ارز دیجیتال در کشورها

ارز دیجیتال در ژاپن: چرا ژاپن در کریپتو عقب مانده است؟

ارز دیجیتال در کشورها

مطالعه در 8 دقیقه

با گذشت زمان، شاهد روندی رو‌به افزایش در پذیرش عمومی ارز‌های دیجیتال هستیم و این روند می‌تواند نشان‌دهنده  چشم‌اندازی روشن برای ارز‌های دیجیتال باشد. به‌علاوه تعداد روز افزون سرمایه‌گذارانی که رمزارز‌ها را به سبد دارایی‌‌های خود اضافه می‌کنند نیز تاییدی بر این موضوع است. 

علی‌رغم گسترش پذیرش عمومی رمزارز‌ها در سرتاسر جهان، هنوز کشور‌هایی یافت می‌شوند که روندی آهسته‌تر را طی می‌کنند. ژاپن یکی از این کشور‌ها است که با وجود برتری‌های تکنولوژیکی خود، از همسایگان آسیایی خود در پذیرش رمزارز‌ها عقب مانده است. بر‌اساس نظرسنجی Statista در سال 2020، تنها 4 درصد از جمعیت سرزمین آفتاب تابان، در نگهداری رمزارز‌ها مشارکت داشته یا از آن‌ها در تراکنش‌های روزانه خود استفاده می‌کنند و این رقم در مقایسه با پذیرش عمومی 21 درصدی رمزارز‌ها در چین، رقمی ناچیز است. 

اما شواهد حاکم بر بازار ژاپن، چشم‌انداز ناامید کننده‌ای را برای ارز‌های دیجیتال نشان نمی‌دهد، زیرا اقدامات صورت گرفته توسط دولت و جمعیت ژاپن، خبر از تحولات قابل‌توجهی در صنعت رمزارز‌ها دارد.

آیا ارز دیجیتال در ژاپن قانونی است؟

در ژاپن، قانون واحدی برای رمزارز‌ها وجود ندارد و بر اساس کارکرد اصلی آن‌ها، قوانین متعارفی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. به‌عنوان مثال، رمزارز‌های متعارف، بر اساس قانون خدمات پرداخت ژاپن (PSA)، به‌عنوان دارایی‌های دیجیتال، طبقه‌بندی می‌شوند.

به‌علاوه در ژاپن، استیبل کوین‌‌هایی که با ارز فیات پشتیبانی می‌شوند، به‌عنوان ابزار‌های پرداخت الکترونیکی مورد استفاده بوده و تحت مقررات این حوزه، قرار دارند. همچنین استیبل کوین‌‌هایی که با دارایی‌های دیجیتال پشتیبانی می‌شوند، بر اساس چارچوب نظارتی حاکم بر دارایی‌های دیجیتال، استفاده می‌شوند.

ارز دیجیتال در ژاپن

در مورد دارایی‌های غیرقابل تعویض مانند NFT، به‌دلیل تمایز آن‌ها بین رمزارز‌های متعارف و عملکرد خاص اقتصادی آن‌ها، نمی‌توانند به‌عنوان یک گزینه پرداخت، در تراکنش‌های مالی استفاده شوند.

به‌علاوه، قانون ابزار‌های مالی و مبادلاتی (FIEA) ژاپن، بر توکن‌های اوراق‌بهادار، که نشان‌دهنده سهام و اوراق‌قرضه و سایر مشتقات رمز‌ارز‌هایی مانند (CFD)، قرارداد‌های آتی، اختیار معامله رمز ارز هستند، حاکم است.

مالیات ارز دیجیتال در ژاپن

از مشکلات اصلی سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال، سیستم مالیاتی مرتبط با آن‌ها است. در دولت ژاپن قوانین مشابهی با درآمد‌های متفرقه برای درآمد‌های حاصل از فعالیت در بازار ارز‌های دیجیتال اعمال می‌شود. علی‌رغم اینکه در فعالیت در حوزه ارز‌های دیجیتال، بیشترین ریسک متوجه سرمایه‌گذار است، دولت بیشتر درآمد حاصل از آن را به‌عنوان مالیات دریافت می‌کند.

به‌همین دلیل در ژاپن، مالیات تحمیلی بر سود حاصل از مبادلات ارز‌های دیجیتال، معضل بزرگی برای فعالیت در این حوزه است. این امر برای افرادی که معامله‌گر فعال ارز‌دیجیتال باشند بسیار حائز اهمیت است و باید مدام ارزش معاملات را در هر معامله تحت‌نظر داشته باشند.

اما این موضوع برای سرمایه‌گذاران بلندمدت رمزارز‌ها چندان هم قابل توجه نیست. زیرا تا زمانی که دارایی خود را نفروشند، مشمول مالیات نخواهند بود و طی این مدت ارزش ارز‌های دیجیتال افزایش قابل‌توجهی خواهد داشت. 

به‌محض این‌که رمزارز‌ها با ارز‌فیات مبادله شود یا برای خرید سایر ارز‌های دیجیتال استفاده شود یا برای پرداخت کالا‌ها و خدمات استفاده شود، مبلغ سود حاصل از این مبادلات به درآمد سالانه فرد اضافه می‌شود.

ارز دیجیتال در ژاپن

استفاده از رمزارز‌ها در ژاپن

ژاپن را می‌توان جزء جوامعی دانست که همچنان مبتنی‌بر پول نقد هستند. شاید در جامعه تکنولوژیک ژاپن عجیب به‌نظر برسد که هنوز در شرکت‌های بسیاری در این کشور، پذیرش کارت‌‌های اعتباری یا نقدی رایج نیست و شاید حتی بتوان گفت پذیرشی کمتر از ارز‌های دیجیتال دارند.

علی‌رغم اینکه طی سال‌های گذشته در نتیجه همه‌گیری، پرداخت‌های غیر‌نقدی افزایش یافته است و دولت ارز‌های دیجیتال را به رسمیت شناخته، اما هنوز محدودیت‌هایی در استفاده وجود دارد.

اما زمان همه چیز را تغییر خواهد داد. به‌عنوان مثال در توکیو، Bic Camera، در فروشگاه‌های لوازم الکترونیک، مشتریان مجازند معادل 100000 ین، از ارز‌دیجیتال استفاده کنند. فروشگاه آنلاین ZenMarket از دیگر خرده فروشی‌‌هایی است که از روش‌های پرداخت با ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند. در 13 شعبه از فروشگاه‌‌های ساعت‌‌های لوکس یوکیزاکی، بیت‌کوین‌کش مورد استفاده قرار می‌گیرد. رستوران‌های بسیاری نیز در ژاپن وجود دارند که به پذیرش رمزارز‌ها روی آورده‌اند. حدوداً 120 فروشگاه خرده‌فروشی در توکیو به موج پذیرش ارز‌های دیجیتال پیوستند و انتظار می‌رود در آینده تعداد آن‌ها افزایش یابد.

آینده ارز دیجیتال در ژاپن

با افزایش سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگی مانند راکوتن و صرافی‌هایی مطرح ارز‌های دیجیتال مانند بایننس در ارز‌های دیجیتال، علی‌رغم موانع موجود در پذیرش، آینده‌ای روشن برای رمزارز‌ها در ژاپن قابل تصور است. 

ژاپن به رسمیت شناختن ارز‌های دیجیتال را جزء مقاصد خود قرار داده و این موضوع در پیشنهاد کاهش فرایند طولانی مدت بررسی توکن‌های دیجیتال، کاملاً مشهود است. این موضوع بدون شک مورد حمایت صرافی‌های ارز دیجیتال و موسسات مالی بزرگ قرار خواهد گرفت. با اعلام این تصمیم و عملی شدن آن، توکن‌های موجود به سرعت و بدون بررسی‌های زمانبر، فهرست می‌شود، مگر اینکه جزء توکن‌های تازه عرضه شده به بازار باشد. 

اصلاحات قانونی با گذشت زمان اعمال خواهد شد و صنعت رمزارز‌ها برای تحولات عظیم آماده می‌شود. آمار نشان می‌دهد که پذیرش رمزارز‌ها در ژاپن رو به افزایش بوده و در حال تثبیت جایگاه خود در این کشور است. 

اما باید به این نکته نیز توجه داشت که در جامعه‌ای که پول نقد حرف اول را می‌زند و موانع بسیاری بر سر راه پذیرش ارز‌های دیجیتال قرار دارد، کاهش جمعیت جوان می‌تواند عامل دیگری باشد که رشد صنعت ارز‌های دیجیتال را تهدید می‌کند.

سیاست‌های جدید برای ارز‌های دیجیتال 

تیم Web3 ژاپن، در آوریل 2023 مدارکی منتشر کرد که نشان داد دولت ژاپن پیشنهاد‌هایی به‌منظور گسترش صنعت ارز‌های دیجیتال ارائه داده است. پروژه Cool Japan در تلاش است تا فضایی سازگارتر برای طرح‌‌های مختلف رمزارز‌ها، از NFT گرفته تا DAO، ایجاد کند.

این پیشنهادها به لزوم اصلاحات قوانین و مقررات مالیاتی موجود اشاره می‌کند، زیرا قوانین سخت‌گیرانه موجود، بسیاری از افراد و شرکت‌ها را از فعالیت در این حوزه منصرف می‌کند. به‌عنوان مثال، در این پیشنهاد اعمال استثنائات مالیاتی را برای آن دسته از نهاد‌هایی که قصد سرمایه‌گذاری روی توکن‌‌ها و نگهداری بلندمدت آن‌ها را دارند، مطرح شده است.

به‌علاوه این تیم به مفهوم گودوکایشا اشاره می‌کند که ساختاری مشابه شرکت‌های با مسئولیت محدود را در نظر‌گرفته و اجرای یک ساختار قانونی برای اداره DAO ‌ها را پیشنهاد می‌کند. همچنین از دیگر پیشنهادات این تیم، ساده‌سازی فرایند بررسی توکن‌های جدیدی است که در بازار عرضه شده است. تغییر در فرایند بررسی، سرعت و شفافیت بیشتری را در پی خواهد داشت. 

در حال حاضر این ایده‌ها در مرحله پیشنهاد قرار دارند و به‌طور قطع مشخص نیست چه تعدادی از آن‌ها پذیرفته می‌شوند. اما در حالت کلی تغییر نگرش به صنعت ارز‌های دیجیتال به‌وضوح دیده می‌شود و می‌توان به آینده این صنعت در ژاپن امیدوار بود.

آنچه درباره ارز دیجیتال در ژاپن خواندیم:

به‌طور قطع می‌توان گفت که پذیرش ارز‌های دیجیتال در ژاپن  به‌زودی محقق می‌شود. دولت به‌دنبال اصلاح مقررات سختگیرانه‌ای است که مانع نوآوری در اکوسیستم مالی کشور و به‌ویژه در مورد شرکت‌های نوپا، می‌شود. البته در این مسیر، روند آهسته تغییر سیاست‌ها در حوزه ارز‌های دیجیتال و کاهش جمعیت جوان این کشور از جمله عواملی هستند که باید توسط دولت مورد توجه قرار گرفته تا ژاپن به کانون نوآوری برای ارز‌های دیجیتال تبدیل شود.

آیا بازار ارزهای دیجیتال در ژاپن رونق دارد؟

با وجود برتری تکنولژیک ژاپن، صنعت ارزهای دیجیتال هنوز در این کشور گسترش نداشته و در مقایسه با کشورهای اسیایی دیگر، استقبال گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال نشده است.

آیا ارزهای دیجیتال در ژاپن قانونی است؟

در ژاپن قوانین واحدی برای ارزهای دیجیتال در نظر گرفته نشده است و ارزهای دیجیتال بر اساس کارکرد اصلی‌شان، از مقررات متعارفی پیروی می‌کنند.

قوانین مالیاتی ژاپن مرتبط با فعالیت‌های بازار ارزهای دیجیتال چگونه است؟

در ژاپن قوانین مالیات سخت‌گیرانه‌ای برای فعالیت‌های مرتبط با صنعت ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شده است، به طوری که بسیاری از افراد و نهادها از فعالیت در این حوزه صرف نظر کرده‌اند. اما با تغییرات نگرش دولت نسبت به این صنعت اصلاحاتی در حوزه‌های متخلف بازار ارزهای دیجیتال، به خصوص قوانین مالیاتی، قابل پیش بینی است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید