ارز دیجیتال

دارایی های دنیای واقعی ؛ معرفی ۱۰ توکن RWA ترند جدید رمز ارزها

ارز دیجیتال

مطالعه در 10 دقیقه

توکنیزه ساختن دارایی های دنیای واقعی (RWA)، این امکان را برای مردم فراهم می‌کند تا کسری از مالکیت یک دارایی را در دنیای واقعی به دست بیاورند. این یعنی دارایی‌هایی که در دنیای واقعی ارزش بالایی دارند می‌توانند شکل سهام‌مانند پیدا کرده و به فروش برسند. این امر باعث می‌شود دارایی‌ها به واحدهای کوچیک‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر تبدیل شوند و برای طیف وسیعی از سرمایه گذاران در دسترس باشند. ایران بروکر در این مقاله قصد دارد به معرفی دارایی های دنیای واقعی، ترند رمزارزها در ۲۰۲۴ بپردازد. این مطلب ابتدا شما را با مفهوم RWA آشنا ساخته و سپس به معرفی ۱۰ توکن RWA برای خرید می‌پردازد. با ما همراه باشید.

دارایی های دنیای واقعی، ترند رمزارزها در ۲۰۲۴

تصور کنید که می‌خواهید یکی از آثار هنری اندی وارهول (Andy Warhol) را بخرید. آثار این هنرمند در دنیای واقعی قیمت‌های رکوردشکنی پیدا کرده‌اند (برای مثال نقاشی Marilyn با ارزش ۱۹۵ میلیون دلار و تابلوی Queen Elizabeth با ۸۵۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده‌اند). اکثر مردم توان خرید چنین آثاری را ندارند. اما ترند دارایی های دنیای واقعی باعث شده طیف وسیعی از مردم توان خرید بخشی از مالکیت این آثار را به دست بیاورند! این تابلوها مثالی از یک دارایی واقعی در دنیای فیزیکی هستند که اکنون توکنیزه شده و هر کسی می‌تواند سهمی از آن را به صورت توکن خریداری کند!

دارایی های دنیای واقعی
تابلوی مریلین اثر اندی وارهول

 شرکت فری‌پورت (Freeport) آثار اندی وارهول را به سهم‌های کوچک (۱۰۰۰ توکن) تقسیم کرده تا سرمایه‌گذاران خرد هم بتوانند در مالکیت آن‌ها سهم داشته باشند. در زمان نگارش منبع این مطلب (هشتم نوامبر ۲۰۲۳)، سرمایه‌گذاران با پرداخت ۲۰۰ دلار می‌توانستند یک سهم از هزار سهم (یکی از) تابلو‌های اندی وارهول را خریداری کنند.

توکن‌سازی دارایی های دنیای واقعی (RWA) فقط برای آثار هنری نیست، هر دارایی واقعی دیگری (از اوراق قرضه و اتومبیل گرفته تا طلا و خانه) این قابلیت را دارند. همین موضوع باعث شده توجه سرمایه‌گذاران به این حوزه جلب شده و به ترند رمزارزها در ۲۰۲۴ تبدیل شود. گفته می‌شود شرکت بلک‌راک (BlackRock) درخواست راه‌اندازی یک صندوق سرمایه‌گذاری توکنیزه شده به نام Blackrock USD Institutional Digital Liquidity Fund را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ارائه کرده و آینده روشنی در انتظار دارایی‌های دنیای واقعی توکنیزه‌شده است.

دلیل اهمیت دارایی های دنیای واقعی

RWAها به دلایل زیاد در بخش امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) دارای اهمیت قابل‌توجه هستند. RWA همچون یک پل، بین دارایی‌های فیزیکی دنیای واقعی و دارایی‌های دیجیتال دنیای بلاکچین ارتباط ایجاد می‌کند. راه یافتن دارایی های دنیای واقعی به سیستم مالی غیرمتمرکز، قدرت و اهیمت دیفای را افزایش می‌‌دهد.

دیفای امکان دسترسی غیرمتمرکز و بدون مرز را برای کاربران سراسر دنیا فراهم ساخته است و به طرق مختلف می‌تواند از دارایی‌های دنیای واقعی سود ببرد. این دارایی‌ها با ایجاد فرصت‌های جدید معاملاتی، سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت دیفای جذب کرده و از ریسک معاملات رمزارزی می‌کاهند.

دارایی‌های دارای ارزش تثبیت‌شده، اکوسیستم دیفای را پایدارتر کرده و این امکان را به وجود می‌آورد تا سرمایه‌گذاران سنتی هم برای استفاده از فرصت‌های سودآور به RWAها روی بیاورند.

دارایی های دنیای واقعی (RWA)

توکن‌سازی و قراردادهای هوشمند هم با خودکارسازی پرداخت‌ها و در دست داشتن سابقه شفاف معاملات این روند را تسهیل می‌کند. البته ادغام دارایی‌های دنیای واقعی در دیفای مشکلات نظارتی جدیدی را هم پدید می‌آورد که به مکانیزم‌های قوی ایمنی نیاز خواهد داشت. با این حال، دارایی های دنیای واقعی، به ترند رمزارزها در ۲۰۲۴ تبدیل شده و گام مهمی در راستای مشروعیت و پذیرش گسترده امور مالی غیرمتمرکز در سیستم مالی جهانی به شمار می‌رود.

مزایا و معایب دارایی های دنیای واقعی (RWA)

اگر بخواهیم مزایا و معایب دارایی های دنیای واقعی، ترند رمزارزها در ۲۰۲۴ را عنوان کنیم به موارد زیر می‌رسیم:

مزایای RWA

 • شفافیت معاملات و قابلیت ردیابی مالکیت توکن و نقل و انتقالات انجام شده روی آن
 • دسترسی گسترده کاربران سراسر دنیا برای معامله کسری از مالکیت دارایی‌های واقعی
 • اتصال دنیای واقعی با امور مالی غیرمتمرکز
 • بوجود آمدن فرصت‌های معاملاتی و سرمایه‌گذاری جدید
 • جلب شدن نظر سرمایه‌گذاران سنتی و افزایش پذیرش معاملات غیرمتمرکز
 • کاهش یافتن ریسک معاملات رمزارزی

معایب RWA

 • نیاز به یک نهاد نظارتی برای ایمنی معاملات و اعتبارسنجی رعایت قوانین
 • پیچیدگی‌های مربوط به انطباق با قوانین اوراق بهادار
 • نگهداری و حفاظت فیزیکی دارایی‌های توکنیزه‌شده
 • احتمال نقدینگی پایین برای برخی از دارایی‌ها
 • دشواری مرحله ارزیابی دارایی‌های توکنیزه شده از نظر ارزش
 • آسیب‌پذیری قراردادهای هوشمند در برابر هک و کلاهبرداری
 • نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و امنیت داده‌ها
 • نیاز به زیرساخت‌های آموزشی برای جذب سرمایه‌گذاران
دارایی های دنیای واقعی توکنیزه شده

فرایند توکنیزه شدن دارایی های دنیای واقعی

دارایی‌های دنیای واقعی از طریق فرایند توکنیزه‌شدن به توکن‌های دیجیتال تبدیل شده و قابل خریداری هستند. این فرایند از طریق فناوری بلاکچین و با مراحل زیر امکان‌پذیر می‌شود:

 • شناخت و ارزش‌گذاری دارایی دنیای واقعی: مالکیت هر دارایی واقعی (که بتوان برای آن مالکیت معنوی در نظر گرفت)، از املاک و آثار هنری گرفته تا کالاها ، این قابلیت را دارد تا توکنیزه شود.
 • رعایت قوانین و مقررات: تمام فرایندهای قانونی و حقوقی مربوط به مالکیت دارایی باید اجرا و تایید شود.
 • ایجاد قرارداد هوشمند: قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین، نحوه ایجاد، مدیریت و معامله توکن‌ها را مشخص می‌کنند.
 • انتخاب پلتفرم بلاکچین: باید یک بلاکچین برای ساخت توکن انتخاب شود. مثلا اتریوم به دلیل پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و داشتن یک کامیونیتی قوی، انتخاب خوبی است.
 • ایجاد توکن: هر توکن نماینده بخش کوچکی از ارزش و مالکیت دارایی دنیای واقعی است. توکن‌ها با استفاده از بلاکچین مورد نظر توسعه پیدا می‌کنند.
 • ثبت سابقه مالکیت: دفترکل بلاکچین نشان می‌دهد که مالکیت توکن‌ها در دست چه افرادی است. تمام تراکنش‌های مربوط به این توکن‌ها (از جمله خرید، فروش و نقل و انتقالات) در سوابق مربوط به هر توکن قابل ردیابی است.
 • راهکارهای حضانتی: نگهداری و حفاظت از دارایی‌های فیزیکی توکنیزه‌شده به راهکاری نیاز دارد که امنیت فیزیکی این دارایی‌ها را تضمین کند.
 • بازار فروش: یک بازار یا پلتفرم ایجاد می‌شود که می‌توان این دارایی‌ها را در آن خرید و فروش و معامله کرد. ادغام این پلتفرم‌ها با صرافی‌های رمزارز، دسترسی سرمایه‌گذاران به توکن‌ها را تسهیل خواهد کرد.
 • قابلیت دسترسی و نقدینگی: توکنیزه‌شدن مالکیت دارایی‌های دنیای واقعی، میزان دسترسی و نقدینگی آن‌ها را افزایش می‌دهد و سرمایه‌گذاران می‌توانند به صورت شبانه‌روزی به معامله آن‌ها بپردازند.
دارایی های دنیای واقعی چیست؟

تا اینجای مطلب با مفهوم دارایی های دنیای واقعی، ترند رمزارزها در ۲۰۲۴ و اهمیت آن آشنا شدید. در بخش بعدی قصد داریم به معرفی ۱۰ توکن RWA برای خرید در سال ۲۰۲۴ بپردازیم، البته ایران بروکر توصیه‌ای به خرید این توکن‌ها ندارد و در صورت تمایل باید با تصمیم و مسئولیت شخصی دست به خرید بزنید.

معرفی ۱۰ توکن RWA برای خرید

در این بخش با ۱۰ توکن RWA که دارای ارزش نسبتا خوبی هستند آشنا خواهید شد. این بخش صرفا در مقام معرفی رمزارزها عنوان شده و در صورتی که قصد خرید دارید باید حتما درباره پروژه‌ها تحقیق کرده و با مسئولیت شخصی خودتان به این کار اقدام کنید.

معرفی ۱۰ توکن دارایی های دنیای واقعی
 • ریالیو نتورک (ROI): ریالیو نتورک (Realio Network) یک راهکار برای توکن‌سازی و خرید توکن‌های مربوط به بخش املاک است. هدف این پروژه، از بین بردن موانع سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات انحصاری، سهام خصوصی و سایر دارایی‌های دنیای واقعی از طریق تامین مالی غیرمتمرکز است.
 • پلی‌مش (POLYX): پروژه رمزارز Polymesh، یکی از پیشگامان فضای RWA به شمار می‌رود. پولی‌مش یک بلاکچین بدون نیاز به مجوز دو ساله است که برای دارایی‌های قانونمندی چون اوراق بهادار، توکن‌ها و ان‌اف‌تی‌ها طراحی شده است.
 • ایکس دی سی نتورک (XDC): ایکس دی سی نتورک (XDC Network) با هدف «ساختن یک اقتصاد دیجیتال جهانی برای توکنیزه ساختن دارایی‌ها و معامله موثر آن‌ها» روی کار آمده است. این شبکه برای کمک به کسب‌وکارها طراحی شده تا ثبت سوابق و امنیت معاملات خود را بهبود دهند.
 • گلدفینچ (GFI): هدف پروتکل اعتباری گلدفینچ (Goldfinch) گسترش دسترسی به سرمایه از طریق ایجاد یک بازار اعتبار جهانی است.
 • لندشیر (LAND): پروژه لندشیر (Landshare) بیش از سه سال است که در زمینه توکنیزه‌سازی املاک و مستغلات سابقه دارد و یک پروژه دارای مارکت کپ پایین و با پتانسیل است چرا که سرمایه‌گذاران خرد را قادر می‌سازد تا به صورت جمع‌سپاری در نوسازی املاک مشارکت داشته باشند.
 • اوندو فایننس (ONDO): پروژه اوندو فایننس (Ondo Finance) در حال ساخت نسل بعدی زیرساخت‌های مالی برای بهبود کارایی بازار، شفافیت و دسترسی است و قصد دارد محیط توسعه بهتری برای دارایی‌های دنیای واقعی ایجاد کند.
 • سینتتیکس (SNX): سینتتیکس (Synthetix) یک پروتکل غیرمتمرکز برای بیمه دارایی است و به کاربران اجازه می‌دهد طیف وسیعی از مشتقات (کالاها، ارزهای فیات، سهام) را توکنیزه ساخته و به معامله و نگهداری آن بپردازند.
 • پندل (PENDLE): پندل یک پروتکل مالی غیرمتمرکز بر روی بلاکچین اتریوم است که امکان معامله، ییلدفارمینگ و ایجاد نقدینگی برای دارایی‌های توکنیزه‌شده را فراهم می‌آورد.
 • پلی ترید (TRADE): پروژه پلی ترید (Polytrade) یک پلتفرم غیرمتمرکز برای متحول ساختن صنعت مالی تجارت سنتی است. مهم‌ترین هدف پلی ترید ایجاد یک راهکار بلاکچینی برای تامین مالی مطالبات است.
 • کردیت کوین (CTC): هدف کردیت کوین (Creditcoin) تسهیل بازار «وام بین بلاکچینی» با سوابق ثبت‌شده است به این شکل که پرداخت وام و بازپرداخت آن در سایر بلاکچین‌ها صورت بگیرد.

سلب مسئولیت: ما در ایران بروکر هیچ گونه پیشنهاد خرید ارائه نمی‌کنیم. قبل از خرید حتما به بررسی توکن‌ها بپردازید. مسئولیت هرگونه سرمایه گذاری در بازارهای مالی به عهده کاربر است و ایران بروکر صرفا واچ لیست‌های ترند را معرفی می‌کند.

آینده دارایی های دنیای واقعی (RWA)

انتظار می‌رود حوزه دارایی‌های دنیای واقعی توکنیزه‌شده در آینده دستخوش تغییر شده و گسترش قابل‌توجهی پیدا کند. با ادامه یافتن روند توسعه و انطباق این طبقه دارایی جدید با چارچوب نظارتی، احتمالا اعتماد سرمایه‌گذاران به سمت آن جلب شده و شاهد مشارکت‌های نهادی در آن خواهیم بود.

همچنین پیش‌بینی می‌شود با گذشت زمان و توسعه یافتن تعاملات بین‌بلاکچینی، اکوسیستم جهانی دارایی‌های توکنیزه‌شده هم تسهیل پیدا کنداز طرف دیگر، رشد فناوری بلاکچین و دیفای هم روی این مبحث تاثیر خواهد داشت. در کل، در دنیای متغیر امروز هیچ چیزی را نمی‌توان به قطع پیش‌بینی کرد و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف فقط و فقط باید با تحقیق و مسئولیت شخص خود سرمایه‌گذار انجام شود.

سوالات متداول درباره دارایی های دنیای واقعی، ترند رمزارزها در ۲۰۲۴

دارایی های دنیای واقعی (RWA) چیست؟

دارایی‌های دنیای واقعی، ترند رمزارزها در ۲۰۲۴ است، در این ترند، می‌توان دارایی‌هایی که در دنیای واقعی وجود دارند را توکنیزه کرده و به صورت سهم‌های دیجیتالی آن را به فروش رساند.

معروف ترین رمزارزهای RWA چه مواردی هستند؟

Realio Network، Polymesh، XDC Network، Goldfinch، Landshare، Ondo Finance، Synthetics، Pendle، Polytrade و Creditcoin از جمله پروژه‌های ترند در حوزه دارایی های واقعی توکنیزه‌شده هستند.

چه دارایی هایی را می‌توان در RWA توکنیزه کرد؟

تمام دارایی‌هایی که بتوان مالکیت معنوی برای آن‌ها متصور شد از سهام و کالا گرفته تا املاک و خودرو قابلیت توکنیزه شدن در دنیای رمزارز را دارد.

برگرفته از: منبع۱، منبع۲، منبع۳، منبع۴

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(1نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
Kassandra Bednar ۱۲ فروردین ۱۴۰۳

I do agree with all the ideas you have introduced on your post They are very convincing and will definitely work Still the posts are very short for newbies May just you please prolong them a little from subsequent time Thank you for the post