تحلیل هفتگی آنچین گلس نود | قدم‌های کوتاه اما پایدار برای شروع روند صعودی

نوسانات هفته گذشته بسیار کم بود و قیمت بین 26.6 دلار تا 27.5 دلار در حرکت بود. از سوی دیگر بسیار از بیت‌کوین‌ها همچنان در کیف پول‌های هولدرهای قرار دارد و با افزایش میزان زمان نگهداری توکن‌های غیرفعال، جزو گروه‌های سنی بالاتر می‌شوند.

نکته قابل توجه این است که کاهش نوسان‌ها با کاهش حجم تبادلات همراه بود. در این مطلب به بررسی روند قیمتی بازار می‌پردازیم.

کاهش حجم تبادلات

در هفته گذشته نیز اعلام کردیم عمده معاملات در شبکه بیت‌کوین مربوط به توکن‌های BRC-20 است. اما نکته قابل توجه این است که این نوع تراکنش حدودا 0.0001 بیت‌کوین هستند که مقدار قابل توجهی نیست.

از سوی دیگر حجم تبادلات در طی سه سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در اوایل سال 2021 میزان تراکنش‌ها روزانه 13.1 میلیارد بود که در حال حاضر این میزان با کاهش 85 درصد به 1.9 میلیارد رسید. حجم معاملات در حال حاضر بین 1.9 میلیارد و 4.4 متغییر است.

Group 3091 1

حجم ورودی و خروجی صرافی‌ها نشان‌دهنده تعداد معاملاتی است که در یک بازه زمانی خاص در یک صرافی انجام شده است. در ماه می 2021 حجم ورودی روزانه به صرافی 4.2 میلیارد دلار بود. اما در حال حاضر با کاهش 98 درصد حجم ورودی روزانه به 343 میلیون دلار رسیده است.

Group 3078 2

بررسی حجم سود و زیان نقد شده مطلق بازار یکی دیگر از مواردی که برای مشاهده حجم تبادلات بازار و میزان کاربرد شبکه به کار می‌رود. سود و زیان نقد شده میزان ورود و خروج سرمایه به بازار بیت‌کوین را نشان می‌دهد. میزان سود و زیان نقد شده در سه سال گذشته به پایین‌ترین سطح ممکن رسیده است. به عبارت دیگر، بسیاری از دارندگان بیت‌کوین هیچ علاقه عرضه دارایی‌خود ندارند.

Group 3101 2 3

سود و زیان بالقوه بازار

حجم تبادلات به‌خاطر اینکه قیمت نزدیک میانگین خرید هولدرها است به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. تا زمانی که قیمت به میزان چشمگیری کاهش یا افزایش نیابد حجم تبادلات تغییر نمی‌کند و هولدرها تمایلی به خرج‌کردن توکن‌های خود ندارند.

یک معیار دیگر که می‌توان از آن برای تعیین سود و زیان بالقوه استفاده کرد معیار Adjusted Realized Price این معیار مانند Realized Price یا همان قیمت تحقیق یافته است با این تفاوت بیت‌کوین‌های بیش از 7 سال جابه‌جا نشده‌اند را در نظر نمی‌گیرد. زیرا این بیت‌کوین در در گردش بازار فعال نیستند و بر روند تبادلات و قیمت تاثیری نمی‌گذارند.

Adjusted Realized Price در حال حاضر 25.2 دلار و قیمت بازار از آن بالاتر است. در صورت اصلاح قیمت، این قیمت می‌تواند نقطه ورود افراد به بازار باشد. بنابراین قیمت فعلی، نقطه‌ای است که افراد سود و زیان چشمگیری برای نقد کردن ندارند.

Group 3097 4

Liveliness معیاری است که نسبت بیت‌کوین‌های که نگهداری می‌شود به توکن‌های که در تبادل هستند را اندازه‌گیری می‌کند. در حال اکثر سرمایه‌گذاران در حال انباشت بیت‌کوین هستند زیرا Liveliness  نزولی است.

Group 3083 1 5

نمودار زیر نشان می‌دهد که در طول چرخه قبلی بیت‌کوین، سهم هر یک از گروه‌های سنی مختلف در ارزش کل شبکه تغییر کرده است. ثروت کوین‌هایی که بین ۲ تا ۳ سال قدمت دارند، از ۳.۱ درصد به ۲۷.۷ درصد افزایش یافته است. بخش 1 تا 2 دو ساله شاهد کاهش بود و از 43.5 درصد به 28.3 درصد رسید. بخشی که بین 6 ماه تا 1 سال بیت‌کوین داشتند نیز کاهشی بود و از 25.5 درصد به 10.6 درصد رسید.

این افزایش در سهم ثروت کوین‌های ۲ تا ۳ ساله به دلیل خریداری بسیاری از این کوین‌ها در بازارهای قبلی با قیمت بالاتر حدود 56 هزار دلار است. بسیاری از این کوین‌ها هنوز فروخته نشده‌اند و به همین دلیل به گروه سنی ۲ سال پیوسته‌اند. این موضوع باعث شده است که ثروت بیشتری در اختیار گروه سنی ۲ سال قرار گیرد و سهم آن‌ها در ارزش کل شبکه بیت‌کوین افزایش یابد.

Group 3102 1 6

مرور هفته

این گزارش به بررسی رفتار هولدرهای بازار و تحلیل روند خروج و ورود آن‌ها به بازار پرداخت. داده‌های درون‌شبکه به تحلیل رفتار این هولدرها از زوایای مختلف کمک کرده است. مشاهده شده است که در سال ۲۰۲۲، سرمایه‌گذاران پیر به دلایل مختلفی بازار را ترک کرده‌اند. با این حال، بسیاری از سکه‌ها همچنان در حال نگهداری و عدم فعالیت هستند و به گروه‌های سنی بالاتر متعلق شده‌اند. به نظر می‌رسد این افراد در انتظار رشد بیشتر قیمت هستند تا دارایی‌های خود را عرضه کنند.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.