ارز دیجیتال

چیزهایی که نمی توان با پول خرید و فقرا بیشتر از ثروتمندان از آنها لذت می برند؟

ارز دیجیتال

مطالعه در 10 دقیقه

داشتن درآمد بیشتر تنها کاری است که همه ما باید انجام دهیم تا به اهداف خود برسیم، به دیگران کمک کنیم و در زندگی قدرت انتخاب داشته باشیم. پول برای بهبود تجربیات ما در زندگی ضروری است. پول درآوردن و ثروتمند شدن هیچ مشکلی ندارد اما اولویت قرار دادن پول به‌عنوان هدف زندگی و اعتقاد بر این که پول می‌تواند همه چیز را بخرد، دردسرساز است. چیزهایی که نمی‌توان با پول خرید گاهی آنقدر نقش حیاتی پیدا می‌کنند که نبود آن‌ها حتی لذت ثروت را به کام ما زهر می‌کند. در این مطلب به چیزهایی که با پول قابل خریدن نیستند می‌پردازیم که گاهی باعث می‌شود افراد فقیر با آنها لذت بیشتری از زندگی ببرند که ثروتمندان از آن محروم هستند.

۱. شادی

چیزهایی که نمی توان با پول خرید

پول نمی‌تواند شادی را بخرد بلکه فقط می‌تواند لذت را برای شما به همراه داشته باشد. مهم نیست چقدر دارایی داشته باشید اگر به قدر کافی شکرگزاری را تمرین نکنید و یاد نگیرید که چطور انسان شادتری باشید، هرگز به رضایت درونی نخواهید رسید. بارها و بارها پیش آمده است که افراد ثروتمند به مرز فروپاشی رسیده‌اند و در روابط خود خوشحال نبوده‌اند، زندگی خانوادگی پرمشکلی داشته‌اند و حتی در شغل خود هم با چالش مواجه بوده‌اند. پس مشخص است که پول نمی‌تواند شادی را بخرد.

اما قطعا منظور ما این نیست که همه پولدارها بدبخت و بیچاره هستند. فقط به این معنی است که پول داشتن ارتباط مستقیمی با شاد بودن ندارد و فاکتورهای تعیین‌کننده دیگری وجود دارد که باید برای داشتن احساس شادمانی، در نظر بگیرید. گاهی افراد فقیر با در کنار هم بودن و گذراندن وقت کوتاهی برای صرف غذا دور هم، یا رقصیدن با یک موسیقی شاد، بدون این که کار خاصی انجام دهند، عمیقا شاد می‌شوند.

۲. زمان

یکی دیگر از چیزهایی که نمی‌توان با پول خرید زمان است. مهم نیست چقدر ثروتمند باشید هرگز نخواهید توانست با پول خود زمان از دست رفته را پس بگیرید. زمان برای همه رایگان است اما هیچکس مالک آن نیست و فقط می‌تواند از آن استفاده کند. هر ثانیه‌ای که می‌گذرد زمانی است که دیگر برنمی‌گردد. می‌توانید هرچقدر می‌خواهید پول درآورید اما هرگز نمی‌توانید زمان بیشتری داشته باشید. زمان ارزش بیشتری از پول دارد.

علی‌رغم تمام پیشرفت‌های علمی و پزشکی، هیچ راه‌حل عملی برای تمدید زندگی یا طولانی‌ترکردن آن وجود ندارد. اکثر افراد ثروتمند بیشتر وقت خود را صرف کار و جلسات کاری و سفرهای کاری می‌کنند و زمان کمتری از افراد فقیر برای صرف کردن کنار خانواده و دوستان دارند. بنابراین شاید زمان هم یکی از دارایی‌های افراد فقیر باشد که بتوانند با صرف کردن آن کنار خانواد و دوستان، لذت بیشتری از زندگی خود ببرند.

۳. عشق

عشق

شاید فکر کنید افراد ثروتمند عاشقان بیشتری دارند اما عشق هم یکی از چیزهایی است که نمی‌توان با پول خرید. یکی از چیزهای خنده‌دار در مورد عشق این است که بیش از حد ثروتمند بودن هم می‌تواند در رابطه مشکل ایجاد کند. مثلا همه می‌خواهند با یک فرد ثروتمند رابطه برقرار کنند و به همین دلیل بسیار سخت است که بین فردی که واقعا عاشق شما است یا کسی که برای آنچه که دارید تظاهر به دوست داشتن شما می‌کند، تمایز قائل شد. بنابراین افراد ثروتمند دردسر بیشتری در یافتن عشق واقعی دارند و شاید مدام از خود بپرسند «آیا اگر همه ثروتم را از دست بدهم باز هم این فرد عاشق من می‌ماند؟». افراد فقیر این شانس را دارند که عشق واقعی‌تری را پیدا کنند چون پول که محرکه اصلی افراد است را ندارند پس کسی به خاطر دارایی آنها ابراز علاقه نمی‌کند.

کاملا واضح است که منظور ما این نیست که تمام افراد ثروتمند روابط عاشقانه وحشتناکی دارند اما پول بدون توانایی مدیریت رابطه، بیشتر از این که به نفع زندگی شما باشد به آن آسیب می‌زند. از خوبی‌های پول داشتن این است که می‌توانید با محبوب خود خاطرات به یاد ماندنی بسازید اما در غیاب عشق، همه پول‌های دنیا هم نمی‌تواند یک رابطه پایدار ایجاد کند. بنابراین پول نمی‌تواند عشق بخرد.

۴. سلامتی

چیزهایی که نمی توان با پول خرید تنها به زمان و عشق ختم نمی‌شوند. سلامتی هم یکی از مهم‌ترین چیزها در زندگی است که پول نمی‌تواند آن را بخرد. حتی اگر میلیاردها دلار ثروت داشته باشید نمی‌توانید سلامتی را بخرید. نمونه‌های زیادی در اطراف‌ ما وجود دارد که سلامتی خود را فدای کسب ثروت کرده‌اند و در نهایت سلامت آنها به خطر افتاده است.

همان‌طور که دالایی لاما می‌گوید:

«آنچه مرا بیش از همه شگفت‌زده می‌کند این است که انسان سلامت خود را فدای پول می‌کند و بعد حاضر است همه ثروت خود را ببخشد تا سلامتی خود را برگرداند».

شما با پول می‌توانید خدمات درمانی عالی دریافت کنید و هزینه‌های بیمارستان را بپردازید اما هیچ تضمینی برای برگشتن سلامتی وجود ندارد.

پول باعث می‌شود گاهی افراد سبک زندگی ناسالمی را پیش بگیرند و سلامت خود را راحت‌تر و سریع‌تر از افراد فقیر به خطر بیندازند.

۵. دوستی واقعی

دوستی واقعی

تعداد افرادی که با آن‌ها دوست هستید و رفت و آمد دارید نشان‌دهنده تعداد دوست‌های واقعی شما وقتی ثروتمند هستید، نیست. با پول می‌توانید کارهایی انجام دهید و امیدوار باشید که آن کارها دیگران را به دوستان شما تبدیل کند اما تعجب نکنید اگر وقتی به آنها نیاز دارید، غیب شوند. شما فقط می‌توانید با رفتارهای خوب و مهربانی نسبت به دیگران، آنها را به دوستان واقعی خود تبدیل کنید نه با خرج کردن پول و انجام کارهایی که اگر پول نداشتید، نمی‌توانستید انجام دهید. در این مورد هم افراد فقیر دست برتری را در اختیار دارند. مانند عشق، دوستی‌های آن‌ها هم بدون پول رنگ و بوی واقعی‌تری دارد. افراد فقیر به دلیل نیاز به حمایت یکدیگر، بیشتر به دوستی‌های خود وابسته هستند و بنابراین برای دوستان خود بیشتر از منابع مالی ارزش قائل‌اند بنابراین دوستی‌های واقعی و حمایتگرانه‌ای در میان آنها شکل می‌گیرد.

۶. آرامش درونی

چیزهایی که نمی توان با پول خرید بی‌شمار هستند اما شاید هیچ‌کدام مثل آرامش ذهنی در این دنیای پر از شلوغی، ضروری نباشند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند به‌محض این‌که ثروتمند شوند به آرامش می‌رسند چون دیگر نیازی نیست نگران پرداخت قبض‌ها یا خرید غذا برای خانواده باشند.

گرچه پول می‌تواند مشکلات زیادی را حل کند اما نمی‌تواند کمکی به حل مشکلات درونی شما بکند. این مشکلات بسیار عمیق‌تر از چیزی هستند که پول بتواند حل کند. بنابراین فقط با تقویت و توسعه نگرش خود و مدیتیشن و توسعه فردی می‌توانید به رفع این مشکلات کمک کنید.

۷. خانواده

خانواده

پول نمی‌تواند برای شما خانواده بخرد. ارتباط بین اعضای خانواده فقط می‌تواند با عشق ایجاد شده و حفظ شود. عشق مهم‌ترین فاکتور برای خانواده است نه پول. اگر خلاف این فکر می‌کنید بهتر است تجدیدنظر کنید. پول قطعا به حمایت خانواده در زمان‌های سخت کمک می‌کند اما نمی‌تواند آنها را مجبور کند که به شما اهمیت بدهند یا دوستتان داشته باشند.

وقتی اعضای خانواده نیاز به عشق و صمیمیت و حمایت عاطفی دارند شما پول خود را به سمت آنها سرازیر کنید، احترام و عشق آنها را نسبت به خودتان از دست خواهید داد. افراد فقیر در این شرایط خیلی بهتر می‌توانند حامی و کنار یکدیگر باشند چون می‌دانند جز یکدیگر کسی را ندارند و هیچ‌کس با خرج کردن پول سعی نمی‌کند از مسئولیت خود فرار کند.

۸. وفاداری

وقتی ثروتمند هستید به سختی می‌توانید افراد وفادار و قابل اعتماد را در اطراف خود پیدا کنید و اگر هم خوش شانس باشید، اغلب وفاداری و ارادت آنها نسبت به شما، غیرواقعی به نظر می‌رسد. شما می‌توانید با پول وفاداری قلابی بخرید اما قطعا در آینده برای شما هزینه‌های سنگینی به همراه خواهد داشت. تا وقتی به دیگران پول می‌دهید تا به شما وفادار باشند، باید به این هم فکر کنید که بدون پول، هیچ‌کس به شما وفادار نخواهد ماند. وفاداری واقعی زمانی است که فردی حاضر باشد از شما محافظت کند و علیه شما کاری انجام ندهد و در مقابل هیچ چیزی از شما نخواهد. از آنجایی که افراد معمولا دوست دارند به امکانات ثروتمندان دست یابند، به ندرت وفاداران واقعی که از فرد هیچ توقعی ندارند را اطراف مولتی میلیاردها خواهید یافت. شاید این ویژگی در زندگی فقرا که پولی برای طمع کردن وجود ندارد، بیشتر به چشم بخورد.

۹. احترام

احترام

این تصور اشتباه در جامعه وجود دارد که وقتی ثروتمند هستید مردم به شما احترام می‌گذارند. نه اصلا درست نیست. احترام هیچ ربطی به ثروت ندارد. اگر شما نسبت به دیگران با بی‌احترامی رفتار کنید، هیچ اهمیتی ندارد که چقدر ثروت دارید، آنها هم در مقابل به شما بی‌احترامی می‌کنند. احترام گذاشتن به خود و دیگران یک ویژگی ضروری برای تبدیل شدن به یک فرد بهتر است. اگر به خودتان احترام نگذارید زندگی دلچسبی نخواهید داشت و اگر به دیگران احترام نگذارید، هیچ وقت احترام نخواهید دید. بنابراین یکی دیگر از چیزهایی که نمی‌توان با پول خرید، احترام است.

۱۰. قدرشناسی

شاید ثروتمند بودن باعث شود خیلی از امکانات و موهبت‌هایی که در اختیار ما قرار دارند و موجب آسایش ما هستند را نادیده بگیریم و برایمان عادی شود و بابت آنها قدردان نباشیم. اما افراد فقیر بابت چیزهایی که دارند مثل سلامتی، سقفی بالای سر و روابط حمایتگرانه، بیشتر احساس قدرشناسی دارند، چون ثروت مالی آنها کمتر است و این قدردانی‌ها احساس شعف، دارایی و غنی بودن را در آنها ایجاد می‌کند.

سخن پایانی – چیزهایی که نمی توان با پول خرید و فقرا بیشتر از ثروتمندان از آنها لذت می برند؟

آنچه باید درباره پول بدانیم این است که پول به آسایش، راحتی و کیفیت بالای زندگی کمک می‌کند اما داشتن این عقیده که پول می‌تواند همه چیز را بخرد بیشتر باعث آسیب به زندگی می‌شود. ثروتمند بودن و پول داشتن عالی است و به شما قدرت انتخاب می‌دهد اما اگر آن را به چشم یک ابزار نگاه کنیم باید راه درست استفاده کردن از آن را هم یاد بگیریم تا علاوه‌بر آسایش به آرامش و رضایت درونی هم برسیم.

۱. آیا ثروت می‌تواند باعث نابودی ما شود؟

اگر نتوانید ظرفیت ثروتمند بودن را در خود ایجاد کنید، از ثروت برای رشد شخصیتی خود استفاده نکنید، ثروت تنها امتیاز شما باشد و پول اولویت اصلی زندگی شما باشد، بله ثروت می‌تواند باعث نابودی شما شود.

۲. چه چیزهایی را نمی‌توان با پول خرید؟

سلامتی، شادی، عشق، خانواده، رفاقت، زمان، وفاداری، رضایت درونی، آرامش، استعداد و بسیاری از لذت‌های روحی دیگر را نمی‌توان با پول خرید.

۳. چطور می‌توان یک ثروتمند خوشحال بود؟

پول را از معادلات خود با آدم‌ها حذف کنید. روابط انسانی واقعی هرگز حول محور پول شکل نمی‌گیرند. درست است که با پول می‌توانید به جاهایی بروید و کارهایی بکنید که با آدم‌های مختلف آشنا شوید اما اگر منش و رفتار انسانی و محبت‌آمیزی نداشته باشید، همیشه تنها هستید. پس سعی کنید سلامت خود را اولویت قرار دهید و همیشه وقت برای خانواده داشته باشید.

دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید(1نظر)

امتیاز شما:

از 5

( )

امتیازی ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

مرتب سازی
Saeeda ۱۶ آذر ۱۴۰۲

متشکر از همه معلومات عالی تان