معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال DODO چیست؟ معرفی توکن DODO

معرفی رمزارزها

مطالعه در 9 دقیقه

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، امروزه با ظهور مجموعه‌ای از محصولات و خدمات DeFi در بازار محبوبیت زیادی پیدا کرده است. متمرکز بودن خدمات مالی سنتی، مشکلاتی را برای افراد به همراه دارد که در صورت استفاده از خدمات DeFi این مشکلات برطرف خواهد شد. با این حال، DeFi نیز با مشکلاتی مانند از بین رفتن دائمی همراه است و کاربران اغلب مجبورند برای رفع نیازهای خود یا حتی برای یافتن بهترین قیمت، در بسیاری از برنامه‌های مختلف ثبت نام کنند. ارز دیجیتال DODO یکی از پروژه‌هایی که هدف آن مقابله با این مشکلات است. اما ارز دیجیتال DODO چیست؟

DODO پروژه‌ای است که هدف آن حل محدودیت‌های صرافی‌‍‌های غیرمتمرکز از طریق الگوریتم بازارساز فعال یا کنش‌گر (PMM) است، یک راه حل منحصر به فرد که جایگزینی برای تکنولوژی بازارساز خودکار (AMM) ارائه می‌دهد. صرافی غیرمتمرکز دودو یک راه حل جدید DeFi است که نوآوری بیشتری را در صنعت امور مالی غیرمتمرکز به ارمغان می‌آورد. این مقاله هر آنچه را که باید در مورد پروژه DODO بدانید را به شما آموزش داده و در نهایت به سوال توکن DODO چیست نیز پاسخ می‌دهد.

ارز دیجیتال DODO چیست؟

DODO یک صرافی غیرمتمرکز است که بر روی زنجیره هوشمند اتریوم و بایننس ساخته شده است و هدف آن دسترسی بیشتر کاربران به نقدینگی در DeFi است. DODO راه حلی ارائه می‌دهد که قادر به حل طیف وسیعی از مشکلات در بخش امور مالی غیرمتمرکز است. برخلاف بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر که از الگوریتم سازنده بازار خودکار (AMM) استفاده می‌کنند، DODO از الگوریتم سازنده بازار فعال یا کنش‌گر (PMM) استفاده می‌کند. طبق ادعای DODO، مدل بازارساز فعال آن ثبات قیمتی و نقدینگی بهتری ارائه می‌دهد و باعث کاهش لغزش (Slippage) برای کاربران می‌شود.

تیم DODO توانسته سیستمی مقیاس‌پذیر، سریع‌ و کارآمد ارائه کند. استفاده از الگوریتم بازارساز فعال یا proactive market maker (PMM) مهم‌ترین عاملی است که DODO از دیگر پروژه‌های ارز دیجیتال متمایز می‌کند. نقش بازارساز خودکار (AMM) ارائه نقدینگی به فضای ارز دیجیتال بدون نیاز به واسطه‌های مرکزی است. با این حال، مشکلاتی مربوط به نقدینگی در AMMها وجود دارد که کاربران اغلب با آن‌ها مواجه می‌شوند. همچنین DODO شامل ویژگی اسمارت ترید (SmartTrade) است که معاملات بین توکن‌ها را در همان شبکه تسهیل می‌کند. همچنین با یافتن بهترین سفارش از منابع نقدینگی انبوه، بهترین قیمت‌ها را به معامله‌گران ارائه می‌دهد.

همه چیز درباره ارز دیجیتال DODO

ویژگی استخر جمعی (Crowdpooling) نیز پروژه‌ها را قادر می‌سازد تا بازارهای نقدینگی راه‌اندازی کنند و توکن‌ها را بدون تداخل ربات توزیع کنند. هدف استخر جمعی ارائه راهی منصفانه برای پلتفرم‌هاست تا از این طریق توکن‌ جدید توزیع کرده و جذب سرمایه کنند. در همین حال، ارائه‌دهندگان نقدینگی به لطف ویژگی استخرهای DODO، برای ایجاد و مدیریت استراتژی‌های بازارسازی خود آزادی عمل را دارند. در نهایت، کاربران می‌توانند از طریق استخراج پاداش کسب کنند.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال DODO چیست؟

حال که بخش ارز دیجیتال DODO چیست را مطالعه کردید، باید روش کار این پروژه را بیشتر بررسی کنیم. احساسات خریداران و فروشندگان در بازار با حجم وسیعی از داده‌ها نشان داده می‌شود و تغییر در این داده‌ها باعث واکنش پویای بازار می‌شود. طبق فرمول معمولی بازارسازی، با افزایش تعداد توکن‌های پایه‌ای که معامله شده‌اند، قیمت توکن پایه به صورت خطی افزایش می‌یابد. تیم DODO الگوریتم ساخت بازار فعال غیرخطی را توسعه داده تا قیمت‌گذاری مطلوب‌تری را ارائه دهد. این قیمت‌گذاری از طریق مکانیزمی ارائه می‌شود که معامله انسانی را تقلید می‌کند، بسیار انعطاف‌پذیر است و برای معاملات زنجیره‌ای بهینه شده است.

بازارساز فعال یا کنش‌گر را می‌توان برای طیف وسیعی از موارد استفاده بهینه کرد. تیم صرافی دودو سیستمی مقیاس‌پذیرتر، سریع‌تر و کارآمدتر ارائه کرده است که به لطف مکانیزم سازنده بازار فعال (PMM) نتایج عالی به دست آورده است. بازارساز فعال یک سیستم منحصر به فرد است که عملکردی شبیه به بازارساز خودکار دارد؛ اما برای جلوگیری از مشکلات رایج DeFi ارتقا یافته است. الگوریتم بازارساز فعال همچنین موانع موجود بر سر راه پروژه‌های کوچک را کاهش می‌دهد، زیرا دارایی‌های تازه تولید شده با نقدینگی اندک در فروش نیازی به سرمایه زیاد برای جفت شدن ندارند.

الگوریتم بازارساز فعال یا کنش‌گر به این معناست که معامله‌گران در مقایسه با الگوریتم AMM کمتر دچار لغزش قیمتی می‌شوند. علاوه بر این، ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند هر مقداری از توکن‌ را در صرافی غیرمتمرکز DODO، واریز کنند. در این صرافی، امکان واریز کردن توکن‌های پایه و مظنه به صورت تک‌توکن وجود دارد و برخلاف صرافی‌هایی که از الگوریتم AMM استفاده می‌کنند نیازی به واریز هر دو توکن به نسبت مشخص نیست.

تاریچخه پروژه DODO

دودو، یک پروژه نسبتا جدید است که در ماه اوت (مرداد) سال 2020 راه‌اندازی شد. توسعه‌دهندگان و بنیانگذاران اصلی این پلتفرم با نام مستعار رادار بیر (Radar Bear) و دایان دای (Diane Dai) هستند و بقیه اعضای تیم توسعه ناشناس هستند. دودو در زمان راه‌اندازی 600,000 دلار سرمایه از طریق فریموورک ونچز (Framework Ventures) دریافت کرد. یک ماه بعد، در سپتامبر (شهریور) سال 2020، DODO یک سرمایه‌گذاری بسیار بزرگ‌تر به ارزش 5 میلیون دلار، از بایننس لبز (Binance Labs)، پنترا کپیتال (Pantera Capital)، و تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital) تهیه کرد.

توکن DODO چیست؟

توکن DODO، یک توکن ERC-20 و ارز دیجیتال بومی شبکه DODO است که برای کنترل پروتکل استفاده می‌شود. اما توکن DODO چیست و چه کاربردهایی در شبکه دارد؟ دارندگان توکن DODO می‌توانند از این کوین‌ها برای ایجاد یا رای دادن به پیشنهادهایی برای بهبود شبکه استفاده کنند. کاربران همچنین می‌توانند توکن‌ها را در استخرهای نقدینگی به اشتراک بگذارند، همچنین تخفیف‌ و پاداش‌های کارمزد معاملاتی دریافت کنند. مجموع عرضه توکن‌های دودو 1 میلیارد است که از این تعداد 110.5 میلیون توکن در گردش است. تیم DODO انتشار برنامه ریزی شده توکن‌ها را تا آوریل (فروردین) 2025 طراحی کرده است.

اگرچه پروتکل DODO توسط شرکت امنیتی بلاک چین PeckShield ایمن شد، اما با حملاتی روبرو شد. یکی از بزرگترین آنها در ماه مارس (اسفند) بود که 3.8 میلیون دلار توکن DODO به سرقت رفت. با این حال، با وجود نقض امنیتی، قیمت DODO حدود 2 درصد کاهش یافت.

نحوه توزیع توکن‌های DODO

علاوه بر 60 درصد از توکن‌های DODO که متعلق به مشوق‌های جامعه است، باقی توزیع این توکن به این صورت است:

dodo2
توزیع توکن‌های DODO
  • نقدینگی عرضه اولیه صرافی: 1 درصد
  • فروش اولیه توکن‌ها: 6 درصد
  • عملیات‌ها و بازاریابی: 8 درصد
  • فروش خصوصی 10 درصد
  • تیم و مشاوران: 15 درصد

قیمت ارز دیجیتال DODO

همانطور که در بخش توکن DODO چیست گفته شد، توکن DODO، ارز دیحیتال بومی این پروژه است. توکن DODO، در تاریخ 21 فوریه (2 اسفند) سال 2021، بالاتری سطح قیمتی خود را در 8.25 دلار تجربه کرد. پس از هک در ماه مارس، توکن DODO همواره به افزایش قیمت خود ادامه داد. سال 2021، سال پرحاشیه‌ای برای ارز دیجیتال دودو بود. با توجه به پیش‌بینی‌های کوتاه مدت، انتظار می‌رود قیمت توکن DODO تا ماه می (اردیبهشت) میانگین قیمتی 0.52 دلار را نشان دهد. علاوه بر این، تحلیل‌های بلندمدت، قیمت DODO را در ماه سپتامبر (شهریور) حدود 0.53 دلار نشان می‌دهد و بالاترین قیمت در این ماه نیز 0.57 دلار خواهد بود. در زمان نوشتن این مقاله، قیمت ارز دیجیتال DODO برابر با 0.197946 دلار بوده و حجم معاملات 24 ساعته این توکن 26,026,359 دلار است.

موارد استفاده ارز دیجیتال DODO چیست؟

معامله‌گران می‌توانند از پلتفرم DODO برای یافتن بهترین قیمت‌ها برای معاملات از طریق بهترین مسیریابی سفارش از منابع نقدینگی انبوه استفاده کنند. ارائه‌دهندگان نقدینگی می‌توانند با مشارکت در استخرهای نقدینگی با کاهش لغزش قیمت و کاهش زیان به لطف الگوریتم بازارساز فعال، کارمزد دریافت کنند. پروژه‌های جدید همچنین می‌توانند از ویژگی استخرجمعی (Crowdpooling) برای توزیع توکن‌ها بدون دخالت ربات استفاده کنند.

توکن‌های DODO را می‌توان به سادگی برای دریافت تخفیفات کارمزد معاملاتی و برای شرکت در استخر جمعی و عرضه اولیه صرافی (IDO) نگهداری کرد. همچنین به عنوان یک توکن حاکمیتی، DODO می‌تواند برای ایجاد و رای دادن به پیشنهادات استفاده شود. این توکن‌ها را می‌توان برای کسب درآمد بیشتر یا مینت کردن vDODO استیک کرد.

آیا سرمایه‌گذاری در DODO ایده خوبی است؟

پلتفرم DODO به لطف الگوریتم نوآورانه PMM که مزایای مختلفی را نسبت به سایر صرافی‌های غیرمتمرکز ارائه می‌دهد، پروژه‌ای ارزشمند است. ارز دیجیتال DODO به لطف مدل منحصر به فرد بازارساز فعال یا کنش‌گر (PMM) خود که نقدینگی و ثبات قیمت بهتری را نسبت به الگوریتم‌های AMM ارائه می‌دهد، یک صرافی غیرمتمرکز متفاوت است. همانطور که در بخش ارز دیجیتال DODO چیست خواندید، ویژگی معامله SmartTrade برای معامله‌گرانی که به دنبال بهترین قیمت‌ها هستند ایده‌آل است، و استفاده ویژگی استخر جمعی یا Crowdpooling نیز برای پروژه‌های ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاران جدید سودمند است. توانایی ایجاد و مدیریت استراتژی‌های بازارسازی زنجیره‌ای، کاهش لغزش قیمت و امکان استیک کردن تک‌توکن از جمله ویژگی‌هایی است که پروژه DODO را برای ارائه‌دهندگان نقدینگی جذاب می‌کند.

همچنین توکن DODO دارای طیف وسیعی از ابزارهاست و نگهداری آن مزایای مختلفی را برای کاربران پلتفرم به ارمغان می‌آورد. برنامه‌های آینده تیم DODO، کاربران بیشتری را به پلتفرم جذب می‌کند و در نهایت ارزش بیشتری را برای پروژه و ارز دیجیتال آن به ارمغان می‌آورد. ویژگی‌های توکن DODO این دارایی را به یک توکن ارزشمند برای کاربران پلتفرم DODO تبدیل کرده است. همچنین عرضه محدود آن به این معناست که این توکن به دلیل تورم دچار کاهش قیمت نمی‌شود؛ بنابراین ممکن است در دراز مدت سرمایه‌گذاری خوبی باشد. رشد آینده پلتفرم و جامعه DODO می‌تواند ارزش این پروژه و ارز دیجیتال آن را بیشتر کند.

ویژگی Flash Swap چیست؟

این ویژگی پلتفرم DODO کاربران را قادر به پرداخت به صورت اعتباری می‌کند. آنها ابتدا توکن‌ها را دریافت می‌کنند، و بعد از استفاده از آن، پرداخت انجام می‌دهند.

از کجا توکن دودو بخریم؟

بهترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال برای خرید توکن DODO در حال حاضر بایننس (Binance)، دیپ‌کوین (Deepcoin)، بای‌بیت (Bybit)، بیت‌رو (Bitrue) و BingX هستند.

توکن DODO را کجا نگهداری کنیم؟

کیف پول‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید DODO را در آنها ذخیره کنید. بهترین کیف پول برای شما، به این بستگی دارد که می‌خواهید از آن برای چه کاری استفاده کنید و چه میزان توکن DODO دارید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید