ارز دیجیتال

استخراج ابری ارز دیجیتال چیست و چگونه عمل می‌کند؟

ارز دیجیتال

مطالعه در 5 دقیقه

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که از کارشناسان ایران بروکر می‌پرسند این است که استخراج ابری رمزارزها به چه معناست و چگونه عمل می‌کند؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

استخراج ابری چیست؟

استخراج ابری (Cloud Mining) در اصل روشی است که طی آن افراد می‌توانند در شرکت‌های ارائه دهنده‌ی آن حساب باز کنند و بدون نیاز به نصب هیچ‌گونه برنامه‌ی نرم افزاری یا ابزار‌های سخت افزاری و تنها با پرداخت کارمزد شرکت، از هش ریت آن‌ها استفاده کرده و با توجه به میزان قدرت هش اجاره کرده، از استخراج رمز ارز‌ها سهم می‌برند. از مزایای این روش امکان در دسترس قرار گرفتن استخراج در اختیار تعداد بیشتری از مردم از راه دور و همچنین کاهش هزینه‌های نگهداری تجهیزات و مصرف انرژی می‌توان نام برد.

استخراج ابری ارز دیجیتال چیست

درک مفهوم استخراج ابری

در واقع استخراج ابری یا کلود ماینینگ همان محاسبات در فضای ابری با استفاده از قدرت پردازش، ظرفیت سرور، سرویس پایگاه داده ها، نرم‌افزار‌ها و فضای ذخیره‌ای اجاره‌ای از طریق اینترنت جهت استخراج رمز ارز‌ها بر پایه‌ی بلاک چین است. در واقع هزینه استخراج محاسبه شده در این شرکت‌ها مانند محاسبه هزینه‌ی مصرفی آب و برق و گاز است.

از طرف دیگر استخراج یا ماینینگ ضامن حیات ارزهای دیجیتال بوده و از طریق آن‌ها تراکنش‌ها تایید شده و به زنجیره اصلی اضافه می‌شوند. همچنین با استخراج‌های مداوم کوین‌ها جدید آزاد شده و زنجیره ادامه پیدا می‌کند. بنابراین ماینینگ در فضای ابری امکان استخراج را برای مکان‌های دور و با حداقل تجهیزات را فراهم کرده است.

مدل‌های استخراج ابری

استخراج ابری (Cloud Mining) می‌توان به مدل‌های مختلفی صورت پذیرد که عبارتند از:

مدل ابری میزبانی شده

پرطرفدارترین مدل استخراج ابری مدل ابری میزبانی شده است. در این مدل کاربران ابزار‌های سخت افزاری را خریداری کرده و یا اجاره می‌کنند. بر این اساس استخراج کننده مسئولیت مراقبت از تجهیزات را طبق شرایط موجود دارد و در مقایسه با مزارع استخراج بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. در این روش مشتری مدیریت کامل بر ارز‌های دیجیتال خود داشته و هزینه‌های مصرفی مانند برق و فضای ذخیره‌سازی تحت کنترل می‌باشند؛ اما هزینه‌های اولیه‌ی خرید یا اجاره تجهیزات به نسبت قابل توجه هستند.

استخراج ابری ارز دیجیتال

اجاره قدرت هش

در این روش مزارع استخراج قدرت هش یا همان توانایی محاسباتی خود را به افراد اجاره می‌دهند. مشتریان با توجه به میزان قدرت هش اجاره کرده از آن‌ها در استخراج مزارع شامل سهام می‌شوند. این روش برای استخراج آلت کوین‌ها بسیار رایج است. جهت اجاره قدرت هش لازم است که کاربران در شرکت‌های ارائه دهنده‌ی این خدمات حساب باز کرده و میزان هش مورد نیاز و مدت زمان آن را انتخاب کنند.

استخراج‌های ابری علاوه‌بر آن که دارای مزایایی مانند کاهش هزینه‌های سخت افزاری و نگهداری تجهیزات هستند معایبی نیز دارند. این معایب عبارتند از افزایش خطرات کلاهبرداری، کاهش قدرت هش آلت کوین‌ها بر اثر افزایش تقاضا که منجر به کاهش سود ماینر‌ها می‌شود و همچنین ترویج استخراج متمرکز به واسطه‌ی فضاهای ابری که بر خلاف اکوسیستم غیر متمرکز شبکه‌ی بلاکچین است.

نحوه عملکرد استخراج ارزهای دیجیتال

در زمان استخراج رمز ارز‌هایی مانند بیت کوین چه به روش ابری انجام شود توکن‌های ارز دیجیتال جدیدی را تولید می‌کنند و به ماینرها اهدا می‌کند. عملیات استخراج به منظور حفظ امنیت دفاتر کل توزیع شده مانند بلاکچین استفاده می‌شود.

استخراج ابری

در اصل عمل استخراج ارز‌های دیجیتال از طریق حل معادلات بسیار پیچیده‌ی ریاضی که به صورت دستی قابل حل نیستند توسط کامپیوتر‌های قدرتمند انجام می‌شود. بخشی از کار ماینر‌های ارزهای دیجیتال تایید صحت تراکنش‌های جدید اضافه شده به شبکه بلاک چین بوده و از طرفی ماینر‌ها این اطمینان خاطر را می‌دهند که بیت کوین قابل تکثیر نخواهد بود؛ که این ویژگی هزینه‌ی دوباره نامیده می‌شود.

بر خلاف ارز‌های دیجیتال در ارز‌های فیزیکی مانند دلار همیشه امکان جعل وجود دارد؛ اما از طرف دیگر حس لمس اسکناس از بین خواهد رفت. به طور کلی رمز ارزها می‌توانند راه حلی برای جلوگیری از هزینه‌های مضاعف باشند.

کلام پایانی

در این نوشته سعی بر آن بود که شما را با استخراج ابری و نحوه‌ی عملکرد آن آشنا سازیم و مدل‌های مختلف ابری را بررسی کنیم. چنانچه علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتری درباره ارز‌های دیجیتال هستید ایران بروکر را دنبال کنید.

بسیاری از کلاهبرداران از نام استخراج ابری جهت جذب سرمایه و کلاهبرداری استفاده می‌کنند، به طوری که تا کنون تمامی پروژه‌های استخراج ابری که در میان کاربران ایرانی رواج داشتند یا در ایران فعال بودند بدون اعتبار و کلاهبرداری هستند.

نسرین ولی‌خانی
کارشناس حوزه بلاکچین و رمزارز

مقالات بیشتر از این نویسنده