معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال لونا (LUNA) چیست؟ تفاوت لونا و لونا کلاسیک

معرفی رمزارزها

مطالعه در 10 دقیقه

ارز دیجیتال لونا (LUNA) یک ارز دیجیتال شناخته‌شده در دنیای کریپتو است. استیبل کوین لونا طوری طراحی‌شده بود که ارزش آن همیشه معادل یک دلار امریکا باشد. اما اتفاقی که در ژوئیه 2022 افتاد همه‌چیز را به ضرر ارز دیجیتال لونا تمام کرد. ترا همبستگی خود را با دلار از دست داد و به‌این‌ترتیب LUNA نیز تقریبا تمام ارزش خود را از دست داد. در این مطلب از ایران بروکر به دنبال بررسی چگونگی سقوط این ارز دیجیتال و اتفاق‌های پس‌از آن هستیم. اگر شما هم در ارز دیجیتال LUNA سرمایه‌گذاری کردید یا قصد دارید از پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری آن در آینده مطلع شوید، پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تفاوت بین Terra و Luna چیست؟

ترا (Terra) نام شرکت سازنده ارز دیجیتال لونا و استیبل کوین ترا است و همین‌طور نام بلاک چین و شرکت پشت این دو ارزدیجیتال است. درواقع نام شرکت اصلی Terraform Labs است که مردم آن را به اسم ترا می‌شناسند.

تفاوت ارز دیجیتال لونا و ترا در این است که LUNA یک ارز دیجیتال کلاسیک است درحالی‌که TERRA یک استیبل کوین باارزش معادل یک دلار امریکا بود به همین دلیل به آن TerraUSD یا UST هم می‌گویند.

این استیبل کوین را می‌توان به ارزهای کشورهای دیگر نیز متصل کرد مانند وون کره جنوبی که درنتیجه به آن TerraKRW گفته می‌شود. اما به‌طورکلی منظور از ترا، استیبل کوینی است که ارزش آن با دلار امریکا همبستگی دارد.

علاوه‌بر این نام بلاک چین اصلی این اکوسیستم هم ترا است که ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها روی آن ساخته‌شده‌اند.

تاریخچه ترا (Terra)

Terra در سال 2018 توسط دو توسعه‌دهنده به نام‌های دو کووان (Do Kwon) و دنیل شین و زیر نظر آزمایشگاه ترافرم در کره جنوبی ایجاد شد. ارز دیجیتال Terra به‌طور رسمی در سال 2019 ایجاد و عرضه شد. از همان ابتدا بلاکچین ترا میزبان دو ارز دیجیتال بود. اولی استیبل کوین ترا و دومی ارز دیجیتال لونا بود. برای درک بهتر اینکه چرا دو کووان و دنیل دو ارز دیجیتال ایجاد کردند، بد نیست به بررسی هدف از ساخت هرکدام از این ارزها بپردازیم.

هدف از استیبل کوین (Terra) چیست؟

TERRA
استیبل کوین ترا چیست؟

هدف از راه‌اندازی Terra مانند هر استیبل کوین دیگری ایجاد یک ارز دیجیتال بود که در مقابل نوسان‌های شدید بازار ارز دیجیتال مقاوم باشد. درواقع استیبل کوین یک ارز دیجیتال است که ارزش آن با یک ارز فیات همبستگی دارد. (ارز فیات منظور همان پول قانونی هر کشور است، مانند دلار امریکا، ریال ایران)

تفاوت استیبل کوین Terra با دیگر استیبل کوین‌ها در این بود که می‌توانست با ارزهای فیات کشورهای مختلف همبستگی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال اگر شما بخواهید یک ترا خریداری کنید که با دلار امریکا همبستگی داشته باشد، باید نماد UST را بخرید اما اگر می‌خواهید یک استیبل کوین متصل به وون کره جنوبی بخرید باید KRT را خریداری کنید.

شاید برای شما هم سوال شود که این همبستگی قیمت برای استیبل کوین چطور تنظیم می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت درباره ترا این استیبل کوین از سیستم الگوریتمی استفاده می‌کند. به این معنی که ارزش آن طبق برنامه‌های کامپیوتری ثبت می‌شود. برنامه‌های الگوریتمی برای ایجاد ثبات قیمت از سیستم کنترل عرضه و تقاضا استفاده می‌کنند.

ارز دیجیتال لونا (LUNA) چیست؟

بلاک چین ترا همچنین از ارز دیجیتال معمولی LUNA میزبانی می‌کند. هدف از ایجاد این ارز دیجیتال متعادل کردن ارزش استیبل Terra است. بنابراین قیمت ارز دیجیتال لونا و ترا باهم همبستگی متقابل دارند، یعنی کاهش یا افزایش تقاضا در هرکدام از این دو ارز دیجیتال، باعث کاهش یا افزایش تقاضا و قیمت در دیگری می‌شود.

از طرفی به این دلیل که ارزش ترا باید با دلار امریکا همبستگی داشته باشد، اکوسیستم باید تلاش کند ارزش ترا از یک حد مشخصی بالاتر نرود. برای این کار از تولید بیشتر استیبل کوین ترا استفاده می‌شود. همان‌طور که احتمالا می‌دانید افزایش عرضه معمولا باعث کاهش قیمت می‌شود.

مکانیزم همبستگی ارز دیجیتال لونا و ترا طوری طراحی‌شده که قبل از این که بتوان مقداری Terra تولید کرد، باید مقداری از ارز دیجیتال LUNA سوزانده شود. این موضوع به‌صورت معکوس نیز صادق است. یعنی زمانی که ارزش ترا کاهش پیدا می‌کند باید مقداری از توکن ها سوزانده شوند تا زمانی که ارزش آن به یک دلار برسد. برای حذف استیبل کوین ترا لازم است مقداری ارز دیجیتال LUNA تولید شود.

به‌این‌ترتیب رابطه متقابل این دو ارز دیجیتال ساختار این اکوسیستم را تشکیل می‌دهد. همان‌طور که از معنی نام آن‌ها هم مشخص است، ترا به معنی زمین و لونا به معنی ماه است و همبستگی این دو ارز دیجیتال را نشان می‌دهد.

دلیل سقوط ترا در 2022

سقوط ترا به تعدادی از به‌روزرسانی‌ها در بلاک چین مرتبط بود که Terra در ماه می 2022 انجام داد. قبل از این به‌روزرسانی‌ها، Terra تا 45 میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد و 99٪ کاهش ارزش را در بازه زمانی دو هفته تجربه کرد.

حال قصد داریم بررسی کنیم که چرا ترا در می 2022 سقوط کرد و حدود 99درصد از ارزش خود را از دست داد.

استیبل کوین‌هایی مانند Terra نوعی دارایی مشتق به شمار می‌آیند. به این معنا که ارزش ذاتی ندارند و ارزش خود را از یک دارایی دیگر به‌عنوان‌مثال از دلار امریکا به دست می‌آورند. به همین دلیل ارزش بازار این نوع از دارایی امنیت مالی کافی را فراهم نمی‌کند.

فرض کنیم به‌طورکلی 1000UST وجود دارد که ارزش آن با نرخ دلار همبستگی دارد. واضح است که در این صورت مارکت کپ کل UST در این حالت 1000 دلار خواهد بود. چون این دارایی از نوع دارایی‌های مشتق است، برای سرمایه‌گذاران هیچ اطمینانی وجود ندارد که ترا واقعا 1000 دلار ارزش دارد. بنابراین UST ارزش خود را از اعتماد سرمایه‌گذاران این شبکه کسب می‌کند.

اگر سرمایه‌گذاران اعتماد خود را به این دارایی از دست بدهند شروع به فروش این استیبل کوین خواهند کرد. با فرض اینکه به‌طورکلی 1000 استیبل کوین ترا وجود دارد، در نظر بگیرید که یکی از سرمایه‌گذاران 100 تا از UST های خود را بفروشد. در این حالت ارزش این ارز دیجیتال شروع به کم شدن می‌کند، زیرا تقاضا کمتر شده و عرضه افزایش پیداکرده است.

در این حالت شبکه ترا برای تثبیت ارزش شروع به سوزندان UST می‌کند و در عوض ارز دیجیتال لونا عرضه می‌کند. بااین‌حال می‌توان انتظار داشت که ارزش UST حفظ شود. اما این موضوع را در نظر نگرفتیم که وقتی یکی از سرمایه‌گذاران میزان قابل‌توجهی از دارایی خود را در یک لحظه می‌فروشد، این سیگنال را به سایر افراد می‌دهد که احتمالا باید آن‌ها هم اقدام به فروش کنند.

Luna crash
سقول ارز دیجیتال لونا (LUNA)

به همین دلیل یک فروش قابل‌توجه باعث شروع موجی وحشتناک از فروش در سراسر شبکه می‌شود. هرچه سرعت این فروش زیاد باشد به همان نسبت سرعت کاهش ارزش UST هم سریع خواهد بود.

در ادامه شبکه شروع به سوزاندن هرچه بیشتر UST و ایجاد و عرضه LUNA می‌کند. به دنبال این تغییرات ارزش ارزهای دیجیتال LUNA نیز کاهش پیدا می‌کند.

به‌این‌علت که ترا یک پشتوانه واقعی از دلار ندارد، چون یک دارایی مشتق است، نمی‌تواند ارزش ارز دیجیتال را بالا ببرد و این موضوع باعث سقوط هرچه بیشتر ارزش آن می‌شود. این دقیقا همان اتفاقی است که برای ترا افتاد.

اگر ترا در این مثال برای حمایت از ارزش UST واقعا 1000 دلار موجودی داشت، می‌توانست ارزش بازار خود را حفظ کند. در واقعیت Terra مقداری پول در ذخایر خود داشت اما به میزانی نبود که بتواند از کاهش ناگهانی ارزش خود محافظت کند.

دارایی ترا که تا 16 می شامل حدود 80000 بیت کوین بود برای محافظت از ترا در برابر موج فروشی که ایجاد شد، کافی نبود.

سقوط ترا با معامله‌ای در 7 می شامل فروش 85 میلیون UST توسط یک سرمایه‌گذار شروع شد که باعث شد نرخ UST به 0.985 دلار کاهش یابد.

شرکت ترا تمام تلاش خود را کرد تا همبستگی UST با دلار از دست نرود، اما تلاش‌ها بی‌فایده بود. سرمایه‌گذاران با وحشتی که در بازار این ارز دیجیتال به وجود آمده بود شروع به فروش سریع دارایی های خود کردند.

این ماجرا به‌نوبه خود بر ارزش ارز دیجیتال لونا نیز که همبستگی زیادی با ترا اثر داشت گذاشت. ترا در 13 می اعلام ورشکستگی کرد. به‌این‌ترتیب در کمتر از ده روز شاهد کاهش ارزش این ارز دیجیتال تا حدود 99.9 درصد بودیم.

ترا 2 یا لونا 2 چیست؟

terra 2 luna
ترا 2 چیست؟

دو کووان رهبر اصلی شرکت ترا، مجددا به راه‌اندازی ترا پرداخت. به همین دلیل Terra2 را راه‌اندازی کرد. در این نسخه دیگر شاهد استیبل کوین نیستیم و صرفا ارز دیجیتال LUNA معامله می‌شود. این در حالی است که ارز دیجیتال قدیمی همچنان فعال است و افراد می‌توانند آن را خریدوفروش کنند. اما به‌طورکلی تمرکز شرکت روی نسخه جدید یعنی Terra2 است.

لونا کلاسیک LUNC چیست ؟ تفاوت لونا و لونا کلاسیک

ارزی که امروزه به نام LUNC یا لونا کلاسیک می‌شناسیم، در ابتدا توکن اصلی شبکه ترا محسوب می‌شد و لونا نام داشت. با سقوط ارز دیجیتال لونا و شروع به کار پروژه ارز دیجیتال لونا 2 توکن لونا به لونا کلاسیک تغییر نام داد و توکن جدیدی که ایجاد شد نام لونا را کسب کرد.

پس از انجام فورک لونا 2 و ایجاد بلاک‌چین جدید،‌ لونا ارتباط خود را با استیبل کوین الگوریتمی UST قطع کرد. این درحالیست که لونا کلاسیک همچنان با همان روال سابق مشغول به فعالیت است.

سخن پایانی درباره ارز دیجیتال لونا

زمانی که تصمیم می‌گیرید در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید باید توجه داشته باشید که این بازار با ریسک زیادی همراه است. ارزش دارایی‌های دیجیتال شما ممکن است در زمان بسیار کمی رشدهای چشمگیری داشته باشد یا بالعکس ارزش خود را از دست بدهد. البته معمولا این مورد دوم را کمتر کسی به شما می‌گوید. اتفاقی که برای ارز دیجیتال لونا و ترا افتاد ممکن است برای هر ارز دیجیتال دیگری به هر دلیلی تکرار شود. بنابراین اصول سرمایه‌گذاری را در هر بازار مالی به‌خصوص بازار ارزهای دیجیتال فراموش نکنید.

پرسش‌های متداول معرفی ارز دیجیتال لونا (LUNA)

ارز دیجیتال لونا چه کاربردی دارد؟

ارز دیجیتال لونا در بلاک چین ترا، مانند اتر در بلاک چین اتریوم است. کاربردهایی که این ارز دیجیتال در اکوسیستم دارد شامل پرداخت هزینه‌های تراکنش و مکانیزمی برای حفظ ارزش استیبل کوین ترا است.

آیا ترا ۲ سرمایه‌گذاری خوبی برای سال ۲۰۲۲ است؟

اگر بخواهیم یک پیش‌بینی قیمت از ترا2 (LUNA2) برای سال 2022 داشته باشیم که در حال حاضر 1.62 دلار ارزش دارد، به نظر می‌رسد اکثر تحلیلگران چشم‌انداز مثبتی برای آن دارند. البته بسیاری از وب‌سایت‌های تحلیلی هم برای کوتاه‌مدت احتمال زیان ده بودن سرمایه‌گذاری در لونا2 را پیش‌بینی کرده‌اند.

چه چیزی ترا را خاص می‌کند؟

LUNA2 ارز دیجیتال اختصاصی اکوسیستم ترا است. این ارز دیجیتال قرار است اهداف زیادی را در شبکه انجام دهد. لونا هم برای مکانیزم وثیقه مورداستفاده قرار خواهد گرفت هم برای قفل‌کردن ارزش در اکوسیستم ترا استفاده خواهد شد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید