مقالات طلا

تاثیر جنگ و بحران بر قیمت طلا | سیر قیمت طلا از جنگ روسیه و اوکراین تا جنگ اسرائیل و فلسطین

مقالات طلا

مطالعه در 12 دقیقه

در ۲۳ فوریه ۲۰۲۲ با آغاز جنگ روسیه به اوکراین، در هند، قیمت طلا از ۵۰۱۸۰ روپیه به ازای هر ۱۰ گرم طلای ۲۴ عیار، تا فردای آن روز یعنی ۲۴ فوریه، به ۵۱۵۵۰ روپیه در هر ۱۰ گرم طلای ۲۴ عیار رسید. این آمار نشان‌دهنده تاثیرپذیری قیمت طلا از رویدادهای بیرونی به‌خصوص جنگ است. اما جنگ اسرائیل و فلسطین بر قیمت طلا چگونه تاثیر گذاشت؟

اگر به عنوان یک معامله‌گر و یا سرمایه‌گذار در بازارهای مالی حضور دارید، احتمالا متوجه اهمیت دارایی باارزشی مانند طلا در این بازار شده‌اید. بنابراین بسیار مهم است درک خوبی از جایگاه طلا، رفتار آن در بازارهای جهانی و عوامل موثر بر تعیین قیمت طلا داشته باشید.

در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیر جنگ و بحران بر قیمت طلا بپردازیم و به‌خصوص سیر قیمت طلا را در برهه زمانی جنگ روسیه و اوکراین زیر ذره‌بین ببریم و در ادامه به بررسی تاثیر جنگ رژیم اشغالگر اسرائیل و فلسطین بر قیمت طلا بپردازیم.

عوامل موثر بر قیمت طلا

بازارمالی یک دنیای کاملا تاثیرپذیر از رویدادها و اتفاقات جهانی هستند، این تاثیرپذیری گاهی حتی از توییت یا پست یک سیاست‌گذار هم نشات می‌گیرد. افراد حوزه مالی در زمان رکود و بحران اقتصادی یا در زمان جنگ و نابسامنی به دنبال یک دارایی امن هستند تا پول و سایر دارایی‌های دیگر را به آن تبدیل کنند و اولین گزینه‌ای که به ذهن آنها می‌رسد فلز زرد رنگ یعنی طلا است. طلا اگرچه یک دارایی امن برای سرمایه‌گذاری و فرار از بحران محسوب می‌شود اما مانند سایر دارایی‌ها، ارزش طلا نیز در جنگ و بحران به‌شدت از سیاست کشورها تاثیر می‌گیرد.

تاثیر جنگ و بحران بر قیمت طلا

تاریخچه معامله طلا در جهان به قرن‌ها قبل برمی‌گردد. حتی در زمانی که هیچ قوانین و مقررات رسمی نسبت به معاملات وجود نداشت، طلا همچنان در صحنه حضور داشت.

طلا یک دارایی امن، با نقدینگی بالا است که به‌عنوان یک طبقه دارایی قابل سرمایه‌گذاری است و همین موضوع به ارزش آن می‌افزاید. کمیاب بودن آن، طلا را به یک فلز گران‌بها تبدیل کرده است که باعث شده قیمت آن در طول تاریخ مدام افزایش یابد. این یکی از دلایلی است که طلا به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری، حتی مورد توجه محافظه‌‌کار‌ترین سرمایه‌گذاران قرار بگیرد.

قیمت طلا در جنگ روسیه و اوکران

پس از آن که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در 24 فوریه 2022، دستور حمله نظامی به همسایه خود یعنی اوکراین را اعلام کرد، بازارهای فارکس و حتی ارزهای دیجیتال با ضربه و شوک بزرگی روبه‌رو شدند. بورس‌های بزرگ جهانی در بحبوحه شک و عدم اطمینان، یک ریزش شارپ روزانه را در نمودار و قیمت خود تجربه کردند.

زمانی که این جنگ اتفاق افتاد به معنای واقعی در هند یک حمام خون در خیابان‌ها به راه افتاد و روپیه هند به شدت تضعیف شد. گزارش شده است که جنگ اوکراین و روسیه باعث شد که یکی از بزرگترین کاهش‌ها از زمان شروع همه‌گیری کووید در سال 2020، به وقوع بپیوندد. با این حال، طلا در بازارهای هند بیشترین تاثیر را به خود گرفت.( هند یکی از بزرگترین دارندگان طلا در جهان است.)

قیمت طلا در جنگ اسرائیل و فلسطین

قیمت طلا با ثبت رشد 3 درصد در هفته را داشته که نسبت به 4 هفته گذشته، رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. این افزایش در درجه اول به تنش‌های ژئوپلیتیکی جاری، به ویژه درگیری اخیر بین اسرائیل و حماس نسبت داده می‌شود. حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل اوضاع را تشدید کرده و اسرائیل را به اعلان جنگ سوق داده است. همانطور که در گذر زمان و با پیش بینی وقوع جنگ مردم تمایل به خرید دارایی‌های امن مانند طلا را نشان داده‌اند، این بار هم شاهد رشد قیمت طلا بودیم. معامله‌گران انتظار دارند در صورت ادامه جنگ اسرائیل و فلسطین، همچنان شاهد رشد قیمت طلا باشیم.

سرمایه گذاران رویدادهای اسرائیل را به‌عنوان یک خطر ژئوپلیتیکی برای بازارها زیر نظر دارند و برخی انتظار دارند که ادامه جنگ باعث تمایل به خرید دارایی‌های امن مانند طلا افزایش یابد. به گفته تحلیلگران، افزایش ریسک ژئوپلیتیکی می‌تواند منجر به خرید دارایی‌هایی مانند طلا و دلار شود و به طور بالقوه تقاضا برای اوراق خزانه ایالات متحده را افزایش دهد. پیتر کاردیلو، اقتصاددان ارشد بازار در Spartan Capital Securities، پیش‌بینی کرد دلار نیز افزایش پیدا می‌کند:

هر زمان که آشفتگی بین المللی وجود داشته باشد، دلار تقویت می‌شود.

تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر قیمت طلا

در هند، قیمت طلا از 50,180 روپیه به ازای هر 10 گرم طلای 24 عیار، در 23 فوریه 2022، به 51,550 روپیه در هر 10 گرم طلای 24 عیار، در 24 فوریه 2022، رسید. افزایش شدید قیمت طلا در هند در یک روز تا حد زیادی به دلیل افزایش قیمت طلا در بازار جهانی است. این موضوع عمدتا به دلیل نگرانی از کندی رشد اقتصادی و تورم بالا است.

در حالی که چرخه اقتصاد جهانی هنوز برای بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان اقتصادی مبهم باقی مانده است و نمی‌دانند که در سال 2023، اقتصاد به کدام سمت حرکت خواهد کرد؛ اما برخی دیگر از تحلیلگران انتظار دارند که نرخ طلا نسبت به زمان حال حاضر بالاتر هم برود. این دیدگاه عمدتا به دلیل تحریم‌های روسیه، اختلال در عرضه کالاها، قطع زنجیره تامین جهانی و احتمال رکود اقتصادی شکل گرفته است و اما در ادامه شاهد جنگ اسرائیل و فلسطین هستیم و باید تاثیر جنگ این دو کشور بر قیمت طلا را بررسی کنیم.

تاثیر بحران بر قیمت طلا

از هزاران سال پیش تاکنون، طلا به عنوان امن‌ترین راه سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده است. اگر در بازارهای مالی فعالیت داشته باشید، می‌دانید که حتی یک اختلال کوچک در بازار جهانی باعث تغییر در قیمت طلا می‌شود؛ از بلایای طبیعی گرفته تا جنگ و حتی بحران اقتصادی. به هرحال نرخ طلا به چنین محرک‌هایی بسیار حساس است و در صورت وقوع هر یک، از خود واکنش نشان می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌هایی که در مسائل اقتصادی و مالی باید درک کرد این است که بدانیم عرضه و تقاضا چطور عمل می‌کند.

زمانی که تقاضا در بازار زیاد و عرضه کم باشد، قیمت آن کالا بالا می‌رود. برعکس، زمانی که تقاضا برای محصول کم باشد اما عرضه آن فراوان باشد، قیمت کالا کاهش می‌یابد.

همان‌طور که گفته شد، طلا به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می‌شود. این بدان معناست که سرمایه‌گذاری بر روی طلا، به گونه‌ای است که انتظار می‌رود در طول زمان، حتی در شرایط آشفتگی بازار، ارزش آن رشد کند. منظور از شرایط آشفته، ممکن است وقوع یک بحران اقتصادی یا جنگ باشد.

در صورت رکود اقتصادی، سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند دارایی‌های امنی مانند طلا را انتخاب کنند و سرمایه خود را از قرار گرفتن در معرض دارایی‌های بی‌ثبات مانند سهام و یا وام‌ها حفظ کنند.

طبیعتا در این زمان‌ها، تقاضا برای این دارایی امن (طلا) بالا می‌رود و در نتیجه قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

حرکت قیمت طلا و بازار سهام تقریباً با یکدیگر نسبت معکوس دارند. یعنی وقتی بازار سهام با کاهش قیمت روبرو می‌شود و حرکت نزولی به خود می‌گیرد، تقاضا برای دارایی نسبتا مطمئن‌تری مانند طلا افزایش می‌یابد. این به نوبه خود باعث افزایش قیمت طلا در بازار جهانی می‌شود. برعکس این سناریو، زمانی که بازار سهام سیر صعودی به خود می‌گیرند، سرمایه‌گذاران سعی دارند سرمایه خود را وارد بازار سهام کنند؛ بنابراین با انتقال نقدینگی از طلا به بازار سهام، قیمت طلا به تدریج کاهش می‌یابد.

روسیه یک عامل کلیدی در قیمت طلا

روسیه پس از چین و استرالیا، سومین تولیدکننده بزرگ طلا در جهان است. در نتیجه؛ آشفتگی اقتصادی بر صادرات طلای روسیه تاثیر می‌گذارد. همچنین با اعمال تحریم‌های چند کشور غربی علیه روسیه، ممکن است صادرات طلای این کشور آسیب ببیند و این اتفاق می‌تواند زنجیره عرضه جهانی طلا را مختل کند و بر قیمت طلا در بازارهای جهانی تاثیر بگذارد. به همین دلیل در زمان جنگ روسیه و اوکراین تغییرات قیمت طلا شدیدتر بود.

تاریخچه طلا

زمانی گواهی بر این واقعیت است که هر زمان نابسامانی اقتصادی وجود داشته است، بازارهای سهام سقوط کرده‌اند. این امر بر قیمت طلا تاثیر بسزایی داشته و باعث افزایش سرسام‌آور آن شده است.

تاثیر جنگ و بحران بر قیمت طلا

برای مثال واقعه حمله ۱۱ سپتامبر به مرکز تجارت جهانی در نیویورک را در به یاد بیاورید! فاجعه پیش آمده باعث افزایش قیمت طلا شد. در نتیجه بازارهای سهام بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته با این افزایش قیمت طلا ضربه بزرگی خوردند.

رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ و هرج‌و‌مرج پیش‌آمده توسط بانک‌های Lehmann Brothers منجر به قرمز شدن بازارهای جهانی شد. قیمت طلا طی چند سال بعد به طرز چشمگیری افزایش یافت و از۷۰۰ دلار در هر اونس در سال ۲۰۰۸ به ۱۹۰۰ دلار در هر اونس در سال ۲۰۱۱ رسید. این افزایش قیمت به دلیل نوسانات بازارهای جهانی بود. البته بعد از سال ۲۰۱۱، زمانی که بازارهای سهام جهانی به ثبات نسبی رسیدند، قیمت طلا کاهش یافت.

خلاصه مطلب تاثیر جنگ و بحران بر قیمت طلا

اگر به عنوان یک سرمایه‌گذار و یا فردی که در آینده قصد دارد در بازارهای مالی فعالیت کند علاقه‌مند به یادگیری درمورد دارایی‌ها، بازارهای مالی و مسائل اقتصادی هستید، باید بدانید که طبقات مختلف دارایی برای اهداف سرمایه‌گذاری وجود دارد. با این وجود، طلا گزینه‌ای امن است که در تمام فصول، همیشه مورد پسند سرمایه‌گذاران واقع شده است؛ به‌ویژه در زمان آشفتگی اقتصادی، رکود و حتی جنگ. بنابراین این واقعیت که حتی در نامشخص‌ترین مواقع می‌توان بر روی این فلز گران‌بها سرمایه‌گذاری کرد باعث می‌شود افراد همیشه به طلا به عنوان یک گزینه امن سرمایه‌گذاری فکر کنند.

اما برای یک سرمایه‌گذاری بهتر و هوشمندانه‌تر، بهتر است عواملی که بر قیمت طلا تاثیر دارند را بشناسید. در این مقاله بیشتر به تاثیر جنگ و بحران بر قیمت طلا اشاره شد. دانستیم که در این زمان‌ها، قیمت طلا افزایش می‌یابد؛ به این دلیل که افراد به فکر حفظ دارایی و سرمایه خود می‌افتند و سعی می‌کنند تا از درگیر کردن سرمایه خود با دارایی‌های ریسکی مانند سهام خودداری کنند. در نتیجه طلا با افزایش قیمت روبرو خواهد شد.

سوالات تخصصی – سیر قیمت طلا از جنگ روسیه و اوکراین تا جنگ اسرائیل و فلسطین

چرا قیمت طلا در طول تاریخ مدام صعودی بوده است؟

طلا یک دارایی امن، با نقدینگی بالا است که به عنوان یک طبقه دارایی قابل سرمایه‌گذاری است و همین موضوع به ارزش آن می‌افزاید. ناگفته نماند که طلا یک فلز کمیاب است که به وفور در دسترس نیست! کمیاب بودن آن، طلا را به یک فلز گران‌بها تبدیل کرده است که باعث شده قیمت آن در طول تاریخ مدام افزایش یابد.

چرا باید روی طلا سرمایه‌گذاری کنیم؟

طلا از آن دسته دارایی‌هایی است که حتی در زمان وقوع بحران‌های اقتصادی، رکود و یا حتی جنگ، ارزش خود را حفظ کرده است. بنابراین این واقعیت که حتی در نامشخص‌ترین مواقع می‌توان بر روی این فلز گران‌بها سرمایه‌گذاری کرد باعث می‌شود بتوانیم همیشه به طلا به عنوان یک روش سرمایه‌گذاری امن مخصوصا در زمان آشفتگی فکر کنیم.

حرکت قیمت طلا با سهام چگونه است؟

حرکت قیمت این دو با یکدیگر نسبت عکس دارند. وقتی بازار سهام با کاهش قیمت روبرو می‌شود و حرکت نزولی به خود می‌گیرد، تقاضا برای دارایی‌های امن‌تر مانند طلا افزایش می‌یابد. در نتیجه نسبتا مطمئن‌تری مانند طلا افزایش می‌یابد. در نتیجه باعث افزایش قیمت طلا می‌شود. برعکس این سناریو، زمانی که بازار سهام صعودی است، سرمایه‌گذاران سعی دارند سرمایه خود را وارد بازار سهام کنند؛ بنابراین با انتقال نقدینگی از طلا به بازار سهام، قیمت طلا به تدریج کاهش می‌یابد.

طلا در جنگ و بحران چه عملکردی از خود نشان می‌دهد؟

داده‌ها و آمارهای تاریخی به ما نشان می‌دهند هر زمان که جنگ و بحران و یا بیماری همه گیری مانند کرونا به‌وجود آمده است، طلا بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بوده و به شدت در این فواصل زمانی رشد قیمتی را تجربه ‌کرده است.

عملکرد سهام و طلا در زمان بحرانی چگونه است؟

زمانی که جنگ روسیه و اوکراین اتفاق افتاد سهام و حتی کریپتوکارنسی‌ها به شدت افت قیمتی را تجربه کردند؛ اما در مقابل طلا به سمت قیمت‌های بالاتر حرکت خود را آغاز کرد.

چرا طلا در جنگ و بحران، ایمن است؟

به دلیل اینکه طلا یک فلز کمیاب است، استخراج و به دست آوردن آن بسیار سخت و پر هزینه است، قیمت آن روز به روز افزایش پیدا می‌کند، همچنین جامعه و حتی افراد عادی علاقه بسیار زیادی به این فلز زیبا دارند.

کدام نوع، سرمایه‌گذاری امنی است؟

در صورت رکود اقتصادی، سرمایه‌گذاران دارایی‌های امن مانند طلا را انتخاب می‌کنند تا از دارایی‌های ریسکی مانند سهام که درصورت وجود بحران یا جنگ کاهش می‌یابند، فرار کنند.

قیمت طلا پس از حمله حماس به اسرائیل چه تغییری کرد؟

حمله نیروهای حماس به اسرائیل باعث شد که حرکت به سمت حفظ و ذخیره دارایی‌های امن افزایش یابد؛ زیرا سرمایه‌گذارانی که از نزدیک رویدادهای خاورمیانه را زیر نظر دارند سعی می‌کنند قبل از هر اقدامی، ریسک ژئوپلیتیکی بازارها را بسنجند.

پیش بینی قیمت طلا پس از جنگ اسرائیل و فلسطین چیست؟

بسیاری از سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی انتظار دارند در صورت ادامه جنگ قیمت طلا نیز افزایش پیدا کند.

قیمت طلا چه ارتباطی با جنگ روسیه و اوکراین داشت؟

در جنگ روسیه و اوکراین به دلیل اینکه روسیه یکی از تامین‌کنندگان کلیدی طلا است قیمت طلا رشد زیادی داشت.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید