تحلیل طلا

تحلیل تکنیکال طلا | دو رویداد مهم امروز

تحلیل طلا

مطالعه در 4 دقیقه

قیمت طلا در معاملات اولیه اروپا با افزایش نیم درصدی به بالاترین رقم دو هفته گذشته خود یعنی ۲۳۶۵ دلار رسید. این افزایش قیمت عمدتا به خاطر انتظارات برای کاهش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی مهم جهان بوده است.

بانک مرکزی کانادا روز گذشته برای اولین بار در چهار سال اخیر نرخ بهره خود را پایین آورد که نشان‌دهنده نگرانی آن‌ها از کندی رشد اقتصاد است. بانک مرکزی اروپا نیز امروز احتمالا نرخ بهره را کاهش خواهد داد، اقدامی که از مارس ۲۰۱۶ بی‌سابقه بوده است.

انتظارات برای کاهش نرخ بهره آمریکا و همچنین تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه باعث بالا رفتن تقاضا برای طلا شده است. با این حال، انتشار گزارش مهم اقتصادی آمریکا در روز جمعه می‌تواند بر قیمت طلا تاثیر بگذارد.

آمارهای اقتصادی اخیر حاکی از احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو است که می‌تواند به نفع طلا تمام شود. گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی آمریکا که پایین‌تر از حد انتظار بود نیز نشان‌دهنده ضعیف شدن بازار کار است.

همچنین شاخص مدیران خرید بخش خدمات آمریکا (ISM) نیز با وجود افزایش، نشانه‌هایی از کاهش فشار تورمی را بروز می‌دهد.

با توجه به شرایط فعلی، همه نگاه‌ها به گزارش اشتغال غیرکشاورزی آمریکا در روز جمعه است.

با اینکه طلا در حال تجربه افزایش قیمت است، اما کارشناسان در مورد آینده آن نظرات متفاوتی دارند. برخی خوش‌بین به ادامه رشد قیمت طلا هستند، اما معتقدند این رشد با سرعت کمتری نسبت به پیش‌بینی‌های بسیار خوش‌بینانه اتفاق می‌افتد. آن‌ها می‌گویند که در صورت حفظ ثبات نسبی در وضعیت اقتصاد و سیاست جهان، قیمت طلا همچنان بالا می‌رود ولی احتمالا افزایش آن کمتر از ۲۰ درصد خواهد بود.

در سوی دیگر، گروهی از کارشناسان، طلا را جزء ضروری یک سبد سرمایه‌گذاری می‌دانند. آن‌ها بر این باورند که داشتن طلا در سبد سرمایه‌گذاری به کاهش ریسک کلی آن کمک می‌کند و به همین دلیل خرید طلا در هر زمان می‌تواند تصمیم مناسبی باشد.

تقاضا برای طلا نیز در حال افزایش است، به خصوص در بازارهای مهمی مانند چین و هند. علاوه بر تقاضای جهانی، بانک‌های مرکزی سراسر دنیا همچنان به خرید طلا برای ذخایر ارزی خود ادامه می‌دهند. این خریدها نشان‌دهنده اعتماد بانک‌های مرکزی به ارزش طلا به عنوان پشتوانه مالی است.

در نهایت، کارشناسان بر این باورند که ارزهای دیجیتال رقیب جدی برای طلا به حساب نمی‌آیند. آنها معتقدند ارزهای دیجیتال بیشتر جنبه سفته‌بازی دارند و نمی‌توانند جایگاه طلا را به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت و با‌ثبات زیر سوال ببرند. بنابراین طلا همچنان به عنوان راهی برای حفظ ارزش دارایی و کاهش ریسک در سبد سرمایه‌گذاری افراد و کشورها جذابیت خود را حفظ خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال طلا

طلا در تایم‌فریم روزانه هنوز نتوانسته به طور کامل از سقف تریدینگ رنج خود در ۲۳۶۴ دلار عبور کند (شکست با بدنه کندل رخ نداده است). با این حال، اگر این اتفاق بیفتد، احتمالاً قیمت طلا تا سطح ۲۴۰۶ دلار افزایش خواهد یافت.

چارت روزانه طلا

تغییر ساختار در تایم‌فریم ۴ ساعته طلا مشاهده شده، اما برای تأیید قطعی روند نزولی، باید منتظر تغییر ساختار در تایم‌فریم روزانه باشیم. شکستن سطح حمایتی ۲۲۷۷ دلار می‌تواند این تغییر ساختار را تأیید کند.

پس اگر تغییر روند در تایم‌فریم ۴ ساعته را اصلاحی برای اصل روند (صعودی) در نظر بگیریم، با شکست مقاومت ۲۳۶۹ دلار می‌توان انتظار ادامه روند صعودی را داشت.

چارت ۴ ساعته طلا

هیچ تحلیل قطعی در مورد بازارهای مالی وجود ندارد. تمامی موارد ذکر شده صرفاً به منظور اطلاع‌رسانی منتشر گردیده و این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید یا فروشی برای معامله‌گران محسوب نمی‌شود. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری از تصمیم خود مطمئن شوند. ایران بروکر نسبت به ضرر و زیان احتمالی شما هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

تحلیلگر، معامله‌گر، خالق محتوا

مقالات بیشتر از این نویسنده

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید