اوپن اوشن | OpenOcean
5 ( 1 )

صرافی اوپن اوشن | OpenOcean

معرفی و بررسی صرافی غیرمتمرکز اوپن اوشن | OpenOcean

اوپن اوشن صرافی غیرمتمرکز از نوع تجمیع کننده نقدینگی (DEX Aggregator) است. که در دسامبر 2020 فعالیت خود را آغاز کرده است. این پلتفرم دسترسی‌هایی زیادی از جلمه معامله به‌صورت سفارش محدود (Limit order)، سواپ (Swap) وتبادل میان زنجیره‌ای (Cross chain swap) به کاربران خود داده است. توکن اوپن اوشن، ارز اختصاصی این صرافی است که با نام OOE شناخته می‌شود و در حال حاضر این صرافی قابلیت پشتیبانی از 27 شبکه متفاوت را دارد.
تاریخ تأسیس :
کارمزد معاملات :
معامله بدون احراز :
بازار فیوچرز :
خدمات به ایران :
Vittaverse broker
متاتریدر ارانته

نقد و بررسی صرافی اوپن اوشن

اگر با صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز آشنایی داشته باشید باید بدانید که چالشی که باعث شده است فعالان این حوزه کمتر از صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کنند قیمت‌گذاری و کمبود نقدینگی برای توکن‌های کوچک است. برای رفع این چالش اقدام به ایجاد تجمیع کننده (Liquidity Aggregrator) کردند.

به عبارت دیگر صرافی های غیرمتمرکز جمع کننده (DEX Aggregator) به کاربران خود اجازه می‌دهند تا به استخرهای تجاری مختلف متصل شوند و از این طریق سهولت بیشتری را برای انتخاب بهترین قیمت و امکان تجمیع معاملات و ارائه گزینه‌های مختلف به کاربر را فراهم می‌کند.

موضع گیری صرافی اوپن اوشن در برابر ایرانیان

یکی از موارد استرس‌زا برای هر کاربر قبل از شروع فعالیت در یک صرافی بحث موضع‌گیری در برابر ایرانیان و قوانین برای کاربران ایرانی است اما از انجا که اوپن اوشن یک صرافی غیرمتمرکز است و نیازی به ریجستر کردن و احراز هویت ندارد پس این موضوع اهمیت خود را از دست می‌دهد .

برای کار با این صرافی فقط نیاز به ساخت یک کیف‌پول و اتصال آن به این پلتفرم دارید.

کیف‌پول ها خود نیز بر بستر شبکه بلاکچینی عمل می‌کنند و همانطور که می‌دانیم هدف اصلی این شبکه‌ها انتقال هر نوع داده به صورت غیرمتمرکز و افزایش امنیت حریم خصوصی کاربران است، پس جای نگرانی باقی نمی‌ماند.

ثبت نام و احراز هویت در صرافی اوپن اوشن

 در صرافی غیرمتمرکز از جمله اوپن اوشن کاربران نیازی به ثبت نام و احراز هویت ندارند.

 درواقع برخلاف صرافی های ارز دیجیتال متمرکز (CEX) در یک سیستم غیرمتمرکز (DEX)، کاربران نیازی به ثبت نام نداشته و هیچ یک از داده‌های هویتی کاربران در اختیار سیستم قرار نمی گیرد.

بررسی صرافی اوپن اوشن

OpenOcean در رنکینگ صرافی های غیر متمرکز سایت معتبر کوین مارکت‌کپ رتبه ی 13 را داراست. البته این رتبه متغیر است و امکان کمتر و بیشتر شدن را دارد.

صرافی اوپن اوشن
در حال حاضر میانگین حجم معاملات روزانه این صرافی 23 میلیون دلار است. بر اساس داده های سایت Similarweb این صرافی در سه ماه گذشته 220k بازدید داشته است.

بازدید صرافی اوپن اوشن

کارمزد صرافی OpenOcean به چه صورت است ؟

صرافی اوپن اوشن مانند اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز هیچ هزینه انتقال یا برداشتی به‌جز هزینه‌های شبکه دریافت نمی‌کند.

برخلاف صرافی های متمرکز (CEX) که از افراد هر دوطرف معامله (خریداران و فروشندگان) کارمزد دریافت می‌کنند صرافی‌های غیرمتمرکز کارمزد معاملاتی دریافت نمی‌کنند و این خود یکی از دلایل محبوبیت این نوع از صرافی‌ها است.

اوپن اوشن مدعی شده است که هیچ هزینه‌ای برای عملکرد مسیریابی (پیدا کردن بهترین و ارزان‌ترین صرافی) دریافت نمی‌کند.

پلتفرم اوپن اوشن نقدینگی مورد نیاز خود را از کدام صرافی‌ها و چه شبکه هایی تجمیع می‌کند؟

این صرافی از شبکه های مختلفی از جمله اتریوم، فانتوم، ترون، سولانا، اربیتروم و… پشتیبانی می‌کند و از جمله صرافی‌های غیرمتمرکز مورد پشتیبانی می‌توان به یونی سواپ، پنکیک سواپ، کرو فایننس و… اشاره کرد.

فهرست تمام صرافی‌های غیرمتمرکز در اوپن اوشن را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید: 

فهرست تمام صرافی‌های غیرمتمرکز در اوپن اوشن

فهرست تمام شبکه‌های قابل پشتیبانی در اوپن اوشن را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

امکانات ومزایا صرافی اوپن اوشن

شناسایی بهترین قیمت‌ رمزارزها در صرافی‌های غیر متمرکز ارز دیجیتال:

صرافی OpenOceanیک تجمیع کننده نقدینگی است؛ به این منظور که زمانی که کاربر قصد دارد تا در این پلتفرم، معامله‌ای را انجام دهد، اوپن اوشن تعداد زیادی از استخرهای نقدینگی دیگر پلتفرم‌ها را بررسی کرده و از میان آن‌ها بهترین گزینه (بهترین نسبت قیمتی) را پیدا کرده و آن استخر را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا کاربر با استفاده از آن، معامله خود را با مناسب‌ترین نسبت قیمتی و بهترین شرایط انجام دهد.

انجام معاملات سواپ (SWAP)

برای تعویض و مبادله توکن ها با یکدیگر می‌توان از این قسمت استفاده کرد.

انجام معاملات سفارش محدود (Limit Order)

سفارش محدود یا اردر لیمیت یکی از انواع سفارش‌های قابل ثبت در معاملات ارز دیجیتال است. در واقع در این نوع سفارش‌، باید کاربر از قبل برای خرید یا فروش خود قیمت تعیین کند و سفارش فقط زمانی انجام می‌شود که قیمت از قبل تعیین شده باشد و به آن قیمت برسد.

که این نوع ثبت سفارش در صرافی اوپن اوشن برای معامله گران در دسترس است.

انجام معاملات بین شبکه‌های مختلف یا (Cross chain swap)

به‌صورت کلی، تبادلات میان زنجیره‌‌ای زمانی انجام می‌گیرد که کاربری قصد داشته باشد تا کوین‌ها یا توکن‌های خود را از یک بلاکچین به بلاک‌چین دیگر که در سیستمی کاملا متفاوت اجرا می‌‌شود، منتقل کند.

در واقع، این قابلیت از طریق فناوری قراردادهای هوشمند ویژه‌ای انجام می‌شود. در اصل این قراردادهای هوشمند هستند که دو شبکه مختلف را به یکدیگر متصل کرده و در صورت برآورده شدن شرایطی خاص، تبادل توکن‌ها را به‌صورت خودکار انجام می‌دهند.

انجام معاملات دائمی (Prepetual)

معاملات دائمی یا پرپچوال نوع خاصی از قرارداد معاملات آتی است که در آن دوره زمانی خاصی مد نظر نیست. معامله‌گر می‌تواند پوزیشن معامله خود را تا هر زمانی که مناسب او باشد نگه دارد. و هم‌چنین مبنای معاملات پرپچوال، شاخص قیمت پایه است که از میانگین ارزش دارایی براساس بازارهای اصلی اسپات و حجم نسبی معاملات تشکیل شده است.

استیکینگ و توکن حمایتی Staking & Governance

کسب درآمد در بازار رمز ارزها فقط مختص به خرید‌‌‌ و فروش و یا نگهداری و استخراج نمی‌شود می‌توان با استفاده از استیکینگ نیز کسب سود کرد به این‌صورت‌ که با سپرده‌گذاری یا همان استیک‌کردن ارزهای دیجیتال در کیف‌پول خود یا در صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توان سود به‌دست آورد که میزان این سود بستگی به درصد رمزارز استیک شده دارد.

لازم به ذکر است که تمامی ارزهای دیجیتال قابلیت استیکینگ ندارند.

بخش Dao در جهت پیشبرد اهداف مدیریتی و حاکمیتی پلتفرم Open Ocean ایجاد شده است. کاربران این صرافی می‌توانند توکن‌های OOE خود را در این قسمت استیک (Stake) کنند و در مقابل توکن xOOE دریافت نمایند؛ کاربران با دریافت xOOE هم سود استیکینگ دریافت می‌کنند و هم می‌توانند در رای‌گیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های این پلتفرم شرکت کنند.

بخش درامدزایی(Earn) در صرافی غیرمتمرکز اوپن اوشن

صرافی اوپن اوشن در حال حاضر 3 قسمت برای کسب درآمد برای کاربران خود فراهم کرده است که این سه بخش عبارتند از: Poolیا همان استخرها ، Farm & Vaults، Eth Liquid Staking

  • با اضافه کردن نقدینگی خود به استخر می‌توانید توکن نقدینگی (LP tokens) دریافت کنید. در واقع به ازای تامین نقدینگی استخرها، پلتفرم توکن نقدینگی به افراد می‌دهد.
  • فارمینگ ارزدیجیتال یا کشت سود، یکی از روش‌های کسب سود منفعل و غیرفعال در دنیای کریپتوکارنسی است که در این روش، توکن‌های رمزارزی خویش را در پلتفرم قرار داده و در ازای آن سود دریافت می‌کنید.
  • با استیک کردن توکن‌های نقدینگی و استیک کردن دیگر توکن‌ها به صورت Vaults قادر به دریافت سود خواهید بود.
  • برای تعریف Vault می‌توان گفت که Vault امکان امن‌تری برای ذخیره رمزارزها هستند چراکه آن‌ها به شبکه متصل نیستند پس بنابراین امکان دسترسی به ارز‌ ذخیره‌ شده در Vaults در صورت هک حساب نخواهد بود.
  • تامین نیاز سرمایه و استخر نقدینگی یک صرافی غیرمتمرکز می‌تواند از طریق کاربران انجام شود به این منظور کاربرمی‌تواند سرمایه خود را وارد استخرکرده و استیک کند اما یکی از معایب این فرایند برای کاربران این است که برای مدت معین و طولانی نمی‌توانند به دارایی خود دسترسی داشته باشند هرچند درازای این کار سود دریافت می‌کنند اما طی این مدت امکان سرمایه گذاری در فرصت های جدید پیش رو که گاهی بازدهی بالاتری دارند را از دست می‌دهند. اما برای رفع این مشکل قفل شدن سرمایه افراد در حالت استکینگ، می‌توان لیکویید استکینگ را پیشنهاد داد.

لیکویید استکینگ این امکان را به سپرده گذاران می‌دهد که ضمن بهره‌مندی از فرصت استخرهای نقدینگی بتوانند از دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده‌ در معاملات و فرصت‌های سرمایه‌گذاری دیگر نیز استفاده کنند. به اینصورت‌که از دارایی‌های قفل‌شده به‌عنوان وثیقه در فرصت‌های دیگر استفاده کنند.

دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده به شکل توکن در آمده یا در اصطلاح توکنیزه می‌شوند. و پس از آن افراد به‌راحتی می‌توانند آن را با یکدیگر مبادله کنند یا به صرافی‌ها یا پلتفرم‌های دیگر انتقال دهند و یا در شبکه های دیگر استفاده کنند. که این کار به سپرده گذاران قدرت افزایش بازده و سود خود را می‌دهد.

حال صرافی اوپن اوشن امکان استیک کردن اتریوم (ETH) را بصورت لیکویید استیکینگ فراهم کرده است که در بالا به توضیح این فرایند پرداخته شد.

OOE ارز اختصاصی این صرافی و همچنین توکن حاکمیتی این پلتفرم غیرمتمرکز

OOE توکن اختصاصی صرافی اوپن اوشن است و یک توکن چند زنجیره‌ای مبتنی بر اتریوم ERC 20 و بایننس اسمارت چین است.

uOa2qNSCRmAAAAAASUVORK5CYII=

دارندگان این توکن بنا به نسبت موجودی OOE خود، مجوز و امتیاز مشارکت در رای گیری ها و ارائه پیشنهادات و تصمیم گیری ها را دارند.

در واقع این صرافی با دارا بودن توکن حاکیمتی، یکی از اهداف اصلی پلتفرم های غیرمتمرکز که نحوه مدیریت غیرمتمرکز آن است را پیش میبرند و مدیریت شبکه توسط هولدرهای آن و به صورت غیرمتمرکز صورت می‌گیرد.

نحوه کار با صرافی اوپن اوشن

صرافی اوپن اوشن یک صرافی غیرمتمرکز است پس نیازی به ثبت نام و احراز هویت در این صرافی نیست فقط کافی‌ست از طریق “این لینک” وارد سایت اصلی صرافی شده و کیف‌پول دیجیتالی خود را به آن متصل نمایید.

نحوه اتصال کیف پول به صرافی اوپن اوشن

پس از ورود به سایت بر روی گزینه “Launch dApp” کلیک نمایید.

حال در صفحه جدید در قدم اول بر روی گزینه “Connect Wallet” کلیک کنید.

در قدم بعدی در پنجره بازشده، می‌بایست انتخاب کنید که قصد دارید در کدام شبکه بلاک‌چین فعالیت نمایید برای نمونه ما اتریوم را انتخاب کرده‌ایم سپس از بین کیف‌پول های لیست‌شده، ولت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

با اسکن کردن QR Code می‌توانید کیف‌پول نصب‌شده بر روی تلفن همراه خود را به این پلتفرم متصل کنید.

نحوه انجام معامله سواپ (Swap) در صرافی اوپن اوشن

برای انجام معامله سواپ در این پلتفرم بخش Swap را انتخاب کرده و سپس جفت ارز موردنظر خود را انتخاب نمایید. در این بخش دقت کنید که کادر بالا مربوط به ارزی است که قصد فروش آن را دارید و کادر پایین مربوط به ارزی است که می‌خواهید آن را بخرید.

در واقع ارز انتخابی درکادر بالا را به ارز انتخابی در کادر پایین تبدیل می‌کنید.

در قسمت مربوطه “Limit Order” را انتخاب کرده و بعد از آن جفت ارز مورد نظر و هم‌چنین نوع معامله موردنظر خود که به‌صورت “Buy” یا “Sell” است را انتخاب نمایید.

و سپس مشخصات معامله خود از جمله مقدار (Amount) و قیمت مناسب

(Limit Price) که در نظر دارید را وارد نمایید و پس از کلیک بر روی گزینه “Review Limit Order” در صورت تایید داده‌ها می‌توانید تراکنش خودرا ثبت نمایید.

جمع بندی

اگر از فعالان بازار ارزهای دیجیتال باشید و با صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز آشنایی داشته باشید باید بدانید که صرافی های غیرمتمرکز تجمیع کننده(DEX Aggregator)

را می‌توان یکی از جدیدترین نوع‌آوری ها در حوزه ی امورمالی غیرمتمرکز

 (DeFi) دانستکه بسیاری از معامله گران برای دسترسی بهتر به نقدینگی و قیمت گذاری از آن استفاده می‌کنند که صرافی اوپن اوشن یکی از آنهاست.

برای کاربرانی که قصد استفاده از این پلتفرم را دارند می‌توان به نقدینگی بالا، ارائه بهترین نسبت قیمتی و پشتیبانی از پلتفرم‌های بلاک‌چینی متعدد و قابلیت معامله بین شبکه‌ای را اشاره کرد.

هم‌چنین باتوجه به اینکه تحریم ها باعث موضع‌گیری خاص صرافی های متمرکز نسبت به کاربران ایرانی شده‌است می‌توان موضوع عدم نیاز به ثبت نام و احراز هویت صرافی هایی غیرمتمرکز را یک امتیاز برای کاربران ایرانی درنظر گرفت.

پرسش‌های متداول

آیا صرافی اوپن اوشن معتبر است؟

صرافی اوپن اوشن بهترین صرافی غیر متمرکز نیست اما تا کنون گزارشی مبنی بر مشکل خاص در این صرافی منتشر نشده است.

آیا استفاده از صرافی اوپن اوشن نیاز به احراز هویت و ثبت نام دارد؟

خیر، صرافی اوپن اوشن OpenOcean یک صرافی غیرمتمرکز است و نیازی به ثبت نام و احراز هویت در این پلتفرم نیست.

آیا صرافی اوپن اوشن پشتیبانی دارد و به چه صورت است؟

خیر، زیرا صرافی اوپن اوشن به صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کند و پشتیبانی ندارد.

کارمزد معاملات در صرافی اوپن اوشن چه قدر است؟

صرافی اوپن اوشن مانند اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز هیچ هزینه انتقال یا برداشتی به‌جز هزینه‌های شبکه دریافت نمی‌کند.

آیا برای ورود به اوپن اوشن به وی پی ان احتیاج داریم؟

خیر، صرافی اوپن اوشن OpenOcean یک صرافی غیرمتمرکز است و نیازی به استفاده از آی پی ثابت در این پلتفرم نیست.

نمایش بیشتر

نظرات و بررسی های کاربران (0نظر)