Search
Close this search box.

بازار جهانی انرژی چیست و چگونه در آن معامله کنیم؟

بازار جهانی انرژی

در بین تمام دارایی‌ها، معمولا این کالاها هستند که بیشترین تغییر قیمت را دارند و در بین کالاها هم، کالاهای انرژی هستند که این روزها از نظر قیمت از بقیه کالاها نوسان بیشتری دارند و از نظر سودآوری بهترین فرصت‌ها را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند.

در این نوشته، انواع مختلف کالاهای انرژی را بررسی می‌کنیم، چگونگی معامله آنها را در بازار جهانی انرژی  توضیح می‌دهیم و تأثیر بالقوه بازارهای در حال رشد را بر تقاضای کالاهای انرژی شرح خواهیم دادید.

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره نحوه معامله سودآور این نوع دارایی کسب کنید، تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید.

کالای انرژی چیست؟

قبل از این که معامله‌گران وارد معامله هر دارایی بشوند، باید در مورد آن اطلاعات لازم را کسب کنند. از یاد نبرید که آموزش و تحقیق همیشه مقدم بر معامله است.

در زیر لیستی از کالاهای انرژی اصلی را می‌بینید:

۱. نفت خام – نفت خام، که به طلای سیاه معروف است، بسته به ترکیبات و موقعیت جغرافیایی استخراج آن قیمت متفاوتی دارد. نفت برنت یکی از معیارهای بین‌المللی قیمت‌گذاری نفت خام است. نفت برنت در لندن در بورس بین قاره‌ای در بورس بین قاره‌ای (ICE) معامله می‌شود. وست تگزاس اینترمدیت (WTI) دیگر شاخص تعیین قیمت نفت است که معیار ایالات متحده است و در بورس کالای نیویورک (NYMEX) معامله می‌شود و در بروکرها می‌توانید آن را با نماد WTI معامله کنید.

ترید نفت

۲. بنزین – بنزین از مشتقات نفت خام است و به عنوان سوخت خودروها و سایر وسایل نقلیه سبک استفاده می‌شود. بنزین بخش عمده پالایش نفت در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد و معمولا در NYMEX معامله می‌شود.

۳. نفت گرمایشینفت گرمایشی نیز یکی از مشتقات نفت خام است و بعد از بنزین دومین محصول پراستفاده از مشتقات نفت است. از نفت گرمایشی عمدتا برای گرمایش خانه‌ها و مشاغل استفاده می‌شود. نفت گرمایشی در NYMEX معامله می‌شود.

۴. گاز طبیعی – گاز طبیعی که یکی از مهم‌ترین کالاهای انرژی است، به عنوان یک هیدروکربن تمیزتر از نفت خام رتبه‌بندی می‌شود. و پیش‌بینی می‌شود که این سوخت فسیلی در آینده نقش مهم‌تری ایفا خواهد کرد. بازار گاز طبیعی با استفاده در تولید برق، حمل و نقل، کودهای شیمیایی، هیدروژن، خوراک حیوانات و فرآیندهای مختلف تولید، همچنان در حال گسترش است. اکثر خرید و فروش‌های گاز طبیعی در ICE و NYMEX انجام می‌شود.

۵. زغال سنگ – زغال سنگ کثیف‌ترین هیدروکربن است، برخی از کشورهای در حال توسعه برای تولید برق به شدت به زغال سنگ متکی هستند. کاربرد ثانویه زغال سنگ برای تولید فولاد است. ICE همچنان بورس اصلی تجارت زغال سنگ است.

۶. برق – بخشی از ساختار اقتصاد جهانی برق است و در بورس کالا معامله می‌شود. ابزار تولید برق بر قیمت‌ها اثرگذار است و بازار به شدت غیرمتمرکز، محلی و بی‌ثباتی دارد.

۷. اتانول – تخمیر قندها توسط مخمرها یا فرآیندهای پتروشیمی باعث تولید اتانول می‌شود. اتانول برای ترکیب با بنزین استفاده می‌شود، کاربردهای پزشکی و شیمیایی دارد و همچنین در سوخت موشک و پیل‌های سوختی و نیز برای مصرف شخصی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

۸- اورانیوم – این فلز رادیواکتیو عمدتا در نیروگاه‌های هسته‌ای برای تولید برق تمیز و کم‌هزینه استفاده می‌شود. برخی از ارتش‌ها از اورانیوم ضعیف‌شده در اولین حمله و سیستم‌های تسلیحاتی بازدارنده استفاده می‌کنند.

چرا کالاهای انرژی برای اقتصاد جهانی حیاتی هستند؟

زندگی بدون انرژی غیرممکن است، همانطور که تولید اکثر کالاها و خدمات غیرممکن است، بنابراین کالاهای انرژی یک عنصر لازم برای تمام فعالیت‌های اقتصادی است.

 • گرمایش و سرمایش خانه‌ها، مدارس، و بیمارستان‌های ما وابسته به انرژی است، انرژی همچنین نیروی کارخانه‌های ما را تأمین می‌کند.
 • انرژی بر قیمت موادغذایی مؤثر است، زیرا زنجیره تأمین مواد غذایی به انرژی نیاز دارند، از کاشت، داشت و برداشت گرفته تا ذخیره‌سازی و حمل و نقل.
 • حمل و نقل ما کاملا وابسته به انرژی است.
 • انرژی، ارتباطات و اینترنت را تقویت می‌کند و ده‌ها میلیون کارآفرین و شرکت را قادر می‌سازد تا تجارت کنند و میلیاردها مصرف‌کننده را به داد و ستدها وصل می‌کند.

دو نوع کالای انرژی

در بازار جهانی انرژی بخش کالاهای انرژی را می‌توان به دو زیرشاخه‌ی انرژی‌های تجدیدپذیر (که با عنوان انرژی‌های جایگزین یا سبز نیز خوانده می‌شوند) و تجدیرناپذیر تقسیم کرد.

منابع انرژی تجدید ناپذیر:

 • فرآورده‌های نفتی
 • گاز طبیعی
 • مایعات گاز هیدروکربنی
 • انرژی هسته‌ای
 • زغال سنگ

زغال سنگ اولین فرآورده هیدروکربنی خواهد بود که به تدریج از زنجیره جهانی خارج می‌شود، زیرا همچنان کثیف‌ترین روش تولید برق با بیشترین آلودگی است.

احتمالا نفت خام جایگزین زغال سنگ به عنوان منبع انرژی خواهد شد، اما پیش‌بینی می‌شود که گاز طبیعی و انرژی هسته‌ای اصلی‌ترین عناصر انقلاب انرژی خواهند بود.

منابع انرژی تجدیدپذیر:

 • انرژی خورشیدی
 • انرژی بادی
 • انرژی برق آبی
 • انرژی جزر و مد
 • انرژی زیست‌توده
 • انرژی زمین‌گرمایی

انرژی خورشیدی و انرژی بادی مهم‌ترین انرژی‌های تجدیدپذیر (یا انرژی سبز) هستند. اما چالش‌ها که عمدتا مربوط به ذخیره‌سازی و قابلیت اطمینان آنها است، همچنان باقی است. این چالش‌ها همچنان موضوع فناوری‌های جدید هستند و طی دو دهه آینده، انرژی‌های تجدیدپذیر احتمالا پراستفاده‌ترین انرژی‌ها جهان هستند.

آينده کالاهای انرژی

انواع انرژی‌های تجدید ناپذیر و آینده آنها

فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، مایعات گاز هیدروکربنی، انرژی هسته‌ای و زغال سنگ تقریبا ۹۰٪ از تولید انرژی‌های تجدیدناپذیر و بیش از ۷۵٪ از تولید برق در سطح جهان را تشکیل می‌دهد.

زیرساخت‌های موجود و در دسترس بودن مواد خام باعث شده در بازار جهانی انرژی استفاده از این انرژی‌ها رایج شود، اما تأثیری که این انرژی‌ها بر آب و هوا دارند، به تدریج سبب می‌شود با منابع دیگر جایگزین شوند. با پیشرفت سریعی که در فناوری‌های انرژی‌های جایگزین مشاهده می‌شود، انرژی‌های جایگزین به سرعت رشد خواهند کرد و همراه با آن فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجاری نیز به وجود خواهد آمد.

معامله‌گران باید کدام روند انرژی جهانی را رصد کنند؟

 • رشد جهانی جمعیت باعث شده تقاضای کالاهای انرژی افزایش داشته باشد.
 • رشد بازارهای نوظهور باعث می‌شود تقاضا برای انرژی‌های تجدید ناپذیر سنتی، افزایش پیدا کند.
 • رشد بازارهای توسعه‌یافته باعث افزایش تقاضای انرژی‌های تجدیدپذیر می‌شود و سبب خواهد شد این انرژی‌ها جایگزین منابع قدیمی و ناسازگار با محیط زیست شوند.
 • گسترش برق باعث خواهد شد مصرف‌کنندگان بیشتری به شبکه متصل شوند (هنوز بیش از ۲۰٪ از جمعیت جهان برق ندارند).
 • نیاز روزافزون به انرژی باعث استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر در اقتصادهای توسعه‌یافته خواهد شد و با گسترش بازارهای نوظهور تقاضا برای انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش خواهد یافت.

در بازار جهانی انرژی طی دو تا سه دهه آینده شاهد افزایش تقاضا و مصرف بیشتر انرژی خواهیم بود و کالاهای انرژی جایی است که بازارهای توسعه‌یافته بر انرژی جایگزین تمرکز می‌کنند. بازارهای نوظهور قبل از کاهش شکاف با بازارهای توسعه‌یافته، تقاضا برای انرژی‌های تجدیدناپذیر را تقویت می‌کنند و فرصت‌های هیجان‌انگیزی را برای معامله‌گران در سطح جهان ایجاد می‌کنند.

تأثیر گسترش بازارها بر کالاهای انرژی چیست؟

چین، هند و قاره آفریقا همچنان سه حوزه‌ای هستند که معامله‌گران کالاهای انرژی باید بر آنها تمرکز کنند. افزایش تولید ناخالص داخلی باعث افزایش مصرف انرژی صنعتی می‌شود و افزایش اتصال به شبکه برق باعث افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان می‌شود. تصمیم‌های هر دولت در مورد چگونگی پیشبرد این تقاضاهای فزاینده، تأثیر مادی بر منابع انرژی و فناوری‌های مورداستفاده خواهد داشت.

بازار جهانی انرژی

تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر بازار جهانی انرژی

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در حال بازطراحی نقشه بازار انرژی جهان است که از پس آن، عصر جدیدی آغاز می‌شود که در آن ۳ محور اثرگذار بر انرژی در حال ظهور است: آمریکا و دیگر کشورهای غربی که از قدرت عظیم اقتصادی خود به‌‌‌ عنوان سلاحی سیاسی بهره برده‌‌‌اند؛ چین و دیگر اقتصادهای نوظهور دنیا مانند هند، ترکیه و ویتنام که در مقابل فشار غرب ایستادگی کرده و به دادوستد با روسیه ادامه داده‌‌‌اند؛ و عربستان سعودی و دیگر تولیدکنندگان نفت خاورمیانه که تلاش کرده‌‌‌اند موضعی خنثی بگیرند و ممکن است در سال‌های پیش‌‌‌رو سهم بیشتری از بازار جهانی انرژی را کسب کنند.

نحوه معامله در بازار جهانی انرژی

تحلیل تکنیکال مبتنی بر روند یا حرکت می‌تواند یک روش خوب برای معامله کالاهای انرژی باشد. طی دهه‌های اخیر، خرید کالاهای انرژی در بالاترین حد ۶ ماهه نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته است، بنابراین تجربه نشان داده که ادامه روند صعودی طولانی‌مدت و استفاده از حدضرر متحرک مبتنی بر نوسانات، سودآور است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بخش آموزش رایگان فارکس را مشاهده کنید.

ایده‌های معامله کالاهای انرژی:

 • معامله‌گران می‌توانند بر روی کالاهای انرژی منحصر به فرد تمرکز کنند و بر اساس موقعیت جغرافیایی در مورد عرضه و تقاضا تحقیق کنند.
 • اخبار ژئوپولیتیکی می‌تواند به طور موقت عملکرد قیمت را برای فرصت‌های کوتاه‌مدت مختل کند.
 • رشد تولید ناخالص داخلی به تغییرات قیمتی بلندمدت دامن می‌زند.
 • گسترش برق فرصت‌هایی برای معامله قراردادهای برق و سرمایه‌گذاری در اپراتورهای شبکه ارائه می‌دهد.

دسترسی به کالاهای انرژی:

ابزارهای زیادی وجود دارند که می‌توان از آنها برای قرارگرفتن در معرض کالاهای انرژی استفاده کرد: سهام، معاملات آتی، گزینه‌ها، CFD و ETF.

 • خیلی از معامله‌گران بین المللی می‌توانند از قراردادهای CFD استفاده کنند و بدون داشتن دارایی پایه، با پرایس اکشن معامله کنند. اما معاملات آتی و گزینه‌ها از قسم دیگری هستند.
 • بیشتر بروکرهای CFD نفت خام و گاز طبیعی را ارائه می‌دهند و این به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که مستقیما دو کالای اصلی انرژی را معامله کنند.
 • صندوق‌های ETF به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که به همه کالاهای انرژی، بخش و شرکت‌کننده‌های در بازار دسترسی داشته باشند، بنابراین از لحاظ تنوع ابزاری ایده‌آل است.
 • از طریق سهام شرکت‌های خصوصی هم می‌توان به طور غیرمستقیم کالاهای انرژی را معامله کرد.

آیا شاخص‌های قیمت کالاهای انرژی برای معامله‌گران کاربردی است؟

شاخص قیمت کالای انرژی برای سرمایه‌گذاری مستقیم متعادل و متنوع ایده‌آل است و معامله‌گران مبتدی باید قبل از سرمایه‌گذاری در انرژی‌های منحصر به فرد، یک شاخص قیمت کالای انرژی را معامله کنند. چنین شاخص‌هایی (مثلا شاخص جهانی انرژی MSCI) سبدی از کالاهای انرژی را دنبال می‌کنند و به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا روندهای بلندمدت انرژی را با ریسک کلی کمتر دریافت کنند.

حرف آخر

بازار جهانی انرژی بخش بسیار مهمی از ساختار اقتصاد جهانی است و به همین خاطر معامله‌گران باید به آن توجه داشته باشند. کالاهای انرژی فرصت‌های هیجان‌انگیزی به معامله‌گران می‌دهند که ناشی از انقلاب انرژی و گسترش برق در جهان است. دلیل اصلی این امر آن است که مجموعه‌ای از رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی رخ خواهد داد که بر قیمت تأثیرگذار است. تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی نیز با از بین بردن منابع، می‌توانند بر این بازار تأثیرگذار باشند.

کالاهای انرژی به خصوص نفت خام، در دهه‌های اخیر برای معامله‌گران روند، نتایج خوبی داشته‌اند. اما باید توجه داشته باشید که کالاهای انرژی می‌توانند بسیار بی‌ثبات باشند، بنابراین مهم است که معامله‌گران به دقت موقعیت‌های معامله را بررسی کنند و زمانی که نوسان به طور غیرعادی بالا است، پوزیشن سایز را کاهش دهند. با این حال این نوسانات می‌توانند سودآور هم باشند.

انرژی‌های جدیدتر و پاک‌تر ممکن است در سال‌های آینده در بازار جهانی انرژی رشد بالایی داشته باشند، بنابراین به طور بالقوه فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند. شاید بد نباشد به جای خرید ابزارهایی که واحدهای انرژی را نشان می‌دهند، سهام شرکت‌هایی را خریداری کنیم که فناوری‌هایی برای استفاده گسترده‌تر از این انرژی‌ها ارائه می‌دهند.

سؤالات متداول:

کالاهای انرژی چگونه معامله می‌شوند؟

ابزارهای اولیه برای تجارت کالاهای انرژی در بازار جهانی انرژی عبارتند از: سهام، معاملات آتی، گزینه‌ها، CFD و ETF.

چگونه در کالاهای انرژی سرمایه‌گذاری کنیم؟

در قدم اول معامله‌گر باید یک حساب کارگزای داشته باشد که به ابزارهای معاملاتی کالاهای انرژی و یا سهام شرکت‌های انرژی دسترسی داشته باشد.

آیا برق یک کالا است؟

برق یک سری ویژگی‌های کالا را دارد اما واقعا کالا نیست. برق یک محصول منحصر به فرد است و نوسانات قیمتی بالایی دارد.

در حال حاضر کدام کالاهای انرژی مهم‌تر هستند؟

در حال حاضر معامله‌گران کالا باید بر نفت خام و مشتقات آن، گاز طبیعی، اتانول، اورانیوم، کبالت، لیتیوم و نیکل تمرکز کنند. 

کالاهای انرژی سبز چه هستند؟

کالاهای انرژی سبز منابع انرژی تجدیدپذیر مثل انرژی خورشیدی، انرژی بادی، انرژی آبی، انرژی جزر و مد، انرژی زیست‌توده و انرژی زمین‌گرمایی هستند. این انرژی‌ها به محیط زیست آسیبی نمی‌زنند و پیش‌بینی می‌شود که در آینده جایگزین منابع انرژی تجدید ناپذیر شوند، مخصوصا در کشورهای توسعه‌یافته‌تر.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات