ارز دیجیتال

فن توکن چیست؟ همه‌چیز درباره توکن‌های هواداری یا Fan Token

ارز دیجیتال

مطالعه در 14 دقیقه

یکی از جذابیت‌های تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال ایجاد ابزارهای کاربردی مانند فن توکن است. اما فن توکن چیست؟ کاربرد توکن‌های هواداری یا Fan Token چیست و چرا توجه زیادی را به‌خصوص در بین هنرمندان و ورزشکاران به خود جلب کرده است؟ اگر کاربردها و نحوه سرمایه‌گذاری در فن توکن ها برای شما هم اهمیت دارد این مطلب از ایران بروکر به شما کمک خواهد کرد شناخت خوبی کسب کنید.

فن توکن یا توکن هواداری چیست؟

اگر نگاهی به سال‌های اخیر داشته باشیم کسب‌وکارهای مختلف در صنعت‌های متفاوت با شکست‌های زیادی مواجه شده‌اند، بااین‌حال صنعت ارزهای دیجیتال همچنان در زمینه‌های مختلف در حال رشد است. یکی از راه‌های جذاب برای جمع‌آوری سرمایه برای مؤسسات، باشگاه‌های ورزشی و کسب‌وکارهای جدید استفاده از ارزهای دیجیتال است. باشگاه‌های ورزشی به همین منظور توکن‌های هواداری را راه‌اندازی کرده‌اند که امکان مشارکت طرفداران را از طریق ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر می‌کند.

فن توکن‌ها نوع خاصی از ارزهای دیجیتال هستند که به دارندگان امکان دسترسی به فعالیت‌های مختلف مرتبط با طرفداران یک رویداد خاص را می‌دهند. این فعالیت‌های مربوط به هواداران شامل رأی‌گیری در برخی از تصمیمات باشگاه، تخفیف‌های ویژه بلیت مسابقات، طراحی اتوبوس تیم‌ها و موارد این‌چنینی است.

تفاوت فن توکن‌ها با NFT

احتمالا برای شما هم سؤال شده است که تفاوت توکن طرفداری با توکن‌های غیر مثلی در چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت فن توکن‌ها به طرفداران عضویت می‌دهند و به آن‌ها اجازه می‌دهند تا پیشنهادات انحصاری ارائه کنند و نقشی در تصمیم‌گیری‌های تیم داشته باشند که قبلاً هرگز چنین امکانی برای آن‌ها فراهم نبوده است. توکن‌های طرفداری قابل تعویض با توکن‌های دیگر هستند و همین قابل تعویض بودن آن‌ها را از NFT ها که اصلی‌ترین ویژگی آن‌ها غیرقابل تعویض بودن است، متمایز می‌کند.

تاریخچه ظهور فن توکن‌ها

باشگاه‌های ورزشی برجسته‌ای مانند آث میلان، اینترمیلان، سانتوس اف سی، و اف سی پورتو و غیره، کسانی بودند که برای اولین بار توکن‌های هواداری را ایجاد کردند. در ابتدا، توکن‌های هواداری در زمان همه‌گیری ویروس کرونا ایجاد شدند. سازمان‌های ورزشی به جایگزینی برای درآمدزایی نیاز داشتند که به دلیل محدودیت‌هایی که در این بازه از زمان به وجود آمده بود، غیرممکن بود.

تاریخچه ظهور فن توکن‌ها

بسیاری از سازمان‌ها پس از مشاهده امواجی که برای سایر باشگاه‌ها توسط توکن‌های هواداری ایجاد شد، علاقمند به ایجاد دارایی‌های دیجیتال در قالب توکن‌های هواداری شدند. از جمله باشگاه‌های ورزشی بزرگی که توکن‌های هواداری می‌فروشند می‌توان به  FC Barcelona، منچستر سیتی، و غیره اشاره کرد. انتظار می‌رود که بسیاری از تیم‌های ورزشی ایالات‌متحده به هیاهوی تبلیغاتی بپیوندند، درحالی‌که برخی از انجمن‌ها مانند NFL، NBA و NHL با Socios به توافق رسیده‌اند که توکن‌های هواداری خود را ایجاد کنند.

فن توکن‌ها چگونه کار می‌کنند؟

توکن‌های هواداری به‌تنهایی ارزش ثابتی ندارند، این نوع از ارزهای دیجیتال ارزش خود را از میزان مشارکت طرفداران دریافت می‌کنند. فن توکن‌ها دارای ارزش نوسانی هستند، یعنی یک فن توکن در ابتدا با یک قیمت ثابت ارائه می‌شود و سپس به‌مرورزمان ارزش بیشتری کسب می‌کند. نحوه فعالیت طرفداران، مشارکت دارندگان توکن و جریان‌های درآمدی تیم‌های ورزشی توسط قرارداد هوشمند فن توکن‌ها مشخص می‌شود.

نحوه استفاده از فن توکن‌ها

راه‌های مختلفی برای خرید فن توکن‌ها وجود دارد. پس از خرید یک توکن هواداری شما می‌توانید در فعالیت‌های مرتبط با تیم موردنظر شرکت کنید و جایزه‌هایی را برنده شوید. همچنین می‌توانید در فعالیت‌های مختلف مانند ایجاد شعار تیم در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت کنید.

 دیگر مزایای مرتبط با توکن هواداری، ملاقات و احوالپرسی با بازیکنان و دسترسی آسان به اشیاء امضا شده توسط ستاره‌های تیم‌ها و باشگاه‌های موردعلاقه هواداران است. گاهی اوقات، تیم‌ها تبلیغات انحصاری را به طرفدارانی ارائه می‌کنند که تعداد توکن‌های متعلق به آن‌ها برابر یا بیشتر از یک عدد مشخص است.

توکن بیشتر، دسترسی بیشتر

هرچه تعداد توکن‌هایی که در اختیار دارید بیشتر باشد به این معنی خواهد بود که امتیاز بیشتری دارید و می‌توانید دسترسی بیشتری به فعالیت‌های تیم موردنظر داشته باشید. همچنین می‌توانید تأثیر بیشتری روی تیم یا فردی از ستارگان بازی که توکن هواداری آن را خریداری کرده‌اید، داشته باشید.

تفاوت فن توکن و DAO

توکن حاکمیتی به توکن‌هایی گفته می‌شود که به کاربران اجازه می‌دهد در رابطه با مسائل فنی یک پروژه تصمیم‌گیری کنند یا نظرات خود را ارائه کنند. توکن‌های هواداری شباهت زیادی به DAO ها دارند. به‌این‌ترتیب می‌توان توکن‌های هواداری را به‌عنوان راهی برای ابراز میزان «میهن‌پرستی تیم» توسط طرفداران یک تیم در نظر گرفت.

انواع فن توکن‌ها

توکن‌های هواداری متناسب با نیاز شرکت‌ها و بخش‌های مختلف صنعت، ممکن است به انواع مختلفی دسته‌بندی شوند. توکن‌های هواداری موسیقی و ورزشی از معروف‌ترین انواع فن توکن‌ها هستند. البته که هر دو مدل یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند و آن افزایش میزان مشارکت طرفداران و در نتیجه افزایش درآمد است. به‌طورکلی می‌توان توکن‌های هواداری را به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی کرد.

1- گیمینگ

برنامه‌های بازی و تیم‌های ورزش الکترونیکی از این توکن ها برای افزایش تعامل جامعه استفاده می‌کنند. برای مثال، برخی از تیم‌های معروف که شرکت‌های بزرگی مانند Socios با آن‌ها همکاری می‌کند، شامل Team Alliance و Team Heretics است.

۲- فوتبال

بیش از 19 باشگاه فوتبال پیش‌ازاین از فن توکن‌ها برای جذب طرفداران خود استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به تیم‌های پاری سن ژرمن، آث میلان، منچستر سیتی و بارسلونا اشاره کرد. می‌توان گفت فوتبال در مقایسه با سایر بخش‌هایی که با چنین دارایی‌های دیجیتالی مرتبط هستند، بیشترین طرفداران و درنتیجه بیشترین میزان مشارکت را – دارد.

3- فایتینگ

فن توکن‌ها مشارکت طرفداران را در چت‌ها و نظرسنجی‌ها در سازمان‌های حرفه‌ای مانند MMA افزایش می‌دهد. در این رابطه UFC و PFL توکن‌های هواداری خود را منتشر کرده‌اند.

4- فیلم‌ها

بخش سرگرمی نیز اخیراً به دنیای دارایی‌های دیجیتال قدم گذاشته است. یکی از شرکت‌های بزرگ فیلم، به نام Mogul، در این حوزه NFT و یک پلتفرم DeFi را برای صنعت نمایش بیز معرفی کرده است. علاوه بر این، آن‌ها برنامه‌ای برای معرفی توکن‌های هواداری خود برای این بخش نیز اعلام کرده‌اند.

چگونه یک فن توکن را شناسایی کنیم؟

به‌عنوان بخشی از یک باشگاه هواداری یا باشگاه ورزشی، مردم با آرم‌ها و شعارهای باشگاه‌ها آشنایی دارند. به همین دلیل شناسایی فن توکن ها آسان است. پیش‌ازاین که اقدام به خرید یک فن توکن کنید می‌توانید به‌راحتی قیمت آن را در بازار بررسی کنید و با توجه به ارزش آن، خرید خود را کامل کنید.

باید توجه داشته باشید که توکن‌های هواداری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم یا بیتکوین، کاربرد متفاوتی دارند. درواقع فن توکن‌ها چرخه اقتصاد یا مشکلات فنی موجود در یک سیستم پاداش مبتنی بر طرفداران را در یک اکوسیستم خاص مدیریت می‌کنند.

کاربرد فن توکن‌ها برای باشگاه‌ها و صاحبان کسب‌وکار

بیشترین کاربرد توکن‌های هواداری مرتبط با باشگاه‌ها و تیم‌های ورزشی است چراکه به آن‌ها کمک می‌کند در مقیاس بزرگ‌تری درآمد کسب کنند. البته باید گفت پس از کاهش اثرات کرونا در سراسر جهان اهداف توکن‌های هواداری نیز تغییر کرده و بیشتر به سمت سیستم‌های مبتنی بر پاداش و درآمدزایی حرکت کرده است. برخی از بهترین نمونه‌های توکن‌های هواداری در صنعت ورزش و موسیقی قابل‌مشاهده است. یکی از نمونه‌های پرطرفدار که از جمله توکن‌های هواداری برای موسیقی محبوب کره‌ای است، KPOP نام دارد.

توجه داشته باشید که قیمت فن توکن‌ها ارتباط مستقیمی با برد یا باخت تیم موردنظر دارد. اگر تیم موردنظر قهرمان شود، مسلماً توکن‌های هواداری آن نیز افزایش قیمت خواهند داشت و برعکس در زمانی که تیم موردنظر در یک بازی شکست می‌خورد معمولاً باید منتظر کاهش قیمت توکن هواداری آن باشید.

تفاوت ارز دیجیتال و فن توکن

شباهت فن توکن با ارزهای دیجیتال این است که می‌توان آن‌ها را خریدوفروش کرد. تفاوت این دو مدل از رمز ارزها در ارزشی است که خلق می‌کنند. به‌عنوان‌مثال ارز دیجیتال تتر به دلیل اینکه ارزش ثابتی خلق می‌کند و قیمت آن همیشه به سمت یک دلار امریکا میل می‌کند، ارزشمند است. این در حالی است که توکن‌های هواداری در ابتدا قیمت فروش مشخصی دارند و به‌مرورزمان و افزایش مشارکت هواداران، ممکن است تغییر قیمت داشته باشند.

نحوه خرید توکن‌های هواداری

شاید برای شما هم سؤال شده باشد که فن توکن‌ها را از کجا بخرید؟ انواع مختلفی از پلتفرم‌ها وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها به‌راحتی فن توکن خریداری کنید. از جمله این پلتفرم‌ها می‌توان به فمکس، Socios.com و موارد دیگر اشاره کرد. نحوه ارائه فن توکن‌ها به این شکل است که در ابتدا صاحبان اصلی یک توکن هواداری یک قیمت ثابت برای آن تعریف می‌کند که این موضوع شبیه ICO در سایر ارزهای دیجیتال است و به آنFTO یا ارائه فن توکن گفته می‌شود.

سپس متناسب با افزایش یا کاهش میزان محبوبیت، قیمت فن توکن‌ها تغییر می‌کند. برای خرید فن توکن‌ها می‌توانید از ارزهای دیجیتال مختلف مانند چیلیز، تتر یا موارد دیگر استفاده کنید.

نحوه خرید توکن‌های هواداری

برای مشاهده قیمت انواع ارزهای دیجیتال و فن توکن‌ها می‌توانید از صفحه قیمت ارز دیجیتال ایران بروکر استفاده کنید، در این صفحه قیمت‌ها به دلار و تومان قابل‌مشاهده است و کار را برای کاربران ایرانی ساده‌تر می‌کند. همچنین برای خرید انواع ارزهای دیجیتال می‌توانید از صرافی‌های بررسی‌شده توسط ایران بروکر در صفحه بررسی صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده کنید.

آموزش نحوه خرید فن توکن

در ادامه مراحل خرید فن توکن‌ها را به شکلی ساده با شما به اشتراک می‌گذاریم:

1- ابتدا باید یک ارز دیجیتال مانند USDT را از صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر خریداری کنید.

2- فن توکن موردنظر را انتخاب کنید و در نظر داشته باشید که قصد دارید چه تعداد از آن‌ها را خریداری کنید.

3- پس‌ازاینکه پرداخت شما توسط سیستم تأیید شد، توکن‌های خود را مشاهده خواهید کرد.

5 پروژه فن توکن که باید بشناسید

1- فن توکن سانتوس با ارز دیجیتال اختصاصی SANTOS

فن توکن سانتوس توسط صرافی بایننس و برای باشگاه فوتبال معروف برزیل راه‌اندازی شد. از جمله مزایای این فن توکن می‌توان به امکان مشارکت و حق رأی در مورد مسائل مختلف تیم اشاره کرد. همچنین خریداران این توکن ها از امتیازاتی مانند NFT های محدود، جوایز و دسترسی به GameFi برخوردار می‌شوند. قیمت ارز دیجیتال SANTOS در زمان نگارش این مقاله 4.4 دلار معادل 239 هزار تومان است.

در این بخش از وب‌سایت ایران بروکر می‌توانید قیمت ارز دیجیتال سانتوس (SANTOS) را مشاهده کنید.

برای دسترسی به بهترین صرافی‌های ایرانی و غیر ایرانی برای خرید انواع ارزهای دیجیتال و فن توکن ها می‌توانید به بخش بررسی صرافی‌ها در ایران بروکر مراجعه کنید. همچنین در این بخش مقایسه قیمت ارز های دیجیتال در صرافی‌های معتبر قابل‌مشاهده است.

2- فن توکن لاتزیو با ارز دیجیتال LAZIO

فن توکن لاتزیو با ارز دیجیتال LAZIO

این فن توکن نیز توسط صرافی بایننس راه‌اندازی شد. تیم اف سی لاتزیو یکی از تیم‌های موفق است که جوایز زیادی را تابه‌حال به نام خود ثبت کرده است، از جمله این موارد می‌توان به 2 قهرمانی ایتالیا، 1 سوپر کاپ یوفا، 7 جام ایتالیا، 5 سوپر کاپ ایتالیا و 1 قهرمانی در سری B ایتالیا اشاره کرد. قیمت ارز دیجیتال LAZIO در حال حاضر 2.74 دلار معادل با 148 هزار تومان هست که می‌توانید برای خرید و بررسی قیمت به صفحه قیمت ارز دیجیتال LAZIO در ایران بروکر مراجعه کنید.

3- توکن هواداری تیم فرمول یک آلپاین با فن توکن ALPINE

توکن هواداری تیم فرمول یک آلپاین روی پلتفرم بایننس راه‌اندازی شد. اگر یکی از طرفداران این تیم باشید می‌توانید با خرید ارز دیجیتال ALPINE فعالیت‌های انحصاری مرتبط با طرفداران را تجربه کنید و مستقیماً در ملاقات و مسائل مرتبط با تیم شرکت کنید. این توکن هواداری پاداش‌های خود را در قالب NFT به هوادارن خود پرداخت می‌کند.

برای خرید یا مشاهده قیمت این فن توکن می‌توانید وارد صفحه قیمت ALPINE در ایران بروکر شوید.

4- فن توکن پورتو یا PORTO

این توکن مبتنی بر پرتغال یکی از جدیدترین توکن‌های هواداری است که راه‌اندازی شده، بااین‌حال یکی از فعال‌ترین پایگاه‌های طرفداران را دارد. اف سی پورتو در سال 1893 تأسیس شده که همین موضوع آن را به قدیمی‌ترین باشگاه فوتبال در کشور پرتغال تبدیل کند. برای خرید ارز دیجیتال PORTO می‌توانید از صرافی‌های معتبر معرفی شده در ایران بروکر استفاده کنید. همچنین قیمت انواع ارزهای دیجیتال و فن توکن‌هایی مانند پورتو در صفحه قیمت ارز دیجیتال PORTO به دلار و تومان قابل‌مشاهده است.

5- توکن هواداران پاری سن ژرمن PSG

توکن هواداران پاری سن ژرمن (PSG) توسط Socios.com راه‌اندازی شد. این توکن به هواداران اجازه می‌دهد تا در مورد اهداف فصلی تیم نظر بدهند. علاوه بر این، دسترسی VIP و امکان خرید کالاهای رسمی نیز برای طرفداران امکان‌پذیر شده است. همچنین دارندگان توکن PSG این فرصت را داشتند که به طرح جلد نسخه محدود FIFA-22 PSG رأی دهند. حتی برخی از دارندگان این توکن از طریق این پلتفرم تماس ویدیویی از بازیکنان تیم اصلی دریافت کردند.

توکن هواداران پاری سن ژرمن PSG

به گفته باشگاه، حجم معاملات توکن آن‌ها تنها در پنج روز پس از انتشار شایعات پیوستن بازیکن فوتبال لیونل مسی به این تیم، بیش از 130 درصد رشد کرد. قیمت ارز دیجیتال PSG در حال حاضر 5.44 دلار معادل 295 هزار تومان است که در صفحه قیمت ارز دیجیتال PSG می‌توانید به‌صورت لحظه‌ای قیمت آن را مشاهده کنید.

همه‌چیز درباره فن توکن‌ها در یک نگاه

فن توکن‌ها سیستمی نوآورانه هستند که برای ایجاد درآمد در صنعت‌هایی مانند ورزش و موسیقی بیشترین کاربرد را دارند. ارزش این توکن‌ها بستگی به میزان مشارکت کاربران و همچنین کاربرد آن در رویدادهای مرتبط دارد. توکن های هواداری به کاربران اجازه می‌دهند تا در فعالیت‌های مرتبط با تیم‌های خود مشارکت داشته باشند و در برخی از تصمیم‌گیری‌ها حق رأی داشته باشند.

برای خرید فن توکن‌ها می‌توانید از بسیاری از پلتفرم‌ها مانند زیمکس، فمکس، کریپتو کپ و غیره که فرصت خریدوفروش توکن‌های طرفداری را فراهم می‌کنند، استفاده کنید.

فن توکن چیست؟

توکن‌های هواداری دارایی‌های دیجیتالی هستند که نماینده یک تیم یا سازمان ورزشی خاص هستند. آن‌ها بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده‌اند و به طرفداران اجازه می‌دهند در تصمیم‌های مختلف تیم مانند انتخاب طرح‌های پیراهن، رأی‌گیری در مکان‌های مسابقه و غیره مشارکت کنند.

چگونه طرفداران می‌توانند فن توکن را به دست آورند؟

طرفداران می‌توانند فن توکن‌ها را از طریق صرافی‌های مختلف ارزهای دیجیتال خریداری کنند. تیم یا سازمان معمولاً با یک پلتفرم بلاک چین برای صدور توکن ها مشارکت می‌کند.

مزایای داشتن فن توکن چیست؟

توکن‌های فن به طرفداران این امکان را می‌دهند که در فرآیند تصمیم‌گیری تیم شرکت کنند و همچنین به محتوای انحصاری، کالاها و تجربیات دسترسی داشته باشند. طرفداران همچنین می‌توانند برای وفاداری و مشارکت خود جوایز و تخفیف دریافت کنند.

آیا توکن‌های هواداری قابل معامله هستند؟

بله، توکن‌های طرفداری را می‌توان در صرافی‌های ارزهای دیجیتال مانند هر دارایی دیجیتال دیگری معامله کرد. بااین‌حال، ارزش توکن ممکن است بسته به تقاضا و عرضه در بازار در نوسان باشد.

آیا فن توکن‌ها نوعی سرمایه‌گذاری هستند؟

توکن‌های هوادار به‌عنوان سرمایه‌گذاری سنتی در نظر گرفته نمی‌شوند، زیرا مالکیت یا سهامی را در تیم یا سازمان ایجاد نمی‌کنند. بااین‌حال، آن‌ها می‌توانند مزایای مالی بالقوه را از طریق پاداش‌ها و تخفیف‌ها ارائه دهند و ارزش آن‌ها ممکن است در صورت عملکرد خوب تیم و کسب محبوبیت افزایش یابد.

چه سازمان‌های ورزشی در حال حاضر توکن‌های هواداری را ارائه می‌دهند؟

چندین سازمان ورزشی توکن‌های هواداری خود را راه‌اندازی کرده‌اند، از جمله باشگاه بارسلونا، منچسترسیتی، آث میلان، پاری سن ژرمن و غیره.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید