استقبال نکردن مردم نیجریه از ارز دیجیتال بانک مرکزی و درس‌هایی که از آن باید بگیریم

براساس گزارش ZeroHedge، بانک مرکزی نیجریه در تلاش است که eNaira را جایگزین ارز فیزیکی این کشور کند. اما این موضوع با مقاومت مردم این کشور و اعتراضات سراسر روبرو شده است. با افزایش اقدامات اجباری توسط دولت و مقاومت مردم احتمالا آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی در نیجریه با شکست مواجه شود.

ظهور CBDC‌ها و آزمایش آن در نیجریه

از آنجایی که بسیاری از کشورها به دنبال راه‌اندازی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) هستند، آزمایش این ارز در نیجریه بسیار مورد توجه قرار گرفت. طبق گزارش ZeroHedge، تلاش نیجریه برای پذیرش CBDC با موانع، اعتراض‌ها و عقب‌نشینی‌های قابل توجهی مواجه شده است. برنامه eNaira نیجریه که در بلاک چین Hyperledger Fabric راه‌اندازی شد، با هدف جایگزینی ارز فیزیکی با ارز دیجیتال به‌عنوان گامی به سوی جامعه بدون پول نقد بود. با این حال، این انتقال دشوارتر از آن چیزی بود که پیش‌بینی می‌شد.

مواجهه با مقاومت و اقدامات سخت

eNaira در اکتبر 2021 توسط دولت عرضه شد و دولت مشوق‌های زیادی برای پذیرش آن ارائه داد اما فقط  0.5 درصد ارز دیجیتال را تا اکتبر 2022 پذیرفتند. در نتیجه بانک مرکزی نیجریه، اقدامات جدید را اجرا کرد و eNaira را به‌عنوان ارز قانونی اعلام کرد. دولت این کشور اعلام نمود فقط تا 31 ژانویه 2023 اسکناس‌های کاغذی قابل استفاده در این کشور هستند. این اقدام عملا مردم نیجریه را مجبور می‌کند تا دارایی‌های نقدی خود را علی‌رغم تمایل عمومی به eNaira تبدیل کنند.

محدودیت‌های بیشتر توسط بانک مرکزی اعمال شد. این بانک طی نامه‌ای که در دسامبر 2022 منتشر شد به تمام موسسات بانکی دستور ممنوعیت برداشت و محدویت‌های نقدی را هم برای افراد و مشاغل اعمال کنند. 90 درصد از مردم نیجریه قبلا از پول نقد برای تراکنش استفاده می‌کردند، اما با اعمال این اقدامات چاره‌ای جزء پیروی از انتقال به eNaira ندارند.

پیامدهای ناخواسته و اعتراض عمومی

ZeroHedge اعلام کرد که در حالی که دولت نیجریه راه اندازی eNaira را گامی رو به جلو می‌دانست، شهروندان آن نسبت به تغییر به سمت جامعه بدون پول نقد اعتراض کردند. پول‌زدایی از این ارز نه تنها نقدینگی موجود در گردش را از 3.2 تریلیون نایرا به 1 تریلیون نایرا کاهش داد، بلکه جامعه ای را که عمیقاً برای معاملات روزانه به پول نقد متکی بودند، بی‌ثبات کرد. رویکرد اجباری دولت اعتراض عمومی را برانگیخت و اعتماد به سیستم مالی جدید را کاهش داد.

نکات اولیه و پیامدهای آینده

آزمایش eNaira در نیجریه ممکن است نکات مهمی را برای سایر کشورهایی که گزینه‌های CBDC را بررسی می‌کنند، از جمله فدرال رزرو آمریکا ارائه دهد. ZeroHedge تاکید کرد که درک و اعتماد عمومی نقش مهمی در موفقیت اجرای CBDC ایفا می‌کند و دولت‌ها ممکن است نیاز داشته باشند رویکرد مشارکتی‌تری را هنگام انتقال به سیستم ارز دیجیتال اتخاذ کنند.

علاوه بر این، اجرای آزمایشی eNaira سؤالات گسترده‌ای را در مورد دوام، مزایا و معایب پذیرش اجباری CBDCها ایجاد می‌کند. با حرکت رو به جلو، بحث‌های پیرامون CBDC‌ها ممکن است نه تنها جنبه‌های فن‌آوری و کارایی‌های بالقوه بلکه تجربیات و نگرانی‌های زندگی واقعی شهروندانی را که تحت‌تاثیر این تغییر مالی مهم قرار گرفته‌اند را نیز در برگیرد.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.