حضور ایران در لیست ارزان ترین کشورها برای استخراج بیت کوین

در میان چشم‌انداز جهانی استخراج بیت‌کوین، ایران با موقعیت منحصربه‌فرد خود، به عنوان یک قهرمان ظاهر شده است.

گزارش اخیر از رسانه CoinGecko یک تضاد حیرت‌انگیز را آشکار کرد: در حالی که برای استخراج یک بیت‌کوین در ایتالیا، ۲۰۸۵۶۰ دلار هزینه برمی‌دارد، لبنان تنها با ۲۶۶ دلار، این کار را انجام می‌دهد. چیزی حدودا ۷۸۳ برابر ارزان‌تر! این نابرابری نشان دهنده نقش مهم هزینه‌های برق در سودآوری استخراج است.

گزارش CoinGecko که در ۱۷ آگوست منتشر شد نشان داد که تنها ۶۵ کشور برای استخراج کنندگان بیت کوین سودآور هستند که مجموع هزینه استخراج، صرفا بر اساس هزینه‌های برق خانگی است. در این میان، ۳۴ کشور در آسیا هستند، در حالی که اروپا تنها پنج کشور دارد.

چیزی که در این گزارش بیشتر به چشم می‌آید، حضور ایران در رتبه دوم این لیست است. ایران با میانگین هزینه ۵۳۲ دلار به ازای هر بیت کوین، در میان ارزان ترین کشورها برای استخراج این طلای دیجیتال قرار گرفته است. با این حال، علیرغم قانونی شدن استخراج بیت کوین توسط ایران در سال ۲۰۱۹، این کشور از آن زمان تاکنون چندین بار عملیات استخراج را به دلیل استرس بر شبکه‌های انرژی در فصل زمستان، ممنوع کرده است.

در ۴ ژانویه، کوین تلگراف گزارش داد که حدود ۱۵۰ هزار قطعه تجهیزات ماینینگ، توسط سازمان جمع آوری و فروش اموال دولتی ایران، توقیف شده است.

امروز، سی زد، مدیر عامل بایننس، تصویری از داده های این گزارش را در X (توئیتر سابق) منتشر کرد و از دنبال کنندگان خود سوال کرد که چرا افراد در این کشورهای با هزینه برق کم، بیت کوین استخراج نمی‌کنند.

در حال حاضر، میانگین هزینه برق خانگی برای استخراج یک بیت کوین، ۴۶۲۹۲ دلار است که ۳۵ درصد بیشتر از میانگین قیمت روزانه یک بیت کوین در جولای ۲۰۲۳ (۳۰۰۹۰ دلار) است.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5
دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥