ارز دیجیتال TrueFi چیست؟ معرفی توکن TRU

ارز دیجیتال TrueFi چیست؟ معرفی توکن TRU

در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال، یکی از مهم‌ترین مفاهیم، امور مالی غیرمتمرکز است، که بیشتر تحت عنوان DeFi شناخته می‌شود. در نهایت، تراکنش DeFi یک تراکنش مالی است که نیازی به تایید یا نظارت سوم شخص و بانک خاصی ندارد. تکنولوژی بلاک چین راه جدیدی برای جابه‌جایی و تخصیص سرمایه ارائه می‌کند که سرمایه‌گذاری را کارآمدتر، سریع‌تر و شفاف‌تر می‌کند. با این حال، بلاک چین به تنهایی برای ارزیابی شایستگی اعتبار وام‌گیرندگان، دریافت وثیقه یا جمع‌آوری وام‌های معوق مناسب نیست. برای حل این مشکل، تیم TrueFi یک ساختار ترکیبی طراحی کرده که به پروتکل اجازه می‌دهد تا تحت هدایت هولدرهای توکن TRU عمل کند.

Truefi اولین پروتکل دیفای (DeFi) وام دهی بدون وثیقه است. این موضوع به وام‌گیرندگان این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به ارائه وثیقه در صرافی وام بگیرند. این امر تقاضای بالاتری را ایجاد می‌کند؛ زیرا کارایی سرمایه وام‌گیرندگان را افزایش می‌دهد. مکانیسم همتابه‌همتا به شخص ثالث برای پرداخت اعتبار متکی نیست. در عوض، واجد شرایط دریافت وام بودن را از طریق امتیازات اعتبارسنجی داخلی ارزیابی می‌کند. در این مقاله علاوه‌بر بررسی اینکه ارز دیجیتال TrueFi چیست، به بررسی توکن TRU و قیمت این ارز دیجیتال نیز خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال TrueFi چیست؟

طبق گزارشات بانک جهانی در سال 2017، در جهان حدود 1.7 میلیارد نفر به حساب بانکی دسترسی ندارند؛ اما از این تعداد حدود دو سوم آنها تلفن همراه دارند. بسیاری از افرادی که از امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) حمایت می‌کنند، امیدوارند که دیفای به این افراد اجازه دسترسی به خدمات مورد نیازشان را بدهد. به‌صورت‌کلی هدف دیفای ارائه جایگزین‌های مدرن و منصفانه‌تر برای تمام خدمات بانکداری سنتی است که از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند. یکی از حوزه‌هایی که DeFi می‌تواند جایگزینی برای خدمات مالی سنتی ارائه کند، وام و اعتباردهی است. حال ارز دیجیتال TrueFi چیست و چه نقشی در این زمینه ایفا می‌کند؟

ارز دیجیتال TrueFi چیست؟

به صورت کلی، TrueFi پروتکلی است که به کاربران وام و اعتبار ارائه می‌دهد. این پلتفرم در نوامبر (آبان) سال 2020 توسط رافائل کازمان (Rafael Cosman)، با هدف ساخت چیزی که در فضای DeFi وجود نداشت، یعنی پروتکل وام دهی بدون وثیقه، تأسیس شد. او یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل فعلی این پروژه است که در دانشگاه استنفورد تحصیل کرده و تحصیلات خود را در رشته علوم کامپیوتر به پایان رساند. TrueFi ویژگی‌ دارد که آن را کمی متفاوت از سایر پروتکل‌های وام در امور مالی غیرمتمرکز می‌کند. در پروتکل TrueFi، تاکید به جای وام گیرندگان، بر وام دهندگان است. طبق ادعای این پلتفرم،

«TrueFi به وام‌دهندگان اجازه می‌دهد تا از ارزهای دیجیتال وام‌داده شده سود دریافت کنند و در عین حال شفافیت کاملی در مورد نحوه تخصیص سرمایه داشته باشند. در همین حال، وام‌گیرندگان می‌توانند از پلتفرم TrueFi برای دسترسی سریع به وام‌های ارز دیجیتال با نرخ و بهره ثابت استفاده کنند.»

TrueFi یک ابزار مالی عمومی است که زیرساخت‌هایی را برای وام دادن، استقراض و مدیریت دارایی‌ها ارائه می‌دهد. از آنجایی که پلتفرم TrueFi به صورت غیرمتمرکز عمل می‌کند، به افرادی که توکن حاکمیت TRU را استیک کنند متکی است تا از ضرر وام‌دهندگان محافظت کند، آینده پروتکل را اداره کند و کمک‌های لازم برای موفقیت TrueFi را انجام دهد.

نحوه عملکرد پلتفرم TrueFi چگونه است؟

TrueFi به عنوان یک سازمان مستقل غیرمتمرکز اداره می‌شود، اما شاخه‌ای از شرکت DeFi TrustToken است. این پلتفرم، به افرادی که می‌خواهند ارز دیجیتال وام دهند، این فرصت را می‌دهد تا با قرار دادن وجوه برای وام گرفتن، جوایزی را دریافت کنند. وام‌دهندگام ارزهای دیجیتال خود را در استخرهای True DAO قرار می‌دهند.

طبق اطلاعات موجود در وایت پیپر TrueFi، از نوامبر (آبان) سال 2020 حدود 1.5 میلیارد دلار وام ارز دیجیتال به وام‌گیرندگان نهادی این پروژه صادر شده است.

این استخرها برای فعالیت به سه نوع ذینفع متکی هستند:

  1. وام‌دهندگانی هستند که استیبل کوین‌ها را در استخرها قرار می‌دهند.
  2. استیک‌کنندگانی که به عنوان بخشی از سیستم مدیریت ریسک پروتکل در ازای پاداش‌های TRU و هزینه‌های تولید شده توسط پروتکل عمل می‌کنند. افرادی که توکن‌های TRU را استیک می‌کنند درباره درخواست‌های وام رای می‌دهند و اعتبار هر درخواست وام را در بازار پیش‌بینی اعتبار TrueFi نشان می‌دهند.
  3. وام گیرندگانی که باید اعتبارسنجی شوند.

وام‌دهندگام (Lenders)

پلتفرم TrueFi هم برای وام‌دهندگان خرده‌فروشی و هم نهادی در بخش‌های مالی ارز دیجیتال و سنتی، گزینه مناسبی برای کسب بهترین بازدهی با ریسک تعدیل‌شده است. این پلتفرم، علاوه بر ارائه طیف متنوعی از وام‌های ارز دیجیتال، وام‌های بدون وثیقه ارائه می‌دهد. همچنین این پروتکل برخی از رقابتی‌ترین فرصت‌های کسب درآمد را در DeFi در طیف گسترده‌ای از انواع دارایی ارائه می‌دهد. وام‌دهندگان باید از برنامه TrueFi استفاده کنند، استخرها و سبدهای سرمایه‌گذاری مختلفی را که واجد شرایط آن هستند بررسی کنند و براساس اولویت ریسک و بازده خود تصمیم بگیرند.

TrueFi به مدیران هر سبد سرمایه‌گذاری اجازه انتخاب وام‌دهنده را می‌دهد، تمامی سبدها برای هر وام‌دهنده‌ای در دسترس نیست. وام‌دهندگان معمولاً می‌توانند در زمان‌ دلخواه به روش‌های مختلف از پوزیشن وام خود خارج شوند. البته برخی سبدهای سرمایه‌گذاری خاص نیاز به قفل سرمایه برای حداقل دوره دارند، استخرهای محبوب مدیریت شده توسط DAO و خطوط اعتبار خودکار (ALOC) TrueFi به وام دهندگان امکان خروج با هزینه اندک را از طریق لیکویید اگزیت (Liquid Exit) می‌دهد. از طرف دیگر، وام‌دهندگان می‌توانند توکن وام خود را در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) مانند یونی سواپ (Uniswap) بفروشند.

وام‌گیرندگان (Borrowers)

برای تبدیل شدن به یک وام‌گیرنده در پلتفرم TrueFi، متقاضیان باید بررسی دقیق اعتبارسنجی انجام دهند که هم داده‌های خارج از زنجیره و هم داده‌های درون‌زنجیره‌ای، از جمله پیشینه شرکت، دارایی‌های تحت مدیریت، میزان دارایی، لوریج (Leverage) و سابقه عملکرد را بررسی می‌کند. هنگامی که وام‌گیرنده توسط کمیته اعتبارسنجی TrueFi تایید شوند، دارندگان توکن TRU به تایید یا رد درخواست آنها رای خواهند داد. اگر درخواست آنها تأیید شود، وام ممکن است از هر یک از استخرهای TrueFi با نرخی که بازار تعیین می‌کند و توسط امتیاز اعتباری اختصاصی وام گیرنده در این پلتفرم صادر شود.

مدیران سبدهای سرمایه‌گذاری (Portfolio managers)

از سال 2021، TrueFi از مدیران پرتفوهای مستقل پشتیبانی کرده و در نهایت به مدیران صندوق‌ها و سرمایه‌گذاران نهادی اجازه می‌دهد تا کسب ‌و کار خود را به صورت درون زنجیره‌ای پیش ببرند. TrueFi بهترین امکانات مالی DeFi و سازمانی را به مدیران ارائه می‌دهد.

مدیران سبدهای سرمایه‌گذاری با استفاده از پلتفرم TrueFi می‌توانند از روزی که پرتفوی خود را راه‌اندازی می‌کنند، به صورت 24 ساعته از نقدینگی جهانی، شفافیت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها بهره ببرند. آنها همچنین بر بخش وام‌دهی و شرایط پرتفو و وام‌های فردی خود کنترل کامل دارند.

یکی از ویژگی‌های آینده TrueFi، ویژگی tranching است، که به سرمایه‌گذاران نهادی اجازه می‌دهد تا مشخصات نسبت ریسک به بازده خود را در سبدهای سرمایه‌گذاری معین انتخاب کنند. علاوه بر این، TrueFi گزارش‌های بهبودیافته را ارائه می‌کند و داشبوردهای سازمانی بهتری را برای وام‌دهندگان و مدیران از طریق مشارکت‌های مستقل از شرکای کلیدی ارائه می‌کند. برای دسترسی بیشتر به این پلتفرم در سراسر DeFi، این پروتکل وام‌ها و سبدهای سرمایه‌گذاری خود را با استاندارد ERC-4626 سازگار می‌کند. همچنین، TrueFi به طور عمومی با پروتکل‌هایی مانند MakerDAO، FRAX و dYdX و صرافی‌های غیرمتمرکز کار می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که احتمالاً صدها میلیون دلار در چند سال آینده وارد پروتکل خواهد شد.

برای مشاهده وبسایت اصلی این پروژه می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

توکن TRU چیست؟

حال که علاوه‌بر پاسخ به سوال ارز دیجیتال TrueFi چیست، نحوه عملکرد این پروتکل را نیز بررسی کردیم؛ باید ببینیم توکن TRU چیست. TRU یک توکن اتریوم است که به TrueFi، پروتکل مالی غیرمتمرکز برای وام‌دهی بدون وثیقه، قدرت می‌دهد. از آنجایی که TrueFi یک پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز است، برای تعیین و ارائه اهداف اصلی به ورودی دارندگان توکن و مشارکت‌کنندگان خود متکی است. TrueFi از یک مدل ترکیبی سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) استفاده می‌کند که بر پایه دنیای واقعی، برای مدیریت برخی موارد خارج از زنجیره مانند پرونده‌های مالیاتی، فعالیت‌های قانونی و جمع‌آوری تکیه می‌کند.

توکن TRU چیست؟

افرادی که ارز دیجیتال TRU را استیک می‌کنند خط مقدم مدیریت TrueFi هستند. افرادی که توکن TRU دارند، می‌توانند در رای‌گیری‌ها و تصمیمات مهم نقش داشته باشند. همچنین این توکن را می‌توان برای تایید یا رد وام‌های جدید و نظارت در پروتکل استیک کرد. در حالی که TRU ارز دیجیتال اصلی شبکه TrueFi است، این پلتفرم استیبل کوینی به نام TrueUSD نیز دارد.

قیمت ارز دیجیتال TrueFi

بعد از بررسی اینکه ارز دیجیتال TRU چیست، بیایید نگاهی به قیمت این دارایی و پیش‌بینی‌های موجود برای این توکن داشته باشیم. زمانی که TrueFi برای اولین بار در نوامبر (آبان) سال 2020 عرضه شد، حدود 0.23 دلار ارزش داشت. اندکی پس از آن، قیمت ارز دیجیتال TruFi تا حدود 0.12 دلار کاهش پیدا کرد؛ اما پس از آن مجددا افزایش یافت. تقریبا اوایل سال 2021 بود که توجه به این توکن افزایش یافت و همزمان با فاز صعودی بازار، در اواسط ماه فوریه (بهمن) به 0.55 دلار رسید. در 4 ماه گذشته TrueFi روند رو به رشدی را نشان داده است. همچنین بر اساس آخرین داده‌های جمع‌آوری شده، حجم معاملات TrueFi در 4 ماه اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. قیمت توکن TRU حدود 50.50 درصد رشد را ثبت کرده است و در 4 ماه اخیر حداکثر میانگین قیمت کوین در حدود 0.035 دلار و حداقل میانگین قیمت آن حدود 0.031 دلار بوده است.

با توجه به نظر کارشناسان، براساس داده‌های قیمتی توکن TRU، پیش‌بینی می‌شود که قیمت آن تا پایان سال 2023 حدودا 0.096 دلار باشد. همچنین طبق این پیش‌بینی، انتظار می‌رود قیمت ارز دیجیتال TrueFi در سال 2024 به حداقل 0.14 دلار برسد. همچنین در سال 2025 نیز قیمت 0.20 دلار برای این دارایی پیش‌بینی شده است. در تحلیل‌های بلندمدت نیز تا سال 2030، میانگین قیمتی 1.27 دلار برای این دارایی پیش‌بینی شده است.

برای مشاهده قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال TRU به دلار و تومان می‌توانید وارد صفحه قیمت ارز دیجیتال TRU در ایران بروکر شوید.

همچنین در این بخش از وبسایت ایران بروکر می‌توانید کیف پول‌هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌‌کنند را نیز مشاهده کنید.

آینده ارز دیجیتال TrueFi چگونه خواهد بود؟

همانطور که پیش از این گفتیم، TrueFi یک پروتکل غیرمتمرکز است که بدون وثیقه به کاربران خود وام ارائه می‌دهد. مکانیسم همتابه‌همتا به شخص ثالث برای پرداخت اعتبار متکی نیست. همان‌طور که در بررسی ارز دیجیتال TrueFi چیست به آن پرداختیم، تمرکز این پلتفرم روی وام‌‌دهندگان است؛ اما در آینده، TrueFi ممکن است روی وام‌گیرندگان تمرکز کند. با این وجود، پلتفرم‌های زیادی با عملکرد مشابه TrueFi وجود دارد و همین موضوع پیش‌بینی آینده این دارایی را کمی سخت کرده است.

برای استفاده بهینه از بازار چند تریلیون دلاری فرایندهای اعتباری، TrueFi رویکردی دو جانبه برای پر کردن شکاف بین DeFi و سرمایه‌گذاران نهادی در پیش گرفته است. در طول سال‌های آینده، پروتکل قصد دارد به یکپارچگی عمیق‌تری میان موسسات مالی سنتی دست یابد و در‌عین‌حال به رشد ادغام DeFi با سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO)، پروتکل‌های وام‌دهی دیگر و برنامه‌های کاربردی DeFi خرده‌فروشی ادامه دهد.

چند ارز دیجیتال TRU وجود دارد؟

در زمان نوشته شدن این مقاله، عرضه فعلی در گردش 1,015,920,989.711 توکن TRU است.

آیا خرید TrueFi ایده خوبی است؟

قبل از تصمیم به سرمایه‌گذاری در truefi، باید تحقیقات خود را نه تنها در مورد توکن TRU، بلکه در مورد سایر توکن‌ها و کوین‌های مرتبط با وام‌های ارز دیجیتال انجام دهید. همچنین به یاد داشته باشید که هرگز بیش از آنچه که می‌توانید از دست بدهید، سرمایه گذاری نکنید.

از کجا توکن TRU بخریم؟

بهترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال برای معامله ارز دیحیتال TrueFi در حال حاضر صرافی‌های بایننس (Binance)، بینگ ایکس (BingX)، کوین دابلیو (CoinW)، بیت‌گت (Bitget) و بیترو (Bitrue) هستند.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.