم بررسی شود. با قراردادهای توکن Amp، پارتیشن‌های توکن ممکن است به صورت جداگانه نگهداری شوند. این موضوع به مدیران وثیقه اجازه می‌دهد تا قوانین متفاوتی را در مناطق جداگانه و منحصربه‌فرد، مرتبط با یک آدرس مجازی، اعمال کنند. از این طریق، افراد می‌توانند بدون نیاز به ارسال توکن‌ها به یک قرارداد هوشمند، با این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند.

تاریخچه ایجاد ارز دیجیتال آمپ توکن

حال که تا حدودی با این موضوع که ارز دیجیتال امپ چیست آشنا شدید، برای درک عملکرد AMP، بهتر است ابتدا در مورد پلتفرم پرداخت ارز دیجیتال فلکسا نتوورک (Flexa Network) بیشتر بدانیم. Flexa توسط تایلر اسپالدینگ (Tyler Spalding)، ترور فیلتر (Trevor Filter)، زکری کیلگور (Zachary Kilgore) و دانیل سی مک کیب (Daniel C. McCabe) در سال 2018 تأسیس شد. فلکسا یک شبکه متن‌باز است که پرداخت آنی ارزهای دیجیتال را هم به صورت آنلاین و هم در فروشگاه‌های تجاری تسهیل می‌کند.

 SPEDN برنامه‌ای است که توسط پروتکل پرداخت توسعه یافته است که از طریق آن کاربران می‌توانند پرداخت‌های ارز دیجیتال با بیت کوین (BTC)، اتر (ETH)، لایت کوین (LTC) و غیره را در بیش از 40,000 مرکز خرید در ایالات متحده و کانادا انجام دهند.  FlexaCoin (FXC) توکن بومی شبکه فلکسا بود.

تاریخچه ایجاد ارز دیجیتال آمپ توکن

در 8 سپتامبر (17 شهریور) سال 2020، شبکه Flexa ارتقاء خود را از توکن FXC، به توکن Amp اعلام کرد. امنیت ارز دیجیتال برای بازرگانان در طول تراکنش یکی از مسائل غالب است. بازرگانان می‌خواهند بدانند که آیا پرداخت ارز دیجیتالی که دریافت کرده‌اند تأیید شده است یا خیر. در حال حاضر، تأییدیه‌های بلاک چین‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات کار (PoW) ممکن است تا چند ساعت طول بکشد. همچنین هنگام استفاده از بلاک چین‌های مبتنی بر اثبات سهام (PoS)، زمان نهایی تراکنش ممکن است سریع‌تر باشد؛ اما شبکه‌ها در برابر حملات آسیب پذیرتر هستند. پروژه Amp به دنبال حل مشکلات سرعت و امنیت با توکن اصلی خود AMP است که برای وثیقه انتقال دارایی استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال امپ چگونه است؟

امپ توکن، یک ارز دیجیتال متن‌باز است. هر معامله‌گر یا شرکتی که مایل به استفاده از درگاه پرداخت ارز دیجیتال برای عملیات روزانه خود باشد، می‌تواند از این ارز دیجیتال استفاده کند. هدف اصلی AMP این است که به عنوان وثیقه برای تراکنش‌های ارز دیجیتالی استفاده شود که از پروتکل پرداخت Flexa استفاده می‌کنند. کاربران برای کمک به تعادل بین استخرهای وثیقه و حفظ یکپارچگی وثیقه، AMP را استیک می‌کنند. با به اشتراک گذاشتن AMP، انواع تبادل ارزش از پرداخت‌های دیجیتال تا توزیع وام و فروش ملک تضمین می‌شود.

مقدار AMP خرج شده نمی‌تواند از کل مقدار AMP موجود در مجموعه وثیقه آمپ بیشتر شود. با این حال، با نزدیک شدن مقدار AMP خرج شده به مقدار AMP استیک شده در مجموعه وثیقه، پاداش‌ها به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. هر برنامه‌ای که برای استیک کردن AMP استفاده می‌شود، استخر وثیقه خاص خود را دارد. بنابراین وقتی کاربران برای کسب جوایز بیشتر به استخرهای مختلف وثیقه جذب می‌شوند، استخرها به طور طبیعی متعادل می‌شوند و به تعادل سالمی دست می‌یابند.

همانطور که پیش از این در بخش ارز دیجیتال امپ چیست به آن اشاره کردیم؛ AMP از دو ویژگی مدیران وثیقه و پارتیشن‌های توکن پشتیبانی می‌کند. هرکسی که از AMP به عنوان وثیقه استفاده کند، می‌تواند یک مدیر وثیقه ایجاد کند. مدیران مانند یک حساب امانی عمل کرده و می‌توانند با قوانین خاصی مطابق با اهداف شخصی‌سازی شود. همچنین با پارتیشن‌های توکن، می‌توان AMP را بدون نیاز به انتقال آن به قرارداد هوشمند دیگری استیک کرد.

توکن AMP چیست؟

توکن AMP، ارز دیجیتال بومی شبکه AMP Token، یک توکن حاکمیتی است. حاکمیت توکن AMP فرآیندی است که از طریق آن دارندگان توکن اجازه دارند در سیستم رای‌گیری شبکه شرکت کنند. این یک فرآیند ضروری برای شبکه‌های غیرمتمرکز موجود است؛ زیرا اجازه می‌دهد تا به جای نظارت و مدیریت یک نهاد متمرکز، اکوسیستم به دست کاربران مدیریت شود. برای اینکه رای کاربران در حاکمیت AMP محاسبه شود، یک کاربر باید در مجموع 1,000,000,000 توکن داشته باشد که 1 درصد از کل عرضه است. به عبارت ساده، یک رای برابر با تعداد توکن ذکر شده است. با این حال، دارندگان توکن می‌توانند گرد هم آمده و عرضه مورد نیاز برای رای دادن را با یکدیگر تامین کنند.

توکن AMP چیست؟

در مجموع 100 میلیارد توکن AMP در بازار وجود دارد. 10 درصد از دارایی‌ها برای توسعه شبکه استفاده می‌شود. 20 درصد بین مجموعه کارکنان و بنیانگذاران این شبکه توزیع می‌شود. 20 درصد دیگر نیز قفل شدند. 50 درصد باقی‌مانده از دارایی وثیقه نیز به طور مساوی برای کمک‌های مالی و صندوق‌های توسعه تقسیم شد.

اکوسیستم Amp در حال حاضر روش‌های متعددی را برای استفاده و دریافت آمپر ارائه می‌کند، از استیک کردن پرداخت‌ها تا ایجاد ثبات از طریق نقدینگی: برخی از پلتفرم‌ها برای استیک این دارایی عبارتند از: بکنور، یونی سواپ، سوشی سواپ، بلنسر، پولونیکس، بیترکس، جمینی، کوین بیس،فلکسا و غیره. طی یک فروش خصوصی در سال 2020، فلکسا 6 میلیون دلار از طریق توکن AMP جمع آوری کرد.

قیمت ارز دیجیتال امپ

AMP در 9 سپتامبر (شهریور) سال 2020 با قیمت 0.009 دلار راه‌اندازی شد و برای چندین ماه تا پایان ژانویه (دی) سال 2021، قیمت آن ثابت ماند، زمانی که به سرعت شروع به صعود کرد و در 14 فوریه (بهمن) سال 2021 به 0.036 دلار رسید. قبل از افزایش قیمت در آوریل، قیمت ارز دیجیتال امپ کمی ریزش داشت. سپس در تاریخ 19 آوریل (30 فروردین) به سطح قیمتی 0.06 دلار و در 9 می (19 اردیبهشت) به 0.07 دلار رسید. قیمت توکن AMP پس از آن کاهش یافت و تا 24 می (3 خرداد) به سطح حمایت 0.03 دلار کاهش یافت.

در اوایل ژوئن (خرداد) سال 2021، AMP در صرافی کوین بیس (Coinbase) لیست شد و قیمت آن کمی بعد در 16 ژوئن (26 دی) سال 2021 به بالاترین حد خود یعنی 0.12 دلار افزایش یافت. این سطح قیمتی حفظ نشد و تا 21 ژوئیه (1 بهمن) تا سطح حمایت 0.04 دلار کاهش یافت. از این تاریخ به بعد، قیمت AMP سطح حمایت خود را شکست و روند نزولی طولانی را طی کرد و تا پایان سال 2022 در حدود 0.003 دلار تثبیت شد. در اواسط ژانویه (دی) سال 2023، AMP بار دیگر رشد کرد و تا قیمت 0.005 دلار رسید. در زمان نوشته شدن این مقاله، این ارز دیجیتال با قیمت 0.003 دلار معامله می‌شود.

بر اساس عملکرد قیمت توکن AMP، پیش‌بینی می‌شود که در سال 2023، حداقل قیمت ارز دیجیتال AMP حدود 1.22 دلار باشد. به عقیده تحلیل‌گران حداکثر قیمت AMP حدود 1.83 دلار است. در تحلیل‌های بلند مدت نیز تا سال 2030، با میانگین قیمتی 11.25 دلار معامله خواهد شد.

آینده ارز AMP چگونه است؟

در این مقاله به بررسی اینکه ارز دیجیتال امپ چیست پرداختیم. پروتکل Amp که یک سرویس توکن وثیقه برای تراکنش‌های ایمن است، نه تنها ادغامی هوشمندانه با پروتکل پرداخت فلکسا است، بلکه مشکلاتی از قبیل مقیاس‌پذیری، امنیت و عدم تمرکز بلاک چین را نیز حل می‌کند. با این وجود آیا سرمایه‌گذاری در این دارایی ایده خوبی است؟

توکن Amp توسط تیم فلکسا توسعه یافته و پشتیبانی می‌شود. آنها از سال 2018 فعالیت می‌کنند، حضور خوبی در بازار داشته و تجربه خدمات‌رسانی به میلیون‌ها مشتری در سطح جهانی را دارند. توکن Amp توسط بسیاری از بلاک چین‌ها و غول‌های صنعت DeFi نیز پذیرفته شده است. پروژه‌هایی مانند یونی سواپ، سوشی سواپ، بلنسر ، چین لینک و Loopring با پروتکل Amp همکاری می‌کنند تا عملکردهای خود را افزایش دهند. همچنین این ارز دیجیتال یکی از سریع‌ترین بلاک چین‌ها از نظر زمان تراکنش در بازار است. سرمایه‌گذاران بلند مدت باید همواره متوجه این پتانسیل‌ها باشند.

امنیت توکن آمپ و مشارکت‌های قوی آن به ما این اطمینان را می‌دهد که AMP و Flexa Network می‌توانند عملکرد بسیار خوبی در آینده داشته باشند. از این رو، ما مطمئن هستیم که AMP با افزایش امنیت، شاهد رشد قابل توجهی در ارزش خواهد بود. با این حال، این دیدگاه‌‌ها جنبه توصیه مالی و پیشنهاد خرید ندارند؛ زیرا آلت کوین‌ها همواره در معرض نوسانات بازار هستند. بنابراین، همیشه توصیه می‌شود قبل از سرمایه‌گذاری در هر آلت‌کوین، تحقیقات لازم را انجام دهید و هیچوقت با پولی سرمایه‌گذاری نکنید که توانایی از دست دادن آن را ندارید.

ارز دیجیتال امپ را کجا ذخیره کنیم؟

این ارز دیجیتال را می‌توان در کیف‌ پول‌های سخت‌افزاری، مانند لجر نانو اس و کیف پول‌های نرم‌افزاری متفاوتی، مانند تراست والت ذخیره کرد.

آیا قیمت ارز AMP افزایش خواهد یافت؟

در زمان نوشته شدن این مقاله، در 24 ساعت گذشته، ارزش این دارایی 0.000005 دلار افزایش یافته است. همچنین در 7 روز گذشته، AMP روند صعودی خوبی داشته است و حدود 9.11 درصد افزایش یافته است. آمپ اخیراً پتانسیل بسیار قوی از خود نشان داده که می‌تواند فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

از کجا ارز دیجیتال امپ بخریم؟

شما می‌توانید ارز دیجیتال AMP را از صرافی‌هایی که توسط ایران بروکر بررسی شده‌اند در بخش لیست صرافی‌های امپ مشاهده کنید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();
درباره نویسنده

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.