افزایش شدید استفاده ایران از ارزهای دیجیتال در واکنش به تحریم‌ها

اخیرا گزارش‌هایی منتشر شده است که نشان می‌دهد مبادله قابل توجه 4.5 میلیون بیت کوین از آدرس‌های IP ایران صورت گرفته است.

این مبادله ممکن است ناشی از محدودیت تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه برخی کشورها باشد که باعث شده این کشورها به دنبال روش‌های جایگزین برای انجام تجارت باشند.

فناوری بلاکچین که زیربنای عملکرد ارزهای رمزارز مانند بیت کوین است، راهی را برای دور زدن تحریم‌ها در اختیار این کشورها قرار می‌دهد. این به این دلیل است که تراکنش‌هایی که از طریق بلاک چین انجام می‌شوند به واسطه یک بانک سنتی نیاز ندارند و بنابراین کمتر در معرض مداخله دولت‌ها هستند.

علاوه‌بر ایران، کشورهای دیگری مانند امارات نیز اعلام کرده‌اند که قصد دارند ارزهای دیجیتال را در مبادلات تجاری خود بگنجانند، که بیشتر نشان‌دهنده روند رو به رشد کشورهایی است که در شرایط تحریم به دنبال روش‌های جایگزین برای انجام تجارت هستند. علاوه‌بر این، افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال ممکن است منجر به تغییراتی در جریان نقدینگی شود و به طور بالقوه می‌تواند جریان پولی را از بورس به سمت بازار ارزهای دیجیتال بکشاند.

آمریکا با اعمال فشار اقتصادی علیه کشورهای تحریم شده و تاثیرات منفی آن بر اقتصاد آن کشورها تغییراتی را در معاملات جهانی ارز ایجاد کرده است.

بر اساس گزارش سوئیفت، در سال‌های اخیر استفاده از دلار در معاملات جهانی کاهش یافته است، به طوری که حجم معاملات یورو در اکتبر 2020 تا به حال از دلار پیشی گرفته است.

برای مقابله با اثرات تحریم‌ها، کشورهایی مانند ایران و روسیه پیش از این خواستار کنار گذاشتن دلار به نفع ارزهای ملی خود شده بودند و اکنون چین از طریق پروژه جاده ابریشم خود به دنبال بین المللی سازی واحد پول خود یوان است. خاتمی اظهار داشت: این تلاش‌ها در جهت تضعیف دلار و افزایش پذیرش ارزهای جایگزین است.

ناشناس بودن تراکنش‌های بلاکچین، ردیابی و نظارت بر آن‌ها را برای دولت‌ها دشوار می‌کند.

خودداری از معاملات ارزهایی مانند تتر که قراردادی بر بستر ترون و اتریوم هستند کمک می‌کند حرکت به سمت سیستم‌های شناخته شده و با محوریت تغییر IP و رعایت اصول امنیت باشد در این میان می‌توان به شرکت رصد IP با بودجه‌های کلان اشاره کرد که اخیرا گزارشی از ۷۲ هزار IP مرتبط با ایران داده شده که ۴/۵ میلیون بیت کوین را جا به جا کرده‌اند به همین دلیل می‌توان ادعا کرد یکی از بهترین راهکارهای سیستم مالی برای رفع تحریم‌ها همین رمزارزها با محوریت بلاکچین است.

binance and

وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال در ایران در حال حاضر در حال تغییر است و دولت سیزدهم کنترل‌های سخت‌تری را بر استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال به دلیل مصرف بالای انرژی اعمال کرده است. معاملاتی که از طریق صرافی‌های مجاز انجام می‌شود در کشور جرم محسوب نمی‌شود و افراد می‌توانند در صورت کلاهبرداری صرافی، هک و عهدشکنی شکایت رسمی کنند.

در مجموع، مبادله 4.5 میلیون بیت کوین از آدرس‌های IP ایران ممکن است نتیجه محدودیت تحریم‌های اروپا و آمریکا علیه برخی کشورها باشد که این کشورها را به دنبال روش‌های جایگزین برای انجام مبادلات تجاری کرده است. فناوری بلاک چین که زیربنای عملکرد ارزهای دیجیتال است، راهی برای دور زدن تحریم‌ها برای این کشورها ارائه می‌کند.

وضعیت قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال در ایران در حال حاضر در نوسان است، اما واضح است که استفاده از سیستم‌های مبتنی بر بلاکچین می‌تواند به عنوان یک راه حل مناسب برای دور زدن تحریم‌ها باشد.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.