ارز دیجیتال به زبان کاملا ساده | ورود به دنیای کریپتوکارنسی (Cryptocurrency)

اگر این روزها که افراد زیادی در حال ورود به بازارهای مالی مخصوص ارزهای دیجیتال هستند، شما هم در پی پاسخ به سوال “از کجا شروع کنم” هستید، جای درستی آمده‌اید.

دوره رایگان مدرسه کریپتو مناسب تمامی افراد، از مبتدی گرفته تا حرفه‌ای است. حتی کسانی که هیچ اطلاعاتی از دنیای رمز ارزها ندارند و تنها اسمی از آن را شنیده‌اند. در این دوره شما مفاهیم مربوط به ارزهای دیجیتال را از پایه، به زبانی ساده و قابل فهم فرا می‌گیرید.

این دوره آموزشی برگرفته از یک منبع معتبر (وب سایت babypips) است که توسط ایران بروکر به طور حرفه‌ای و اختصاصی ترجمه و بازگردانی شده است.

فراموش نکنید که این بازار علاوه بر جذابیت، بسیار پر ریسک است. پس اگر قصد دارید به طور جدی وارد این حوزه شوید این دوره را از دست ندهید.

ارز دیجیتال به زبان ساده

در سال‌های اخیر ارزهای دیجیتال بسیار معروف شده و در بین افراد از محبوبیت خاصی برخوردار شده‌اند. این محبوبیت نه تنها در فضای آنلاین بلکه در دنیای واقعی نیز قابل مشاهده است.

احتمالا تبلیغات رسانه‌ها درمورد ارزهای دیجیتال را دیده باشید. حتی ممکن است این تبلیغات توسط بازیگر یا ورزشکار مورد علاقه شما صورت بگیرد.

اما سوال این است که دقیقا ارز دیجیتال چیست؟

چه تفاوتی با ارزهای سنتی دارد؟

چه چیزی باعث می‌شود تا این‌قدر خاص و مهم به نظر برسند؟

ارز دیجیتال (یا کریپتو crypto) نوع جدیدی از پول دیجیتال است که متکی بر ترکیبی از تکنولوژی‌هاست که قابلیت این را دارد تا خارج از کنترل مقامات مرکزی مانند بانک‌ها و دولت‌ها عمل کند.

ارزهای دیجیتال فیزیکی نیستند!

رمزارزها شکل فیزیکی ندارند یعنی مانند دلار یا سکه‌های فلزی نیستند.

آن‌ها کاملا دیجیتالی‌اند و فقط خطوطی از کدهای کامپیوتری هستند.

bitcoin digital currency

ارزهای دیجیتال بدون مرز هستند!

محل زندگی و هویت فردی شما اهمیتی ندارد. شما می‌توانید فورا ارزهای دیجیتال را برای دیگران در هر نقطه از دنیا ارسال کنید بدون اینکه نگران فاصله جغرافیایی باشید.

حد و مرزی برای رمزارزها وجود ندارد. تمام چیزی که برای ارسال رمزارزهایتان نیاز دارید یک تلفن همراه یا سیستم متصل به اینترنت است.

ارزهای دیجیتال نیازی به مجوز ندارند!

برای ارسال و دریافت رمزارزها هیچ نیازی به ثبت حساب یا پر کردن فرم ندارید. هر کسی می‌تواند این کار را به راحتی انجام دهد چون رمزارزها بدون مجوز هستند.

شما حتی نیازی به ثبت کردن نام خودتان ندارید. به جای نام و شماره حساب، تنها ملزم به ارائه یک آدرس (شامل اعداد و حروف) هستید که آن هم توسط کامپیوتر تولید می‌شود.

این آدرس در واقع به هیچ یک از اطلاعات شخصی شما مرتبط نیست. بنابراین می‌توانید رمزارزها را برای افراد دیگر ارسال کنید، بدون اینکه از هویت واقعی یکدیگر باخبر باشید.

از آنجایی که شما می‌توانید رمزارزها را بدون ارائه اطلاعات شخصی ارسال و دریافت کنید، ارزهای دیجیتال‌ می‌توانند تا حدی برای افراد حریم خصوصی فراهم آورند.

ارزهای دیجیتال غیر متمرکز هستند!

برخلاف ارزهای سنتی یا ارزهای فیات مانند دلار، ارزهای دیجیتال تحت کنترل و متصل به هیچ دولت یا بانک مرکزی نیستند.

برای مثال دلار آمریکا (U.S. dollar) توسط بانک مرکزی آمریکا (FED)، یورو (Euro) توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) و ین ژاپن (Japanese yen) توسط بانک ژاپن (BOJ) صادر و کنترل می‌شوند.

 

bitcoin decentralized currency

این بدان معناست که برخلاف ارزهای فیات که توسط نهادهای مرکزی کنترل می‌شوند، هیچ بانک و دولتی پشت ارزهای دیجیتال نیست. این ویژگی در ارز دیجیتال به معنای غیرمتمرکز بودن آن است.

اگر هیچ بانک مرکزی و دولتی پشت ارزهای دیجیتال نباشد، پس چه کسی آن‌ها را ایجاد می‌کند؟

واحدهای یک ارز دیجیتال بر اساس قوانین از پیش تعیین‌شده‌ در کدهایی نوشته می‌شوند که توسط نرم افزار اجرا می‌شود.

میزان عرضه در ارزهای دیجیتال رابطه مستقیم با ارزش آن دارد.

ارزهای دیجیتال می‌توانند ایجاد شوند یا به کلی نابود شوند و این به قوانین نوشته شده در کدهای نرم‌افزاری بستگی دارد. بعضی از ارزهای دیجیتال به میزان محدودی عرضه می‌شوند، یعنی همیشه تعداد واحد مشخصی برای ارزهای در گردش وجود دارد.

اما بعضی دیگر محدودیتی در عرضه ندارند، به این معنا که سقف تعداد عرضه شده در بازار برای آن وجود ندارد. (اگرچه ممکن است سالانه تعداد واحد مشخصی برای عرضه بعضی از رمزارزهای نامحدود در نظر گرفته شود)

ارزهای دیجیتال قابل جعل نیستند!

ارزهای دیجیتال به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان جعل و تقلب در آن وجود ندارد.

به این دلیل که اطلاعات مربوط به ثبت و ذخیره تراکنش‌ها رمزنگاری (Cryptography) می‌شوند.

پیشوند “Crypt” به معنای رمز و پسوند “Graphy” به معنای نوشتن است.

قبل از اختراع کامپیوتر، رمزنگاری درواقع تکنیکی برای افراد بود تا اطلاعات و دست نوشته‌هایشان را از خطراتی مانند سرقت حفظ کنند.

ارزهای دیجیتال برای امنیت خود به رمزنگاری متکی هستند، به همین دلیل به آن‌ها رمز ارز نیز می‌گویند.

چرا ارزهای دیجیتال محبوب شده‌اند؟

ارزهای دیجیتال مستقل از بانک‌ها، دولت‌ها یا هرگونه نهاد مرکزی دیگر هستند.

به طور خلاصه ارز دیجیتال به دلایل زیر بسیار خاص و معروف شده‌اند:

  • دیجیتال هستند. کریپتوکارنسی‌ها هیچ نسخه فیزیکی ندارند و همه چیز در گوشی یا کامپیوتر شما انجام می‌شود.
  • هیچ محدودیتی ندارند. همه افراد تنها با اتصال به اینترنت می‌توانند ارزهای دیجیتال را ارسال یا دریافت کنند. در هر نقطه از زمین، این نقل و انتقالات نسبت به پول سنتی با کارمزد کمتر و سرعت بالاتری انجام می‌شود.
  • رمزارزها بدون مجوز هستند و در دسترس همه افراد قرار می‌گیرند. برای استفاده از آن‌ها نیازی به تایید بانک و یا داشتن حساب بانکی ندارید. همچنین هیچ شخص ثالثی مانند بانک بر تراکنش‌ها و تایید آن نظارت ندارد.
  • رمزارزها تا حدودی افزایش حریم شخصی را برای کاربران فراهم می‌کند، به این صورت که شما بدون ذکر نام خود می‌توانید تراکنش کنید. همچنین رمزارزها با توجه به میزانی که بتوانند این ناشناس بودن را بیشتر فراهم کنند، از یکدیگر متمایز می‌شوند.
  • غیرمتمرکز هستند. یعنی دولت‌ها در آن دخالتی ندارند و نمی‌توانند آن‌ها کنترل کنند. هیچ شخص یا نهادی مالک آن نیست. برخلاف ارزهای فیات که معمولا بانک‌ها بر آن نظارت و کنترل دارند، ارزهای دیجیتال به‌صورت مستقیم و بدون دخالت هیچ واسطه‌ای می‌توانند معامله شوند.
  • توسط نرم افزارها ایجاد می‌شوند. مقدار عرضه آن‌ها توسط هیچ بانک مرکزی تعیین نمی‌شود بلکه قوانین از پیش تعیین شده در نرم‌افزارها مقدار عرضه را مشخص می‌کند. به عبارت دیگر در ارزهای دیجیتال، نرم‌افزارها جایگزین بانک مرکزی هستند.
  • در رمزارزها نحوه ثبت و ذخیره اطلاعات تراکنش‌ها متفاوت است. در نتیجه امنیت آن بسیار بالاست و غیر قابل جعل هستند.

تمام این ویژگی‌های خاص در رمزارزها، پتانسیل و شرایطی را برای افراد ایجاد می‌کند تا بتوانند بدون دخالت هیچ شخص ثالث بر سرمایه خود کنترل کامل داشته باشند.

با توجه به اینکه محبوبیت رمزارزها در دنیای مالی در حال افزایش است و به عنوان یک دارایی نوپا شناخته می‌شود، باید دید که آیا ارزهای دیجیتال در آینده می توانند این پتانسیل را حفظ کنند یا خیر؟ با ایران بروکر همراه باشید تا در بخش‌های بعدی به طور کامل با رمزارزها آشنا شوید و دقیقا بدانید ارز دیجیتال چیست

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش ارز دیجیتال وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب