تسریع عضویت ایران در گروه بریکس | BRICS

کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی گروه بریکس را تشکیل می‌دهند. ایالات متحده و سایر کشور‌های توسعه یافته در این گروه حضور ندارند.

اهداف این گروه شامل تقویت تجارت بین کشور‌های عضو، کاهش اتکا به اروپا و ایالات متحده به عنوان منبع قدرت اقتصادی، ایجاد بانک توسعه و ذخیره ارزی به عنوان رقیب بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول و ایجاد روابط مستقیم است.

کشور‌های در حال توسعه پتانسیل زیادی برای ایجاد تعادل در روابط اقتصادی بین‌المللی، کمک به جلوگیری از ورشکستگی کشور‌ها و مشارکت فعال در زندگی سیاسی و اقتصادی دارند.

گروه بریکس تقریبا 50% از جمعیت جهان و همچنین 25 تا 28 درصد از منابع اقتصادی، انسانی و طبیعی جهان را در اختیار دارند!

مشکلات سیستم بانکی بریکس برای سوئیفت!

تحلیلگران سیاسی استدلال می‌کنند که تحریم‌های غرب و متحدانش علیه روسیه و ایران موجب شد تا این کشورها توسعه یک سیستم بانکی جداگانه را برای محافظت از فعالیت‌های مالی خود در برابر تحریم‌های غرب بررسی کنند.

بریکس برای حمایت از پروژه‌ها، زیرساخت‌ها و توسعه پایدار در اقتصاد‌های در حال توسعه، بانک توسعه جدید (NDB) را تشکیل داد.

هیچ یک از اعضای بریکس از تحریم روسیه به دلیل حمله به اوکراین حمایت نکردند و این ممکن است نشانه آغاز فروپاشی سیستم‌های مالی در غرب باشد.

حضور ایران در بریکس!

گنجاندن ایران در گروهی که از حمایت اعضای مهمی همچون روسیه و چین برخوردار است، موضوعی حیاتی در کنفرانس بعدی بریکس خواهد بود.

ایران ممکن است جایگاه مهمی برای بریکس در منطقه به عنوان کشوری در تقاطع خاور نزدیک و میانه ایجاد کند. عضویت ایران در این گروه می‌تواند موقعیت‌های سیاسی آن را در عرصه بین‌المللی به شدت افزایش دهد.

کشور‌های عضو BRICS، پتانسیل مالی و سیاسی بسیار زیادی برای ایجاد یک سیستم مالی جداگانه و همچنین توانایی تقویت همکاری بین گروهی را برای مقابله با تلاش‌های غرب و تحمیل سیاست‌های خود دارند.

با دور شدن جهان از یکجانبه گرایی در سیاست و تک قطبی گرایی در اقتصاد، ظهور ایران می‌تواند در پیشبرد اهداف سیاسی و اقتصادی این گروه بسیار مهم باشد.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.