کلاهبرداری ای ام اف ایکس اکسچنج
 • نام پروژه

  ای ام اف ایکس اکسچنج (AMFXexchange)

 • وضعیت هشدار

  در جریان

 • سطح هشدار

  هشدار کلاهبرداری

 • نوع فعالیت

  ارز دیجیتال

 • بستر فعالیت

  در بستر وب

 • حوزه فعالیت

  ایران, اروپا, امریکا, خاورمیانه, حوزه خلیج فارس, شرق آسیا

 • سایت

  amfxexchange.com

 • شبکه های اجتماعی

 • برآورد سرمایه در گردش

 • منابع

هشدار کلاهبرداری وب‌سایت ای ام اف ایکس اکسچنج (AMFXexchange)

هشدار کلاهبرداری

مطالعه در 8 دقیقه

افشای ریسک:

سایت ای ام اف ایکس اکسچنج (AMFXexchange) یکی از پلتفرم‌هایی است که در زمینه استخراج ابری (Cloud Mining) بیت کوین فعالیت می‌کند. کلود ماینینگ علی‌رغم جذابیت‌های زیادی که برای سرمایه‌گذاری دارد، در سال‌های اخیر معمولا چالش‌های متعدی برای سرمایه‌گذاران این حوزه در پی داشته است. کم نبودند پلتفرم‌هایی که با ادعای ارائه خدمات استخراج ابری، نسبت به کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران خود اقدام کردند. در این مطلب، ضمن معرفی ای ام اف ایکس اکسچنج، قصد داریم به بررسی نکات ابهام‌برانگیز در فعالیت آن بپردازیم. 

معرفی ای ام اف ایکس اکسچنج

بر اساس اطلاعات درج شده در سایت ای ام اف ایکس اکسچنج، این مجموعه در سال 2021 فعالیت خود را آغاز کرده است. در سایت این پلتفرم ذکر شده که ای ام اف ایکس اکسچنج یک شرکت چندملیتی است که در کشورهای انگلیس، آمریکا و هلند دفتر دارد. 

توضیحات صفحه درباره ما سایت ای ام اف ایکس اکسچنج
توضیحات صفحه درباره ما سایت ای ام اف ایکس اکسچنج

حوزه فعالیت ای ام اف ایکس اکسچنج در زمینه استخراج ابری بیت کوین است. بعضی از شرکت‌ها زیرساخت‌های لازم برای استخراج بیت کوین را فراهم می‌کنند. سپس بخشی از توان سخت افزاری فارم استخراج خود را در قالب فروش اشتراک به متقاضیان عرضه می‌کنند. به‌این ترتیب سرمایه‌گذاران، بسته به میزان سرمایه‌ای که تخصیص می‌دهند، سهمی از استخراج بیت کوین فارم یاد شده خواهند داشت. این فرآیند همان چیزی است که اصطلاحا تحت عنوان کلود ماینینگ یا استخراج ابری شناخته می‌شود. 

البته همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، یکی دیگر از فعالیت‌های ای ام اف ایکس اکسچنج، ترید ارزهای دیجیتال و وام‌دهی رمزارز است. با وجود این، هیچ توضیح بیشتری در خصوص نحوه فعالیت‌های آن ارائه نشده است. 

آیا سایت ای ام اف ایکس اکسچنج به ایرانیان خدمات ارائه می‌کند؟

درباره ارائه خدمات از سوی ای ام اف ایکس اکسچنج به ایرانیان با پشتیبانی این سایت ارتباط برقرار کردیم. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، پشتیبانی این سایت اعلام کرده که ایرانیان می‌توانند از خدمات استخراج ابری این سایت بهره‌مند شوند. 

ارائه خدمات ای ام اف ایکس اکسچنج به ایرانیان
ارائه خدمات ای ام اف ایکس اکسچنج به ایرانیان

نکات ابهام‌برانگیز درباره ای ام اف ایکس اکسچنج 

چند نکته مهم در رابطه با فعالیت پلتفرم ای ام اف ایکس اکسچنج وجود دارد که شائبه زیادی را درباره کلاهبرداری بودن آن ایجاد می‌کند. در اینجا به بررسی برخی از مهم‌ترین نکات ابهام‌برانگیز پیرامون ای ام اف ایکس اکسچنج می‌پردازیم و قضاوت نهایی را به شما می‌سپاریم. 

1- فرآیند غیرعادی ثبت نام در سایت  

کسانی که تجربه کار کردن با پلتفرم‌های حوزه کریپتوکارنسی را دارند، به‌خوبی می‌دانند که بسیاری از سایت‌های معتبر فرآیند مشابهی برای ثبت نام کاربران در نظر می‌گیرند. اوضاع برای ای ام اف ایکس اکسچنج کمی متفاوت است. اولین نکته‌ای که باید بدانید آن است که نیازی به احراز هویت در این سایت نیست. فرم ثبت نام آن هم مشابه تصویر زیر است. 

فرم ثبت‌نام ای ام اف ایکس اکسچنج
فرم ثبت‌نام ای ام اف ایکس اکسچنج

هرچند نیاز به درج ایمیل و شماره موبایل هنگام ثبت نام وجود دارد؛ اما بررسی کارشناسان ایران بروکر نشان می‌دهد که حتی اگر ایمیل و شماره موبایل را اشتباه وارد کنید، ثبت نام انجام می‌گیرد. چراکه هیچ کد تاییدی برای ایمیل یا موبایل وارد شده ارسال نمی‌شود. این اولین موضوع ابهام‌برانگیز درباره کلاهبرداری بودن ای ام اف ایکس اکسچنج است. 

2- ادعای بدون سند و مدرک بزرگ‌ترین شرکت کلود ماینینگ  

در بخش فوتر سایت ای ام اف ایکس اکسچنج ذکر شده که این مجموعه زیر نظر xtrime.org فعالیت می‌کند. نکته مهم آن است که ای ام اف ایکس اکسچنج مدعی شده xtrime بزرگ‌ترین شرکت کلود ماینینگ در سطح دنیاست. برای اثبات این ادعا نیاز به ارائه سند و مدرک وجود دارد که هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. 

از سویی دیگر، نشانه‌هایی در سایت وجود دارند که عدم درستی این ادعا را نشان می‌دهند. بر اساس آمار اعلام شده در سایت ای ام اف ایکس اکسچنج، تنها 323 نفر در آن ثبت نام کرده‌اند و تاکنون تنها 8 هزار دلار برداشت در حساب‌های کاربران به ثبت رسیده است. آمار و ارقامی که ادعای بزرگ‌ترین شرکت ماینینگ را از سوی این پلتفرم زیر سوال می‌برد. 

تعداد کاربران سایت ای ام اف ایکس اکسچنج
تعداد کاربران سایت ای ام اف ایکس اکسچنج

3- نداشتن صفحه قوانین و مقررات  

تمام سایت‌های معتبر در زمینه ارز دیجیتال، یک صفحه قوانین و مقررات در سایت خود تدارک می‌بینند و شرایط مدنظر برای فعالیت خود را از طریق آن صفحه به‌ اطلاع کاربران می‌رسانند. بررسی‌های ایران بروکر نشان می‌دهد که خبری از صفحه قوانین و مقررات برای سایت ای ام اف ایکس اکسچنج نیست. این موضوع باعث می‌شود تا احتمال برخورد سلیقه‌ای با کاربران وجود داشته باشد. چرا که ای ام اف ایکس اکسچنج خود را نسبت به هیچ خدمتی برای کاربران متعهد نکرده است. 

4- عدم ارائه اسناد و مدارک فارم ماینینگ 

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که سایت‌های فعال در حوزه کلود ماینینگ برای اعتمادسازی باید در دستور کار خود قرار دهند، ارائه اسناد و مدارک مالکیت فارم استخراج است. کارشناسان ایران بروکر تمام بخش‌های سایت ای ام اف ایکس اکسچنج را بررسی کردند. در هیچ بخشی اشاره‌ای به فعالیت فارم ماینینگ این پلتفرم نشده و حتی یک عکس هم از آن وجود ندارد. 

5- فروش اشتراک غیرواقعی  

در صفحه اصلی سایت ای ام اف ایکس اکسچنج، چهار پلن اشتراک پیش روی کاربران قرار گرفته که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. 

پلن‌های اشتراک سایت ای ام اف ایکس اکسچنج
پلن‌های اشتراک سایت ای ام اف ایکس اکسچنج

اطلاعات تصویر فوق را در جدول زیر نیز می‌توانید مشاهده کنید. 

اشتراکWelcome PackStarterOpen MindsExtra
قیمت500 دلار2000 دلار10000 دلار50000 دلار
هزینه نگهداری0000
تعداد هاست8164080
هش ریت (گیگاهش بر ثانیه)800160040008000
مدت زمان اشتراک300 روز300 روز300 روز300 روز
سود روزانه2.5 درصد2.5 درصد2.5 درصد2.5 درصد

بعد از ثبت نام، وارد داشبورد اختصاصی ای ام اف ایکس اکسچنج شدیم. هیچ خبری از فروش اشتراک در داشبورد این سایت نیست. بلکه در صفحه واریز (Deposit) امکان واریز وجه در قالب ارزهای دیجیتال به مقدار دلخواه وجود دارد. این موضوع در نوع خود خیلی عجیب است. 

6- مشخص نبودن هویت مدیران 

در هیچ بخشی از سایت ای ام اف ایکس اکسچنج نامی از مدیران و توسعه‌دهندگان این مجموعه درج نشده است. این موضوع یک فاکتور منفی به‌شمار می‌رود. پلتفرم‌های معتبر که به‌دنبال اعتمادسازی بین کاربران خود هستند، همگی هویت مدیران خود را به‌ صورت شفاف روشن می‌کنند. 

7- وعده پرداخت سود تضمین شده 

سودآوری ماینینگ بیت کوین به عوامل مختلفی مانند قیمت بیت کوین و هزینه‌ استخراج بستگی دارد. بدیهی است که با کاهش قیمت بیت کوین، میزان سودآوری هم کم می‌شود. همان‌طور که بالاتر مشاهده کردید، سایت ای ام اف ایکس اکسچنج وعده پرداخت سود تضمین شده روزانه 2.5 درصد را به کاربران داده است. موضوعی که شائبه کلاهبرداری بودن آن را تقویت می‌کند. 

8- عدم فعالیت در شبکه‌های اجتماعی 

ای ام اف ایکس اکسچنج هیچ فعالیتی در شبکه‌های اجتماعی ندارد. حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی یکی از شاخصه‌های پلتفرم‌هایی است که به‌دنبال توسعه کسب‌وکار خود هستند. این سایت تاکنون هیچ صفحه‌ای در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی نکرده است. 

9- مدل غیرعادی واریز وجه 

برای واریز وجه باید در داشبورد اختصاصی به بخش Deposit مراجعه کنید. امکان واریز وجه در قالب ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم، تتر و ریپل در ای ام اف ایکس اکسچنج فراهم شده است. پس از اینکه روی ارز دیجیتال مد نظر خود کلیک کردید، پنجره‌ای باز می‌شود که آدرس ولت را در اختیار شما قرار می‌دهد. سپس از شما درخواست می‌شود پس از واریز وجه، رسید انتقال آن را بارگذاری کنید. روشی که در بین پلتفرم‌های معروف چندان مرسوم نیست. 

10- گزارش عدم پرداخت سود کاربران 

تعدادی از کاربران سایت ایران بروکر که در ای ام اف ایکس اکسچنج سابقه فعالیت دارند، گزارش داده‌اند که این مجموعه در پرداخت سود آن‌ها به مشکل خورده است. به‌ طوری‌ که برای دور زدن کاربران از آن‌ها خواسته تا مدارک هویتی مانند پاسپورت را ارائه کنند. موضوعی که در هیچ یک از بخش‌های سایت ای ام اف ایکس اکسچنج ذکر نشده است. 

پشتیبانی ای ام اف ایکس اکسچنج 

ای ام اف ایکس اکسچنج خدمات پشتیبانی مناسبی را به کاربران ارائه می‌کند. در بررسی کارشناسان ایران بروکر، پشتیبانی چت آنلاین این سایت در مدت زمان کمتر از 1 دقیقه پاسخ‌گوی سوالات کاربران است.

کلام پایانی 

در این مطلب به بررسی ای ام اف ایکس اکسچنج پرداختیم. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که کاربران برای برداشت وجه در این پلتفرم با مشکل روبه‌رو شده‌اند. در عین حال نکات مهمی که در این مطلب ذکر کردیم، شائبه‌های جدی درباره فعالیت این وب‌سایت به‌ وجود می‌آورند. به‌همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم با نهایت احتیاط نسبت به AMFXexchange برخورد کنید. در پایان اگر تجربه‌ای از همکاری با این پلتفرم دارید، نظرات خود را در اختیار ما و دیگران نیز قرار دهید. 

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

نظرات و بررسی های کاربران(0نظر)

مقالات منتخب سردبیر

مشاهده همه