ریپورتاژ آگهی

خرید کامپاند و ایاس در صرافی راستین

ریپورتاژ آگهی

مطالعه در 11 دقیقه

کامپاند یک پروتکل غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاکچین است که بر روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود. پروتکل Compound مجهز به کوین ERC-20 خود یعنی ارز دیجیتال COMP است که ویژگی‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) را مستقیما در بلاکچین اتریوم فعال می‌کند. کاربران از طریق پروتکل Compound می‌توانند از طریق قراردادهای هوشمند و مستقل، وام‌دهی یا درخواست وام داشته باشند. ایاس (EOS) نیز یک قرارداد هوشمند بلاکچین است که در ابتدا تصور می‌شد یک قاتل اتریوم باشد. ایاس که کار خود را با یک عرضه اولیه (ICO) در سال 2017 شروع کرد، به سرعت به یکی از برترین ارزهای دیجیتال جهان تبدیل شد. با صرافی ارز دیجیتال راستین همراه باشید تا این دو ارز دیجیتال و نحوه خرید آن‌ها را بررسی نماییم.

ارز دیجیتال ایاس چیست؟

شبکه EOS یک پلتفرم کاملا غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاکچین است که توسعه، میزبانی و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز در مقیاس تجاری را امکان‌پذیر می‌کند. شبکه EOS از تمام عملکردهای اصلی مورد نیاز برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) به روشی تقریبا مشابه با برنامه‌های وب سنتی، پشتیبانی می‌کند. EOS توانایی ارائه دسترسی ایمن و احراز هویت، میزبانی داده، مدیریت استفاده، مجوز و ارتباط بین دی اپ ها و اینترنت فعلی را دارد.

دارندگان ارز دیجیتال ایاس می‌توانند کوین‌های خود را قفل یا استیکینگ کنند تا در فرآیندهای مختلف درآمدزایی استخرهای ارز دیجیتال شرکت کنند. همچنین کاربرانی که ارز دیجیتال EOS را به اشتراک می‌گذارند، توانایی رای دادن و تصمیم‌گیری برای تغییر قوانین نرم‌افزار یا شرکت در فرآیند اعتبارسنجی بلاکچین ایاس را خواهند داشت.

این ارز دیجیتال می‌تواند برای تراکنش در پلتفرم‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. پلتفرمی که تا 1 میلیون تراکنش را در هر ثانیه پردازش و پشتیبانی می­کند. کاربران ارزهای دیجیتال می‌توانند قیمت لحظه ای ایاس را در صرافی راستین مشاهده کرده و به خرید و فروش آن بپردازند.

ارز دیجیتال کامپاند چیست؟

Compound یک پروتکل نرم‌افزاری غیرمتمرکز است که بر روی شبکه اصلی اتریوم اجرا می‌شود. ارز دیجیتال بومی و ERC-20 آن یعنی COMP نیز برای ایجاد انگیزه و مشارکت در این شبکه توزیع‌شده رایانه‌ای طراحی شده است. درواقع کاربران می‌توانند نسخه کاملا غیرمتمرکز از یک بازار مالی یا بانکی سنتی را در اکوسیستم Compound اداره کنند.

این شبکه یکی از انبوه پروتکل‌های مالی رو به گسترش در امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای است که می‌تواند چندین دارایی رمزنگاری را به منظور ارائه خدمات مالی مختلف، وثیقه کند. کاری که این شبکه انجام می‌دهد، امکان استقراض و وام‌دهی کاملا غیرمتمرکز و مستقل خواهد بود. به عبارت دیگر، این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال خود را در استخرهای وام‌دهی سپرده‌گذاری کنند. این سپرده‌ها برای استقراض سایر کاربران استفاده می‌شوند و وام‌دهندگان نیز سود خود را دریافت می‌کنند.

هنگامی که کاربر، ارز دیجیتال خود را برای وام‌دهی سپرده‌گذاری می‌کند، Compound به او یک ارز رمزنگاری جدید معروف به cToken اهدا می‌کند. کاربر می‌تواند cToken‌ های خود را بدون محدودیت مبادله کند. اما این توکن‌ها فقط برای ارز دیجیتال قفل شده در پروتکل مربوطه قابل بازخرید هستند. شما عزیزان می‌توانید برای خرید کامپاند به صرافی راستین مراجعه کنید.

بنیان‌گذاران ایاس و کامپاند

ایاس در سال 2017 و توسط شرکتی به نام Block.one تاسیس شد و توسط دن لاریمر و برندان بلومر مدیریت می‌شود. دن لاریمر نام بسیار قابل توجهی در میان توسعه‌دهندگان بلاکچین است. زیرا او قبل از توسعه EOS اولین صرافی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال یعنی BitShares و همچنین اولین پروژه رسانه اجتماعی رمزنگاری یعنی Steemit را طراحی کرد.

پروژه ایاس از طریق یک ICO اولیه در 26 ژوئن 2017 آغاز به کار کرد. Block.one درنهایت 1 میلیارد کوین ایاس را ظرف سال اول به فروش رساند که به درآمد کلان 4 میلیارد دلاری برای شرکت انجامید. این میزان فروش یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای ICO در تاریخ صنعت ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

کامپاند نیز توسط کارآفرینان کهنه‌کاری با نام‌های جفری هیز و رابرت لشنر تاسیس شد. این پروژه در سال 2018 توانست 8.2 میلیون دلار سرمایه از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر جمع‌آوری کند. پروژه Compound در سال بعد نیز ۲۵ میلیون دلار دیگر را از سرمایه‌گذارانی مشابه جمع‌آوری کرد. سهمی از کل عرضه ارز دیجیتال COMP در ابتدای کار بین سرمایه‌گذاران شرکت و همچنین گروه توسعه‌دهنده آن توزیع شده است.

وجه تمایز کامپاند و ایاس

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ارزهای دیجیتال به ایجاد تعادل بین عدم تمرکز و مقیاس‌پذیری برمی‌گردد. اکوسیستم EOS به دلیل مکانیسم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) توانایی پردازش حدود 1 میلیون تراکنش در ثانیه را دارد. پروژه EOS با کمک پردازش موازی به قدرت عملیاتی بالا راه می‌یابد.

ایاس همچنین برخلاف اتریوم که به طور بالقوه می‌تواند قربانی حملات DAO شود، راه‌حلی برای رفع این مشکل ارائه می‌کند. یعنی می‌تواند گره پردازش کننده چنین تراکنشی را متوقف کند و پس از رفع مشکل به پردازش تراکنش‌های جدید بازگردد. اتریوم اغلب به عنوان ابررایانه غیرمتمرکز شناخته می‌شود. اما پلتفرم ایاس را می‌توان یک سیستم‌عامل غیرمتمرکز به حساب آورد.

کاربران برای استیکینگ ارز دیجیتال کامپاند نیز پاداش‌های خوبی دریافت می‌کنند. این پاداش‌ها علاوه بر مزایای معمول مرتبط با حوزه دیفای خواهد بود. ارز دیجیتال COMP نه‌تنها سود بیشتری به کاربران وفادار خود می‌دهد، بلکه به عنوان یک توکن حاکمیتی نیز عمل می‌کند. این امر به کاربران انگیزه می‌دهد تا در چرخاندن پروتکل شرکت کنند. همچنین کوین‌های خود را برای شرکت در تصمیم‌های آتی پروتکل نیز به اشتراک بگذارند. چراکه این تصمیمات بر مواردی مانند نرخ بهره و سایر عوامل موثر بر درآمد آتی آن‌ها تاثیر خواهند گذاشت.

چه چیزی به ایاس و کامپاند ارزش می‌دهد؟

ارزش ارز دیجیتال EOS از توانایی آن برای سوخت‌رسانی به قراردادهای هوشمند و ایجاد دی اپ ها ناشی می‌شود. این ویژگی‌ها، ایاس را به یکی از معدود رمز ارزهایی تبدیل می‌کند که می‌توان آن را یک «معامله کامل» در نظر گرفت. علاوه بر این، توکنومیک و ساختار ایاس به کاربرانش این امکان را می‌دهد تا به طور فعال بخشی از فرآیند تصمیم‌گیری شبکه باشند.

2 e1666012991934

همان‌طور که در بالا ذکر شد، یکی از جنبه‌های ارزشمند ارز دیجیتال COMP این است که دارندگان آن می‌توانند در تصمیمات آتی شبکه سهیم باشند. در عین حال، یک دارنده COMP می‌تواند قدرت رای خود را به شخص دیگری نیز تفویض کند. این امر به یک متخصص حقوقی، مالی یا سایر افراد اجازه می‌دهد تا در صورت بروز مسائل حساس‌تر، به نمایندگی از دارندگان COMP رای بدهند.

توکنومیک کامپاند و ایاس

در حال حاضر کمی بیش از 950 میلیون ارز دیجیتال EOS از مجموع 1,027,411,229 کوین آن در گردش هستند. لازم به ذکر است که محدودیتی برای تعداد کوین‌های ضرب شده ایاس وجود ندارد بنابراین با هر بار ایجاد یک بلوک جدید، می‌توان توکن‌های جدیدی را در گردش قرار داد. همچنین هرساله می‌توان به میزان 5 درصد بر تعداد کل EOS های در گردش افزود. ارز دیجیتال EOS در تاریخ 29 آوریل 2018 به بالاترین قیمت خود (ATH) یعنی 22.89 دلار رسید.

مشابه بیت کوین، تنها تعداد معینی از ارز دیجیتال کامپاند روانه بازار خواهد شد. زیرا مجموع عرضه COMP به 10 میلیون کوین محدود شده است. در زمان نگارش این مقاله، کمتر از یک‌سوم از این حداکثر عرضه در گردش قرار دارد.

در یک دوره 4 ساله حدود 4.2 میلیون کوین بین کاربران پروتکل Compound توزیع خواهد شد. تقریبا 2.4 میلیون ارز دیجیتال COMP نیز به سهامداران و سرمایه‌گذاران پروژه اختصاص داده شده است. 2.2 میلیون ارز دیجیتال COMP نیز طی یک برنامه 4 ساله واگذاری بین گروه موسس و فعلی Compound توزیع می‌شود. درنهایت، 775.000 COMP نیز برای ایجاد انگیزه در بین پایگاه کاربران پروژه ذخیره شده است. 332.000 کوین باقی‌مانده نیز در بین اعضای آینده پروژه توزیع خواهد شد.

امنیت شبکه‌های EOS و COMP

EOS علاوه بر مکانیسم مورد استفاده برای ایمن کردن تراکنش‌های خود، برای مدیریت شبکه نیز رویکردی فعال دارد. EOS دارای ویژگی‌هایی است که کاربران را قادر می‌سازد رای دهند و تصمیماتی را برای تغییر قوانین نرم‌افزار اتخاذ نمایند.

اثبات سهام در EOS به کاربران این امکان را می‌دهد تا در مورد تصمیمات شبکه، از طریق استیکینگ رای دهند. تولیدکنندگان بلوک یا اعتبارسنج‌ها نیز وظیفه دارند تا تصمیمات اتخاذ شده کاربران را انجام دهند. دارندگان، سهامداران و تولیدکنندگان بلوک می‌توانند به اصلاح قوانین EOS رای دهند.

کامپاند اما یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) است که در شبکه اتریوم اجرا می‌شود. بنابراین ایمنی آن در درجه اول از طریق خود اتریوم تامین می‌شود. Compound به لطف قراردادهای هوشمندی قادر به عملکرد است. در عین حال، توسعه و مسیر آتی آن نیز از طریق سیستم حاکمیتی ارائه شده توسط ارز دیجیتال بومی آن یعنی COMP تضمین می‌شود.

خرید کامپاند و ایاس

برای خرید ارزهای دیجیتال COMP و EOS می‌توانید از طریق پلتفرم داخلی راستین اقدام نمایید. در این روش به راحتی می‌توانید تحریم‌های جهانی را دور زده و با ریال به خرید و فروش این دو ارز دیجیتال بپردازید. برای این امر فقط کافی‌است تا یک حساب کاربری در صرافی راستین ایجاد کرده و مراحل احراز هویت را پشت سر بگذارید. توجه داشته باشید که مراحل احراز هویت الزامی است و بدون تکمیل آن نمی‌توان در هیچ‌کدام از پلتفرم‌های داخلی ارز دیجیتال معامله نمایید.

در مرحله بعد باید از کارت بانکی متصل شده خود به صرافی راستین برای واریز وجه نقد به کیف پول خود استفاده کنید. سپس از ریال خود می‌توانید برای خرید جفت ارزهای تعیین شده در صرافی که معمولا شامل استیبل کوین تتر هستند، بهره ببرید. قیمت‌های COMP و EOS به صورت لحظه‌ای در تابلوی صرافی راستین نمایش داده می‌شوند. شما در صرافی راستین می‌توانید به صورت آنی یا ثبت سفارش نسبت به خرید و فروش این دو ارز دیجیتال اقدام کنید.

نوع کیف پول EOS که انتخاب می­نمایید احتمالا به این بستگی دارد که می‌خواهید از آن برای چه امری استفاده و چقدر باید ذخیره کنید. کیف پول سخت‌افزاری یا کیف پول سرد امن‌ترین گزینه را با ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری آفلاین فراهم می‌کند. هر دو Ledger و Trezor فضای ذخیره‌سازی EOS را ارائه می‌دهند.

ذخیره و نگهداری COMP و EOS

برای نگهداری این دو ارز دیجیتال دو گزینه کیف پول‌های سخت‌افزاری (آفلاین) و کیف پول‌های نرم‌افزاری (آنلاین) را پیش رو خواهید داشت. کیف پول‌های سخت‌افزاری به دانش بیشتری نیاز دارد و گزینه گران‌تری می­باشد. به این ترتیب، برای ذخیره مقادیر بیشتری از EOS یا COMP توسط کاربران باتجربه مناسب خواهند بود.

کیف پول‌های نرم‌افزاری گزینه دیگری را ارائه می‌دهند و استفاده از آن‌ها رایگان و آسان است. آن‌ها به عنوان برنامه‌های گوشی هوشمند یا دسکتاپ در دسترس هستند و می‌توانند حضانتی یا غیر حضانتی باشند. در کیف پول‌های حضانتی، کلیدهای خصوصی شما توسط ارائه‌دهنده خدمات، مدیریت و پشتیبان‌گیری می‌شوند. کیف پول‌های غیر حضانتی از عناصر امن در دستگاه شما برای ذخیره کلیدهای خصوصی استفاده می‌کنند. کار با کیف پول‌های نرم‌افزاری اگرچه راحت‌تر است، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند. بنابراین برای تعداد کمتر کوین‌های ایاس و کامپاند یا کاربران تازه‌کار مناسب‌تر خواهند بود.

صرافی ارز دیجیتال راستین یک راه‌حل امن برای ذخیره‌سازی دارایی‌های شما ارائه می‌دهد. این راه حل به شما امکان می‌دهد ارزهای دیجیتال خود را بدون دردسر و در امن‌ترین سیستم ذخیره‌سازی و مبادله کنید. ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال با کیف پول صرافی راستین می‌تواند امنیت در سطح سازمانی و عملکرد کاربرپسند را برای شما فراهم کند. همچنین خرید و فروش ایاس و COMP یا مبادله آن‌ها با هر دارایی دیگری تنها در صورتی ممکن است که پلتفرم امن ما را به عنوان راه‌حل ذخیره‌سازی خود انتخاب کرده باشید.

جمع‌بندی

ارز دیجیتال کامپاند می‌تواند برای هرکسی که می‌خواهد با وام‌دهی ارز دیجیتال درآمد بیشتری کسب کند، جذاب باشد. کاربران پروتکل Compound جدای از ارزش مالی آن دلیل دیگری نیز برای خرید و نگهداری این کوین دارند. زیرا دارندگان ارز دیجیتال COMP می‌توانند در تصمیم‌گیری برای تعیین مسیر آینده پلتفرم نیز سهیم باشند. توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال EOS و COMP می‌تواند علاوه بر بازدهی عالی دارای ریسک‌هایی هم باشد. پس لطفا قبل از انجام تحقیقات کامل و با پول‌های حیاتی خود وارد این عرصه نشوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره راستین می‌توانید از بخش‌های مختلف وب‌سایت صرافی ما دیدن کنید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید