تفاوت بیت کوین و اتریوم: دو ارز دیجیتال برتر با تفاوت‌های بسیار

تفاوت بیتکوین و اتریوم: دو ارز دیجیتال برتر با تفاوت‌های بسیار

بی‌شک شما هم ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم را به‌عنوان رهبران بازار رمزارزها به رسمیت می‌شناسید. بیت کوین باارزش بازار بیش از 437 میلیارد دلار در رتبه اول مارکت و اتریوم با بیش از 199 میلیارد دلار در رتبه و دوم بازار ارز دیجیتال قرار دارد و هر دوی آنها بر اساس فناوری بلاکچین ساخته شده‌اند. به‌طورکلی تفاوت بیتکوین و اتریوم بیش از چیزی است که تصور می‌کنید. در ادامه قصد داریم به بررسی تفاوت بیت کوین و اتریوم و ویژگی‌های هرکدام از این دارایی‌ها بپردازیم. اگر شما هم برای انتخاب سرمایه‌گذاری در BTC یا ETH دچار چالش شده‌اید، شاید بد نباشد این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

کلیدی‌ترین تفاوت‌های بیت کوین و اتریوم

  • بیتکوین اولین ارزدیجیتال در صنعت رمزارزها است که همچنان بیشترین میزان مارکت کپ را در اختیار دارد.
  • ETH ارز دیجیتال اختصاصی بلاکچین اتریوم و دومین ارز دیجیتال از نظر مارکت کپ در بین دارایی‌های رمزارز است.
  • بلاکچین بیت کوین بر اساس مکانیزم اثبات کار که انرژی زیادی مصرف می‌کند، تراکنش‌ها را تأیید می‌کند، درحالی‌که اتریوم از سال 2022 مکانیزم اجماع خود را روی الگوریتم اثبات سهام منتقل کرد.
  • تفاوت اصلی بیت کوین و اتریوم در سرعت تراکنش‌ها است. اتریوم سرعت تراکنش بسیار بالاتری نسبت به بیتکوین دارد و بستر مناسب‌تری برای ایجاد و اجرای اپلیکیشن ها محسوب می‌شود، البته هنوز کارمزد بالایی را در بازه‌هایی از زمان به کاربران اعمال می‌کند.

مقایسه بیتکوین و اتریوم

تفاوت بیتکوین و اتریوم چیست؟
تفاوت بیتکوین و اتریوم چیست؟

پیش از پرداخت به تفاوت‌های این دو ارز دیجیتال، جالب است بدانید که هر دو رمزارز از نرم‌افزارهای متن‌باز استفاده می‌کنند. به همین دلیل می‌توان کدهای هرکدام را مشاهده کرد و اطلاعات مرتبط به نحوه عملکرد آنها را به دست آورد. همچنین هر دو رمزارز از تکنولوژی بلاکچین به‌عنوان زیرساخت اصلی خود استفاده می‌کنند.

ارز دیجیتال اختصاصی بیت کوین BTC است که از اتریوم قدیمی‌تر است و اولین ارز دیجیتال به حساب می‌آید.

ارز دیجیتال اختصاصی اتریوم اتر یا ETH نام دارد که در بین کاربران ارز دیجیتال به اسم اتریوم نیز شناخته می‌شود.

به‌طورکلی سرعت تراکنش‌ها در بیت کوین کندتر از اتریوم است.

اصلی‌ترین تفاوت‌های بیت کوین و اتریوم در جدول زیر لیست شده است:

 اتریومبیت کوین
زمان شروع20132008
مکانیزم اجماعاثبات سهاماثبات کار
هزینه تراکنش1.6 دلار تا 196 دلار74 سنت تا 3.5 دلار
میانگین زمان تراکنش5 دقیقه40 دقیقه
ویژگی خاصپلتفرم بلاکچین با عرضه محدودکمیاب بودن
جدول مقایسه بیت کوین و اتریوم

عمده‌ترین تفاوت‌های بیتکوین و اتریوم

1- مکانیزم اجماع

بیتکوین از بلاکچینی مبتنی بر مکانیزم اجماع اثبات کار یا PoW استفاده می‌کند. این الگوریتم به میزان زیادی انرژی الکتریکی برای ایجاد بلاک‌های جدید و تأیید تراکنش‌ها نیاز دارد. بنابراین فرایند تولید ارزهای دیجیتال در شبکه بلاکچین بیت کوین، هزینه زیادی به همراه دارد.

consensus blockchain 948x640 1
تفاوت مکانیزم اجماع بیتکوین و اتریوم

اتریوم نیز در ابتدا از الگوریتم PoW استفاده می‌کرد، اما در رویداد مرج اتریوم از 10 سپتامبر 2022 مکانیزم اجماع خود را به اثبات سهام تغییر داد.

در الگوریتم اثبات سهام برای تأیید تراکنش‌ها یا ایجاد بلوک‌های جدید، نیازی به صرف انرژی زیاد نخواهد بود. در این الگوریتم نودها از صاحبان سهام تشکیل می‌شوند. یعنی هر کسی که میزان بیشتری از ارز دیجیتال اختصاصی بلاکچین را داشته باشد به‌عنوان ولیدیتور انتخاب می‌شود. امنیت شبکه نیز توسط همین نودها تأمین می‌شود. شبکه اتریوم امیدوار است که با تغییر الگوریتم اجماع خود به اثبات سهام تا 99.95 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند.

2- میانگین هزینه تراکنش

شبکه‌های بلاکچین معمولاً هزینه‌ای را برای انجام هر تراکنش دریافت می‌کنند، بیتکوین و اتریوم نیز از کاربران هزینه‌هایی در قالب ارزهای دیجیتال BTC و ETH دریافت می‌کنند. هزینه‌های تأیید تراکنش‌ها که بر اساس تراکم شبکه بلاکچین در بازه‌های زمانی مختلف متفاوت است، به اپراتورهای شبکه پرداخت می‌شود.

FN4wuiAVsAE0HBR
تفاوت هزینه تراکنش بیتکوین و اتریوم

به‌طورکلی هزینه تراکنش در شبکه بلاکچین اتریوم، بسته به عوامل مختلف، متغیر است و البته از هزینه کارمزد در شبکه بیتکوین نیز بیشتر است. از ماه مارس تا سپتامبر 2022، هزینه‌های تراکنش در شبکه بلاکچین اتریوم از 1.6 دلار تا 196 دلار متغیر بوده است، درحالی‌که میانگین کارمزد تراکنش‌ها در بلاکچین بیتکوین از 74 سنت تا 3.5 دلار در این بازه زمانی متغیر بوده است.

3-میانگین زمان تراکنش

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در پلتفرم‌های پرداخت، میانگین زمان تراکنش است و البته این نکته در بلاکچین‌های اتریوم و بیتکوین نیز متفاوت است. میانگین زمان تراکنش در اتریوم 5 دقیقه است در حالی بیت کوین برای تأیید هر تراکنش به حدود 40 دقیقه زمان نیاز دارد.

اگر بخواهیم از هرکدام از این دو شبکه برای انجام پرداخت‌های روزمره خود استفاده کنیم، هر مزیتی هم داشته باشد، در دنیای امروز کسی 5 دقیقه منتظر انجام شدن یک تراکنش نخواهد ماند. بنابراین هر دو بلاکچین برای پرداخت‌های روزمره هنوز گزینه مناسبی محسوب نمی‌شوند.

البته که با پرداخت هزینه بیشتر می‌توانید زمان تراکنش را در هرکدام از شبکه‌های بیتکوین یا اتریوم کاهش دهید، که با استفاده از برخی کیف پول‌ها تغییر کارمزد تراکنش قابل انجام است.

تفاوت بیتکوین و اتریوم در ویژگی‌های خاص

بیت کوین همواره به‌عنوان شروع‌کننده ارزهای دیجیتال و به‌عنوان اولین ارز دیجیتال از تمام رمزارزها متمایز است. بسیاری از متخصصان و کاربران رمزارزها معتقدند که بیتکوین به دلیل بسیاری از ویژگی‌هایش لیاقت این را دارد که به‌عنوان طلای دیجیتال نام‌گذاری شود. میزان عرضه محدود بیت کوین، 21 میلیون، باعث محدودیت در عرضه و کمیاب بودن این ارز دیجیتال می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود شبیه به فلزات گران‌بهایی مانند طلا شود.

نقطه تمایز یا ویژگی خاص اتریوم نیز ایجاد بستری برای توسعه پروژه‌های بلاک چین و همین‌طور پشتیبانی از پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین های دیگر است. بیت کوین نوعی بلاکچین بسته است که صرفاً از یک ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند اما بلاکچین اتریوم به‌واسطه قراردادهای هوشمند قادر است از اکوسیستمی از ارزهای دیجیتال مبتنی بر این شبکه و سایر پروژه‌ها پشتیبانی کند.

آیا بیت کوین یا اتریوم برای خرید مناسب است؟

سرمایه گذاری بیتکوین بهتر است یا اتریوم؟
سرمایه گذاری بیتکوین بهتر است یا اتریوم؟

اگر به فکر خرید ارزهای دیجیتال برتر مانند بیت کوین و اتریوم برای سرمایه‌گذاری هستید، قبل از خرید باید به نکاتی توجه کنید. هرکدام ارزهای دیجیتال گفته‌شده مزایا و معایبی دارند. علاوه بر این سرمایه‌گذاری در انواع ارزهای دیجیتال به دلیل تغییرات قیمت و نوسان‌های شدید، ریسک زیادی دارد.

بااینکه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ممکن است خطراتی برای سرمایه شما داشته باشد، شناخت و سرمایه‌گذاری درست نیز ممکن است در بلندمدت سودهای قابل‌توجهی ایجاد کند. در این مطلب سعی کردیم به بررسی تفاوت بیتکوین و اتریوم بپردازیم. انتخاب هرکدام از این گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری بستگی به استراتژی شخصی شما دارد.

برای خرید بیتکوین و اتریوم می‌توانید با افتتاح حساب در صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی و غیر ایرانی مانند نوبیتکس، بیت پین، کوکوین و انواع دیگر صرافی‌ها به خریدوفروش بپردازید.

تفاوت‌های اتریوم و بیتکوین در یک نگاه

اتریوم و بیتکوین ارزهای دیجیتال باارزش بازار بسیار بالا و دو ارز دیجیتال برتر هستند. در کنار شباهت‌هایی مانند استفاده از بلاکچین به‌عنوان تکنولوژی زیرساختی، تفاوت‌های اساسی بین این دو رمز ارز وجود دارد. شما باید قبل از سرمایه‌گذاری در هرکدام از این ارزهای دیجیتال یا هردوی آنها، تحقیقات کاملی نسبت به کل بازار ارزدیجیتال و هر یک از رمزارزها انجام دهید. به خصوص باید درباره ریسک‌هایی که هرکدام از این ارزهای دیجیتال به سرمایه شما تحمیل می‌کنند، اطلاعات جامعی کسب کنید.

چگونه هزینه‌های انتقال بیت کوین یا اتریوم را بررسی می‌کنید؟

کارمزد تراکنش‌ها ممکن است در بازه‌های زمانی مختلف، متفاوت باشد. برای اطلاع از هزینه تراکنش‌ها می‌توانید از اتراسکن، Blocknative Gas Fee Estimator یا Cryptoneur برای بلاکچین اتریوم و از این سایت برای تخمین هزینه تراکنش روی بلاکچین بیتکوین استفاده کنید.

چگونه روی بیت کوین و اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنید؟

برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بیتکوین و اتریوم می‌توانید از صرافی‌های ارزدیجیتال استفاده کنید. علاوه‌بر این می‌توانید به‌طور هم‌زمان از طریق تراست‌های دوطرفه روی هر دو سرمایه‌گذاری کنید. البته باید توجه داشته باشید که این نوع سرمایه‌گذاری کارمزدهای زیادی دارد و ممکن است به نفع سرمایه‌گذاران نباشد. همچنین هر دو ارز دیجیتال را می‌توانید در فیوچرز یا آپشن معامله کنید. راه دیگر سرمایه‌گذاری در بیت کوین خرید سهام شرکت‌های فعال در زمینه سرمایه‌گذاری بیت کوین است.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

function ibwAdsHandler(){ let parent = document.getElementById('ibw-ads')?.children[0]; if (parent) { let children = Array.from(parent.children); let shuffledMiddleChildren = ibwAdsShuffle(children.slice(1, -1)); shuffledMiddleChildren.forEach(child => { parent.insertBefore(child, parent.children[parent.children.length - 1]); }); } } function ibwAdsShuffle(array) { for (let i = array.length - 2; i > 0; i--) { const j = Math.floor(Math.random() * (i + 1)); [array[i], array[j]] = [array[j], array[i]]; } return array; } ibwAdsHandler();
درباره نویسنده
نرگس فهیمی
نرگس فهیمی
کارشناس ارز دیجیتال، متاورس و NFT

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.