در فارکس چه چیزی معامله می‌شود؟

در فارکس چه چیزی معامله می‌شود؟

در مقاله قبل به زبان ساده بیان کردیم که فارکس چیست؟ پس از معرفی مفهوم فارکس، اولین سوالی که به ذهن می‌رسد این است که در بازار فارکس چه چیزی معامله می‌شود. در این بخش قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم، با ما همراه باشید.

در فارکس چه چیزی معامله می‌شود؟

پاسخ ساده است! پول

از آنجا که محصول فیزیکی را خریداری نمی‌کنید، این نوع خرید و فروش می‌تواند گیج‌کننده باشد. شما می‌توانید، خرید ارز را به صورت خرید سهام در یک کشور خاص در نظر بگیرید. مانند خرید سهام یک شرکت، قیمت ارز بازتاب مستقیم از آن چیزی است که بازار در مورد سلامت فعلی و آینده اقتصاد آن کشور فکر می‌کنند.

وقتی، مثلا “ین ژاپن” را خریداری می‌کنید، در واقع یک سهم در اقتصاد ژاپن خریداری کرده‌اید و پیش‌بینی می‌کنید که وضع اقتصاد ژاپن خوب است و با گذشت زمان حتی بهتر هم خواهد شد و وقتی این سهام را در بازار به فروش می‌رسانید، امیدوارید در نهایت سود کنید. به طور کلی، تبادل یک ارز در مقابل ارزهای دیگر، بازتابی از وضعیت اقتصاد آن کشور در مقایسه با اقتصاد کشورهای دیگر است.

JPY coin 1

ارزهای اصلی

گرچه ارزهای زیادی برای معامله کردن وجود دارند، اما بهتر است به عنوان یک معامله‌گر تازه‌کار در بازار فارکس، معامله کردن را با “ارزهای اصلی” آغاز کنید.

در فارکس چه چیزی معامله می‌شود؟

نماد ارز کشور اسم مستعار
USD دلار امریکا باک
EUR یورو منطقه یورو فیبر
JPY ین ژاپن ین
GBP پوند انگلیس کابل
CHF فرانک سوئیس سوئیسی
CAD دلار کانادا لونی
AUD دلار استرالیا اوزی
NZD دلار نیوزلند کیوی

در فارکس چه چیزی معامله می‌شود

ارزهای موجود در جدول بالا “ارزهای اصلی” نامیده می‌شوند زیرا پرمعامله‌ترین ارزها هستند. آن‌ها به این دلیل “ارزهای اصلی” نامیده می‌شوند که حجم بسیار سنگینی از معاملات بر روی آن‌ها انجام شده و نماینده‌ی بزرگترین اقتصادهای جهان هستند. معامله‌گران فارکس هر یک تعریف متفاوتی از “ارزهای اصلی” برای خود دارند.

تریدرهای حرفه‌ای که احتمالاً صاحب نمرات بالایی در مدرسه فارکس ما هستند و از نخستین روزهای معاملاتی خود همه قوانین را رعایت می‌کنند فقط ارزهای USD ، EUR ، JPY ، GBP و CHF را به عنوان ارزهای اصلی می‌شناسند. پس از آنها ارزهای AUD ، NZD و CAD نیز به عنوان “ارزهای کالایی” یا همان کامودیتی‌ها نام‌گذاری می‌شوند.

اما نظر ما کمی متفاوت است، ولی برای آن‌که کار را برای شما ساده کنیم، در این‌جا تمامی هشت ارز فوق را به عنوان “ارزهای اصلی” در نظر می‌گیریم. جفت ارزهای اصلی دارای بیشترین جریان نقدینگی در جهان هستند. از جریان نقدینگی برای توصیف سطح فعالیت در بازارهای مالی استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، افراد بیشتری با جفت ارز (EUR/USD) در مقایسه با (AUD/USD) و در حجم بالاتری معامله می‌کنند. این بدان معنی است که (EUR/USD) از (AUD/USD) نقد شونده‌تر است و جریان نقدینگی بیشتری دارد.

نماد ارزها در فارکس چگونه شکل می‌گیرند؟

نمادهای ارزی همیشه دارای سه حرف هستند. دو حرف اول نشان‌دهنده‌ی نام کشور و حرف سوم اشاره به نام واحد پول آن کشور دارد، که معمولاً اولین حرف نام ارز آن کشور است. از سال 1973، سازمان جهانی استاندارد (ISO) کدهای سه حرفی را برای ارزهایی که امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم ، ایجاد کرد. به عنوان مثال NZD را در نظر بگیرید:

نماد ارزها در فارکس

NZ مخفف نیوزیلند و D مخفف دلار است. آسان است، نه؟ جهت اطلاع باید بدانید که “buck” تنها نام مستعار موجود برای USD نیست. نام‌های جذاب دیگری نیز برای این ارز پرمعامله وجود دارند. به عنوان مثال یکی از نام‌های مستعار پر استفاده‌ی دلار greenbacks است.

آشنایی با نام‌های مستعار ارزها از این جهت اهمیت دارد که در بسیاری از تحلیل‌هایی که به زبان انگلیسی انجام می‌شود، از این نام‌های مستعار استفاده می‌کنند. زمانی که شما می‌شنوید Kiwi قوی شد یا ضعیف شد نباید آن را با میوه کیوی اشتباه بگیرید!

نکته جالب: در پرو، نام مستعار برای دلار آمریکا کوکو است، که نام حیوان خانگی متعلق به جورج واشنگتون است، که در واقع اشاره به تصویر جرج واشنگتن در اسکناس 1 دلاری دارد.

این مطلب بخشی از دوره رایگان و گام‌به‌گام آموزش فارکس وبسایت «ایران بروکر» است. شما می‌توانید از طریق لینک‌های زیر به درس قبل یا بعد بروید.

فهرست مطالب

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.