ارز دیجیتال

نات کوین (notcoin) چیست؟ راهنمای نحوه استخراج، خرید و فروش NOT

ارز دیجیتال

مطالعه در 15 دقیقه

پروژه نات کوین در ماه نوامبر ۲۰۲۳ در قالب یک بازی تلگرامی به راه افتاد و خیلی زود کاربران بسیار زیادی به امید کسب درآمد از این راه به آن ملحق شدند. اخبار جدید حاکی از آن است که کاربران می‌توانند این میم کوین آینده (هنوز به رمزارز تبدیل نشده) را به صورت توکن غیرمثلی (NFT) ضرب کرده و به فروش برسانند. اگر شما هم کنجکاوید بدانید که نات کوین چیست؟ قیمت نات کوین تلگرام چقدر است؟ و در کجا می‌توان نات کوین را فروخت؟ این مقاله از ایران بروکر را از دست ندهید.

نات کوین چیست؟

در نوامبر سال ۲۰۲۳ سخن از روی کار آمدن رمزارزی شد که در یک ربات تلگرامی با کلیک کردن روی صفحه نمایشگر قابل استخراج بود! خبرها حاکی از آن بود که کاربران با استفاده از ربات تلگرامی نات کوین و کلیک کردن در صفحه آن، در ایردراپ آتی این کوین (با توجه به میزان ضربه‌هایشان) سهم خواهند داشت. این بازی چند نکته قابل تامل داشت.

توسعه‌دهندگان این پروژه اعلام کردند که احتمالا Notcoin هیچ ارزشی نخواهد داشت! هیچ توضیحی درباره توکنومیک رمزارز و نقشه راه آن ارائه نشد و یک وایت‌پیپر به معنای واقعی وایت (سفید) برای آن عرضه شد! در حقیقت وایت پیپر نات کوین ۹ صفحه است، در صفحه اول عنوان وایت‌پیپر و یک تاریخ درج شده است. هشت صفحه بعدی این وایت‌پیپر کاملا سفید است!

نات کوین چیست؟
وایت پیپر نات کوین

جالب اینجا است که مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی نسخه بتای بازی، استقبال بسیار خوبی از آن شد. در اول ژانویه ۲۰۲۴، نسخه اصلی ربات نات کوین به راه افتاد و تنها پس از دو هفته ۱۰ میلیون کاربر به آن پیوستند. در حال حاضر، بیش از ۲۹ میلیون نفر در این بازی عضو شده‌اند و بیش از ۴۵ تیلیارد نات کوین استخراج شده است. در لیست ۱۰۰ فرد و تیم برتر بازی نات کوین تلگرام، چندین نام ایرانی هم به چشم می‌خورد و این نشان‌دهنده استقبال کاربران ایرانی از این بازی است.

نات کوین چیست؟

طبق صفحه رسمی منتسب به نات کوین در شبکه ایکس، پس از اینکه تعداد نات کوین‌های استخراج شده به سقف عرضه در نظر گرفته شده برای نات کوین برسد دیگر امکان استخراج با کلیک کردن وجود نخواهد داشت. پس از آن، رمزارز نات کوین بر روی بلاکچین TON راه‌اندازی شده و کاربران بازی نات کوین تلگرام می‌توانند امتیاز خود را به رمزارز NOT تبدیل کنند. این تیم همچنین عنوان کرده که نات کوین‌های استخراج‌شده در حساب‌های غیرفعال توکن‌سوزی خواهند شد. یعنی اگر کاربری به مدت یک ماه در ربات فعالیت نداشته باشد، احتمالا امتیازات او خواهد سوخت.

تیم نات کوین هیچ پولی برای تبلیغ بازی یا رمزارز آینده خود خرج نکرده و به نظر می‌رسد مکانیزم فومو (ترس از دست دادن فرصت) یا ترس جا ماندن از بقیه در مورد این رمزارز نامرئی همچون یک تبلیغ کارآمد عمل کرده است. توجه داشته باشید که گاه پیروی از فومو ضررهای جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت.

همانطور که پس از اوج گرفتن شیبا اینو شاهد هجوم افرادی به سمت این میم کوین بودیم که سرمایه زندگی خود را به شیبا اینو تبدیل کردند و با شروع ریزش قیمت آن، بخش عظیمی از سرمایه خود را از دست دادند. البته استخراج نات کوین کاملا رایگان است، تنها سرمایه‌ای که کاربران برای استخراج آن اختصاص می‌دهند زمانشان است و حتی در صورتی که این رمزارز هرگز وجود خارجی پیدا نکند، ضرر مالی واقعی متوجه آن‌ها نخواهد شد.

از جمله سوالات پرتکرار کاربران درباره نات کوین این است سازندگان نات کوین چه کسانی هستند و قیمت نات کوین تلگرام چقدر است؟ در بخش بعدی به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

سازندگان نات کوین چه کسانی هستند؟

در ابتدای امر با توجه به اینکه بازی نات کوین در پلتفرم تلگرام راه‌اندازی شده این شبهه به وجود می‌آید که پروژه نات کوین به تلگرام و سازنده آن پاول دوروف مربوط است. البته که پاول هم در این بازی شرکت کرده و یکی از قدرتمندترین اسکوادهای بازی را در اختیار دارد.

نات کوین چیست؟
تیم‌ها و بازیکنان برتر نات کوین

شاید بدانید که تلگرام در ساخت بلاکچین شبکه باز (تون) نقش داشت اما مدتی پس از آن با مسائلی روبه‌رو شد که تصمیم گرفت این پروژه را رها کند. پس از آن یک تیم جدید و متخصص به نام تن فاندیشن (Ton Foundation) پروژه را به دست گرفتند.

طبق گفته تن فاندیشن، تیم اوپن بیلدرز (Open Builders) توسعه‌دهنده بازی نات کوین است و شواهد نشان می‌دهد که بلاکیچن تن از این تیم حمایت می‌کند. با اینکه افراد حاضر در این تیم ناشناس هستند، حمایت بلاکچین TON از آن، از امکان کلاهبرداری بودن پروژه می‌کاهد. حال که تا حدی با سازندگان نات کوین آشنا شدیم زمان آن رسیده تا ببینیم قیمت نات کوین چقدر است؟

قیمت نات کوین تلگرام چقدر است؟

اگر در گوگل قیمت Notcoin را به انگلیسی جستجو کنید این پاسخ را دریافت خواهید کرد: قیمت نات کوین ۰ دلار است.

نات کوین چیست؟
قیمت نات کوین

دومین سایتی که در نتایج گوگل مشاهده می‌شود مربوط به صفحه قیمت نات کوین در صرافی بایننس است. با باز کردن این صفحه به این عبارت برمی‌خورید که این رمزارز هنوز برای ترید و سایر خدمات در بایننس لیست نشده است.

در حقیقت تا زمانی که نات کوین به عنوان یک رمزارز رسمی بر روی بلاکچین شبکه باز (TON) راه‌اندازی نشده، خبری از ارائه یک قیمت واقعی برای آن نخواهد بود و این اتفاق زمانی خواهد افتاد که دیگر امکان استخراج نات کوین در ربات تلگرام وجود نداشته باشد.

نات کوین چیست
قیمت نات کوین در بایننس

بلاکچین تن کوین در شبکه ایکس این نوید را به کاربران خود داده که در هفته‌های آینده، راه‌اندازی آن-چِین توکن نات‌کوین به حقیقت پیوسته و افرادی که برای «هیچ» به نمایشگرشان ضربه می‌زدند نتیجه کارشان را دریافت خواهند کرد.

نات کوین چیست؟

البته کاربرانی که تمایل دارند امتیاز نات کوینی که تاکنون استخراج کرده‌اند را بفروشند می‌توانند با تبدیل آن به توکن غیرمثلی دست به فروش نات کوینی که تاکنون استخراج کرده‌اند بزنند. جزئیات بیشتر را در ادامه مقاله خواهید خواند.

نحوه فروش نات کوین تلگرام

اگر به دنبال صرافی‌هایی هستید که نات کوین در آن لیست شده، تا از این راه بتوانید ارز شکل نگرفته NOT خود را در آن به فروش برسانید دست نگه دارید! در وهله اول یادآوری می‌کنیم که رمزارز یا میم کوین نات کوین هنوز وجود خارجی ندارد و در نتیجه در هیچ صرافی ایرانی یا خارجی لیست نشده است.

البته، تیم نات کوین در شبکه ایکس اعلام کرده کاربرانی که قصد فروش امتیاز نات کوین خود را دارند می‌توانند آن را در Pre-Market به فروش برسانند. گفتنی است که تنها کاربرانی می‌توانند نات کوین خود را به فروش برسانند که دست کم ده میلیون واحد از آن را استخراج کرده باشند.

برای فروش نات کوین تلگرام، باید نات کوین خود را در دسته‌های ۱۰ میلیونی یا ۱۰۰ میلیونی به ان‌اف‌تی نات کوین ووچرز (Notcoin Vouchers) تبدیل کنید. پس از آن می‌توانید NFT به دست آمده را تا زمان راه‌اندازی رمزارز اصلی نگهداری کرده یا آن را روی پلتفرم گت‌جمز (GetGems) با تن کوین (TON) معامله کنید. در صورتی که قصد فروش ان‌اف‌تی نات کوین ووچرز خود را داشته باشید، ۲۰ درصد از هزینه دریافتی شما به تیم تن‌کوین تعلق خواهد گرفت.

برای تبدیل و فروش نات کوین، در درجه اول به یک کیف پول Tonkeeper حاوی رمزارز تون (TON) نیاز خواهید داشت.

 • به ربات نات کوین مراجعه کرده و در صفحه اصلی روی دکمه Trade کلیک کنید.
 • در صفحه بعد دکمه Notcoin Vouchers را انتخاب کنید.
 • دکمه Continue را لمس کنید.
 • مشخص کنید که قصد دارید چه ووچری (۱۰ میلیونی یا ۱۰۰ میلیونی) و چه تعداد از آن را مینت کنید. میزان کارمزد در بخش Mint Fee برایتان نمایش داده می‌شود سپس روی دکمه Confirm کلیک کنید.
 • در صفحه بعد روی دکمه Mint بزنید و کیف پول TonKeeper خود را از طریق Connect Wallet متصل کرده و Continue را بزنید.
 • در مرحله بعد باید تراکنش پرداخت کارمزد را در کیف پول خود تایید کنید، برای این کار گزینه Open Wallet را می‌زنید تا وارد کیف پول شوید و برای قبول تراکنش Confirm را لمس کنید.
 • منتظر بمانید تا صفحه Done نمایش داده شود. ان‌اف‌تی شما با موفقیت تولید شده و در کیف پولتان قرار گرفته است. اکنون می‌توانید با لمس دکمه Close صفحه را ببندید.
نات کوین چیست؟

با تکمیل شدن مرحله ساخت نات کوین ووچرز، می‌توانید آن را تا زمان راه‌اندازی رمزارز اصلی نگهدارید. البته همانطور که گفتیم هنوز قیمت نات کوین تلگرام مشخص نیست و ممکن است با قیمت صفر دلار روی کار بیاید. پس این احتمال را در نظر بگیرید و در صورت تمایل برای ادامه روند فروش مراحل زیر را دنبال کنید.

 • در مرورگر خود به وب‌سایت اصلی GetGems بروید و از بخش اتصال کیف پول (Connect Wallet) کیف پول تن‌کیپر خود را به آن وصل کنید.
 • پس از تایید اتصال کیف پول، در سایت گت جمز روی پروفایل کیف پولتان کلیک کنید.
 • پس از نمایش داده شدن صفحه ان‌اف‌تی ۱۰ یا ۱۰۰ میلیون نات کوینی خود در پایین صفحه گزینه Put on Sale را انتخاب کنید.
 • دو گزینه جدید نمایش داده می‌شود می‌توانید Fixed Price را انتخاب کرده و یک قیمت ثابت برای ان‌اف‌تی خود لحاظ کنید (در این صورت پس از تعیین قیمت باید کارمزد تعیین شده را بپردازید، پس از تایید تراکنش در کیف پول، ان‌اف‌تی شما به فروش گذاشته می‌شود).
 • در صورت تمایل به استفاده از گزینه Auction ان‌اف‌تی شما به مزایده یا حراج گذاشته می‌شود و پس از گذشت مدت زمان معینی به بالاترین پیشنهاد فروخته می‌شود.

همانطور که پیش از این هم ذکر شد، بازی تلگرام not coin با استقبال گرم کاربران سراسر دنیا مواجه شده است، البته در این میان عده‌ای هم این بازی را به سخره گرفتند و آن را نوعی وقت تلف کردن دانستند. اگر شما هم جزء این دسته بودید و اکنون نظرتان درباره پیوستن به ربات نات کوین عوض شده در ادامه این مطلب نحوه شروع استخراج در نات کوین را دنبال کنید.

نحوه دانلود بازی نات کوین تلگرام و شروع استخراج Not coin

اگر از جمله افرادی هستید که با توجه به رویدادهای مربوط به نات‌کوین به شرکت در بازی نات کوین تلگرام راغب شده‌اید و به این فکر افتاده‌اید که برای دانلود نات کوین تلگرام باید به چه سایت معتبری مراجعه کنید، این بخش مخصوص شما تهیه شده است.

برای پیوستن به بازی نات کوین، نیازی به دانلود هیچ اپلیکیشنی ندارید. پیش‌نیازهای این بازی داشتن یک گوشی هوشمند و یک حساب تلگرام است. در تلگرام خود از طریق آدرس به ربات تلگرام مربوط به آن رفته و دکمه شروع یا Start را بزنید تا اطلاعات کلی مربوط به بازی نمایش داده شود.

نات کوین چیست؟

در انتهای این اطلاعات گزینه بازی (Play) به چشم می‌خورد و با کلیک روی آن می‌توانید بازی را شروع کنید. هر کلیک بر روی نماد نات کوین، یک امتیاز یا شاید یک واحد نات کوین محسوب می‌شود. البته نمی‌توانید به تعداد نامحدودی روی صفحه کلیک کنید. هر کلیک باعث کم شدن مقدار انرژی در نظر گرفته شده برای بازیکنان خواهد شد. با تمام شدن انرژی باید صبر کنید تا دوباره شارژ شود و سپس به کلیک کردن مشغول شوید. کاربران این بازی با توجه به تعداد کلیک‌هایشان در سطوح مختلفی قرار می‌گیرند.

 پیش از گرفتن ۵ هزار امتیاز، در سطح برنز (Bronz) قرار خواهید داشت. با کسب ۵ هزار تا ۱۹۹ هزار امتیاز در سطح نقره‌ای (Silver) خواهید بود. با به دست آوردن ۲۰۰ هزار سکه به سطح طلایی (Gold) وارد می‌شوید. افرادی که موفق به کسب ۲ میلیون امتیاز می‌شوند به سطح پلاتین (Platinum) راه می‌یابند و پس از کسب ۱۰ میلیون امتیاز، بالاترین سطح یعنی الماس (Diamond) را خواهید داشت.

 • ناامید نشوید، کاربران این بازی از طریق گزینه Boosters می‌توانند بازدهی خود را افزایش دهند. به این منظور برای دریافت تقویت‌کننده‌های موجود در این بخش، باید از امتیازات خود استفاده کنید.
 • علاوه بر این، با دعوت دوستان یا پیوستن به یک تیم (اسکواد) هم می‌توانید امتیاز دریافت کنید. این امکان از طریق لمس دکمه Frens حاصل می‌شود. دعوت هر دوست ۲۵۰۰ امتیاز برای هر بازیکن نقره‌ای معمولی به ارمغان می‌آورد، در سطوح بالاتر به ازای هر دعوت امتیازات بیشتری دریافت می‌شود. همچنین افرادی که از نسخه پرمیوم تلگرام استفاده می‌کنند امتیاز بیشتری دریافت می‌کنند.
 • در بخش Earn با تکمیل ماموریت‌ها نیز می‌توانید به کسب امتیاز بپردازید.
نات کوین چیست؟
نحوه افزایش بازدهی نات کوین

نکته: حواستان باشد، موجی که برای شرکت در بازی نات کوین تلگرام به راه افتاده فرصت خوبی برای افراد سودجو فراهم کرده تا با ارسال لینک‌های مخرب یا ایردراپ‌های تقلبی به هک و سرقت دارایی کاربران بپردازند.

آیا بازی نات کوین کلاهبرداری است؟

با وجود رشد محبوبیت این بازی در بین کاربران سراسر جهان هنوز به قطع نمی‌توان گفت که ارز دیجیتال نات کوین واقعا روی کار خواهد آمد و به کاربران رمزارز ارائه می‌دهد یا خیر. همانطور که گفتیم، هنوز هیچ کاربردی برای نات کوین معرفی نشده است. وایت‌پیپر این رمزارز هیچ محتوایی ندارد و به گفته تیم نات کوین ممکن است قیمت آن در زمان روی کار آمدن صفر دلار باشد! علاوه براین، هیچ نقشه راهی هم در وب‌سایت ضعیف این رمزارز مشاهده نمی‌شود.

این پروژه به عنوان یک رمزارز، فاقد عناصر حیاتی ذکر شده است و سازندگان آن هم هویت نامشخصی دارند. تا اینجای کار می‌توان گفت نات کوین یک بازی سرگرم‌کننده است و در مورد فروش ان‌اف‌تی‌ها هم باید دید کاربرانی که به این کار اقدام می‌کنند تا چه حد در فروش NFT خود موفق بوده و از تجربه خود در بازی نات کوین تلگرام رضایت خواهند داشت.

آینده ارز دیجیتال نات کوین

در حقیقت، تا اینجای کار رمزارز یا میم کوین نات کوین هنوز وجود خارجی ندارد. با کمی جستجو در اینترنت خواهید دید که نات کوین، وب‌سایت رسمی ضعیفی دارد و اخبار و اطلاعات مربوط به پروژه از طریق کانال تلگرام و صفحه ایکس این تیم قابل‌پیگیری است. این منابع، در صفحه کوین‌مارکت‌کپ مربوط به نات کوین قابل مشاهده است.

طبق توییت‌های پست شده در شبکه ایکس، در هفته‌های آینده، ارز دیجیتال نات کوین بر روی بلاکچین تون راه‌اندازی خواهد شد و با توجه به هزینه خوبی که تاکنون از پروژه به دست آمده انتظار می‌رود مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی در صرافی‌های مختلف لیست شود. البته در همین توییت‌ها عنوان شده که ممکن است قیمت نات کوین تلگرام با صفر دلار روی کار بیاید پس نمی‌توان پیش‌بینی خاصی درباره قیمت این رمزارز داشت.

برخی از کاربران هنوز درباره کلاهبرداری بودن این پروژه در شک و تردید به سر می‌برند و نداشتن وایت‌پیپر و نقشه راه به این گمانه‌زنی‌ها دامن می‌زند. از طرفی، تا قبل از به جریان افتادن خبر ان‌اف‌تی‌های ووچرز هیچ پولی در این پروژه جابه‌جا نشده است و تنها سرمایه‌ای که در صورت کلاهبرداری بودن آن از کاربران به یغما خواهد رفت زمان آن‌ها خواهد بود.

سوالات متداول درباره ارز دیجیتال نات کوین

ارز دیجیتال نات کوین چیست؟

هنوز ارز دیجیتالی به نام نات کوین شکل نگرفته است. نات کوین یک بازی تلگرامی است که از طریق ربات انجام می‌شود و کاربران با کلیک روی صفحه نمایشگر در آن امتیاز می‌گیرند. گفته می‌شود پس از راه‌اندازی رمزارز نات کوین بر روی بلاکچین TON، توکن‌های این رمزارز با توجه به میزان مشارکت کاربران در این بازی توزیع می‌شود.

قیمت نات کوین چقدر است؟

در حال حاضر، نات کوین به عنوان رمزارزی که هنوز تولید نشده هیچ قیمتی ندارد و طبق گفته تیم توسعه‌دهنده آن، کاربران در صورت تمایل به فروش امتیازهای خود در بازی تلگرام نات کوین، می‌توانند امتیاز خود را به ان‌اف‌تی تبدیل کرده و آن را به فروش برسانند.

ارز دیجیتال نات کوین در کدام صرافی لیست شده است؟

نات کوین هنوز روی بلاکچین راه‌اندازی نشده و ارز دیجیتال به شمار نمی‌رود، در نتیجه روی هیچ صرافی رمزارزی لیست نشده است. البته کاربران بازی نات کوین با تبدیل امتیاز خود به ان اف تی، می‌توانند NFT به دست آمده را در بازار ان‌اف‌تی GetGems به فروش برسانند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
محمد امین ۲۱ فروردین ۱۴۰۳

محمد امین عرب زاده

Joker ۰۶ فروردین ۱۴۰۳

بعد از انتخاب ۱۰ میلیون نات کوین و زدن گزینه confirm هیچ اتفاقی رخ نمیده و ۱۰ ملیون نات کوین میپره و نیم ساعت بعد برمیگرده اگه میشه راهنمایی کنید