مهمترین نهادهای نظارتی فارکس در کشور آمریکا

نهادهای نظارتی فارکس در آمریکا

در ادامه سلسله مقالات کلاه‌برداری‌های بازار فارکس، در این مقاله به معرفی مهم‌ترین نهادهای نظارتی فارکس در آمریکا می‌پردازیم.

علی‌رغم اینکه بازار فارکس بزرگترین بازار مالی در جهان است، اما تا حد زیادی بدون نظارت و کنترل است.

هیچ نهاد بین المللی یا سازمان جهانی‌ای نیست که بر معاملات ارزی بین بانکی که در سراسر جهان انجام می‌شود، نظارت کند.

به خاطر ماهیت نابه‌سامان بازار فارکس اسپات، سودجویان راحت‌تر می‌توانند اقدام به کلاه‌برداری و تقلب کنند.

هرچند که هیچ سازمان بین‌المللی برای محافظت معامله‌گران فارکس وجود ندارد، اما در بعضی کشورها نهادهایی هستند که بر فعالیت‌های معاملاتی فارکس در حوزه جغرافیایی خودشان نظارت می‌کنند.

اگر شما در ایالات متحده فعالیت فارکس انجام می‌دهید، دو آژانس نظارتی اصلی در این کشور وجود دارد که باید با آنها آشنا باشید.

نهادهای نظارتی فارکس در آمریکا

نهادهای نظارتی فارکس در آمریکا کدام هستند؟

به طور کلی دو نهاد نظارتی اصلی در آمریکا وجود دارد که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

۱. کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC)

در ایالات متحده، به سازمان CFTC، ناظر بزرگ گفته می‌شود! این یکی از نهادهای نظارتی فارکس در آمریکا است.

نهاد CFTC در سال ۱۹۷۴ برای محافظت از افراد در معاملات آتی و کالاها تأسیس شد.

آز آنجا که معاملات آتی شامل بازار ارز هم می‌شود، طبیعتا CFTC از معامله‌گران فارکس هم محافظت می‌کند.

از سال ۱۹۷۴ تا به امروز، CFTC تغییرات زیادی داشته و این تغییرات به منظور بهبود شرایط معاملاتی و ایجاد بستری برای معامله منصفانه برای همه افراد بوده است.

نهادهای نظارتی فارکس در آمریکا

همچنین CFTC هر جمعه گزارشی از تعهدات معامله‌گران (COT) منتشر می‌کند (CFTC هر چهارشنبه داده‌هایی را از شرکت‌های گزارش‌دهنده دریافت می‌کند، این گزارش‌ها بازبینی و اصلاح و تأیید می‌شوند تا روز جمعه منتشر شوند).

این کمیسیون متشکل از پنج کمیسر است که توسط رئیس جمهور، دفاتر رئیس و واحدهای عملیاتی نهاد منصوب شده‌اند. کمیسیون سه دفتر دارد: دفتر مرکزی در واشنگتن دی سی – شیکاگو و دو دفتر دیگر در کانزاس سیتی و نیویورک است.

صرافی‌های آتی هم در این شهرها مستقر هستند.

فکر کنید اگر هیچ نهاد یا سازمانی برای محافظت از شما نبود، کلاه‌بردارها بیشتری فرصت کلاه‌برداری پیدا می‌کردند و بروکرها هم راحت‌تر می‌توانستند مشتریانشان را فریب دهند. اگر CFTC نبود، مطمئنا بازار آشفته‌تر از این بود.

کار CFTC این است که از کاربران بازار و همه مردم در برابر تقلب، دستکاری و روش‌های متقلبانه فروش کالا و معاملات آتی مالی محافظت کند. در این بازار نابه‌سامان، CFTC یک آژانس نظارتی است که به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا یک شرکت فارکس قابل اعتماد هست یا نه.

۲. انجمن ملی فیوچرز (NFA)

انجمن ملی فیوچرز (NFA) یک سازمان خودران است که در سال ۱۹۸۲ تأسیس شده و بر بازار آتی در ایالات متحده نظارت می‌کند.

منظور از خودران این است که NFA برای پابرجا ماندن به پول مالیات‌دهندگان متکی نیست.

اگر CFTC ناظر بزرگ باشد، NFA ناظر کوچک است. فعالیت‌های NFA تحت نظارت کمیسیون معاملاتی آتی کالا (CFTC)، است.

رسالت NFA این است که:

  • از یکپارچگی صنعت آتی اطمینان حاصل کند
  • از فعالان بازار حمایت کند
  • اعضای NFA را وادار به انجام مسئولیت‌های رگولاتوری‌شان کند

تقریبا هر شرکت یا فردی که معاملات آتی با مردم انجام می‌دهد باید در CFTC ثبت شود و عضور NFA شود. NFA فرآیند ثبت‌نام را از طرف CFTC انجام می‌دهد.

دسته‌بندی اعضای NFA به این صورت است:

  • مشاوران تجارت کالا (CTA)
  • اپراتورهای استخر کالا (CPO)
  • بازرگانان کمیسیون آتی (FCM)
  • بروکرهای معرف (IB).

برای انجام هر کسب و کاری در بازار آتی، باید عضو NFA باشید. برای عضویت در NFA، سازمان مورد نظر باید از فیلترهای NFA رد شود و با استاندارها و قوانین NFA مطابقت داشته باشد.

این قوانین و مقررات باعث یکپارچگی بازار می‌شود، همچنین بستری فراهم می‌کند که همه به صورت منصفانه معامله کنند و این طور نباشد که شرایط برای سرمایه‌گذاران بهتر از بقیه باشد.

با گذشت زمان NFA پیشرفت چشمگیری داشته است. NFA در سال ۱۹۸۳ یک روش میانجی‌گری جدید را برای حل و فصل شکایات مربوط به معاملات آتی آغاز کرد. در سال ۱۹۹۱، یک روش میانجی‌گری که سرعت بالایی دارد را برای حل و فصل اختلافات ایجاد کرد. در اواخر سال ۲۰۰۱، شکایات و مطالبه‌های آنلاین را پذیرفت. از سال ۲۰۰۲ هم امکان ثبت‌نام آنلاین را فراهم کرد.

در سال ۲۰۰۴ تصاویر دیجیتالی از اثر انگشت را به FBI ارسال کرد که باعث شد بررسی سریع‌تر و در نتیجه ثبت‌نام با سرعت بیشتر انجام بگیرد.

می‌بینید NFA چه سازمان فعالی است! این فعالیت‌ها نشان می‌دهد NFA با زمان همگام است.

NFA و CFTC امنیت را برای سرمایه‌گذاران و افراد فراهم کرده‌اند و از آنها در برابر کلاه‌برداری و سوءاستفاده‌های احتمالی محافظت می‌کنند.

چگونه اطلاعات بیشتری از بروکر فارکسم به دست بیاورم؟

در آمریکا، فقط نهادهای رگوله‌شده و تحت نظارت مثل بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، دیلربروکرها یا بازرگانان کمیسیون آتی، و شرکت‌های وابسته به نهادهای تحت نظارت می‌توانند وارد معاملات فارکس خارج از بورس با مشتریان خرده‌پا شوند.

بررسی معتبر بودن بروکر در آمریکا آسان است! اگر بروکر شما در آمریکا فعالیت می‌کند، می‌توانید از طریق وب‌سایت CFTC و NFA وضعیت ثبت و عضویت یک شرکت یا فرد خاص را بررسی کنید و یا با NFA تماس بگیریدو سابقه انضباطی آن را جویا شوید.

اگر در خارج از ایالات متحده زندگی می‌کنید، حتما از بروکر فارکس‌تان در مورد وضعیت رگولاتوری‌اش بپرسید و با نهاد رگولاتوری‌اش در مورد وضعیت ثبت بروکر موردنظر و پیشینه آن صحبت کنید.

متاسفانه هیچکدام از روش‌های بالا در شرایط موجود برای ایرانیان امکانپذیر نیست! در عوض می‌توانید از منابع گوناگون مانند وبسایت ایران بروکر، وضعیت اعتبار بروکر مورد نظر خود را استعلام کنید.

اگر با حساب فارکسم مشکلی داشته باشم باید چه کار کنم؟

در هر صنعتی گاهی ممکن است اختلاف به وجود بیاید.

در صورت اختلاف، اولین قدم تماس با شرکتی است که با آن دچار اختلاف شده‌اید، سعی کنید به توافق برسید.

اگر در آمریکا هستید و با بروکر خود به توافق نرسیدید، CFTC و NFA برنامه‌هایی برای حل و فصل اختلافات مالی مربوط به حساب فارکس دارند.

اما اینکه آیا NFA یا CFTC می‌توانند پرونده شما را بپذیرند یا نه، به عوامل مختلفی بستگی دارد، مثلا بستگی به این دارد که طرف ادعای شما که علیه او شکایت کرده‌اید، کدام شرکت است.

نحوه ثبت شکایت و گزارش اقدامات معاملاتی مشکوک در آمریکا

اگر یک معامله‌گر ساکن آمریکا می‌باشید و به حساب فارکس‌تان مشکوک هستید یا فکر می‌کنید تخلف یا رفتار معاملاتی نامناسبی در حال انجام است، به صورت آنلاین از طریق این لینک به NFA شکایت کنید.

همچنین می‌توانید به CFTC شکایت کنید. CFTC فرمی پرسش‌نامه‌ای را برای کمک به مردم در گزارش فعالیت‌های یا تراکنش‌های مشکوک آماده کرده است.

از طریق این لینک می‌توانید به فرم پرسش‌نامه دسترسی داشته باشید.

در این مقاله در مورد مهمترین نهادهای نظارتی فارکس در آمریکا صحبت کردیم اما شما می‌توانید با مراجعه به این مقاله در مورد نهادهای رگولاتوری کشورهای دیگر هم مطالعه کنید.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
جدید‌ترین
قدیمی‌ترین پرطرفدارترین
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
ناشناس

عالی

بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.