ارز دیجیتال

ارتقای شانگهای اتریوم چیست؟ تأثیر آپدیت شانگهای بر قیمت ETH

ارز دیجیتال

مطالعه در 12 دقیقه

در سپتامبر 2022 شاهد تغییر مکانیزم اجماع بلاکچین اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام بودیم و حالا نوبت به ارتقای شانگهای اتریوم رسیده که طبق اجماع نودهای این بلاکچین در ماه مارس 2023 باید منتظر آن باشیم. اما بروزرسانی شانگهای (Shanghai) اتریوم چه تأثیری بر قیمت ETH خواهد داشت؟ آپدیت شانگهای چیست و چه فوایدی برای اکوسیستم بلاکچین اتریوم و هولدرهای آن خواهد داشت؟ در این مطلب از ایران بروکر به بررسی کامل به‌روزرسانی شانگهای اتریوم خواهیم پرداخت. اگر شما هم از هولدرهای اتریوم هستید یا قصد سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال را دارید، باید در رابطه با این رویداد و تأثیرات آن بر قیمت اطلاعات کافی داشته باشید.

فورک شانگهای اتریوم چیست؟

همان‌طور که گفته شد فورک شانگهای اتریوم در اواسط ماه مارس رخ می‌دهد و احتمالاً باید منتظر پیامدهای اقتصادی آن در کل اکوسیستم اتریوم باشیم. به‌عنوان بخشی از این ارتقا انتظار می‌رود که پنج پیشنهاد برای بهبود اتریوم ارائه شود که احتمالاً EIP-4895 همه این پنچ مورد را به خود اختصاص می‌دهد. این ارتقا امکان خارج شدن اتریوم های قفل شده در استیکینگ را می‌دهد و کاربران امکان برداشت دارایی‌های خود را خواهند داشت.

هدف اتریوم از ادغام یعنی تغییر مکانیزم اجماع بلاکچین از اثبات کار به اثبات سهام، تغییر حاکمیت از مکانیزمی متمرکز بر منابع، به مکانیزمی سازگارتر از نظر محیطی، حاکمیتی و اجتماعی بود.

با اینکه طبق نظر کارشناسان PoS احتمالاً سازگاری بیشتری با محیط‌زیست دارد، اتریوم ازاین‌پس مبتنی بر سهام اداره خواهد شد. هولدرهای اتریوم برای اینکه در الگوریتم اجماع جدید شرکت کنند باید 32 اتریوم را در سیستم استیک کنند. در حال حاضر بازدهی این استیکینگ کمی بیش از 5 درصد است.

Ethereum shangai00
فورک شانگهای اتریوم چیست؟

با اینکه قیمت 32 اتریوم در حال حاضر عددی نزدیک به 52000 دلار است، مشارکت برای سرمایه‌گذارانی که قصد استیکینگ مبلغ کمتری را دارند غیرممکن است. به همین دلیل پلتفرم‌هایی مانند لیدو و کوین بیس استخرهایی برای دارایی‌های کوچک‌تر به کاربران ارائه می‌کنند و بخشی از سود آن‌ها را به‌عنوان هزینه درآمد سهام خود دریافت می‌کنند.

اتریوم استیک شده توسط کاربران حدود دو سال قفل شده است. شاید بتوان گفت مهم‌ترین اتفاقی که ارتقای شانگهای اتریوم باعث ایجاد آن می‌شود این است که به این کاربران اجازه می‌دهد ETH های خود را از استیک خارج کنند. به همین دلیل بسیاری از کاربران منتظر فورک شانگهای هستند تا بتوانند اتریوم های خود را برداشت کنند.

فورک شانگهای برای ذینفعان اتریوم چه معنایی دارد؟

زمانی که بلاکچین اتریوم در 30 جولای 2015 ایجاد شد، تنها بلاکچین موجود برای الهام گرفتن بیتکوین بود. به همین دلیل هم همچنان ویژگی‌های غیر بهینه‌ای دارد که به‌عنوان دومین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار، شایسته است که آن‌ها را برطرف کند. همچنین با ظهور بلاکچین های جدیدتر که ایده‌های بهتری برای ارائه داشتند، اتریوم نیز الگوهایی جدید برای پیاده‌سازی پیدا کرد. حال سوالی که به وجود می‌آید این است که آیا ارتقا شانگهای اتریوم می‌تواند به رفع این مشکلات کمک کند؟

اصلی‌ترین مشکلی که اتریوم از آن رنج می‌برد، سرعت کم و کارمزد زیاد تراکنش‌ها بود. به‌ویژه از زمانی که کاربران زیادی تمایل به استفاده از پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز پیدا کردند و میزان معاملات قفل شده در بلاکچین افزایش پیدا کرد، این مشکلات نیز بیشتر آزاردهنده شدند. البته افزایش قابل‌توجه NFT ها و علاقه به ایجاد توکن های غیر مثلی در 2021 نیز به تجربیات بد کاربران افزود و هم‌زمان باعث افزایش هزینه‌های تراکنش شد.

به‌جز EIP-4895 که متمرکز بر دارایی‌های استیک شده سهامداران ETH است، EIP-3855 و 3860EIP- نیز بخشی از ارتقا شانگهای خواهند بود که تمرکز EIP-3855 بر افزایش سرعت تراکنش و EIP-3860 بر کاهش گس فی خواهد شود.

توسعه‌دهندگان اتریوم امیدوارند که بروزرسانی شانگهای اتریوم باعث ایجاد بهبود در سراسر دیفای و NFT شود، چراکه برخی از اکوسیستم‌ها تحت هزینه‌های بالا و معاملات بسیار کند قرار دارند. همین مشکلات باعث می‌شود بسیاری از پروژه‌ها راه خود را به سمت شبکه‌های بلاکچین رقیب مانند سولانا یا راهکارهای لایه دوم مانند پالیگان کج کنند.

به‌طورکلی این ارتقاها باعث ایجاد شرایط مطلوب‌تری در بلاکچین اتریوم می‌شود و کار را برای برنامه‌هایی که روی این شبکه اجرا می‌شوند آسان‌تر می‌کند. ازجمله مزایای به‌روزرسانی شانگهای می‌توان به امکان استیکینگ انعطاف‌پذیرتر، عملکرد بهتر و افزایش ذینفعان در سراسر اکوسیستم اتریوم اشاره کرد که در بلندمدت باعث تقویت شبکه خواهد شد و به کل سیستم کمک خواهد کرد.

تأثیر ارتقای شانگهای اتریوم بر معامله گران ETH

BIC ethereum hodler neutral.jpg.optimal000
تأثیر ارتقای شانگهای اتریوم بر معامله گران ETH

اگر شما هم از معامله گران یا هولدرهای اتریوم باشید شاید این سؤال برایتان به وجود آمده باشد که ارتقای شانگهای اتریوم چگونه بر معامله گران ETH تأثیر می‌گذارد؟ هر اتفاقی در اکوسیستم بدون شک تأثیراتی مثبت یا منفی بر قیمت ارز دیجیتال خواهد داشت. ارتقای اتریوم شانگهای نیز باعث تغییراتی در قیمت ارز دیجیتال ETH خواهد شد. با انتشار خبر فورک شانگهای شاهد خروج ارز دیجیتال ETH از صرافی هستیم و به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران تصمیم گرفته‌اند دارایی‌های خود را در کیف پول‌های خود نگهداری کنند.

ادغام اتریوم که در 2022 اتفاق افتاد نوسانات خوبی را در بازار ارز دیجیتال ایجاد کرد که بسیاری از معامله گران از آن سود کسب کردند. قیمت اتریوم از حدود 1000 دلار تا 2000 دلار افزایش پیدا کرد و در زمان ادغام نزدیک به 1800 دلار معامله می‌شد. با کاهش سریع در عرضه ETH احتمالاً معامله گران شاهد یک افزایش قیمت سریع در این ارز دیجیتال باشند.

شاید برخی از معامله گران نیز کاهش قیمت کوتاه‌مدت در زمان اجرای Merge را به خاطر بیاورند و سعی کنند در این مدت با دیدگاه کاهش قیمت دست به معامله بزنند. به‌هرحال تأثیرات این ارتقا ممکن است تفاوت زیادی با The Merge نداشته باشد. یک عامل مهم دیگر که در رابطه با تأثیر فورک شانگهای روی اتریوم باید مدنظر داشته باشید این است که هولدرهای اتریوم بیش از دو سال است که نتوانسته‌اند به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشند و بلافاصله با اجرای شانگهای دسترسی آن‌ها آزاد خواهد شد و میزان عرضه در بازار افزایش پیدا می‌کند.

بیش از 16.4 میلیون اتریوم در حال حاضر استیک شده است که اگر فقط بخشی از آن هم وارد بازار شود با افزایش عرضه روبه‌رو خواهیم شد و همین موضوع ممکن است باعث کاهش قیمت‌ها شود. همان‌طور که احتمالاً میدانید یکی از اصل‌های اساسی علم اقتصاد موضوع عرضه و تقاضا است که یکی از عوامل کلیدی در تعیین قیمت هر نوع دارایی محسوب می‌شود.

البته باید گفت که پس از به‌روزرسانی شانگهای نیز امکان برگشت بخش‌های کوچکی از اتریوم وجود دارد. اگر معامله گران قصد فروش اتریوم داشته باشند می‌توانند این کار را در بخش‌های مختلف انجام دهند. همین موضوع احتمالاً خطرات کاهش قیمت را کم می‌کند. اما ترس از افزایش عرضه موضوعی بدیهی در این بازه زمانی خواهد بود و احتمالاً احساسات بازار باعث آسیب به قیمت خواهد شد.

فورک شانگهای چه تأثیری بر قیمت ETH خواهد داشت؟

کاربران اتریوم به دلیل سرعت کم تراکنش‌ها و هزینه‌های زیاد گس فی مدهاست که رنج می‌برند. برخی از این مشکلات با فورک شانگهای ارتقاء می‌یابد. همان‌طور که گفته شد از سال 2018 تاکنون میزان استفاده از شبکه اتریوم افزایش پیداکرده و TVL ها و سایر استفاده‌ها از شبکه بلاکچین اتریوم منجر به کاهش سرعت این شبکه شده است.

در واقع شبکه اتریوم به میزانی مقیاس‌پذیر نبود که آماده چنین حجمی از تراکنش‌ها باشد، به همین دلیل شاهد مشکلاتی در سرعت و هزینه هستیم.

Machine learning algorithm sets Ethereum price for March 1 2023
فورک شانگهای چه تأثیری بر قیمت ETH خواهد داشت؟

یکی از رویدادهایی که باعث شد نبود مقیاس‌پذیری در شبکه اتریوم آشکار شود، مینت کردن متاورس The Otherside مربوط به یوگا لبز بود که برای ساخت هر NFT 2.5 اتریوم پرداخت شد. این میزان از کارمزد تراکنش در بلاکچین های نسل جدید مانند سولانا جایگاهی ندارد، به همین دلیل کاربران این بلاکچین ها با استفاده از کارمزدهای پایین تراکنش و سرعت بیشتر، معمولاً تجربه کاربری بهتری دارند.

بسیاری از بازی‌ها به دلیل اینکه باید از تراکنش‌های خرد پشتیبانی کنند، به شبکه‌های بلاکچین مانند سولانا، پالیگان یا Immutable X منتقل شده‌اند. اگر اتریوم بتواند به‌زودی این مشکل را برطرف کند، می‌تواند انتخابی برای همه کاربران باشد.

اتریوم برای جذب این پروژه و پیروزی از رقبای خود باید کارآمدتر، سریع‌تر و مقیاس‌پذیرتر باشد. یکی از برنامه‌هایی که اتریوم در رودمپ خود دارد، شاردینگ است که شبیه به ایجاد یک شبکه موازی برای پردازش داده‌ها است. ارتقاء شانگهای می‌تواند پله‌ای برای رسیدن به شاردینگ در اواخر 2023 باشد.

ارتقای شانگهای اتریوم چه معنایی برای سرمایه‌گذاران دارد؟

معمولاً سرمایه‌گذاران نگاه بلندمدت نسبت به دارایی‌ها دارند، درنتیجه تمرکز آن‌ها بر اطلاعات فاندامنتال و عملکرد بلندمدت یک دارایی است و کمتر به مواردی مانند عملکرد کوتاه‌مدت یا شاخص‌های تکنیکال توجه می‌کنند. با اینکه فورک شانگهای باعث بهبود زنجیره اتریوم می‌شود، سرمایه‌گذاران بلندمدت می‌توانند دید مثبتی نسبت به آن داشته باشند.

اتریوم پتانسیل تبدیل‌شدن به یک رهبر برای افزایش میزان پذیرش سازمانی ارزهای دیجیتال را دارد که می‌توان ادغام را اولین گام برای این هدف دانست، چراکه باعث جذب سرمایه سازمانی بیشتری برای اتریوم و در نهایت برای اکوسیستم ارز دیجیتال می‌شود.

به‌طورکلی انتظار می‌رود که به‌روزرسانی شانگهای اتریوم پیامدهای اقتصادی خوبی خواهد داشت چراکه احتمالاً شاهد افزایش برنامه‌های کاربردی و خدمات مبتنی بر بلاکچین روی این شبکه خواهیم بود. بااین‌حال با توجه به بهبودهایی که از زمان ادغام و سپس با ارتقا شانگهای و معرفی شاردینگ در 2023 برای اتریوم اتفاق می‌افتد، سرمایه‌گذاران نهادی می‌توانند به‌عنوان بخشی از داستان رشد اکوسیستم اتریوم، از این شرایط منتفع شوند.

ارتقای بعدی اتریوم چیست؟

با ارتقای شانگهای، اتریوم گامی به‌سوی مقیاس‌پذیری برمی‌دارد. در نقشه راه اتریوم می‌توان برنامه‌هایی مانند شاردینگ، Ziro- Knowledge و موارد دیگر را مشاهده کرد. همچنین EIP هایی که در ارتقای شاردینگ اتریوم انجام می‌شود گام خوبی برای رسیدن به شاردینگ در اواخر 2023 است. برنامه شاردینگ برای افزایش توان عملیاتی تراکنش‌های اتریوم اهمیت دارد زیرا زنجیره قادر به انجام پردازش‌های موازی خواهد شد. طبق اطلاعاتی که تیم این بلاکچین منتظر کرده‌اند، احتمالاً باید در اواخر سال 2033 و 2024 منتظر ارتقای شاردینگ در دو مرحله باشیم.

مرحله اول شاردینگ دسترسی بهتر به داده‌های بلاکچین اتریوم را امکان‌پذیر می‌کند. ترکیب ارتقای این مرحله در کنار ویژگی‌های رول آپ در راهکارهای لایه دوم مانند پالیگان، امکان دستیابی به هزاران تراکنش در ثانیه در اتریوم را فراهم می‌شود.

zk snark information scaled 1
ارتقای بعدی اتریوم چیست؟

البته هنوز این بحث وجود دارد که آیا در مرحله دوم به شاردها اجازه داده می‌شود که قراردادهای هوشمند خود را داشته باشند یا خیر. این ارتقا همچنین ارتباط بین شاردها را امکان‌پذیر می‌کند. با تمام این تفاسیر ماهیت این مرحله هنوز کاملاً مشخص نشده و احتمالاً پس از معرفی zk-SNARK در بلاکچین اتریوم تغییر خواهد کرد.

ویتالیک بوترین بنیان‌گذار اتریوم در یک سخنرانی در کنفرانس انجمن اتریوم که در جولای 2022 برگزار شد از مرحله مقاومت کوانتومی به‌عنوان نقطه عطف اتریوم یاد کرد. به‌هرحال باید برای رسیدن به یک معماری مناسب حول شاردینگ و zk-SNARK چند سال آینده را منتظر بمانیم.

جمع‌بندی- همه‌چیز درباره ارتقای شانگهای اتریوم

فورک شانگهای اتریوم یکی از بخش‌های رودمپ اتریوم است که بر افزایش کارایی و عملکرد شبکه کمک می‌کند. شاید بیشترین تأثیر این ارتقا امکان دسترسی به اتریوم های استیک شده است که حدود دو سال قابل برداشت نبودند. انتظار عمومی این است که در زمان انجام این ارتقا، یعنی مارس 2023 شاهد کاهش قیمت ETH باشیم. البته باید گفت با اینکه این ارتقا باعث افزایش کاربرد شبکه می‌شود، احتمالاً باید در آینده منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشیم.

به‌روزرسانی شانگهای اتریوم چیست؟

به‌روزرسانی Shanghai اتریوم به ارتقایی در اکوسیستم این بلاکچین گفته می‌شود که در مارس 2023 اتفاق می‌افتد و باعث افزایش مقیاس‌پذیری و بهبود عملکرد شبکه می‌شود. طبق به‌روزرسانی شانگهای کاربران قادر خواهند بود اتریوم های استیک شده خود را که تقریباً دو سال امکان برداشت آن را نداشتند.

فورک شانگهای اتریوم چه تأثیری روی قیمت ارز دیجیتال ETH می‌گذارد؟

به دلیل اینکه استیک کننده‌ها پس از دو سال به دارایی‌های خود دست پیدا می‌کنند احتمالاً شاهد افزاش عرضه خواهیم بود و احتمالاً افزایش عرضه یا انتظاراتی که افراد از افزایش عرضه دارند، در کوتاه‌مدت باعث کاهش قیمت خواهد شد. اما در بلندمدت به دلیل بهبود شرایط شبکه، در صورت مساعد بودن سایر شرایط، احتمالاً شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

ارتقای شانگهای اتریوم برای چه زمانی برنامه‌ریزی‌شده است؟

طبق اطلاعاتی که تیم این بلاکچین منتشر کرده‌اند باید در مارس 2023 منتظر این رویداد باشیم.

ارتقای شانگهای چه تغییراتی را در شبکه اتریوم ایجاد می‌کند؟

این ارتقاء شامل بهینه‌سازی‌های مختلفی برای پردازش تراکنش‌های شبکه و قابلیت‌های ذخیره‌سازی داده‌ها خواهد بود.

هدف از ارتقای شانگهای اتریوم چیست؟

هدف از ارتقای اتریوم شانگهای بهبود عملکرد، امنیت و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم است.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید