معرفی رمزارزها

ارز دیجیتال ایپ کوین چیست؟ بررسی آینده Apecoin

معرفی رمزارزها

مطالعه در 11 دقیقه

سه ماه اول سال 2022 میلادی، ارز دیجیتال ایپ کوین (Apecoin)، کوین بومی بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club (BAYC)) که توسط شرکت یوگا لبز (Yuga Labs) ساخته شد، توجه زیادی را به خود جلب کرد. زمانی که سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) این توکن در آوریل (فروردین) سال 2021 به وجود آمد، بورد ایپ یات کلاب در میان مجموعه‌های برتر توکن غیرمثلی (NFT) همیشه مورد توجه قرار داشته است. اکنون در این مقاله، به بررسی اینکه ارز دیجیتال ایپ کوین چیست خواهیم پرداخت.

ApeCoin (APE) یک توکن راهبردی در استاندارد ERC-20 است که عملکردهای مختلفی را در اکوسیستم APE انجام می‌دهد. اکوسیستم این ارز دیجیتال از دارندگان توکن و محصولات و خدماتی تشکیل شده که از توکن استفاده می‌کنند. Apecoin (APE) یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین اتریوم است. هدف این پلتفرم ارائه یک رویکرد سرگرم‌کننده به ارزهای دیجیتال است. در ادامه نگاهی دقیق‌تر به اینکه توکن APE چیست می‌پردازیم و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید را بررسی می‌کنیم.

ارز دیجیتال ایپ کوین چیست؟

ایپ کوین (APE Coin) ارز دیجیتال بومی اکوسیستم بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club (BAYC)) است. این ارز دیجیتال به عنوان لایه پروتکل غیرمتمرکز برای کاربردهای مختلفی طراحی شده که قرار است توسط جامعه رهبری شود. ارز دیجیتال ایپ کوین روی استاندارد توکن ERC-20 اتریوم ساخته شده و در صرافی‌های بزرگی مانند بایننس (Binance)، هیوبی (Huobi)، کوکوین (KuCoin)، بای‌‍‌بیت (Bybit) و کراکن (Kraken) قابل معامله است.

شرکت یوگا لبز (Yuga Labs) یک شرکت توسعه و بازاریابی ارزهای دیجیتال و NFT است. این شرکت بیشتر به دلیل ایجاد Bored Ape Yacht Club، مجموعه‌ای مبتنی بر اتریوم از توکن‌های غیرمثلی (NFT) بورد ایپ شناخته شده است. ویلی آرونو (Wylie Aronow) و گرگ سولانو (Greg Solano) یوگا لبز را در سال 2021 راه‌اندازی کردند و دفتر اصلی آن در میامی، فلوریدا است.

ارز دیجیتال ایپ کوین چیست؟

ایده میمون‌ها یا ایپ‌ها در بورد ایپ یات کلاب، اشاره به افرادی دارد که در دنیای رمز ارزها خود را به این نام معرفی می‌کردند. 36 سرمایه‌گذار، سرمایه زیادی را در شرکت یوگا لبز گذاشتند و این پروژه به یکی از با ارزش‌ترین پروژه‌های NFT، از نظر ارزش بازار، تبدیل شده است. توکن APE، ارز دیجیتال بومی اکوسیستم، به عنوان توکن حاکمیتی نیز عمل می‌کند. افراد بر اساس توکن‌های خود در اکوسیستم حق رای خواهند داشت. همچنین در این شبکه قابلیت وب 3 (WEB 3.0) وجود دارد و به سازندگان اجازه فروش آثار هنری دیجیتال و صنایع مختلف، از جمله بازی‌ها، سرگرمی‌ها و رویدادها را می‌دهد. تا حدودی، پروژه BAYC یوگا لبز الهام‌بخش ایده غیرمتمرکز ApeCoin بود.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال ایپ کوین چگونه است؟

اعضای سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) این ارز دیجیتال، به عنوان یک جامعه در مورد مسائلی رأی می‌دهند که بر جهت رشد اکوسیستم تأثیر می‌گذارند. از جمله این موارد می‌توان به نحوه تخصیص بودجه، نحوه اجرای قوانین، مشارکت‌هایی که باید دنبال شوند و انجام پرو‌ژه‌ها اشاره کرد.

سپس این تصمیمات توسط بنیاد پروژه ApeCoin اجرا می‎‌شود. این بنیاد به عنوان نماینده قانونی DAO عمل کرده و از رشد اکوسیستم به طرق مختلف پشتیبانی می‌کند. این بنیاد شامل یک هیئت مدیره 5 نفره، متشکل از افراد برجسته در دنیای ارزهای دیجیتال و تکنولوژی است. هیئت مدیره مسئول اطمینان از پیگیری چشم‌انداز جامعه با ادامه توسعه اکوسیستم است. افرادی که توکن APE دارند، به صورت سالانه به تعیین عضویت هیئت رأی می‌دهند. پس از رای‌گیری اعضای DAO در مورد پیشنهادها، بنیاد APE تصمیمات حاکمیتی مبتنی بر جامعه را اجرا خواهد کرد.

همچنین هیئت مدیره مسئول نظارت بر تصمیمات اتخاذ شده توسط اعضای DAO است. همچنین افرادی که توکن APE دارند، می‌توانند از توکن‌های خود برای خرید کالاها و خدمات جدید، مانند بازی‌های مخصوص کسب درآمد (play to earn) استفاده کنند. اما توکن APE چیست؟

توکن APE چیست؟

ارز دیجیتال (ApeCoin) مجموع عرضه ثابتی از 1 میلیارد توکن APE دارد که قابل مینت کردن یا سوزاندن نیست. در نتیجه، تعداد ApeCoinهای در گردش هرگز بالا یا پایین نمی‌شود. پس از راه‌اندازی این ارز دیجیتال در مارس (اسفند) سال 2022، بیشترین سهم از عرضه، 62 درصد (620 میلیون توکن)، به صندوق اکوسیستم توزیع شد. 150 میلیون توکن از این سهم به افرادی که توکن‌های غیرمثلی BAYC و MAYC داشتند داده شد. 470 میلیون توکن نیز به خزانه و منابع DAO تعلق گرفت.

16 درصد بعدی (160 میلیون توکن) به خود یوگا لبز (150 میلیون توکن) و 10 میلیون توکن به بنیاد جین گلوبال لگسی (Jane Goodall Legacy) رسید. کل 14 درصد بعدی (140 میلیون توکن) به مشارکت‌کنندگان مختلف در پروسه راه‌اندازی برای کمک به اجرای پروژه پرداخت شد. 8 درصد آخر (80 میلیون توکن) نیز به بین چهار نفر از بنیانگذاران یوگا لبز و بورد ایپ یات کلاب توزیع شد. قفل نزدیک به 30 درصد از تمام APEها در زمان راه‌اندازی باز شد، باقی توکن‌ها قرار است به تدریج طی 48 ماه، تا سال 2026، باز شوند.

اکوسیستم APE

اکوسیستم APE شامل جامعه ApeCoin و تمام محصولات و خدماتی است که از این ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. بیایید مجموعه‌های NFT که با اکوسیستم APE مرتبط هستند را بررسی کنیم. افرادی به دارای توکن APE هستند و محصولات و خدمات مختلف که از این ارز دیجیتال استفاده می‌کنند به طور کلی اکوسیستم APE را تشکیل می‌دهند. یوگا لبز نامی برجسته در صنعت NFTها و کلکسیون‌های دیجیتال است. این شرکت به عنوان یک عضو انجمن در DAO خدمت کرده و توکن APE را به عنوان توکن اصلی پروژه‌های خود پذیرفته‌اند.

بورد ایپ یات کلاب (BAYC)

در بلاک چین اتریوم، 10,000 ایپ یا میمون منحصر به فرد وجود دارد. بنابراین، هر کدام از این ایپ‌ها ظاهر، شخصیت و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. اولین مجموعه NFT از اکوسیستم Bored Ape Yacht Club (BAYC)، در آوریل 2021 منتشر شد. این مجموعه، تصاویر پروفایل میمون‌های کارتونی با ویژگی‌های خاص را به نمایش می‌گذارد.

موتانت ایپ یات کلاب (MAYC)

موتانت ایپ یات کلاب (MAYC) گروهی متشکل از 20,000 میمون یا ایپ است. از زمان ایجاد میمون‌های اولیه BAYC دچار جهش شده‌اند. ایده این مجموعه با تزریق یک سرم جهش یافته به 10,000 ایپ اولیه شکل گرفته است. یکی از اهداف اصلی MAYC استقبال از تازه‌واردان به جامعه APE است.

بورد ایپ کنل کلاب (BAKC)

بورد ایپ کنل کلاب (BAKC) مجموعه‌ای از NFTهای سگ است و اعضای اکوسیستم BAYC به آن دسترسی دارد. هرکسی که یک توکن غیرمثلی Bored Ape  دارد، می‌تواند برای کارمزدهای گاز، یک BAYC را پذیرش کنند. مشابه ایپ‌ها، هر 10,000 عدد NFT موجود در این مجموعه دارای ویژگی‌های عجیب و غریب هستند.

پروتکل ایپ کوین

همانطور که در پاسخ به سوال ارز دیجیتال ایپ کوین چیست گفته شد، APE یک توکن ERC-20 است که در خدمت اهداف حاکمیتی قرار دارد؛ اما در صورت استفاده در اکوسیستم APE، ابزارهای کاربردی را نیز به همراه دارد. در حال حاضر، عملکردهای مورد نظر پروتکل ApeCoin حول توانمندسازی جامعه غیرمتمرکز می‌چرخد. ApeCoin لایه پروتکل منبع باز اکوسیستم Bored Ape است. لایه پروتکل منبع باز کل اکوسیستم چند هدف دارد:

ایجاد انگیزه

APE قرار است به عنوان ابزاری برای توسعه‌دهندگان عمل کند. این مشارکت در اکوسیستم با استفاده آن در محصولات، بازی‌ها، خدمات و غیره در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این پلتفرم توسعه‌دهندگان شخص ثالث را قادر می‌سازد تا به اکوسیستم بپیوندند. توسعه‌دهندگان می‌توانند پاداش‌هایی برای ادغام APE در بازی‌ها، پروژه‌ها یا سایر خدمات جدید خود دریافت کنند.

حکومت

اهداف حاکمیتی یکی از اهداف اصلی APE است؛ زیرا به دارندگان اجازه مشارت در سازمان مستقل غیرمتمرکز این اکوسیستم را می‌دهد. ApeCoin به عنوان توکن حاکمیتی اکوسیستم Bored Ape عمل می‌کند و افرادی که ایپ کوین دارند از امتیاز پیوستن به DAO این اکوسیستم برخوردارند.

دسترسی

ارز دیجیتال دسترسی به بخش‌هایی از اکوسیستم را فراهم می‌کند. در صورتی که شخص این توکن را نداشته باشد، امکان وجود این دسترسی‌ها وجود ندارد. APE به عنوان توکن سودمندی اکوسیستم، به شرکت‌کنندگان خود ارزی می‌دهد که می‌توانند بدون هیچ واسطه متمرکزی استفاده شود. به عنوان مثال، ارز دیجیتال ApeCoin می‌تواند به عنوان ابزاری برای دسترسی به خدمات انحصاری، بازی‌ها، رویدادها و کالاها عمل کند.

چطور توکن APE Coin بخریم؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، ارز دیجیتال ایپ کوین در حال حاضر در بسیاری از صرافی‌ها لیست شده و در برخی از صرافی‌های بزرگ مانند بایننس، کوین بیس، هیوبی، کوکوین، بای‌بیت، کراکن و غیره معامله می‌شود. شما می‌توانید ApeCoin را به طور کلی از طریق یک فرآیند سه مرحله‌ای خریداری کنید:

ثبت نام

در صفحه ثبت نام، آدرس ایمیل، شماره تماس و نام کاربری خود را وارد کنید. سیستم شناسه ایمیل شما را تایید می‌کند و از شما می‌خواهد رمز عبور قوی وارد کنید.

KYC

اکثر دامنه‌های نظارتی از کاربران می‌خواهند که فرآیند «مشتری را بشناسید (KYC)» را تکمیل کنند. شما باید تمامی مدارک مورد نیاز خود را آپلود کنید و حساب شما در عرض چند دقیقه راه‌‍اندازی می‌شود.

خرید ApeCoin

اکنون می‌توانید ارز فیات خود را واریز کنید و هر تعداد ApeCoin که می‌خواهید خریداری کنید. همچنین امکان خرید این دارایی با دیگر ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد.

در حال حاضر بیشترین حجم خرید و فروش ایپ کوین در صرافی‌های بایننس و کوکوین انجام می‌شود. همچنین شما می‌توانید برای خرید ارز APE COIN یا ایپ کوین به صرافی‌های ایرانی مانند نوبیتکس و تترلند مراجعه کنید. حتماً پیش از خرید ارز ایپ کوین و سایر ارزهای دیجیتال درباره این ارزها و همچنین اعتبار صرافی تحقیق کنید.

آیا خرید ApeCoin سرمایه‌گذاری خوبی است؟

حال که به سوال ارز دیجیتال ایپ کوین چیست پاسخ دادیم، ممکن است درباره پتانسیل‌های آینده این ارز دیجیتال کنجکاو باشید. این واقعیت که ApeCoin توسط یک جامعه آنلاین پویا مانند Bored Ape Yacht Club منتشر شده است، از همان ابتدا باعث شد تا توجه‌های زیادی را به خود جلب کند. ApeCoin به وضوح یک توکن محبوب در فضای توکن‌های غیرمثلی و فضای متاورس است. علاقه‌مندان به هنر، فرهنگ، صنعت بازی و سرگرمی بیشتر از ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. همین موضوع باعث شده تا میان افراد با علایق مختلف ارز دیجیتال محبوبی باشد.

آیا خرید ApeCoin سرمایه‌گذاری خوبی است؟

 در زمانی که NFTها مورد توجه بسیاری از افراد بودند، ApeCoin از زمان ظهور خود توانست توجهات زیادی را به خود جلب کند. ارز دیجیتال ایپ کوین نمونه جالبی از معرفی کاربردهای جدید مجموعه‌های NFT است. با وجود موارد استفاده زیاد این توکن و قابلیت پرداخت‌های غیرمتمرکز و فروش زمین در متاورس، این شرکت همواره توسط جامعه خود حمایت می‌شود.

دلایل مختلفی برای خرید ApeCoin وجود دارد. می‌توان از APE به عنوان یک گزینه پرداخت استفاده کرد. جوایز NFT و دسترسی به ویژگی‌های انحصاری در اکوسیستم APE و دلایل متعدد دیگری برای خرید این ارز دیجیتال وجود دارد. با وجود تمام این عوامل، این کوین ذاتاً در ارتباط با نوسانات مربوط به بازار NFTها است. قیمت این دارایی مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر مستعد نوسانات شدید است، بنابراین مانند همیشه مهم است که قبل از سرمایه‌گذاری تحقیقات لازم را انجام دهید.

سوالات متداول مقاله ارز دیجیتال ایپ کوین

ارزش ارز دیجیتال ایپ کوین چقدر است؟

در زمان نگارش این مقاله، ارزش هر APE برابر با 4.87 دلار است.

آیا می‌توان ایپ کوین را ماین کرد؟

خیر، شما نمی‌توانید ApeCoin را استخراج کنید. عرضه ارز دیجیتال ایپ کوین در 1 میلیارد توکن ثابت شده است، در نتیجه توکن‌ها قابل استخراج یا سوزاندن نیستند.

کاربردهای توکن APE چیست؟

ApeCoin برای خرید بازی و کالا، شرکت در رویدادها و دریافت خدمات استفاده می‌شود. همچنین گفته می‌شود که این ارز دیجیتال نقش مهمی در متاورس خواهد داشت.

چرا ارز دیجیتال APE محبوب است؟

ApeCoin، به مجموعه محبوب توکن‌های غیرمثلی (NFT) اکوسیستم Bored Ape Yacht Club متصل است که در سال 2021 راه اندازی شد و متشکل از NFTهای مختلف است که هر کدام دارای لباس و حالت چهره خاص خود هستند. این مجموعه دلیل اصلی محبوبیت این ارز دیجیتال است. زیرا در سال 2021، برخی از این NFTها توسط افراد مشهور به قیمت صدها هزار دلار خریداری شد.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید