معاملات ارزهای دیجیتال در ایران شامل مالیات می‌شوند!

در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، رفتار مالیاتی ارزهای دیجیتال، تقریبا روشن شده است، بسیاری از دولت‌ها آن‌ها را نوعی دارایی مشمول مالیات می‌دانند. این بدان معناست که وقتی شخصی ارز دیجیتال را از طریق استخراج، تجارت یا پذیرش پرداخت برای کالا یا خدمات به دست آورد، مشمول مالیات بر درآمد می‌شود.

در برخی کشورها، رفتار مالیاتی ارزهای دیجیتال بسته به طبقه‌بندی آن به عنوان ارز یا کالا متفاوت است. در این مورد، درآمد حاصل از تجارت ارز دیجیتال ممکن است به عنوان درآمد کسب و کار در نظر گرفته شود که مشمول نرخ مالیات متفاوتی نسبت به سود سرمایه است.

با این حال، قوانین مالیاتی در مورد ارزهای دیجیتال می‌تواند گیج کننده باشد و اغلب تغییر کند زیرا این صنعت جدید است و بسیاری از دولت‌ها هنوز در حال کشف چگونگی تنظیم آن هستند. توجه به این نکته مهم است که حتی زمانی که قوانین شفاف هستند، ردیابی تراکنش‌های ارزهای دیجیتال ممکن است دشوار باشد و رعایت قوانین مالیاتی هم برای افراد و هم برای دولت‌ها چالش برانگیز است.

اخیرا داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی، در اظهارنظری گفته معامله ارزهای دیجیتال در کشور غیررسمی است و باید این نوع دارایی‌ها نیز مشمول مالیات شوند. او در ادامه گفت:

نسبت به رمزارزها مطابق قانون عمل می‌کنیم و کسانی که تراکنش مالی داشته باشند بررسی می‌شوند. هر نوع خرید و فروشی که در یک سکوی پرداختی انجام می‌شود و همچنین خرید و فروش رمزارزها پایش می‌شود.

همچنین بنا بر گفته ایشان، از این به بعد به غیر از استخراج ارزهای دیجیتال، معاملات رمزارزها نیز مشمول دریافت مالیات خواهد شد. البته هنوز قوانین دقیقی برای دریافت مالیات تبیین نشده است و تنها موردی که می‌توان هم اکنون به آن استناد کرد ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم است که بر اساس سود سالیانه تعیین می‌گردد.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.