آموزش بازارهای مالی

آنچه تریدرهای فارکس باید در سه ماهه دوم 2023 به آن توجه کنند

آموزش بازارهای مالی

مطالعه در 6 دقیقه

اقتصاد جهانی در سه ماهه دوم سال 2023 همچنان تحت تاثیر سیاست‌های پولی جاری ناشی از همه‌گیری کرونا و تاثیرات آن بر مشاغل و افراد هستند.

در حالی که اقتصاد جهانی به خاطر واکسیناسیون سراسری در حال بازگشایی می‌باشد، سیاست‌های پولی دوران کووید همچنان پیامدهای مالی مختلفی را به دنبال دارد. علاوه بر این، تنش‌های ژئوپلیتیکی بین روسیه، اوکراین، چین و آمریکا همراه با اختلافات تجاری همچنان بر اقتصاد جهانی تاثیر می‌گذارد.

در این مقاله مروری بر چشم‌انداز اقتصادی برخی از بزرگترین اقتصادهای جهان در سه ماهه دوم 2023 می‌کنیم.

وضعیت اقتصادی ایالات متحده

تا سال 2022، مشکلات مربوط به زنجیره تامین، همراه با افزایش تقاضا برای کالاها و عدم قطعیت تامین انرژی ناشی از تنش‌های ژئوپلیتیکی، قیمت کالاها را افزایش داد. از ماه می 2022، فدرال رزرو برای مبارزه با افزایش تورم در آمریکا شروع به افزایش نرخ بهره کرد.

از فوریه 2023، نرخ بهره در کل ایالات‌متحده 4.57 درصد است که به بالاترین سطح در زمان سقوط بزرگ مالی در سال 2008 نزدیک شده است. افزایش نرخ‌ بهره توسط فدرال رزرو توانست تورم را کنترل کند و تورم را از 9.1 درصد که بالاترین سطح در 30 سال گذشته به 6.4 درصد (ژانویه 2023) برساند.

هدف تورمی فدرال رزرو 2 درصد، بنابراین اعداد تورمی فعلی در آمریکا هنوز سه برابر بیشتر است. در سه ماهه آینده انتظار می‌رود که فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره خود ادامه دهد، زیرا فشارهای تورمی هزینه زندگی را بالاتر می‌برد.

این موضوع باعث انتظارات افزایشی دلار می‌شود. با افزایش نرخ بهره، تقاضا برای ارز افزایش می‌یابد. این امر همچنین باعث جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌شود.

وضعیت اقتصادی چین

اعمال قوانین سختگیرانه برای مقابله با کووید به اقتصاد چین آسیب رساند. بعد از اعتراضات به سیاست کووید صفر، دولت چین تصمیم گرفت قوانین را کم راحت‌تر کند و این موضوع منجر به موج بی‌سابقه عفونت‌ها و مرگ‌ومیر شد.

در اواخر سال 2022 و تا دو ماه اول سال 2023، معکوس کردن سیاست اولیه کووید صفر چین، همراه با اقدامات مالی برای تقویت بخش مسکن، خوش‌بینی‌های زیادی را ایجاد کرد.

با نگاه به آینده، اگر داده‌های اقتصادی در چین به بهبود خود ادامه دهند، خوش‌بینی نسبت به بازگشایی آن در سه ماهه آینده بیشتر مشهود خواهد بود. سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند که قیمت نفت پشتوانه‌ای پیدا کند و با بهبود وضعیت جهانگردی و احساسات بازار شاهد رشد اقتصادی در چین باشیم.

برای بررسی و انتخاب بهترین بروکر فارکس به صفحه بررسی بروکرها مراجعه کنید.

وضعیت اقتصادی منطقه یورو

منطقه یورو در وضعیتی مشابه ایالات متحده قرار دارد و در تلاش است تا با تغییر نرخ بهره تورم همچنان بالا را متعادل کند. در اکتبر 2022، تورم در منطقه یورو به بالاترین حد خود یعنی 10.6 رسید و بانک مرکزی یورو مجبور شد نرخ بهره را افزایش دهد.

هدف بانک مرکزی اروپا نیز مانند فدرال رزرو تورم 2 درصدی است. حتی با وجود سیاست جنگ‌طلبانه بانک مرکزی اروپا در چرخه نرخ بهره خود ایجاد کرده است، فشارهای تورمی تا فوریه 2023 به 8.5 درصد رسیده است و بیش از چهار برابر هدف بانک مرکزی باشد.

با این حال، وضعیت منطقه یورو تفاوت‌هایی با ایالات متحده دارد. 24.4 درصد از انرژی مصرف‌شده توسط اتحادیه اروپا از روسیه گرفته می‌شود. با ادامه درگیری روسیه و اوکراین قیمت انرژی در منطقه یورو  به طرز باورنکردنی بالا می‌ماند.

به دلیل عدم‌قطعیت درگیری روسیه و اوکراین، انتظار می‌رود رشد اقتصادی منطقه یورو طی سه ماهه آینده کاهش یابد در بهترین حالت راکد بماند.

وضعیت اقتصادی ژاپن

سیاست‌های اقتصادی و پولی اعمال شده توسط بانک مرکزی ژاپن غیرمتعارف و بسیاری متفاوت از سایر همتایانش است.

بانک مرکزی ژاپن بیش از دو دهه که یک سیاست پولی فوق‌العاده ساده را حفظ کرده است. این سیاست شامل خرید نامحدود اوراق قرضه دولتی برای تضعیف عمدی ین و حفظ نرخ بهره بسیار پایین در 0.1 درصد از سال 2016 است.

رئیس فعلی بانک مرکزی ژاپن، از زمانی که برای اولین بار در سال 2013 منصوب شد، سیاست پولی بسیار ساده این بانک را تقویت کرده است.

با این حال امکان دارد سیاست پولی ژاپن تغییر کند. در سه ماهه دوم 2023 رئیس بانک مرکزی ژاپن تغییر می‌کند. اقتصاددانان انتظار دارند که رئیس جدید بانک مرکزی ژاپن از سیاست‌های پولی فوق‌العاده ساده خارج شود و احتمالا ارزش را به ین بازگرداند.

بانک‌های تجارت جهانی

از آنجایی که بانک‌های مرکزی بزرگ در سطح جهان نرخ‌های بهره خود را برای مبارزه با تورم فزاینده افزایش می‌دهند، بنابراین شرایط اقتصادی سختی در انتظار بانک‌ها است.

در ماه مارس 2023، بانک تجاری سیلیکون ولی آمریکا به دلیل مشکلات نقدینگی سقوط کرد و توسط دولت تصرف شد. نرخ بهره بالا در اقتصاد آمریکا ارزش اوراق قرضه بلندمدت خریداری شده توسط این بانک را زمانی که نرخ‌های بهره در ایالات متحده نزدیک به صفر درصد بود کاهش داد. زیان‌های تحقق نیافته و برداشت‌های فزاینده مشتریان منجر به ورشکستگی این بانک شد.

یکی دیگر از موسسات مالی معروف به نام Credit که دومین وام‌دهنده بزرگ سوئیس است برای جلوگیری از بحران مالی مجبور شد بانک خود را برای فروش بگذارد. این بانک توسط UBS Group AG به قیمت 3.2 میلیارد دلار خریداری شد.

این اتفاقات در کمتر از دو هفته رخ داد، بنابراین مشهود است که افزایش نرخ بهره در اقتصادهای بزرگ باعث آسیب‌پذیری سیستم مالی این کشورها می‌شود.

نتیجه‌گیری فارکس در سه ماهه دوم 2023

به‌‌طور کلی، انتظار می‌رود آمریکا، چین، منطقه یورو و ژاپن براساس سیاست‌های پولی که در پیش می‌گیرند، شرایط اقتصادی متفاوتی را تجربه کنند. چشم‌انداز اقتصاد جهانی برای سه ماهه آینده ثابت می‌ماند، تورم تغییر چندانی نمی‌کند، نرخ بهره افزایش می‌یابد و تنش‌های ژئوپلیتیکی بالا می‌ماند. در این برهه زمانی لازم است که سرمایه‌گذاران خود را با شرایط بی‌ثبات سازگار کنند.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(0نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید