ریپورتاژ آگهی

بررسی نفت برنت از نگاه کارشناسان

ریپورتاژ آگهی

مطالعه در 7 دقیقه

نفت برنت فارکس، نوعی از نفت خام و یک معیار سنجش حیاتی برای بازار‌های انرژی جهانی است. ما خصوصیات نفت برنت فارکس، بازار پیچیده نفت برنت و عوامل گوناگون مؤثر بر قیمت آن را توضیح خواهیم داد.

ifc brent oil 1

آنچه یاد خواهید گرفت:

 • نفت خام برنت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد
 • جنبه‌های متفاوت بازار نفت برنت
 • چگونه عوامل مختلف بر قیمت‌های نفت برنت اثر می‌گذارند و مثال‌هایی از این عوامل در دنیای واقعی
 • اهمیت فهم نفت برنت در چشم انداز انرژی جهانی

اگر به انرژی و اقتصاد علاقه دارید و یا اینکه فقط دربارۀ نیرو‌های شکل دهندۀ جهان‌مان کنجکاو هستید، این مقاله بینش‌های معتبری دربارۀ جهان پویای نفت برنت به شما ارائه خواهد.

نفت برنت چیست؟

نفت خام برنت که در زبان انگلیسی تحت عناوین Brent Blend و London Brentنیز شناخته می‌شود، نوعی نفت خام است که از حوزۀ برنت دریای سیاه، شرق جزایر شتلند در اسکاتلند استخراج می‌شود. این یک نفت سبک شیرین است. سبک به این معنا که چگالیتۀ پایینی دارد و شیرین به این معنا که گوگرد کمی دارد و به همین دلیل راحت می‌توان آن را پالایش و تبدیل به بنزین و سایر محصولات پتروشیمی کرد.

ifc brent oil 2

نفت خام برنت در کنار نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI)، یکی از دو معیار سنجش مهم در سطح جهان برای تعیین قیمت نفت است. از نفت خام برنت برای تعیین قیمت حدود دو سوم از عرضۀ نفت در معاملات بین‌المللی استفاده می‌شود. یعنی اینکه قیمت نفت برنت تأثیر مهمی در اقتصاد جهان دارد زیرا بازتاب دهندۀ قیمت بنزین، نفت حرارتی و سایر محصولات نفتی است.

ifc brent oil 3

در ادامه، برخی از ویژگی‌های کلیدی نفت خام برنت بیان می‌شوند:

 • نوع: نفت خام سبک شیرین
 • مبدا: حوزۀ برنت دریای شمال، شرق جزایر شتلند در اسکاتلند
 • چگالی‌ای پی آی: ۳۸. ۰۶ (سبک)
 • میزان گوگرد: ۰. ۳۷ (شیرین)
 • معیار قیمت: از آن برای تعیین قیمت حدود دو سوم از عرضۀ جهانی نفت در معاملات بین‌المللی استفاده می‌شود.

بازار نفت برنت چیست؟

بازار نفت برنت یک بازار پیچیده است اما یک عنصر حیاتی در چشم انداز انرژی جهانی محسوب می‌شود. بازار نفت برنت شامل معاملات فیزیکی و معاملات مالی نفت خام برنت می‌شود که خودش می‌تواند به چند چیز مربوط شود:

 1. حوزۀ نفتی برنت: اساساً نفت خام برنت به نفت خاصی اشاره دارد که از حوزۀ نفت برنت در دریای شمال استخراج می‌شود. هرچند، تولید از این حوزۀ نفتی در سال ۲۰۲۱ متوقف شد.
 2. برنت کامپلکس: نفت خام برنت در معنای وسیع‌تر مربوط به برنت کامپلکس می‌شود که یک بازار فیزیکی و مالی با مرکزیت نفت خام دریای شمال است. این کامپلس شامل موارد نیز می‌شود:

معاملات نفت فیزیکی:
برنت تاریخ دار: قیمت‌های کوتاه مدت برای خرید و فروش محموله‌ای فیزیکی نفت.
مخلوط BFOET: مخلوط چندین نفت خام دریای سیاه شامل برنت، فورتیز، اوزبرگ، اکوفیسک و ترول.

قرارداد‌های مالی:

قرارداد‌های برنت ICE: پر استفاده‌ترین معیار برنت که در بورس اینترکانتیننتال (ICE) معامله می‌شود. این قرارداد‌های به شکل نقدی تسویه می‌شوند یعنی اینکه شامل تحویل فیزیکی نقت نمی‌شوند.
سایر مشتقات: قرارداد‌ها برای تفاوت (CFD)، آپشن‌ها و سوآپ‌های مبتنی برای قیمت نفت برنت.

اهمیت بازار نفت برنت

کامپلکس برنت، بخصوص قرارداد آتی نفت برنت ICE، به عنوان معیار قیمتگذاری برای تقریباً ۸۰% از نفت خام جهان، که بطور بین‌المللی معامله می‌شود کاربرد دارد. یعنی اینکه نوسانات قیمتش بر همه چیز تأثیر دارد، از قیمت بنزین گرفته تا حمل و نقل و تولید. نوسان قیمت نفت برنت بالا است و به دلیل محلش و زیرساخت انتقال، دسترسی به آن آسان است. بازار نفت برنت به عنوان یک معیار سنجش کلیدی به عنوان یک جهت نما برای تجارت کالا عمل می‌کند و تأثیر قابل توجهی بر فعالیت اقتصاد جهانی دارد.

نوسانات قیمتش از طریق سیستم تکانه‌ها را ارسال می‌کند، بر تورم و مخارج مصرف‌کننده و حتی تنش‌های جغرافیای سیاسی اثر می‌گذارد و مانند باد جهت بادنما را تغییر می‌دهد بطوریکه بر جنبه‌های متنوعی از زندگی واقعی تأثیر دارد.

چه چیزی بر قیمت نفت برنت اثر می‌گذارد

قیمت نفت برنت مانند هر کالای دیگری تحت تأثیر فعل و انفعال پیچیدۀ عوامل مختلفی قرار دارد. در ادامه برخی از تأثیر‌های کلیدی با ذکر جدیدترین مثال‌ها بیان می‌شوند:

عرضه و تقاضا

تقاضا: رشد اقتصاد جهانی بخصوص اقتصاد‌های تشنۀ انرژی مانند چین و هندوستان، موجب افزایش تقاضا برای نفت و افزایش قیمت می‌شود. متعاقباً افت یا رکود اقتصاد منجر به کاهش تقاضا و قیمت‌ها می‌شود.

مثال: افت اخیر اقتصاد چین منجر به کاهش قیمت نفت برنت در اواخر سال ۲۰۲۲ شد.

عرضه: اختلال‌ها در مناطق مهم تولید نفت به دلیل تنش‌های جغرافیای سیاسی، بلایای طبیعی یا مشکلات فنی می‌توانند به عرضه لطمه بزنند و قیمت‌ها را بالا ببرند.

مثال: جنگ بین روسیه و اوکراین به عرضۀ نفت در سال ۲۰۲۳ لطمه وارد کرد و قیمت‌ها را بالا برد.

اقدامات اوپک-پلاس: سازمان اوپک و متحدانش که به اوپک-پلاس مشهور شده است با تغییر قیمت‌ها بر عرضه تأثیر می‌گذارد. هرگاه تولید را کاهش دهد قیمت افزایش پیدا می‌کند و هرگاه تولید را افزایش دهد قیمت کاهش پیدا می‌کند.
مثال: اوپک-پلاس در اکتبر ۲۰۲۳ اعلام کرد که تولید را کاهش می‌دهد. این اقدام باعث افزایش قیمت نفت برنت شد.

هزینۀ تولید

هزینه‌های اکتشاف و استخراج: توسعه‌های فن‌آورانه موجب کاهش هزینه‌های تولید می‌شوند که بطور بالقوه بر قیمت تأثیر می‌گذارد. متعاقباً افزایش هزینه‌ها به دلیل عواملی مانند فقدان ذخایر قابل دسترس موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود.

مثال: استفاده از فن‌آوری شکست هیدرولیکی (فرکینگ) در ایالات متحده باعث کاهش هزینه‌ها شد و قیمت نفت را در اواسط دهۀ ۲۰۱۰ کاهش داد.

روحیۀ بازار

سفته بازی و انتظارات سرمایه‌گذاران: سفته باز‌ها با گمانه زنی‌هایی که دربارۀ قیمت در آینده می‌کنند و معاملات فروش و خرید که انجام می‌دهند بر قیمت‌های جاری بازار تأثیر می‌گذارند. انتظارات مثبت دربارۀ تقاضا در آینده موجب افزایش قیمت و انتظارات منفی موجب کاهش قیمت می‌شوند.

مثال: در اوایل سال ۲۰۲۳ نگرانی‌ها دربارۀ رکود جهانی منجر به کاهش اطمینان سرمایه‌گذاران به نفت شد و به همین دلیل قیمت نفت کاهش پیدا کرد.

منابع انرژی جایگزین

رشد منابع انرژی تجدید‌پذیر: همزمان با افزایش دسترسی به انرژی تجدید‌پذیر و مقرون به صرفه بودن این نوع انرژی، تقاضا برای نفت کاهش پیدا می‌کند که باعث کاهش قیمت نفت می‌شود.

مثال: رشد سریع استفاده از انرژی خورشید و باد در سال‌های اخیر یک چالش بلندمدت برای تقاضای نفت محسوب می‌شود.

رویداد‌های جغرافیای سیاسی

تنش‌ها و درگیری‌ها در مناطق اصلی تولیدکنندۀ نفت: بی‌ثباتی‌های سیاسی یا نظامی به تولید و انتقال نفت آسیب وارد می‌کنند و باعث می‌شوند دربارۀ عرضه نگرانی‌هایی ایجاد شوند و به همین دلیل قیمت افزایش پیدا می‌کند.

مثال: ادامۀ درگیری‌ها در یمن باعث شده است که انتقال نفت از مسیر دریای سرخ مختل شود که این موضوع بر قیمت‌ها اثر می‌گذارد.

این عوامل اغلب با یکدیگر رابطۀ متقابل دارند و می‌توانند بر قیمت بروز نفت برنت تأثیر کوتاه مدت یا بلند مدت داشته باشند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید