آیا وارن بافت در مورد ارزهای دیجیتال اشتباه می‌کند؟

با وجودی که وارن بافت، مدیرعامل برکشایر هاتاوی، اسطوره سرمایه‌گذاری برای بسیاری مردم است، مدتهاست مورد انتقاد جامعه ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. به‌نظر این سرمایه‌گذار معروف دارایی‌های دیجیتالی مانند بیت‌کوین را فاقد ارزش می‌داند و این موضع‌گیری در مقابل رمز‌ارزها باعث انتقادهایی به وی شده است.

چارلی مانگر، دست راست بافت، نظر مشابهی با او در این مورد دارد و بیان می‌کند که سرمایه‌گذاران نباید به سمت رمز‌ارزها بروند، بلکه باید در مورد افزایش نرخ تورم افق دورتری را در نظر داشته باشند. وی توجه سرمایه‌گذاران را به سمت حمایت از سوخت‌های فسیلی و انرژی‌های تجدید‌پذیر به‌جای سرمایه‌گذاری در رمز‌ارزها معطوف می‌کند زیرا به‌نظر وی سرمایه‌گذاری در ارز‌دیجیتال، سرمایه‌گذاری در هیچ است و آن را تقلب و توهم می‌داند. 

بیشتر ارزهای‌دیجیتال موارد استفاده اثبات شده‌ای دارند و تاکنون پیش‌بینی‌های دو سرمایه‌گذار بزرگ از سقوط ارز دیجیتال محقق نشده است.طبق گزارش‌های CoinMarketCap در 27 مارس، معاملات ارزهای دیجیتال در صرافی‌های رمز‌ارز ادامه دارد و ارزش بازار این صنعت به بیش از یک تریلیون دلار رسیده است.

موفقیت ارزهای دیجیتال

بحران‌های بانکی اخیر، موفقیت بیت کوین را از غول‌های مالی سنتی مثل پلتفرم پرداخت Visa و غول بانکی JPMorgan بیش از پیش بر همگان آشکار کرده است. در حال حاضر بیت کوین 97 درصد عملکرد بهتری نسبت به شاخص S&P500 نشان می‌دهد.

طبق اظهارات مایک مک گلون، کارشناس کالای بلومبرگ، در سال 2023 بیت کوین نسبت به کالاهایی مانند طلا که یک کالای با سابقه عملکردی مناسب به‌حساب می‌آید، نتایج بهتری را به نام خود ثبت کرده است که نشانی از چرخه عملکرد فوق العاده دارد.

واکنش جامعه ارزهای دیجیتال

در همین حال، جامعه ارزهای دیجیتال در برابر اظهارات منفی بافت ساکت نمانده است. اظهارات بافت در مورد این که حتی اگر بیت کوین به قیمت 25 دلار معامله شود ارزش خرید و سرمایه‌گذاری برای او ندارد به این دلیل که این ارز دیجیتال هیچ‌کاری انجام نمی‌دهد، واکنش چندین متخصص این صنعت را در پی داشت. 

در ماه می، Chang Peng Zhao، مدیرعامل بایننس در توییتی بیان کرد که بیت کوین و بافت «به یکدیگر نیاز ندارند. وارن به‌اندازه کافی پول کاغذی دارد و خوشحال است. بیت‌کوین حامیان کافی دارد و در حال رشد است.” همانطور که او در توییت دیگری توضیح داد:

«نیازی به فروش/ترویج بیت کوین به افرادی نیست که قبلاً تصمیم گرفته‌اند که آن را نمی‌خواهند. ما نیازی به پذیرش 100٪ نداریم. در حال حاضر، کمتر از 5 درصد طرفدار دارد. آن را به اشخاصی که ممکن است به آن نیاز داشته باشند آموزش دهید.»

علاوه‌بر مدیر‌عامل بایننس،  لیندا پی جونز، نویسنده کتاب رمزنگاری 3 قدم به ثروت کوانتومی، سرمایه‌گذاری بافت در شرکت‌هایی را که تذکر داد که در رمز‌ارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند، از جمله به سرمایه‌گذاری 500 میلیون دلاری در یک موسسه مالی برزیلی حامی رمز‌ارز Nubank، اشاره می‌کند، که در کمتر از یک ماه در جولای نظر 1 میلیون کاربر ارز دیجیتال را به خود جلب کرد.

پراتیک گاوری، بنیان‌گذار و مدیرعامل 5ire، یک شرکت بلاک‌چین که وعده ارائه پایداری، فناوری و نوآوری برای آغاز انقلاب صنعتی پنجم را می‌دهد، بافت را مورد سرزنش قرار داد و از او و دست راستش چارلی مانگر سوال می‌کند که آیا آنها توانسته‌اند یکی از 17 اصل اساسی توسعه پایدار  از دستور کار جهانی را حل کنند؟

مقاومتی قدیمی که بحران پایداری فعلی را در صنعت ایجاد کرده است، ناامیدی خود را از چیزی که نه درک می‌کنند و نه می‌توانند کنترل کنند، ابراز می‌کنند. (…) بیشتر نوآوری‌های سریعی که اتفاق می‌افتد در فضای ارزهای دیجیتال رخ داده است.

در آوریل 2022، آنتونی اسکاراموچی، موسس و شریک مدیریت شرکت سرمایه‌گذاری Sky Bridge Capital و مشاور سابق دونالد ترامپ، بافت و چندین میلیاردر دیگر مخالف ارزهای دیجیتال را مورد انتقاد قرار داد و کیفیت تحقیقات آنها (یا فقدان آن) در مورد ارزهای دیجیتال را زیر سوال برد.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.