معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال USDC چیست؟ معرفی استیبل کوین USDC

معرفی رمزارزها

مطالعه در 8 دقیقه

USDC یکی از استیبل کوین‌های شناخته‌شده است که معادل یک دلار امریکا است و ارزش آن با دلار امریکا همبستگی دارد. این استیبل کوین توسط دو شرکت معروف در صنعت ارزهای دیجیتال به نام Circle و کوین بیس، ایجاد شد تا یک جایگزین پایدار برای ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم شود.

همان‌طور که می‌دانید قیمت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین نوسان‌های شدیدی دارد و برای جابه‌جایی پول گزینه مناسبی نیست. استیبل کوین‌ها راه‌حلی برای این مشکل هستند که USDC یکی از پرکاربردترین آن‌هاست.

استیبل کوین USDC روی شبکه بلاکچین اتریوم ایجاد شده و از ویژگی‌هایی مانند امنیت، شفافیت و عدم تمرکز این شبکه استفاده می‌کند. این ارز دیجیتال که روی استاندارد ERC-20 ایجاد شده، با اکثر برنامه‌های غیرمتمرکز یا dapps سازگار است. از این ارز دیجیتال می‌توان در ولت‌های سازگار با اتریوم برای انجام معامله استفاده کرد.

مزایای استیبل کوین USDC

پایداری قیمت یکی از اصلی‌ترین مزایای USDC و درواقع دلیل اصلی وجود استیبل کوین‌ها است. برخلاف ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین، اتریوم و غیره که نوسانات قیمتی زیادی دارند، استیبل کوین USDC برای اینکه ارزش آن همواره برابر با یک دلار امریکا باشد، ایجاد شده است.

مشکل اصلی سایر ارزهای دیجیتال که نمی‌توان از آن‌ها برای پرداخت‌های روزانه استفاده کرد، وجود نوسان‌های شدید در آن‌هاست. همین موضوع باعث شده تا استیبل کوین‌هایی مانند USDC موردتوجه افراد و مشاغلی قرار بگیرد که قصد دارند بدون اینکه در معرض نوسان ارزهای دیجیتال قرار بگیرند، تراکنش‌های مالی خود را با این ارزهای دیجیتال انجام دهند.

یکی از دلایل محبوبیت USDC شفافیت و امکان حسابرسی در آن است. همچنین این استیبل کوین معادل ارزش بازار خود، دلار واقعی به‌عنوان پشتوانه دارد. این پشتیبانی توسط Circle و کوین بیس انجام می‌شود. این ذخایر به‌طور منظم و در بازه‌های زمانی تحت ممیزی قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که با تعداد USDC در گردش مطابقت دارند.

این ممیزی‌ها کمک می‌کند تا کاربران اطمینان حاصل کنند که USDC آن‌ها با استفاده از دلار واقعی پشتیبانی می‌شود و به‌این‌ترتیب توانند USDC خود را در هر زمان با دلار آمریکا بازخرید کنند.

از دیگر مزایای این استیبل کوین می‌توان به میزان قابل‌توجهی از پذیرش آن توسط صرافی‌ها، کسب‌وکارهای مختلف و بازرگانان اشاره کرد. شاید بتوان گفت یکی از دلایل پذیرش چشمگیر این رمزارز در صنعت ارزهای دیجیتال همبستگی آن با دلار آمریکا است. این موضوع باعث می‌شود استیبل کوین USDC به ابزاری مفید برای کسب‌وکارهایی تبدیل شود که می‌خواهند از ارز دیجیتال برای پرداخت‌های بین‌المللی استفاده کنند.

بنابراین می‌توان گفت USDC یک استیبل کوین، شفاف و پذیرفته شده است که جایگزین پایدارتری برای سایر ارزهای دیجیتال است. همچنین با توجه به امنیت، شفافیت و سازگاری USDC با شبکه اتریوم، می‌توان گفت این استیبل کوین ابزار ارزشمندی برای افراد و مشاغل برای انجام تراکنش‌ها و پرداخت‌های روزمره با ارزهای دیجیتال است.

تفاوت USDC و USDT (تتر)

USDT vs USDC 1
تفاوت USDC و USDT

USDT یا تتر یکی از رقبای اصلی USDC است که یک استیبل کوین به ارزش دلار امریکا است. تفاوت دو استیبل کوین USDC و USDT در فناوری زیربنایی و نهادهای پشت آن‌ها است.

استیبل کوین USDC یک ارز دیجیتال ساخته شده روی استاندارد ERC-20 در بلاکچین اتریوم است.

همان‌طور که گفتیم USDC روی بلاکچین اتریوم ساخته شده اما USDT در ابتدا روی لایه Omni مبتنی بر شبکه بیت کوین ساخته شده است. استیبل کوین USDT توسط شرکتی به نام Tether Limited ایجاد و نگهداری می‌شود، شرکتی که ادعا می‌کند برای هر USDT در گردش، دلار آمریکا ذخیره می‌کند. این استیبل کوین پیش‌ازاین در مورد میزان ذخایر خود و همین‌طور شفافیت مورد بحث و مناقشه قرار گرفته است.

 اگر بخواهیم به شباهت‌های این دو استیبل کوین اشاره کنیم، باید گفت که USDC و USDT هر دو برای حفظ ارزش معادل یک دلار امریکا طراحی و اجرا شده‌اند.

بااین‌حال، ازآنجایی‌که USDC شفاف‌تر است و قابلیت حسابرسی دارد، به‌عنوان یک استیبل کوین امن‌تر در بین کاربران ارز دیجیتال شناخته‌شده است.

همچنین USDC به‌طور گسترده‌ای توسط صرافی‌ها و مشاغل پذیرفته شده است و آن را به ابزار مفیدتری برای پرداخت‌های بین‌المللی و سایر معاملات تبدیل می‌کند.

به‌طورکلی بااینکه هر دو استیبل کوین طوری طراحی شده‌اند که معادل 1 دلار امریکا باشند و در مقابل نوسان بازار ارزهای دیجیتال از دارایی کاربران مراقبت کنند، باید گفت USDC به‌عنوان گزینه‌ای امن‌تر، شفاف‌تر و پذیرفته شده‌تر در بین کاربران ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

آیا USD Coin برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

usdc 2 0 stablecoin coinbase mise a jour majeure
آیا USD Coin برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، بررسی این موضوع که USDC برای سرمایه‌گذاری انتخاب خوبی است یا خیر، همه چیز بستگی به اهداف شخصی شما از سرمایه‌گذاری و همین‌طور میزان ریسک‌پذیری شما دارد.

USDC یک استیبل کوین است، به این معنی که ارزش آن با دلار آمریکا همبستگی دارد به همین دلیل برای افرادی که به دنبال سرمایه‌گذاری روی دلار امریکا هستند و می‌خواهند حداقل نوسان ممکن را در سرمایه‌گذاری تجریه کنند، انتخاب مناسبی است. همچنین افرادی که به دنبال یک راه برای بازدهی پایدارتر و قابل پیش‌بینی هستند، می‌توانند USDC را انتخاب کنند چرا که نسبت به سایر ارزهای دیجیتال نوسان قیمتی کمتری را تجربه می‌کند.

البته باید به این نکته نیز توجه کنید که در بازار صعودی ارزهای دیجیتال، USDC به دلیل ارتباط متقابل با دلار امریکا، مانند سایر ارزهای دیجیتال نوسان قیمتی ندارد. بنابراین نمی‌توان انتظار بازدهی بالایی از این ارز دیجیتال داشت.

در مقایسه با سرمایه‌گذاری‌های سنتی، USDC بیمه نمی‌شود و به همین دلیل ریسک از دست دادن تمام یا بخشی از سرمایه شما وجود خواهد داشت.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از سرمایه‌گذاری در این استیبل کوین، اهداف مالی خود را مشخص کنید، همچنین برآورد مشخصی از میزان تحمل ریسک خود و شرایط کلی بازار به دست آورید. همچنین می‌توانید تحقیقات بیشتری در این رابطه انجام دهید و یا با یک مشاور متخصص در این رابطه مشورت کنید تا تعیین کنید که این استیبل کوین برای سرمایه‌گذاری مناسب خواهد بود یا خیر؟

به‌طورکلی می‌توان گفت USDC بیشتر به‌عنوان یک ابزار برای انجام مبادلات استفاده می‌شود تا یک ارز دیجیتال برای ذخیره ارزش. به‌هرحال ممکن است برخی از افراد آن را به‌عنوان یک گزینه پایدار و مطمئن برای سرمایه‌گذاری بدانند اما باید توجه داشته باشید که ممکن است برای همه مناسب نباشد.

همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشید که ایران بروکر هیچ‌گونه پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری ارائه نمی‌کند. شما باید قبل از هر گونه سرمایه‌گذاری چه در USDC یا هر سرمایه‌گذاری دیگر، اهداف مالی و میزان ریسک‌پذیری خود را مشخص کنید.

USDC چیست؟

USDC یک استیبل کوین است که ارزش آن معمولاً معادل یک دلار امریکا حفظ می‌شود. این رمزارز روی بلاکچین اتریوم ساخته شده و مبتنی بر استاندارد ERC-20 است.

ارز دیجیتال یو اس دی سی بر روی کدام بلاکچین‌ها فعال است؟

این رمزارز در ابتدا روی بلاکچین اتریوم شروع به کار کرد و در حال حاضر در بلاکچین‌های مختلفی مانند سولانا، ترون، بایننس اسمارت چین و فانتوم می‌توان ارز دیجیتال USDC را مبادله کرد.

چه کسی USDC را ایجاد کرد؟

این استیبل کوین توسط دو تا از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارز دیجیتال در جهان به نام کوین بیس و Circle ساخته شده است.

آیا USDC توسط دلارهای واقعی آمریکا پشتیبانی می‌شود؟

شرکت‌های پشتیبان USCD به نام‌های Circle و کوین بیس این استیبل کوین را با دلار واقعی ایالات‌متحده پشتیبانی می‌کنند.

ارزش USDC در مقایسه با دلار آمریکا چقدر است؟

USDC طوری طراحی شده که ارزش آن معادل یک دلار امریکا باشد. معمولاً قیمت این ارز دیجیتال نزدیک به یک دلار امریکا معامله می‌شود.

آیا USDC یک سرمایه‌گذاری مطمئن است؟

در مقایسه با ارزهای دیجیتال دیگر، USDC قیمت پایداری دارد، چرا که توسط دلار واقعی پشتیبانی می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری شما بیمه نمی‌شود، بنابراین همواره خطر از دست دادن تمام یا بخشی از سرمایه شما وجود دارد.

آیا USDC برای پرداخت‌ها و معاملات پذیرفته شده است؟

بله شما می‌توانید از این استیبل کوین برای انجام تراکنش‌های صرافی‌ها و پرداخت‌های کسب‌وکارها استفاده کنید.

آیا USDC می‌تواند برای پرداخت‌های بین‌المللی استفاده شود؟

بله، کاربران USDC می‌توانند به‌راحتی با استفاده از این ارز دیجیتال پرداخت‌های بین‌المللی خود را انجام دهند. البته این استیبل کوین به‌راحتی قابل تبدیل به سایر ارزهای دیجیتال است.