گرفتن مالیات از معاملات ارز دیجیتال در ایران آغاز می‌شود

داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، در نشست خبری اخیر اعلام کرد که قرار است معاملات ارزهای دیجیتال با نظارت سازمان امور مالیاتی مواجه شود.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، در مورد مالیات معاملات ارزهای دیجیتال گفت:

به عنوان کارشناس اقتصاد به مردم توصیه می‌کنم وارد بازار رمزارز نشوند چون بسیار پر ریسک است و نوسان زیادی دارد و ممکن است خیلی‌ها متضرر شوند. این بازار خانمان سوز است اما اگر کسی وارد این بازار شد، باید گفته شود این معاملات عملا غیرقانونی است و چون غیرقانونی است ممکن است تبعات دیگری هم داشته باشد. بنابراین ما با کمک بانک مرکزی سکوهای اجرای معاملات رمزارز را پایش می‌کنیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی در ادامه افزود:

بانک مرکزی می‌تواند متوجه شود که کدام درگاه بانکی به معاملات رمزارز اختصاص دارد. ما هم می‌توانیم میزان معاملات را شناسایی کرده و هر درآمدی از این محل مشمول مالیات خواهد شد. نقطه تبدیل رمزارز به ریال قابل شناسایی است، البته تاکنون گزارشی از بانک مرکزی درباره میزان معاملات رمزارزها دریافت نکرده‌ایم.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با توجه به شناسایی میزان معاملات ارز دیجیتال، هر در آمدی از این‌محل مشمول مالیات خواهد شد.

البته مدتی پیش، سعید ترکاشوند، معاون فناوری سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرده بود که دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به موضوع مالیات بر ارزهای دیجیتال اشاره‌ای نکرده است. بنابراین حتی در صورت جدی‌تر شدن بحث مالیات بر معاملات رمزارز، در کوتاه مدت امکان پیاده‌سازی آن وجود ندارد.

بنابراین با توجه به اینکه تا کنون، در رابطه با مالیات ارز دیجیتال، در کشور ایران، قانون مشخصی، تصویب نشده است، درآمد تریدرها از طریق ارز دیجیتال، همانند درآمد دیگر مشاغل، مشمول مالیات بر درآمد قانون مالیات‌های مستقیم، یعنی مواد 93 و 94 قانون ( مالیات بر درآمد ) و مواد 119 و 131 ( مالیات درآمد اتفاقی ) خواهد بود.

پیش از سال 2017 میلادی، ارز های دیجیتال، در بسیاری از کشورها، در سراسر جهان، به صورت قانونی شناخته نشده بودند و مشمول قوانین مالیاتی نیز نبودند. اما، پس از پیشرفت در حوزه ارزهای دیجیتال و انجام مبادلات ارزی گسترده، در سال‌های اخیر، رمز ارزهای مورد معامله، نظیر بیت کوین، در کشورهای مختلف، مشمول قوانین مالیاتی شناخته شدند.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.