بازار بیمه

اگریگیتور بیمه چیست؟ | آشنایی با راه حل انتخاب بیمه

بازار بیمه

مطالعه در 15 دقیقه

تنوع شرکت‌های بیمه و گسترش خدمات آن‌ها، باعث شده تا بسیاری از افراد زمان انتخاب بیمه مورد نظر خودشان بسیار مستاصل شوند! در تمام فرآیند انتخاب و خرید بیمه، سوالات بی‌جواب زیادی ذهن مراجعه‌کنندگان را درگیر می‌کند؛ سوالاتی مانند اینکه کدام شرکت بیمه خدمات بهتری ارائه می‌دهد یا کدام شرکت بیمه قیمت‌گذاری بیشتری دارد. اگر شما هم از این دسته افراد هستید و زمان انتخاب شرکت‌های بیمه و یا مهم‌تر از آن نوع بیمه، بسیار سردرگم و مضطرب می‌شوید با ما همراه باشید تا با راه حل انتخاب بیمه، یعنی اگریگیتور بیمه آشنا شوید!

اگریگیتور بیمه به زبانی ساده!

در سال‌های اخیر در اثر ذائقه‌ مشتریان و تمایل به خریدهای غیر حضوری و آنلاین، کانال‌های توزیع جدیدی برای محصولات بیمه‌ای ایجاد شده است که یکی از این کانال‌ها، اگریگیتورها هستند. به همین دلیل است که به طور متوسط نرخ رشد اگریگیتورها در این سال‌های اخیر روندی صعودی داشته است. اما سوال پیش می‌آید که دقیقا هدف اگریگیتور بیمه چیست و کاکرد آن نیز به چه شکلی است؟ به‌طور عام و ساده می‌توان اگریگیتور را به‌صورت زیر تعریف کرد :“اگریگیتور به وب‌سایت یا برنامه‌ای گفته می‌شود که در آن مجموعه‌ای از شرکت‌ها، برندها و … که زمینه فعالیتی یکسانی دارند، نشان داده شده تا شرایط برای مقایسه و انتخاب بهتر کاربران فراهم شود.”

مطمئنا بعد از خواندن این تعریف سایت‌های بسیاری به ذهنتان می‌رسد که این کاربرد را دارند! بله درست است؛ در تمامی کشورها سایت‌هایی وجود دارد که بستری را برای به اشتراک گذاری تجربه‌های منفی و مثبت استفاده از محصولات و یا خدمات خاصی را فراهم می‌کنند. با استفاده از این سایت‌ها مشتریان می‌توانند حق انتخاب بیشتری داشته باشند و آگاهانه محصولات و خدمات مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت خریداری نمایند. این تعریفی کلی از مفهوم کلمه اگریگیتور بود، اگر می‌خواهید با کاربرد اگریگیتور در بیمه آشنا شوید با ما همراه باشید!

اگریگیتور بیمه چیست؟

همانطور که گفته شد، اگریگیتور به سایت و یا برنامه‌ای می‌گویند که در آن فضایی برای مقایسه میان محصولات و خدمات مشابه انواع برند‌ها فراهم شده تا افراد بتوانند با دید گسترده‌تر و آگاهانه‌تر این خدمات را با یکدیگر مقایسه کرده و در آخر بهترین آن‌ها را بر اساس نوع نیاز خود، انتخاب کنند.با توجه به این توضیحات، اگریگیتور بیمه، مانند سایت‌های دیگر خدمات رسانی، شرکت‌های بیمه و انواع خدمات آن‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد و شرایط مقایسه‌ کامل بین آن‌ها و خرید آگاهانه را فراهم کرده ‌است.

همچنین این موضوع باعث می‌شود که شرکت‌های بیمه‌ به راحتی خدمات و محصولات خود را در اختیار کاربران قرار داده و در کوتاه‌ترین زمان شرایط فروش خدمات خود را فراهم کنند.

در واقع متقاضی‌های بیمه با مراجعه به اگریگیتور بیمه می‌توانند بیمه‌نامه مورد نظر خود را استعلام کنند و پس از انتخاب بهترین بیمه‌نامه، برای خرید آنلاین اقدام کنند. علاوه بر این، این برنامه توانسته است که با بستر سازی و ایجاد فضای مناسب، استعلام بیمه و خرید و فروش را راحت‌تر و سریع‌تر کرده و تحول عظیمی ‌در صنعت بیمه به وجود آورد. با گسترش تکنولوژی و استفاده از دنیای فناوری و اینترنت، خرید از طریق اگریگیتور بیمه می‌تواند مشغله افراد را کاهش دهد؛ به عبارتی دیگر شما می‌توانید تنها با چند کلیک ساده مناسب‌ترین بیمه برای خودتان را انتخاب کرده و از خرید خود نهایت لذت را ببرید!

آشنایی با تاریخچه اگریگیتور بیمه

اگریگیتور بیمه (Aggregator)، یک مفهوم نسبتا مدرن و جدید است که در سال‌های اخیر به ویژه در کشورهای پیشرفته، مورد توجه بسیاری از افراد و شرکت‌ها بیمه قرار گرفته است. در کشورهایی مانند ایالات متحده، انگلستان، و کانادا، اگریگیتور بیمه به عنوان یک ابزار مفید و کاربردی، برای مقایسه و خرید بیمه‌نامه‌ها به کار گرفته شده است. این ابزارها به مشتریان این امکان را می‌دهند تا قیمت‌ها و شرایط بیمه‌نامه‌ها را از چندین شرکت بیمه مقایسه کرده و بهترین گزینه را انتخاب کنند.

اما مفهوم اگریگیتور برای نخستین‌بار در انگلستان مطرح گردید که پس از گذشت ۱۰ سال، ۶۰% بیمه‌نامه‌های خودرو و ۵۰% بیمه‌نامه‌های شخصی از این طریق به فروش رسید. بعد از مدتی این فناوری به کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، سوئد، ایتالیا، اسپانیا، ایرلند و هلند وارد گردید. به‌طورکلی می‌توان گفت بیشترین پیشرفت اگریگیتورها در کشورهای اروپایی بوده و کم‌ترین گسترش آن در آسیا رخ داده است.

علاوه بر آن، در کشورهایی مانند ژاپن و آلمان نیز، استفاده از اگریگیتور بیمه به تدریج در حال گسترش است. این کشورها هم از این فناوری برای ارائه گسترده‌تر خدمات بیمه به مشتریان خود استفاده می‌کنند. در چندین سال گذشته در بازار این کشورها، استفاده از اگریگیتور بیمه رشد قابل توجهی داشته‌ است.

در کشورهای در حال توسعه نیز، اگریگیتور بیمه به تدریج به عنوان یک راهکار برای افزایش دسترسی به بیمه در میان مناطق پرجمعیت‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر آن، این ابزارها می‌توانند به مردم در مناطق روستایی و دورافتاده کمک کنند تا به راحتی بیمه‌نامه مورد نظر خودشان را انتخاب کرده و خریداری کنند!

آشنایی با تاریخچه اگریگیتور بیمه

در کل، اگریگیتورهای بیمه به عنوان یک ابزار موثر برای افزایش شفافیت و رقابت در صنعت بیمه شناخته شده‌اند و در سراسر جهان به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ابزارها به مشتریان این امکان را می‌دهند تا به طور آسان و مستقیم بیمه‌نامه‌های مختلف را مقایسه کرده و بهترین گزینه را برای نیازهای خود انتخاب کنند. همانطور که گفته شد، کشور انگلیس موفق‌ترین پایگاه برای اگریگیتورها بوده است. در واقع بیشتر از نیمی از فروش بیمه اتومبیل در این کشور از طریق اگریگیتورها انجام شده است که رقمی بسیار حیرت‌انگیز است!

شیاد باور این مطلب برایتان سخت باشد اما امریکا یکی از کم‌کارترین نمونه‌ها در استفاده از اگریگیتورها است که از جمله دلایل این امر، بازاریابی قوی برندهای معتبر بر روی فروش مستقیم است! مطالعه‌ این وضعیت در آسیا نیز نشان می‌دهد که کشور هند در این حوزه فعال‌تر از سایر کشورها بوده و چندین اگریگیتور قوی و معتبر در این کشور حال فعالیت هستند.

کاربرد اگریگیتور بیمه‌ها چیست؟

همانطور که گفته شد، اگریگیتور بیمه با هدفی ساده و کاربردی ارائه شده است.  این سامانه با ارائه رقابتی‌ترین نرخ‌ها به کاربر، فرآیند خرید و انتخاب بیمه را ساده‌تر می‌کنند. اگریگیتور بیمه معمولا پیشنهادات را به صورت جدولی ارائه می‌کند که قیمت‌های مختلف در آن درج و رتبه بندی شده است. این رتبه بندی از ارزان‌ترین تا گران‌ترین نرخ‌ها را نشان می‌دهد تا اتنخاب برای مشتریان ساده‌تر باشد.

به این ترتیب همه قیمت‌ها، پوشش‌ها و سقف تعهدات بیمه‌نامه‌ها در سامانه اگریگیتور بیمه به صورت آنلاین به روز می‌شود و در سریع‌ترین زمان ممکن بعد از درخواست، در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. اما به خاطر داشته باشید که خریداران بیمه باید در هنگام پر کردن فرم‌های مربوط به تمدید و خرید بیمه‌نامه، اطلاعات لازم برای محاسبه قیمت را به درستی و صادقانه پر کنند.

اما از طرفی دیگر، اگریگیتور بیمه یک ابزار بسیار مهم در صنعت بیمه است که به شرکت‌های بیمه کمک می‌کند تا فرآیندهای خود را بهبود بخشیده و خدمات بهتری را به مشتریان خود ارائه دهند. یکی از کاربردهای اصلی اگریگیتور بیمه، اتوماسیون فرآیندهای بیمه است. این ابزار به شرکت‌های بیمه این امکان را می‌دهد که فرآیندهای خود را به صورت خودکار انجام دهند؛ فرایندهایی از جمله ارزیابی خطر، ارائه پیشنهادات بیمه، و صدور بیمه‌نامه. این منجر به کاهش زمان و هزینه‌های مرتبط با فرآیندهای بیمه می‌شود و به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که از تجربیات و انتقادات مشتریان آگاه شده و خدمات خشنودکننده‌تری را به آنان ارائه دهند.

نکته مهمی ‌که وجود دارد این است که با ورود ابزارهای آنلاین، افراد بسیاری تمایل دارند که از این امکانات استفاده کنند. اما این موضوع، صنعت بیمه را با خطر بزرگی مواجه کرده است. علت اصلی‌ این امر، این است که با ورود این برنامه‌ها در صنعت بیمه، تمایل به کسب نام و نشان تجاری کاهش پیدا کرده است و ارائه برخی از خدمات با توجه به قیمت آن‌ها مقایسه شده و مورد بررسی قرار می‌گیرند.

کاربرد اگریگیتور بیمه‌ها چیست؟

این موضوع موجب نگرانی شرکت‌های بیمه‌ای بزرگ با قدمت فعالیت طولانی شده است؛ زیرا شرکت‌های کوچک‌تر و نوپا رقابت را فقط در نوع قیمت گذاری‌ها دیده و سعی می‌کنند قیمت کمتری نسبت به شرکت‌های بزرگ ارائه دهند. البته توجه داشته باشید که این موضوع در برخی از موارد به ضرر کابر خواهد بود.

اما امروزه با گسترش اینترنت، فناوری و استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توان بخشی از این مشکل را پشت سر گذاشت و با دید گسترده‌تر و کامل‌تری بیمه‌نامه را تهیه کرد. به این ترتیب که الگوهای رفتاری شرکت‌های بیمه و سابقه آن‌ها با یک جستجوی ساده مشخص خواهد شد. در نتیجه کاربر به راحتی می‌تواند به شرکت بیمه و خدمات آن اطمینان کند.

همچنین موضوع مهمتر این است که استقبال کاربر از این برنامه‌ها باعث شده‌است که شرکت‌های بیمه‌ای احساس رقابت داشته باشند و برای حضور موثر خود تلاش بیشتری کنند. به عبارتی دیگر شرکت‌های بهمه با توجه به بررسی رفتار مشتری‌ها می‌توانند برنامه‌ریزی بهتری برای چگونگی ارائه خدمات خود کنند. زمانی یک صنعت رشد خواهد کرد که شرایط رقابت تنگاتنگی در آن حوزه فراهم شده و محصولات با استراتژی‌های اصولی متفاوتی به فروش برسند.

مزایای اگریگریتور بیمه چیست؟

همانطور که گفته شد، اگریگیتور بیمه یک ابزار مهم در صنعت بیمه است که به شرکت‌های بیمه کمک می‌کند تا اطلاعات بیمه‌ای خود را بهبود بخشیده و فرآیندهای خود را بهینه‌سازی کنند. در زیر به برخی از مزایای اگریگیتور بیمه اشاره می‌کنم:

  • افزایش رقابت‌پذیری: با استفاده از اگریگیتور بیمه، شرکت‌های بیمه می‌توانند رقابت‌پذیری خود را افزایش دهند. این ابزار به شرکت‌ها کمک می‌کند تا بهبود‌های لازم را در فرآیندهای خود ایجاد کرده و بازار را بهتر شناسایی کنند.
  • افزایش بهره‌وری: استفاده از اگریگیتور بیمه منجر به افزایش بهره‌وری در شرکت‌های بیمه می‌شود. این ابزار باعث بهبود فرآیندها، کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت خدمات می‌شود که در نهایت به افزایش بهره‌وری کلی شرکت‌ها منجر می‌شود.
  • ایجاد فضایی مناسب برای نوآوری: فضای رقابتی باعث شده‌است که نوآوری در صنعت بیمه ‌ایجاد شود و روز به روز شرکت‌ها بیمه، سرویس‌ها و خدمات خود را ارتقا دهند.
مزایای اگریگریتور بیمه چیست؟
  • صرفه‌جویی در وقت و انرژی: خرید از طریق این برنامه و سایت‌ها، نیاز به مراجعه حضوری را از بین می‌برد و حجم قابل توجهی از ترافیک را کاهش داده‌است. استفاده بهینه از زمان، برای بسیاری از افراد اهمیت دارد و ترجیح می‌دهند، وقت خود را در ترافیک‌های خیابان هدر ندهند. افراد می‌توانند، تنها با چند کلیک بیمه‌نامه خود را تهیه کنند. در حقیقت صرفه‌جویی در زمان و انرژی وجود دارد.
  • افزایش سرعت عمل: با استفاده از اگریگیتور بیمه، شرکت‌های بیمه می‌توانند فرآیندهای خود را بهبود بخشیده و سرعت عمل خود را افزایش دهند. این ابزار باعث می‌شود که شرکت‌ها بتوانند به مشتریان خود خدمات سریع‌تری ارائه دهند و به موقع به نیازهای آن‌ها پاسخ دهند.

معایب اگریگیتور بیمه چیست؟

علاوه بر مزایای بیشمار، فناوری اگریگیتور بیمه معایبی نیز دارد که در ادامه به آن‌حا خواهیم پرداخت!

  • کاهش تعامل انسانی: استفاده از اگریگیتور بیمه ممکن است منجر به کاهش تعامل انسانی با مشتریان شود. این موضوع ممکن است باعث از دست رفتن ارتباط شخصی و اعتماد مشتریان به شرکت بیمه شود.
  • وابستگی به فناوری: استفاده از اگریگیتور بیمه ممکن است باعث افزایش وابستگی به فناوری شود. این موضوع ممکن است در صورت بروز مشکلات فنی، تاخیر در ارائه خدمات یا قطع خدمات را به همراه داشته باشد.
  • کاهش کیفیت بیمه‌نامه‌ها و خدمات: به دلیل اینکه وجه تفاوت بسیاری از شرکت‌های بیمه قیمت‌های خدمان آن‌ها است، ممکن است برخی شرکت‌ها به خاطر پایین نگه داشتن قیمت کیفیت کار خود را هم کم کنند.

وضعیت اگریگیتورهای بیمه در ایران

در سال‌های اخیر تعدادی اگریگیتور در ایران نیز فعال شده‌اند از جمله، ازکی، بیمه دات کام، بیمه بازار و… بنابر یک آمار غیررسمی، در حال حاضر سه درصد از فروش بیمه در ایران به صورت آنلاین است که ۸۰ درصد از این میزان توسط اگریگیتورها انجام می‌شود. به نظر می‌رسد اگرچه بیمه مرکزی چندین بار فعالیت برخی از اگریگیتورها را غیرقانونی اعلام کرده است، اما با این حال تعداد اگریگیتورها در ایران رو به افزایش است.

نکته‌ مهم دیگر خطری است که اگریگیتورها برای شرکت‌های بیمه دارند و آن نرخ‌شکنی محصولات است. به عنوان مثال اگریگیتورهای مطرح نام برده اخیرا از بیمه مرکزی اخطار نرخ‌شکنی دریافت کرده‌اند. به این صورت که شرکت‌های بیمه‌ کوچک‌تر یا شرکت‌هایی که بازار را در اختیار ندارند، محصولات را با قیمت کمتر به اگریگیتورها می‌سپارند یا اگریگیتورها از کارمزد خود صرف‌نظر می‌کنند تا با قیمت پایین‌تر مشتری بیشتری جذب کنند.

از سوی دیگر نیز تحولاتی در ساختار اگریگیتورها در ایران مشاهده می‌شود که می‌تواند بر روند کار شرکت‌های بیمه تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، اخیرا دو اگریگیتور بیمیتو و ازکی با یکدیگر ادغام شده‌اند و در نتیجه به توانمندی مالی بالایی دست یافته‌اند که از همین طریق توانسته‌اند یک کمپین تبلیغاتی تهاجمی آغاز کنند و در نهایت نرخ فروش را بالا برده‌اند. برخی از این اگریگیتورها با تغییر ساختار، در حال تبدیل شدن به سوپر اگریگیتور هستند که علاوه بر فروش محصولات بیمه، خدمات در حوزه سپرده، وام، سبدگردانی بورس، درمان، گردشگری و…  را نیز ارائه خواهند داد. به این ترتیب می‌توانند پایگاه مشتریان خود را نیز وسیع‌تر کنند.

وضعیت اگریگیتورهای بیمه در ایران

با توجه به موارد یادشده، حتی اگر شرکت‌های بیمه با اگریگیتورها تعامل نداشته باشند نیز بهتر است فعالیت ایشان را رصد کنند تا بتوانند هم استراتژی مناسبی برای رشد خودشان اتخاذ نمایند و هم برای استفاده از پتانسیل کانال‌های توزیع دیگر، استراتژی کارآمدی در پیش بگیرند.   

سخن آخر

همانطور که گفته شد، اگریگیتور بیمه برای شما فضایی را جهت بررسی دقیق و مقایسه میان شرکت‌های بیمه مختلف فراهم می‌کند. این موضوع برای بسیاری از افراد که برای اولین بار تصمیم به استفاده از خدمات شرکت‌های بیمه می‌کنند، بسیار کمک کننده است زیرا می‌توانند بهترین بیمه‌نامه را با توجه به نیازشان پیدا کنند!

اما در نهایت باید به این موضوع توجه کنیم که در تمام دوران‌ ظهور یک نوآوری مشکلاتی را برای سازمان‌ها و روش‌های سنتی ایجاد میکند. اگریگیتور بیمه نیز مشکلاتی را برای بعضی از سازمان‌ها ایجاد نمود؛ برای مثال، تا پیش از پیدایش این فناوری‌ها اولویت کاربران، خرید بیمه‌نامه از شرکت‌های به‌نام و معتبر است، اما اکنون با ایجاد قابلیت استعلام بیمه می‌توانند خرید خود را براساس نیاز، کیفیت و هزینه انجام دهند. اما در کنار این معایب، مزایای بسیاری هم دارد که موجب محبوبیت اگریگیتور بیمه در بین مردم شده است!

امیدواریم که از نوشتار “اگریگیتور بیمه چیست؟ | آشنایی با راه حل انتخاب بیمه” نهایت لذت را برده باشید. اگر تجربه و یا انتقادی در این زمینه دارید، با ما به اشتراک بگذارید!

اگریگیتور بیمه چیست؟

اگریگیتور به سایت و یا برنامه‌ای می‌گویند که در آن فضایی برای مقایسه میان محصولات و خدمات مشابه انواع برند‌ها فراهم شده تا افراد بتوانند با دید گسترده‌تر و آگاهانه‌تر این خدمات را با یکدیگر مقایسه کرده و در آخر بهترین آن‌ها را بر اساس نوع نیاز خود، انتخاب کنند.با توجه به این توضیحات، اگریگیتور بیمه، مانند سایت‌های دیگر خدمات رسانی، شرکت‌های بیمه و انواع خدمات آن‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد و شرایط مقایسه‌ کامل بین آن‌ها و خرید آگاهانه را فراهم کرده ‌است. همچنین این موضوع باعث می‌شود که شرکت‌های بیمه‌ به راحتی خدمات و محصولات خود را در اختیار کاربران قرار داده و در کوتاه‌ترین زمان شرایط فروش خدمات خود را فراهم کنند.

مزایای اگریگیتور بیمه چیست؟

اگریگیتور بیمه مزایا و فواید بسیاری دارد. با استفاده از اگریگیتور بیمه، شرکت‌های بیمه می‌توانند رقابت‌پذیری خود را افزایش دهند. این ابزار به شرکت‌ها کمک می‌کند تا بهبود‌های لازم را در فرآیندهای خود ایجاد کرده و بازار را بهتر شناسایی کنند. همچنین استفاده از اگریگیتور بیمه منجر به افزایش بهره‌وری در شرکت‌های بیمه می‌شود. این ابزار باعث بهبود فرآیندها، کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت خدمات می‌شود که در نهایت به افزایش بهره‌وری کلی شرکت‌ها منجر می‌شود.
یکی دیگر از مزایای اگریگیتور بیمه ایجاد فضای رقابتی ‌است که موجب ایجاد نوآوری در صنعت بیمه می‌شود.

وضعیت اگریگیتورهای بیمه در ایران چیست؟

در سال‌های اخیر تعدادی اگریگیتور در ایران نیز فعال شده‌اند از جمله، ازکی، بیمه، دات کام، بیمه بازار و… بنابر یک آمار غیررسمی، در حال حاضر سه درصد از فروش بیمه در ایران به صورت آنلاین است که ۸۰ درصد از این میزان توسط اگریگیتورها انجام می‌شود. به نظر می‌رسد اگرچه بیمه مرکزی چندین بار فعالیت برخی از اگریگیتورها را غیرقانونی اعلام کرده است، اما با این حال تعداد اگریگیتورها در ایران رو به افزایش است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید