تحلیل طلا

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال طلا |‌ بررسی دلایل اصلی افزایش قیمت طلا

تحلیل طلا

مطالعه در 4 دقیقه

قیمت طلا در ابتدای فروردین ماه به شدت افزایش یافت و از حدود ۲۰۰۵ دلار به بالاترین رقم تاریخی خود یعنی بیش از ۲۲۰۰ دلار در هر اونس رسید. دلایل اصلی این افزایش قیمت به شرح زیر است:

  • افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری: تمایل سرمایه‌گذاران نهادی به طلا افزایش یافته و آن‌ها پوزیشن‌های بیشتری را در بازار جهانی طلا (XAU/USD) باز کرده‌اند.
  • خرید گسترده طلا توسط بانک‌های مرکزی: بانک‌های مرکزی جهان به خرید طلای فیزیکی ادامه می‌دهند و طبق آمار، خرید ماهانه آن‌ها از ابتدای سال حدود ۴۰ تن بوده است. این روند احتمالا در ماه‌ها و سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.
  • افزایش تقاضای خرده‌فروشی: هرچند افزایش خرید توسط سرمایه‌گذاران خرد بعد از رشد قیمت طلا اتفاق افتاد، اما ورود آن‌ها به بازار نشان می‌دهد که این روند صعودی احتمالا ادامه‌دار باشد.

علاوه بر موارد فوق، کاهش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی و همچنین ریسک‌های ژئوپلیتیکی نیز می‌توانند باعث افزایش قیمت طلا در نیمه دوم سال شوند.

البته با وجود خوش‌بینی نسبت به طلا، باید توجه داشت که قیمت آن در مدت کوتاهی به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است. در حال حاضر، اختلاف زیادی بین قیمت طلا و بازده اوراق خزانه ضد تورمی آمریکا وجود دارد. اگر تورم در ماه‌های آینده کاهش یابد، این اختلاف می‌تواند کم شود. بنابراین، گزارش‌های آتی شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در آمریکا بسیار مهم است.

به طور کلی، دیدگاه مثبتی نسبت به طلا وجود دارد و هرگونه کاهش قیمت به زیر ۲۱۰۰ دلار فرصتی مناسب برای خرید است. در بلندمدت، رسیدن قیمت طلا به حدود ۲۳۰۰ دلار در هر اونس محتمل است.

مهم‌ترین رویدادهای این هفته:

هفته پیش رو برای بازار طلا و ارزهای دیجیتال از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. انتشار داده‌های اقتصادی کلان در ایالات متحده می‌تواند بر چشم‌انداز نرخ بهره فدرال رزرو و به تبع آن، قیمت طلا و ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارد.

  • سه‌شنبه: انتشار داده‌های فرصت‌های شغلی اشغال‌نشده JOLTS از سوی BLS
  • چهارشنبه: انتشار داده‌های تغییرات اشتغال ADP و PMI بخش خدمات
  • جمعه: انتشار گزارش بازار کار (NFP) از سوی BLS

انتظارات و تحلیل:

انتظار می‌رود NFP در ماه مارس 200,000 واحد افزایش یابد.

نرخ بیکاری ثابت و در سطح %3.9 باقی بماند.

تورم ماهانه دستمزد %0.3 در ماه افزایش یابد.

تاثیر گزارش‌ها بر طلا:

گزارش فراتر از حد انتظار NFP می‌تواند دلار را تقویت و طلا را تحت فشار قرار دهد.

NFP ضعیف می‌تواند به ضرر دلار و به نفع طلا باشد.

NFP ضعیف همراه با بازنگری‌های نزولی در آمار گذشته، می‌تواند طلا را به شدت صعودی کند.

حفظ انتظارات برای کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن با NFP ضعیف، می‌تواند به شتاب صعودی طلا کمک کند.

تحلیل تکنیکال طلا

کندل هفته گذشته بالاتر از رکورد قبلی خود در سطح ۲۲۲۲ دلار بسته شد که می‌تواند نشان‌دهنده رشد بیشتر قیمت باشد.

چارت هفتگی طلا

همچنین طلا در تایم‌فریم روزانه، با مومنتوم زیادی در حال صعود است و هیچ نشانه‌ای مبنی بر اصلاح در این تایم‌فریم مشاهده نشده است. برای شروع اصلاح قیمتی لازم است که ابتدا شاهد تغییر ساختار بازار در قیمت‌های پایین‌تر باشیم.

چارت روزانه طلا

در تایم فریم ۱ ساعته بین قیمت و اندیکاتور RSI واگرایی دیده می‌شود که این می‌تواند در کوتاه‌مدت طلا را تضعیف کند.

در صورتی می‌توان شکست ۲۲۲۸ را تغییر ساختار در نظر گرفت که سقف ۲۲۶۶/۸ دلار به طور کامل شکسته شود، در این صورت می‌توان گفت که منشأ حرکت لگ جدید ۲۲۲۸ خواهد بود.

چارت ۱ ساعته طلا

هیچ تحلیل قطعی در مورد بازارهای مالی وجود ندارد. تمامی موارد ذکر شده صرفاً به منظور اطلاع‌رسانی منتشر گردیده و این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید یا فروشی برای معامله‌گران محسوب نمی‌شود. افراد باید نسبت به ریسک‌های ذاتی بازارهای مالی آگاهی داشته باشند و قبل از اقدام به هرگونه سرمایه‌گذاری از تصمیم خود مطمئن شوند. ایران بروکر نسبت به ضرر و زیان احتمالی شما هیچگونه مسئولیتی را نمی‌پذیرد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید