ارز دیجیتال بیکونومی چیست؟ معرفی توکن BICO

ارز دیجیتال بیکونومی چیست؟ معرفی توکن  BICO

بیشتر مردم تنها از طریق وب 2.0 با اینترنت تعامل داشته‌اند. در وب 2.0 پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، برنامه‌های کاربردی آنلاین و نرم‌افزارهای متفاوت به‌عنوان یک سرویس به بخش اصلی زندگی مدرن تبدیل شده‌اند. اما وب 3.0 به افراد امکان کنترل بیشتری روی محتواهای خود می‌دهد، به همین دلیل مرحله بعدی اینترنت که روی بلاک چین ساخته شده، بسیار مورد حمایت قرار گرفته است. ارز دیجیتال بیکونومی (Biconomy) پروژه‌ای است که یک رابط کاربری یکپارچه را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد تا نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را جهت استفاده از مزایای وب 3.0 برای کاربران فعال کند. در این مقاله، قبل از هر چیز، به سوال ارز دیجیتال بیکونومی (BICO) چیست پاسخ می‌دهیم.

ارز دیجیتال بیکونومی چیست؟

بیکونومی (BICO) یک پروتکل چندزنجیره‌ای است که می‌تواند مدیریت تراکنش، پرداخت کارمزد گس و پل‌ (bridge) را برای برنامه‌های Web 3.0 انجام دهد. این ساختار غیرامانی (noncustodial) است و کاربران هنگام انجام تراکنش‌ها نیازی به نگرانی درباره تغییر شبکه ندارند. هدف اصلی این پلتفرم این است که ورود کاربران به وب 3.0 را راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر کند. در این مقاله، علاوه‌بر بررسی ارز دیجیتال بیکونومی و نحوه عملکرد آن، خواهیم دید که توکن BICO چیست و آینده قیمتی آن چگونه خواهد بود.

بخش زیادی از برنامه‌های غیرمتمرکز در وب 3.0 همچنان روی اتریوم ساخته می‌شوند. با این حال، بالا بودن حجم تراکنش‌ها باعث شلوغ شدن بلاک‌چین اتریوم شده و به‌طور قابل‌توجهی کارمزد گس را افزایش داده است. همین موضوع توسعه‌دهندگان را مجبور می‌کند تا به دنبال زنجیره‌های جایگزین، مانند سولانا (Solana)، پولکادات (Polkadot)، کاردانو (Cardano)، زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) و غیره برای راه‌اندازی برنامه‌های خود باشند. از طرفی وب 3.0 یک پلتفرم چند زنجیره‌ای خواهد بود و از همین رو وجود راه حل‌های ایمن برای کمک به انتقال وجوه بین زنجیره‌های مختلف ضروری است.

ارز دیجیتال بیکونومی چیست؟

در توسعه برنامه‌ها به صورت سنتی، کیت‌های توسعه نرم‌افزار (SDK) و رابط‌های برنامه‌نویسی (API) دو ابزار اصلی برای توسعه عملکرد هستند. کیت‌های توسعه نرم‌افزار یا SDK ابزارهایی را برای ساخت یک برنامه برای یک پلتفرم خاص فراهم می‌کنند، در حالی که یک API ارتباط بین دو پلتفرم را تسهیل می‌کند و یکپارچگی کارآمد بین برنامه‌ها را ممکن می‌سازد. بیکونومی به توسعه‌دهندگان SDK و APIهای قدرتمند و با استفاده آسان ارائه می‌دهد که به آنها امکان ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) را می‌دهد.

ساخت برنامه با این پلتفرم، به این هدف است که کاربران نهایی مجبور نباشند با پیچیدگی‌های بلاک چین دست‌و‌پنجه نرم کنند. این موضوع به توسعه‌دهندگان امکان ایجاد تعامل یکپارچه را بین کاربران و برنامه‌های غیرمتمرکز می‌دهد. بیکونومی، شرکتی مستقر در دبی است که در سال 2019 تاسیس شد. تیم بیکونومی متشکل از کدنویسان، علاقه‌مندان به رمزنگاری و طراحان است. Biconomy توسط مدیرعامل آن احمد البلاغی (Ahmed Al-Balaghi)، مدیر ارشد فناوری ساچین تومار (Sachin Tomar)، و آنیکت جیندال (Aniket Jindal) تاسیس شد.

هدف اصلی بیکونومی ساده کردن تجربه تراکنش است؛ تا از این طریق استفاده از محصولات وب 3.0 به سادگی محصولات قدیمی‌ وب 2.0 باشد. با حل مشکلات کلیدی در لایه تراکنش‌های ارز دیجیتال، Biconomy امیدوار است که تجربه استفاده از وب 3.0 را ساده کرده و به پذیرش گسترده پروژه‌های غیرمتمرکز کمک کند. توسعه‌دهندگان متعددی در حال حاضر از بیکونومی و مجموعه چند زنجیره‌ای آن استفاده می‌کنند تا تجربه‌ای یکپارچه را به کاربران محصولات در بخش امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، توکن‌های غیرمثلی (NFT)، بازی‌ها و موارد دیگر ارائه دهند.

نحوه کار ارز دیجیتال بیکونومی چگونه است؟

شبکه بیکونومی یک رابط کاربری ساده به کاربران ارائه می‌دهد و تنها کاری که باید کاربر انجام دهد امضای یک تراکنش است. این تراکنش ممکن است یک تراکنش ارز دیجیتال یا یک معامله فروش توکن‌های غیرمثلی (NFT) باشد. سپس تراکنش توسط شرکت‌کنندگان شبکه تأیید و اجرا می‌شود. مجریان متا تراکنش‌ها را مدیریت می‌کنند، در حالی که اعتبارسنج‌ها شبکه را با تأیید تراکنش‌ها ایمن می‌کنند.

مجریان تراکنش‌هایی را که دریافت می‌کنند، انتقال داده و هزینه‌های گس مورد نیاز را برای افزودن تراکنش به بلاک چین می‌پردازند. آنها با استفاده از ارز دیجیتال اختصاصی بلاک چین مقصد، هزینه پرداختی خود را بازپرداخت می‌کنند، و همچنین از هر تراکنش، یک کارمزد دریافت می‌کنند.

شرکت‌کنندگان در ازای خدمات خود توکن‌های BICO دریافت می‌کنند. هنگامی که تراکنش توسط اعتبارسنج تأیید شد، مجریان پاداشی در غالب توکن‌های BICO دریافت می‌کنند. این شرکت‌کنندگان شامل اپراتورهایی (گره‌ها) هستند که تراکنش را تأیید می‌کنند و مجریانی که تراکنش را به شبکه اضافه می‌کنند. اپراتور گره باید توکن‌های BICO را استیک کند تا واجد شرایط تأیید و انتقال تراکنش‌ها باشد. استیک کردن توکن‌ها باعث مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها و افزایش امنیت شبکه می‌شود.

خدمات بیکونومی به توسعه‌دهندگان

همانطور که پیش از این گفته شد، بیکونومی یک شبکه تراکنش است که هدف آن کمک به کاربران برنامه‌های غیرمتمرکز و توسعه‌دهندگان است تا از پیچیدگی‌های بلاک چین مانند پرداخت گس و تغییر شبکه هنگام انجام تراکنش یا انتقال دارایی به دور باشند. در ادامه بیشتر به مواردی که بیکونومی به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد خواهیم پرداخت:

APIها و SDKهای Plug and play

محصولات اصلی بیکونومی دارای APIها و SDKهای Plug and play هستند که توسعه‌دهندگان می توانند از آنها برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز با تجربه کاربری بهتر استفاده کنند. Plug and play از مفهوم متا تراکنش‌های چند زنجیره‌ای استفاده می‌کنند. به طوری که برنامه‌های غیرمتمرکز ساخته شده توسط توسعه‌دهندگان، تجربه روانی مشابه تجربه‌ کاربران از برنامه‌های وب  2.0 را ارائه می‌دهد.

کارمزد تراکنش بدون هزینه گس

کاربران وب 3.0 باید به ازای هر بار استفاده از یک برنامه غیرمتمرکز، هزینه گس را بپردازند، که یک مانع بزرگ برای پذیرش انبوه این تکنولوژی است. برای مثال استفاده از آپارات یا یوتیوب را در نظر بگیرید. این پلتفرم‌ها به ازای تماشای یک ویدئوی جدید هزینه سرور خود را از شما دریافت نمی‌کنند؛ پس چرا برنامه‌های غیرمتمرکز باید برای هر تراکنش هزینه گس دریافت کنند؟ بیکونومی از متا تراکنش‌ها برای پرداخت هزینه‌های گس استفاده می‌کند و تجربه‌ای کاملاً به صرفه و بدون پرداخت گس را به کاربران ارائه می‌دهد.

پشتیبانی از چندین ارز

اکثر برنامه‌های غیرمتمرکز روی اتریوم ساخته شده‌اند، در نتیجه هنگام استفاده از این برنامه‌ها، تنها گزینه پرداخت موجود برای کاربران، پرداخت با ارز دیجیتال اتر (ETH) است. اما بیکونومی از چندین توکن پشتیبانی می‌کند و به کاربران امکان پرداخت هزینه تراکنش‌ها را با استفاده از دارایی‌های متفاوت را می‌دهد.

رابط کاربری ساده

هر تعاملی که کاربر با یک برنامه غیرمتمرکز دارد از نظر فنی یک تراکنش بلاک چین است که به تجربه تکنیکال و دانش مرتبط با ارزهای دیجیتال نیاز دارد. کاربران باید بدانند که چگونه کیف پول‌های ارز دیجیتال را راه‌اندازی کنند، از گس استفاده کنند و هزینه‌های آن را به درستی تخمین بزنند تا پرداخت انجام دهند. بیکونومی با ارائه یک رابط کاربری آسان، این فرآیندها را ساده کرده است.

انتقال میان‌زنجیره‌ای

انجام انتقال بین زنجیره‌های مختلف اغلب یکپارچه نیست و به طور بالقوه منجر به تاخیر می‌شود. حتی با راه‌حل‌های لایه 2، ورود به سیستم همچنان می‌تواند گران، کند و پیچیده باشد. بیکونومی ذاتاً چند زنجیره‌ای است و متا تراکنش‌ها را روی مجموعه‌ای از بلاک چین‌ها راه‌اندازی می‌کند. همچنین ارتباطات بین زنجیره‌های مختلف را ایمن، مقرون به صرفه و ساده می‌کند.

توکن BICO چیست؟

حال که به سوال ارز دیجیتال بیکونومی چیست پاسخ دادیم، زمان آن است که ارز دیجیتال اختصاصی این اکوسیستم را بررسی کنیم. ارز دیجیتال BICO توکن اختصاصی اکوسیستم بیکونومی است که برای پرداخت کارمزد شبکه، امور مربوط به حاکمیت و تصمیم‌گیری و تشویق افراد به مشارکت در شبکه استفاده می‌شود. توکن BICO یک توکن ERC20 بوده که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. این توکن سه عملکرد اصلی دارد:

کارمزد شبکه

شبکه بیکونومی توسط اپراتورهای گره (نود) نگهداری می‌شود که به عنوان اعتبارسنج و اجرا کننده در شبکه برای تسویه و تأیید تراکنش‌ها در نظر گرفته شده‌اند. این اپراتورهای نود هزینه تراکنش را با توکن BICO می پردازند تا داده‌های تراکنش جدیدی را به زنجیره اضافه کنند و به نوبه خود با توجه به مشارکت در شبکه، توکن BICO کسب کنند.

توکن BICO چیست؟

تشویق سهامداران

استخر نقدینگی و سیستم‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام (PoS) که توسط بیکونومی به کار گرفته شده به دارندگان توکن BICO فرصت کسب درآمد غیرفعال را از طریق استیک کردن می‌دهد.

حاکمیت شبکه و حق رای

دارندگان توکن BICO حق رای دادن، ارائه بازخورد و ارائه پیشنهادهایی را دارند که می‌تواند در شکل دادن آینده پروژه مفید باشد. تغییرات در کد شبکه، افزودن یا حذف برخی خدمات و تخصیص وجوه، همگی بخشی از حق رای شبکه، به‌عنوان بخشی از مدل حاکمیت بیکونومی است.

قیمت ارز دیجیتال بیکونومی (BICO)

توکن BICO در دسامبر سال 2021 به قیمت بی سابقه 21.87 دلار رسید، اما مانند بقیه بازار ارزهای دیجیتال، از آن زمان روند نزولی را در پیش گرفته است. سپس تا اواسط ژانویه (دی) سال 2022، توکن BICO به زیر 3.50 دلار کاهش یافت. در زمان نوشته شدن این مقاله، با افزایش حجم معاملات و ارزش بازار، قیمت ارز دیجیتال بیکونومی در 24 ساعت گذشته رشد خوب 13.72 درصدی را نشان داده است. از 7 روز گذشته، توکن BICO روند صعودی خوبی داشته و 15.84 درصد افزایش یافته است. ارز دیجیتال بیکونومی اخیراً پتانسیل بسیار قوی نشان داده و این دارایی می‌تواند فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

قیمت ارز دیجیتال بیکونومی (BICO)

اما پس از مقایسه قیمت فعلی با سابقه قیمت توکن BICO در 30 روز گذشته، قیمت این دارایی 9.038 درصد افزایش یافته است. به صورت کلی، این دارایی در 4 ماه گذشته روند رو‌به‌رشدی را نشان داده است. در 4 ماه اخیر، بازار به دارایی‌هایی مانند بیکونومی واکنش خوبی نشان داده و قیمت این دارایی 35.74 درصد افزایش یافته است. در 4 ماه گذشته حداکثر میانگین قیمت بیکونومی در حدود 0.29 دلار و حداقل میانگین قیمت آن حدود 0.28 دلار بوده است.

طبق نظر تحلیل‌گران تکنیکال، پیش‌بینی می‌شود که پایین‌ترین قیمت بیکونومی در سال 2023 برابر با 0.60 دلار خواهد بود. همچنین برای این دارایی میانگین قیمتی 0.62 دلار در سال 2023 پیش‌بینی شده است. در سال 2024 نیز، طبق نظر متخصصان، توکن BICO با میانگین قیمتی 0.90 دلار معامله خواهد شد. در تحلیل‌های بلند مدت نیز میانگین قیمتی 8.91 دلار تا سال 2030 برای این دارایی پیش‌بینی شده است.

آیا سرمایه‌گذاری در بیکونومی ایده خوبی است؟

با وجود اینکه بیکونومی تنها پروژه‌ای نیست که از محبوبیت روز افزون برنامه‌های وب 3.0 سود می‌برد؛ اما توانسته بخشی از بازار را تصاحب کند. این پلتفرم یک پشتیبان مالی قوی و یک مدل تجاری قانونی دارد. این شرکت در حال ارائه اولین شبکه تراکنش میان‌زنجیره‌ای برای بلاک چین اتریوم است که به خودی خود کار بزرگی محسوب می‌شود. برنامه‌های وب 3.0 به ویژه در اتریوم، سروصدای زیادی ایجاد می‌کنند. طیف گسترده‌ای از این برنامه‌ها در این فضا ایجاد شده؛ اما افزایش پذیرش محصولات DeFi و توکن‌های غیرمثلی (NFT) باعث ازدحام در شبکه اتریوم شده است. همانطور که در بخش ارز دیجیتال بیکونومی چیست به آن اشاره کردیم، این ارز دیجیتال برای حل مشکل مقیاس‌پذیری و کاهش هزینه تراکنش به‌وجود آمده است.

پیش‌بینی میانگین قیمت ارز دیجیتال بیکونومی در میان تحلیلگران عموماً صعودی است. این دارایی در سه ماهه چهارم سال 2021 راه‌اندازی شد و ارزش آن بلافاصله در ابتدای ماه دسامبر (آذر) به بالاترین سطح تاریخی خود یعنی 21.87 دلار رسید. BICO ابتدا در کوین لیست (CoinList) فهرست شد؛ اما از آن زمان در صرافی‌های بزرگ‌ متعددی از جمله کوین بیس (Coinbase) و بایننس (Binance) فهرست شده است. در‌حال‌حاضر به عقیده بسیاری از تحلیلگران این ارز دیجیتال گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری است. با این وجود همیشه قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال درباره داریی‌ها و گذشته قیمتی آنها تحقیق کنید. به یاد داشته باشید که این بازار همواره با نوسانات بالایی همراه است، از همین رو، با پولی سرمایه‌گذاری کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید.

سوالات متداول ارز دیجیتال بیکونومی با توکن اختصاصی BICO

چند توکن BICO در چرخه وجود دارد؟

BICO مجموعاً یک میلیارد توکن عرضه می‌کند و دارای عرضه در گردش 524,676,611 توکن BICO است.

از کجا توکن BICO بخریم؟

بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال برای معامله و خرید و فروش بیکونومی در حال حاضر صرافی‌های کوین بیس، اوکی ایکس (OKX)، کوکوین، ال بانک و هوبی گلوبال (Hotcoin Global) هستند.

آیا صرافی بیکونومی امن است؟

به عنوان مزایای اصلی پلتفرم، بیکونومی ساده، ایمن و قابل اعتماد است. بیکونومی اشاره می کند که 98 درصد دارایی‌های کاربران خود را در کیف پول آفلاین یا Cold storage نگهداری می‌کند.

فهرست مطالب
تبلیغات

«ایران بروکر» نظری درباره محتوای تبلیغاتی ندارد.

ممکن است دوست داشته باشید

منتخب سردبیر

دیدگاه خود را بنویسید

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
بروکرهای منتخب
یو اس جی
آمارکتس
آلپاری
ارانته
اچ وای سی ام
صرافی‌های منتخب
کوکوین
بینگ ایکس
کوینکس
نوبیتکس
اکسیر
والکس

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.