ارز دیجیتال

چه کسی مالک بیشترین بیت کوین است؟

ارز دیجیتال

مطالعه در 3 دقیقه

مشخص کردن اینکه چه کسی مالکیت بیشترین بیت کوین را دارد، بسیار دشوار است. به دلیل اینکه تراکنش‌های بیت کوین ناشناس ثبت می‌شود و نمی‌توان هویت مالک اصلی آن را تعیین کرد. بااین‌حال اشخاص و شرکت‌های زیادی وجود دارند که مشهور به مالکیت مقادیر زیادی بیت کوین هستند. به‌عنوان مثال ادعا شده دوقلوهای وینکلووس (Winklevoss twins)، که اولین سرمایه گذاران بیت کوین و از بنیان گذاران صرافی ارزهای دیجیتال جمینی هستند، بیش از یک میلیارد دلار بیت کوین در اختیار دارند.

اولین خریداران بیت کوین مانند راجر ور (Roger Ver) و بری سیلبرت (Barry Silbert) هم به داشتن مقادیر زیادی از بیت کوین معروف هستند. البته به خاطر داشته باشید که این برآوردها بر اساس اطلاعات عمومی است و ممکن است بیانگر مالکیت حقیقی بیشترین بیت کوین نباشد.

برادران وینکلووس (Winklevoss twins)، یکی مالکان احتمالی بیشترین بیت کوین.
برادران وینکلووس (Winklevoss twins)، یکی مالکان احتمالی بیشترین بیت کوین.

از آنجایی که تراکنش‌ها و مالکیت بیت کوین‌ها در یک دفتر کل به نام بلاک چین ثبت می‌شود، امکان مشاهده بیت کوین موجود در هر کیف پول وجود دارد. اما همچنان تعیین هویت حقیقی شخص و یا نهاد مالک آن کیف پول دشوار است، چون تراکنش‌ها و کیف پول‌های بیت کوین به شکل ناشناس طراحی شده‌اند. 

منابع آنلاین مختلف و مرورگرهای بلاک چین به کاربران این امکان را می‌دهند که حرکت بیت کوین را در بلاک چین ردیابی کرده و موجودی آدرس‌های کیف پول‌ها را مشاهده کنند.

سایت بلاک چین یکی از منابع محبوب در این حوزه است که داده‌های لحظه‌ای را در شبکه‌ بیت کوین ارائه می‌دهد. همچنین این سایت این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که آدرس کیف پول مشخصی را جستجو کنند.

علاوه‌بر این وبسایت‌ها و سرویس‌هایی هم وجود دارند که تلاش می‌کنند کسانی که مالکیت بیشترین بیت کوین را دارند، ردیابی کنند. اصطلاح “نهنگ” به کسانی اطلاق می‌شود که بیشترین بیت کوین را دارند. البته این آمار حدس و گمان‌هایی هستند که ممکن است نشان دهنده مالکیت واقعی بیشترین بیت کوین توسط هیچ فرد یا نهادی نباشد.

چه کسی مالک بیشترین بیت کوین است؟

توجه به این نکته مهم است درحالی‌که مالکیت بیت کوین را می‌توان در بلاک چین ردیابی کرد، در اکثر موارد مشخص کردن هویت حقیقی صاحبان بیت کوین دشوار است. تراکنش‌ها و کیف پول‌های بیت کوین برای محافظت از حریم شخصی کاربران طراحی شده است و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند هنگام خرید این ارز ناشناس باقی بمانند، حتی اگر مالک بیشترین بیت کوین باشند!