تحلیل طلا

تحلیل تکنیکال طلا | رابطه فلز زرد با فروپاشی نظم اقتصاد‌ جهانی

تحلیل طلا

مطالعه در 4 دقیقه

بازار طلا در ماه‌های اخیر شاهد رشدی چشمگیر بوده و تقاضای بالا از سوی بانک‌های مرکزی، عاملی کلیدی در این روند صعودی به شمار می‌رود. این تقاضای فزاینده، گویای جایگاه جدید طلا به عنوان یک پناهگاه امن در برابر آشفتگی‌های ژئوپلیتیکی و اقتصادی در حال افزایش در سطح جهان است.

نقش طلا در نظم نوین اقتصادی

یکی از مقامات ارشد صندوق بین‌المللی پول (IMF) در اظهارات اخیر خود به نقش بالقوه طلا در دوران گذار احتمالی به سوی نظم نوین اقتصادی و مالی اشاره کرده است. خانم گیتا گوپینات، معاون مدیریت IMF، خاطرنشان کرد که پس از سال‌ها مواجهه با شوک‌های متعدد از جمله همه‌گیری جهانی کووید-۱۹ و جنگ اوکراین، بسیاری از کشورها در حال ارزیابی مجدد شرکای تجاری خود از منظر امنیت اقتصادی و ملی هستند.

خانم گوپینات در ادامه تأکید کرد که نگرانی‌های امنیتی، برخی کشورها را به تجدید نظر در وابستگی شدید خود به دلار آمریکا در معاملات بین‌المللی و ذخایر ارزی خود ترغیب کرده است.

طلا به عنوان دارایی امن در برابر تحریم‌های مبتنی بر دلار

سلطه و نفوذ بی‌حد و حصر دلار آمریکا در اقتصاد جهانی، سال‌هاست که مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. اقدامات بی‌سابقه غرب در اعمال تحریم‌های شدید و استفاده از دلار به عنوان ابزار فشار علیه روسیه به دلیل جنگ اوکراین، شتاب حرکت به سمت «کاهش وابستگی به دلار» را افزایش داده است.

اگرچه جایگاه دلار در اقتصاد جهانی به طور عمیقی ریشه‌دار است، اکثر کارشناسان معتقدند که بعید است این ارز به زودی جایگاه خود را به عنوان ذخیره ارزی جهان از دست بدهد.

با این حال، شاهد افزایش تمایل کشورها، به ویژه آنهایی که روابط نزدیکی با چین دارند، به کاهش ریسک‌های سیاسی خود از طریق خرید دارایی‌های جایگزین، به خصوص طلا، هستیم.

خانم گوپینات با اشاره به افزایش سهم طلا در ذخایر ارزی «گروه چین» از سال ۲۰۱۵، این موضوع را تأیید کرد. (ایشان به جز روسیه، از هیچ کشور دیگری در این گروه نام نبردند.)

به گفته وی، این روند نشان‌دهنده انگیزه احتمالی برخی بانک‌های مرکزی برای خرید طلا به منظور مقابله با خطر تحریم‌هاست.

ادامه خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی علیرغم قیمت‌های بالا

در حالی که توجه‌ها عمدتاً به خرید طلای بانک مرکزی چین معطوف شده، بانک‌های مرکزی دیگر نیز در حال افزایش ذخایر طلای خود هستند. شورای جهانی طلا در گزارش اخیر خود، ترکیه و هند را از جمله خریداران بزرگ دیگر طلا ذکر کرده است.

تحلیلگران جی‌پی‌مورگان در گزارشی در ماه مارس پیش‌بینی کردند که بانک‌های مرکزی با حفظ سرعت فعلی خرید خود در سال جاری، به «قیمت‌ها حساسیت کمتری» نشان خواهند داد. این امر حاکی از احتمال تداوم روند صعودی قیمت طلا در سال پیش روست.

عوامل دیگر مؤثر بر قیمت طلا

علاوه بر تحولات ژئوپلیتیکی، عوامل دیگری نیز در افزایش قیمت فعلی طلا نقش دارند. از جمله این عوامل می‌توان به تقویت ارزش دلار آمریکا اشاره کرد که برخی از کشورهای در حال توسعه را به منظور پوشش ریسک‌های ارزی خود به سمت طلا سوق می‌دهد.

علاوه بر این، در چین، نگرانی‌های مربوط به عدم قطعیت‌های اقتصادی داخلی، تقاضا برای طلا را به عنوان پناهگاه امن افزایش داده است.

تحلیل تکنیکال طلا

طلا در تایم‌فریم‌های روزانه و ۴ ساعته، بدون تغییر نسبت به آخرین تحلیل منتشر شده در تاریخ ۲۴ اردیبهشت، به نوسانات خود ادامه می‌دهد. برای بررسی تحلیل فوق، روی این لینک کلیک کنید.

در حال حاضر، سطح کلیدی مقاومتی که باید به آن توجه کرد، 2378 دلار است. اگر قیمت بتواند از این سطح عبور کند، احتمال پولبک به ناحیه حمایتی 2299 دلار را کاهش می‌دهد. دلیل این امر آن است که عبور از سطح مقاومتی 2378 دلار می‌تواند نشان‌‌دهنده افزایش قدرت خریداران و تمایل بازار به صعود بیشتر قیمت باشد.

چارت ۴ ساعته طلا

هیچ تحلیل قطعی در مورد بازارهای مالی وجود ندارد. تمامی موارد ذکر شده صرفاً به منظور اطلاع‌رسانی منتشر گردیده و این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید یا فروشی برای معامله‌گران محسوب نمی‌شود. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری از تصمیم خود مطمئن شوند. ایران بروکر نسبت به ضرر و زیان احتمالی شما هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید