بیت‌کوین با اثبات دانش صفر وارد عصر جدیدی از حریم خصوصی می‌شود!

اثبات دانش صفر (Zero-knowledge proofs) یکی از راهکارهای رمزنگاری و به نوعی جدیدترین راهکار حریم خصوصی در فناوری بلاک‌چین است.

در روزهای اخیر این فناوری در شبکه اصلی اتریوم مستقر شده است، اما اکنون تیم‌هایی در حال بهینه‌سازی این فناوری برای بیت‌کوین هستند.

یک سازمان خصوصی سوئیسی به نام انجمن ZeroSync یکی از چندین نهادی است که اکنون در حال کار بر روی توسعه اثبات دانش صفر برای بیت‌کوین است.

اثبات دانش صفر چیست؟

فناوری اثبات دانش صفر به کاربران این امکان را می‌دهد تا وضعیت و تاریخچه تراکنش‌های بلاک‌چین بیت‌کوین را بدون دانلود کل زنجیره یا اعتماد به شخص ثالث تایید کنند.

در حالی که شرکت‌های متعددی در حال کار بر روی لایه شبکه اصلی اتریوم هستند، انجمن ZeroSync قصد دارد در هفته‌های آینده بهینه‌سازی و امنیت مجموعه اثبات دانش صفر خود را تقویت کند.

البته به گفته یکی از بنیانگذاران ZeroSync، هنوز در مراحل ابتدایی این پروژه هستند.

اثبات دانش صفر اساسا دو طرف هستند که هویت خود را برای یکدیگر تایید می‌کنند، بدون اینکه اطلاعات برای شخص ثالثی که ممکن است در حال تماشا باشد افشا شود.

رقابت در فناوری اثبات دانش صفر

ZeroSync به همراه گروهی از توسعه‌دهندگان علاقمند به حفظ حریم خصوصی و امنیت به‌دنبال ایجاد فناوری دانش صفر برای مهم‌ترین بلاک‌چین جهان است.

سایر شرکت‌ها مانند StarkWare که ابتدا روی اتریوم آزمایش می‌کردند، مهاجرت خود به بیت‌کوین را شروع کردند.

با جمع‌آوری دانش صفر که اکنون مدل‌های اعتبارسنجی شبکه بازسازی می‌کنند، رقابت برای تضمین سهم بازار ادامه دارد، زیرا توسعه‌دهندگان جدید تشکیل شده که به دنبال بهینه‌سازی فناوری دانش صفر هستند.

StarkWare از آنچه به‌عنوان یک روش اثبات‌کننده خارج از زنجیره و تاییدکننده‌ زنجیره شناخته می‌شود برای باز کرد مقیاس‌پذیری انبوه از پردازش خارج از زنجیره محاسبات بزرگ استفاده می‌کند.

StarkEx، Cairo و Starknet برخی از محصولاتی هستند که آن‌ها برای دستیابی به این هدف توسعه داده‌اند.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.