ویتالیک انتخاب کیف پول‌ چند امضایی برای امنیت دارایی را حیاتی دانست!

ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، در یک رشته توییت از مزایای استفاده از کیف پول‌های چند امضایی و بازیابی اجتماعی برای نگهداری از دارایی‌های کریپتو گفت و توصیه‌هایی در این زمینه انجام داد.

بوترین گفت که حضانت شخصی مهم است زیرا نهادهای متمرکز می‌توانند غیرقابل اعتماد شوند و افراد می‌توانند بدون اطلاع رسانی وجوه خود را از دست بدهند. با این حال، او اضافه کرد که مسئولیت انحصاری برای کل سیستم امنیتی فرد دارای خطرات ذاتی است که می‌توان با استفاده از کیف پول‌های فناوری چند علامت و بازیابی اجتماعی آن را به حداقل رساند.

بنیانگذار اتریوم گفت که او و بنیاد اتریوم از کیف پول‌های چند امضایی برای ایمن سازی بیشتر دارایی‌های دیجیتال خود استفاده می‌کنند.

بازیابی از راه‌های مختلف

به گفته بوترین، کیف پول‌های چند امضایی مانند Gnosis Safe، باید برای ذخیره‌سازی سرد دارایی‌های دیجیتال استفاده شوند، زیرا برای امضای تراکنش‌ها به چندین کلید نیاز دارند.

کاربران می‌توانند چندین نفر را برای نگه‌داشتن کلیدها و تنظیم کیف پول خود اختصاص دهند، بنابراین برای تأیید یک تراکنش، تعداد کلیدهای بیشتر از یکی لازم است.

در همین حال، کیف پول‌های بازیابی اجتماعی یک فناوری نوپایی هستند که اخیرا توسعه یافته‌اند و قرار است در ماه‌های آینده با برنامه‌هایی مانند “Soul Wallet.” در دسترس شوند.

کیف پول‌های بازیابی اجتماعی اجازه می‌دهند تراکنش‌ها با یک «کلید اصلی» تأیید شوند که در صورت گم شدن قابل بازیابی است. کاربران می‌توانند به افراد معتمد کلید اختصاص دهند تا «کلیدهای بازیابی» را نگه دارند، در صورت گم شدن کلید اصلی، می‌توان از آن برای بازنشانی کلید اصلی استفاده کرد.

وی افزود که هر دو فناوری به مردم اجازه می‌دهند تا از دارایی‌های خود در طول عمر خود محافظت کنند و پس از مرگشان قابل بازیابی باشند.

نگهبانان کیف پول

بوترین گفت بخش مهمی از استفاده از این فناوری‌ها انتخاب هوشمندانه «نگهبانان» است. نگهبان‌ها افرادی هستند که می‌توان آنها را به عنوان دارندگان کلید برای تأیید تراکنش‌ها یا بازیابی کیف پول تعیین کرد. او گفت:

دو سوال کلیدی در استفاده ایمن از کیف پول‌های چند امضایی و کیف پول‌های بازیابی اجتماعی عبارتند از: چه کسی را به عنوان نگهبان انتخاب می‌کنید، و چه دستورالعمل‌هایی به آنها می‌دهید؟

به گفته بوترین، نگهبانان باید افرادی باشند که کلیدها را گم نکنند و برای سرقت دارایی‌های دارنده توطئه نکنند. به این ترتیب، سرپرستان باید تا حد امکان غیرمتمرکز باشند. وی افزود که خطرات هر قیم باید متفاوت باشد و مردم باید هنگام انتخاب قیم از مشترکات اجتناب کنند.

او گفت که نگهبانان می‌توانند افراد یا دستگاه‌ها باشند و استفاده از دستگاه یا کیف پول خود برای ایفای نقش به عنوان قیم، تمرکززدایی را کاهش نمی‌دهد و اشکالی ندارد. با این حال، اکثر قیم ها نباید دستگاه‌هایی تحت کنترل مستقیم یک فرد باشند.

بوترین توصیه می‌کند از قیم‌هایی استفاده کنید که یکدیگر را نمی‌شناسند و در صورت امکان، سرپرستان باید در کشورهای مختلف باشند. او گفت که سرپرستان فقط در صورت فوت دارنده باید یکدیگر را بشناسند و در این موارد، این قیم طبیعتا با تماس با دوستان و خانواده یکدیگر را پیدا می‌کنند.

علاوه بر این، بوترین گفت که نگهبانان باید چندین بار در سال آزمایش شوند تا اطمینان حاصل شود که هنوز به کلیدهای خود دسترسی دارند و هیچ مشکل عملیاتی وجود ندارد.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.