شیبا یا دوج‌ کوین؛ در میم پارتی کنونی نوبت صعود کدام یک می‌شود؟

در سال 2021 میم‌کوین‌ها جزو ارزهای پیشرو در افزایش قیمت بودند. حال در بازار صعودی جدید بسیاری از سرمایه‌گذاران و تریدرها به دنبال میم‌کوین جدید برای ورود به بازار هستند. اما برخی معتقدند دوج‌کوین و شیبا هنوز هم توانایی تکرار روند گذشته را دارند. حال سوال این است کدام یک بر دیگری برتری خواهد داشت.

شیبا توکنی است که در سال 2020 به‌عنوان وسیله مبادله ایجاد شد. بین‌ سال‌های 2020 و 2021 ارزش شیبا به‌طور تصاعدی، تقریبا 982000 درصد رشد کرد.

از سوی دیگر دوج‌کوین از سال 2013 به‌عنوان یک جایگزین شوخی برای بیت‌کوین ایجاد شد. به‌ لطف توییت‌های متعدد ایلان ماسک، قیمت این دوج کوین 141000 درصد افزایش یافت.

اما قیمت این دو میم‌کوین در سال 2022 کاهش یافت. در زمان نگارش این مقاله قیمت شیبا 88.42 درصد نسبت به بالاترین زمان خود کاهش یافت در حالی که دوج‌کوین 89.21 درصد کاهش داشت.

با وجود کاهش ارزش، این دو میم‌کوین هنوز هم هر دو در مرکز توجه قرار دارند. به‌عنوان مثال، شیبا یکی از ارزهای دیجیتال مورد علاقه نهنگ‌های اتریوم است و تا 27 مارس 606.55 میلیون دلار شیبا انباشت کردند.

انباشت چنین مبلغ زیادی می‌تواند به این معنی باشد که سرمایه‌گذاران معتقدند شیبا در بلندمدت عملکرد خوبی خواهد داشت. اگرچه دوج‌کوین از نظر انباشت توسط نهنگ‌های عملکرد بدی نداشته است اما نتوانست به اندازه شیبا قوی باشد.

در زمان نوشتن این مقاله تعداد آدرس‌های که 1 میلیون تا 1 میلیارد دوج داشتند، کاهش یافته است.

Dogecoin DOGE 10.50.50 02 May 2023 1536x5201 1

آیا شیبا ارز پیشرو است؟

با توجه به داده‌ها، به نظر می‌رشد شیبا عملکرد بهتر از دوج‌کوین داشت. تیم شیبا با ارائه پروژه شیباریوم نظر بسیاری از کاربران را به خود جلب کرد. این یک پروژه بلاک‌چین لایه2 است که توکن‌های دیگر از جمله Bone ShibaSwap   (BONE) و Doge Killer (LEASH) را در خود جای داده است.

اگرچه شیباریوم به‌عنوان یک پروژه ارزش افزوده برای اکوسیستم شیبا توسعه داده شد، اما به نظر می‌رسد هیاهویی که با راه‌اندازی آن به‌وجود آمد از بین رفته است. همچنین این پروژه، تقریبا هیچ تاثیری بر شیبا نداشت.

با وجود اینکه این پروژه از حمایت ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم برخوردار است، این تیم اطمینان حاصل کرد که تنها به نفوذ نیروهای خارجی متکی نیستند. در مقابل جامعه دوج‌کوین به‌شدت به ایلان ماسک و پشتیبانی پرداخت توییتر آن چشم دارد.

شیبا سعی کرد در بسیاری از جنبه‌ها، به‌ویژه در توکن‌سوزی، مستقل از پشتوانه ویتالیک باشد. با وجود اینکه ویتالیک بر شروع توکن‌سوزی تاثیر گذاشت، اما مسیر هیچ تاثیر ندارد.

هدف توکن‌سوزی کمک به حفظ ارزش بازار میم‌کوین است. در این حالت مقداری از توکن‌های به کیف پول مرده ارسال می‌شود. تاکنون 410 تریلیون شیبا سوزانده شده است.

عملکرد دوج‌کوین چگونه است؟

با این حال، دوج‌کوین یک مزیت بزرگ نسبت به شیبا دارد. دوج برخلاف شیبا که بر روی بلاک‌چین اتریوم کار می‌کند، بلاک چین مخصوص خود را دارد. همچنین ارزش بازار دوج‌کوین تقریبا دو برابر شیبا است. شیبا هشتمین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار است.

در حالی که ارزش بازار دوج کوین در زمان انتشار 10.89 میلیارد دلار و شیبا 5.82 میلیارد دلار است. اگرچه دوج‌کوین ارزش بازار بیشتری نسبت به شیبا دارد، اما عرضه در گردش شیبا بیشتر است.

SHIBA INU SHIB 11.31.10 02 May 2023 1536x5202 1

مطمئنا، سرمایه‌گذاران انتظار دارند که دوج و شیبا زمانی که این شرایط بازار از مرحله نهایی خود خارج می‌شود، عملکرد عالی داشته باشند. با این حال هیچ تضمینی وجود ندارد که کدام یک بهتر از دیگری باشد.

در واقع میم جدیدی با عنوان PEEP با مضمون قورباغه وجود دارد. ارزش این توکن اخیر به 100 میلیون دلار و حجم معاملات آن از شیبا پیشی گرفته است. از آنجایی که طی چند روز گذشته افزایش قابل توجهی داشت، نظر بخشی عظیمی از جامعه به سمت این میم‌کوین سوق داده شده است.

چندین عامل بر عملکرد یک اکوسیستم تاثیر می‌گذارد. این واقعیت که هر دو ارز دیجیتال به‌شدت به نقدینگی بازار کمک می‌کنند تضمینی برای تکرار آن نیست.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.