سازمان بین‌المللی کمیسیون اوراق بهادار: رگولاتورها با ارزهای دیجیتال مانند دارایی سنتی رفتار کنند!

سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (IOSCO) 23 مه 2023 بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن از رگولاتورها خواست با ارزهای دیجیتال مشابه دارایی‌هایی مالی سنتی مانند سهام و اوراق قرضه رفتار شود، زیرا ماهیت آن بسیار شبیه به یکدیگر است.

این ناظر جهانی 18 توصیه اصلی در این بیانیه ارائه کرد تا به کشورها برای تنظیم سیاست‌های نظارتی برای صنعت کریپتو کمک کند.

با این حال، موضع این سازمان در تضاد با نظر سیاستمداران در بریتانیا است که خواستار نظارت بر تجارت کریپتو مانند صنایع پرخطر مانند قمار هستند.

توصیه‌ها

استانداردهای که IOSCO ارائه می‌دهد عمدتا شامل برخود با تضاد منافع، دستکاری بازار، همکاری نظارتی فرامرزی، نگهدارایی دارایی‌ رمزنگاری شده، ریسک‌های عملیاتی و ریسک‌های تکنولوژیکی می‌شود. این توصیه نامه همچنین در مورد حقوقی که به سرمایه‌گذاران خرد باید داشته باشند از جمله دسترسی، مناسب بودن و توزیع اظهار نظر کرد.

IOSCO گفت رگولاتورها باید در صورت امکان با ارزهای دیجیتال در چارچوب‌های موجود مقابله کنند و در صورت ناکافی بودن سیستم‌های فعلی، ارزهای جدید را توسعه دهند. این چارچوب باید تجارت دارایی‌های رمزنگاری شده، سایر خدمات دارایی‌های رمزنگاری شده و صدور، بازاریابی و فروش دارایی‌های رمزنگاری شده را پوشش دهد.

علاوه بر این، IOSCO گفت که قانون‌گذاران باید یک رویکرد جهانی ثابت در این بخش داشته باشند، زیرا شرکت‌های ارز دیجیتال اغلب در حوزه‌های قضایی متعدد فعالیت می‌کنند.

IOSCO خواستار همکاری دوجانبه و چندجانبه برای نظارت بر شرکت‌های حوزه ارز دیجیتال شد.

رویکرد بریتانیا به ارزهای دیجیتال

اولین توصیه IOSCO این است که با ارزهای دیجیتال مانند دارایی‌های سنتی رفتار شود در حالی که مخالف آنچه است که اخیر نمایندگان پارلمان بریتانیا پیشنهاد کردند.

برخی از سیاستمداران بریتانیایی پس از اینکه تحقیقات کمیته خزانه‌داری به این نتیجه رسید که تجارت کریپتو می‌تواند “اعتیادآور” باشد، خواستار نظارت بر تجارت کریپتو مشابه صنایع پرخطر مانند قمار شده‌اند.

رئیس کمیته خزانه‌داری بریتانیا می‌گوید:

ارزهای دیجیتال بدون ارزش ذاتی، نوسانات بزرگ قیمت و هیچ کالا اجتماعی قابل تشخیص ارائه نمی‌دهد. تجارت ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین بیشتر شبیه قمار است تا یک سرویس مالی و باید قوانین با توجه به این واقعیت تنظیم شود.

با این حال، IOSCO معتقدند است:

باتوجه به عملکردها و فعالیت‌های اقتصادی مشابه بازار دارایی‌های دیجیتال و بازارهای مالی سنتی، بسیاری از سیاست‌ها، استانداردها و چارچوب‌ها قانونی بین‌المللی برای فعالیت دارایی‌های رمزنگاری قابل اعمال هستند.       

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.