تحلیل طلا

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال طلا | افت موقت یا پایان روند صعودی؟

تحلیل طلا

مطالعه در 3 دقیقه

قیمت طلا پس از افزایش چشم‌گیر هفته گذشته، در ابتدای این هفته با احتیاط بیشتری از سوی سرمایه‌گذاران روبه‌رو شد. گزارش تورم آمریکا (CPI) که امروز منتشر شد، بالاتر از حد انتظار بود و باعث تقویت دلار و کاهش قیمت اوراق قرضه شد. در نتیجه، نگهداری طلا برای سرمایه‌گذاران، جذابیت کمتری پیدا کرد و شاهد کاهش جزئی قیمت آن بودیم.

با این حال، افت قیمت طلا چندان قابلِ‌توجه نبود و تنها حدود ۲۵ دلار از ارزش آن کم شد. حتی اگر طلا در کوتاه‌مدت ضعیف‌تر شود، لزوماََ به‌معنای پایان روند صعودی آن نیست. در حقیقت، بسیاری از سرمایه‌گذارانی که فرصت خرید طلا در ماه گذشته را از دست داده‌اند، منتظر کاهش‌های کوتاه‌مدت برای ورود به بازار هستندِ بنابراین، احتمال افزایش مجدد قیمت طلا در آینده نزدیک وجود دارد.

داده‌های CPI نشان می‌دهد که تورم آمریکا در ماه فوریه، کمی بیش از حد انتظار افزایش یافته و همچنان به‌طور قابلِ‌توجهی بالاتر از هدف سالانه ۲ درصدی فدرال رزرو باقی‌مانده است. این امر انگیزه کمتری را برای فدرال رزرو جهت آغاز کاهش زودهنگام نرخ بهره ایجاد می‌کند. هرچند به گفته CME Fedwatch، معامله‌گران همچنان بر احتمال ۷۰ درصدی برای کاهش ۲۵ واحدی نرخ بهره در ماه ژوئن شرط‌بندی می‌کنند.

اکنون تمرکز اصلی بر انتشار داده‌های شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) و خرده فروشی است تا تصویری واضح‌تر از وضعیت اقتصاد آمریکا به‌دست آید. هرگونه نشانه‌ای از استحکام بیشتر در اقتصاد، فضای بیشتری را برای فدرال رزرو جهت حفظ نرخ بهره بالاتر به‌منظور مدت طولانی‌تر فراهم می‌کند.

چنین سناریویی برای طلا نامطلوب است؛ زیرا رونق اقتصادی آمریکا احتمالاََ تقاضای طلا به‌عنوان پناهگاه امن را نیز کاهش می‌دهد. با این حال، طلا همچنان در سال ۲۰۲۴ با افزایش قابلِ‌توجهی روبه‌رو بوده است.

علاوه‌بر این، افزایش ارزش دلار و بازده اوراق خزانه آمریکا نیز بر فلزات گرانبها فشار وارد می‌کند.

تحلیل تکنیکال طلا

طلا پس از ۹ روز صعود مداوم و نزدیک به ۸.۴٪ رشد، دیروز با کاهشی در حدود ۳۰۰ پیپ مواجه شد. هنوز نمی‌توان گفت که این کاهش به سمت اصلاحی عمیق‌تر ادامه پیدا خواهد کرد یا از همین ناحیه مجددا شاهد صعودی دیگر از طلا خواهیم بود.

چارت روزانه طلا

در چارت ۴ ساعته نیز هنوز شکست ساختار رخ نداده است. شکست ناحیه ۲,۱۴۸ دلار می‌تواند روند را در این تایم‌فریم تغییر دهد و طلا را در تایم‌فریم‌های بالاتر وارد اصلاح کند. تا شکسته‌نشدن کامل این سطح، روند در تایم‌فریم ۴ ساعته همچنان صعودی است.

چارت ۴ ساعته طلا

در تایم‌فریم ۱ ساعته، قیمت احتمالا به مقاومت ۲,۱۸۰ دلار واکنش نشان دهد اما گذر از این سطح، بار دیگر طلا را تا سقف تاریخی بالا خواهد برد.

چارت ۱ ساعته طلا

هیچ تحلیل قطعی در مورد بازارهای مالی وجود ندارد. تمامی موارد ذکرشده صرفاً به‌منظور اطلاع‌رسانی منتشر گردیده و این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید یا فروشی برای معامله‌گران محسوب نمی‌شود. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری از تصمیم خود مطمئن شوند. ایران بروکر نسبت به ضرر و زیان احتمالی شما هیچ‌گونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید