هشدار کلاهبرداری

بررسی اعتبار ربات ترید ارز دیجیتال و روش تشخیص کلاهبرداری ربات ترید

هشدار کلاهبرداری

مطالعه در 7 دقیقه

ربات های ترید با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشین (Machine learning) دائما در حال تکامل هستند و با هر تصمیم معاملاتی که می‌گیرند هوشمندتر می‌شوند. در مقایسه با افراد معامله‌گر، یک ربات ترید خودکار می‌تواند سریع‌تر نسبت به تغییرات قیمت واکنش نشان دهد و حتی به طور کامل به جای انسان‌ها به معامله کردن بپردازند. اما سوال این است که آیا ربات‌های ترید قانونی هستند؟ درواقع بسیاری از آن‌ها که در بازار تبلیغ می‌شوند، کلاهبرداری هستند. این نوع ربات‌ها کاملا مستعد خطا هستند و همیشه معاملات درستی را انجام نمی‌دهند. بنابراین چگونه می‌توان ربات‌های ترید قانونی را از ربات‌های ترید جعلی تشخیص داد؟ بیایید ابتدا به‌سرعت برخی از نکات مهم در این مورد را بررسی کنیم.

ربات های ترید چگونه کار می‌کنند؟

ربات‌های ترید سیستم‌های معاملاتی خودکاری هستند که معاملات را بر اساس هوش مصنوعی و دستورالعمل‌های برنامه‌ریزی‌شده قبلی انجام می‌دهند. ربات‌ها می‌توانند نیمه اتوماتیک (نیمه خودکار) و یا اتوماتیک (خودکار) باشند. ربات‌های ترید نیمه اتوماتیک وظایف خاص محدودی را در نظر می‌گیرند که در نهایت باید به صورت دستی توسط یک معامله‌گر انسان تایید شود.

ربات‌های خودکار بدون انتظار برای تأیید یا هر گونه مداخله‌ای از سوی یک معامله گر انسانی، به طور خودکار معامله می‌کنند که عملکرد آن به کیفیت برنامه‌ریزی ربات، ریسک ها و فرصت‌های موجود در بازار بستگی دارد. بنابراین ربات ترید چه نیمه اتوماتیک باشد و چه اتوماتیک کار خود را انجام می‌دهد و هرگز نمی‌خوابد. این ویژگی امکان معامله ارزهای دیجیتال یا سایر دارایی‌ها را در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته فراهم می‌کند. معامله‌گران می‌توانند سود خوبی از ربات‌ها کسب کنند و استفاده از ربات‌های ترید نیازی به تجربه ندارد. البته که درک اساسی از بازار ارزهای دیجیتال مورد نیاز است.

کلاهبرداری ربات های ترید

مراحل استفاده از ربات‌های ترید

  • ثبت نام در یک پلتفرم معاملاتی: معمولا با ارائه آدرس ایمیل، انتخاب نام کاربری و رمزعبور و هرگونه اطلاعات قانونی دیگر طبق قوانین محلی می‌توانید حساب خود را در پلتفرم‌های معاملاتی ایجاد کنید.
  • واریز وجه: بسته به ربات ترید، می‌توانید از ارزهای فیات یا ارزهای دیجیتال استفاده کنید.
  • شروع معاملات: ربات‌های ترید (نیمه اتوماتیک یا اتوماتیک) شما آماده انجام معاملات هستند. با این حال در این مرحله باید احتیاط کرد. بدون آگاهی از ریسک‌های موجود، سرمایه‌گذاری شما می‌تواند منجر به زیان شود و طعمه کلاهبرداری‌های ربات‌های ترید شوید.

کلاهبرداری ربات‌های ترید

اخیرا، استفاده از ربات‌های ترید خودکار یا اتوماتیک توسط معامله‌گران در پلتفرم‌های معاملاتی افزایش یافته است، از طرفی این ربات‌ها مورد توجه برخی افراد برای کلاهبرداری نیز قرار گرفته‌اند. این کلاهبرداران اغلب یک پلتفرم کارگزاری جدید راه‌اندازی می‌کنند و تبلیغات فریبنده‌ای درمورد کسب سودهای کلان منتشر می‌کنند. این پلتفرم‌های کلاهبرداری شما را ارائه بونس ثبت‌نام، تخفیف، نمایشی قانع‌کننده از ربات‌های ترید اتوماتیک و وعده بازدهی عالی جذب می‌کنند. این کلاهبرداران ممکن است در ابتدا کسب سود را در دسترس افراد قرار دهند و با این روش شما را متقاعد کنند که بیشتر سرمایه‌گذاری کنید اما این فقط یک حقه برای سرقت پول بیشتر از شما است. پس از مدتی، دسترسی به وجوه خود را از دست خواهید داد و اپراتورهای پلتفرم ناپدید می‌شوند.

این نوع کلاهبرداری یک روش قدیمی در میان کلاهبرداری‌های ربات ترید ارز دیجیتال است که بر اساس ناآگاهی سرمایه‌گذارانی است که به‌تازگی در کریپتو شروع به فعالیت کرده‌اند. کلاهبرداران از این واقعیت که سرمایه‌گذاران علم معاملاتی ندارند سوء‌استفاده می‌کنند و این ذهنیت را برای آن‌ها ایجاد می‌کنند که ۱۰۰٪ می‌توانند به ربات‌های ترید متکی باشند. در برخی موارد، کلاهبرداران حتی از طریق تماس های تلفنی یا ایمیل‌های اسپم با قربانیان خود در تماس هستند. آن‌ها از تماس‌های تلفنی برای ایجاد فشار بیشتر بر افراد استفاده می‌کنند و با تاکید بر سودآوری ربات‌ها آن‌ها را قانع می‌کنند تا سریع‌تر پول واریز کنند.

نحوه تشخیص کلاهبرداری ربات‌های ترید

تقریبا تشخیص کلاهبرداری‌های ربات‌های ترید آسان است زیرا اغلب همه آن‌ها از یک الگو پیروی می‌کنند. اولین جایی که باید نشانه‌های مشکل را در آن جستجو کرد، بررسی نظرات کاربران تایید شده در گوگل است. قبل از ثبت‌نام برای یک حساب ربات معاملاتی خودکار، حتما باید اطمینان حاصل کنید که توسط یک شرکت قانونی اداره می‌شوند و گزارش های مثبتی از سایر معامله گران در مورد آنها در گوگل وجود دارد.

ربات های ترید

در مرحله بعد به پیام‌های تبلیغاتی ربات‌های ترید دقت کنید و موارد زیر را در بررسی آن‌ها که نشان‌دهنده تبلیغات فریبنده هستند مورد توجه قرار دهید:

  • بازدهی تضمینی: هیچ یک از ارائه‌دهندگان معتبر ربات‌های ترید نمی‌توانند بازدهی را تضمین کنند زیرا بازارها غیرقابل پیش‌بینی هستند.
  • ربات معاملاتی رایگان: در دنیای مالی و معاملات هرگز مفهومی با عنوان “رایگان” آن هم در مسئله جدی و مهمی مانند گرفتن تصمیمات معاملاتی تعریف نشده است؛ مگر اینکه صرفا برای دمو یا شبیه‌سازی باشد.

در صورت کلاهبرداری برای پس گرفتن پول خود چه باید بکنیم؟

اگر فقط از طریق استفاده از ربات‌های ترید در بازارهای مالی ضرر کرده‌اید، این پول از دست رفته است و نمی‌توان هیچ ادعایی کرد. اما، اگر مشخص شد که ربات ترید شما یک پروژه کلاهبرداری است و پول خود را از دست دادید، اقدام سریع لازم است. به خصوص در مورد مبالغ هنگفت، با یک وکیل که در زمینه کلاهبرداری‌ در سرمایه‌گذاری‌ها متخصص است تماس بگیرید تا به دادخواهی رسیدگی کند و از طرف شما ادعای خسارت را مطرح کند. علاوه بر این، پلیس باید در کنار نهادهای نظارتی مالی در ارتباط باشد تا آنها بتوانند هشدارها، اخطارهای مراقبتی و رسیدگی به پرونده را علیه کلاهبرداران صادر کنند.

آیا ربات‌های ترید کریپتو ارزش استفاده دارند؟

کارشناسان مالی می‌گویند که امکان کسب درآمد با ربات ترید خودکار وجود دارد. ربات‌های معاملاتی پتانسیل سودآوری بالایی برای ترید ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و همچنین آلت کوین‌ها یا سایر طبقات دارایی دارند. با این حال، این سود بالا و آسان همیشه هم تضمینی نیست. ریسک‌ها و شکست‌ها و یا حتی کلاهبرداری‌هایی در ربات‌های ترید وجود دارد که باید مراقب آن‌ها بود و باید بدانید که در هنگام استفاده از ربات‌های ترید امکان ضرر نیز وجود دارد.

ریسک های ربات ترید

مبتدیان استفاده از ربات های معاملاتی را دوست دارند، زیرا ارتباط دانش و تجربه قبلی بازار را کاهش می دهد یا به طور کامل حذف می کند. یک ربات معاملاتی خودکار معاملات را بر اساس حقایق خالص و تحولات قیمت در بازار و بدون تأثیر احساسات تصمیم می گیرد. معامله گران انسانی نمی توانند به سرعت یک ربات معاملاتی واکنش نشان دهند. با این وجود، ربات‌های تجاری فقط باید در حد اعتدال و پس از بررسی لازم مورد استفاده قرار گیرند، زیرا جایگزین دانش و تجربه بشری نمی‌شوند، بلکه آن را گسترش داده و به آن کمک می‌کنند.

مبتدیان بازارهای مالی دوست دارند تا از ربات‌های ترید استفاده کنند زیرا نیاز به کسب دانش و تجربه قبلی در بازار را کاهش می‌دهد و یا حتی به طور کامل حذف می‌کند. یک ربات ترید خودکار، بر اساس حقایق و تحولات قیمت در بازار و بدون دخالت احساسات معامله می‌کند. از طرفی یک معامله‌گر انسان نمی‌تواند به سرعت یک ربات ترید واکنش نشان دهد. با این وجود، ربات‌های ترید فقط باید در حد اعتدال و پس از بررسی لازم مورد استفاده قرار بگیرند زیرا نمی توانند جایگزین دانش و تجربه بشری شوند بلکه تنها آن را گسترش داده و به آن کمک می‌کنند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید