با کاهش فعالیت شبکه آربیتروم، قیمت توکن آن به پایین‌ترین حد تاریخی رسید

آربیتروم (Arbitrum)  یک شبکه پیشرو در راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه‌ ۲ که روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود. این شبکه دارای ارزش کل قفل شده قابل توجهی است. با این حال، بین ۹ سپتامبر تا ۱۱ سپتامبر قیمت توکن آربیتروم ۱۴/۵ درصد کاهش یافت و به کمترین حد خود رسید.

سرمایه‌گذاران در حال حاضر به دنبال دلیل این کاهش هستند و این سوال را مطرح می‌کنند که آیا اربیتروم هنوز دارای مزیت رقابتی است. صرف نظر از عملکرد توکن این شبکه میزان کل ارزش قفل شده آن بیش از ۱/۶ میلیارد دلار است.

هفته گذشته اکثر ارزهای دیجیتال با افت روبرو شدند، اما در میان راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر اتریوم، هیچ یک به جز آربیتروم افت بیش از ۹ درصد نداشت.

یکی از دلایل ممکن است مربوط به عدم انتشار هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد اثبات تقلب  (fraud proof) از زمان راه‌اندازی شبکه آربیتروم از ماه آگوست ۲۰۲۱ باشد.  اما بعید به نظر می‌رسد دلیل این کاهش ارائه این آمار باشد.

یکی دیگر از عوامل مهم بر افت اخیر، پیشنهادات حاکمیتی از سوی سازمان مستقل غیرمتمرکز آربیتروم است. اولین پیشنهاد که در ۲ سپتامبر ارسال شد، در این درخواست خواسته شده بود حداکثر ۷۵ میلیون توکن اربیتروم از خزانه برای برای برنامه‌های غیرمتمرکز فعال در اکوسیستم هزینه شود. با این حال در صورت تایید این فقط 2 درصد از موجودی خزانه را شامل می‌شود و بعید به نطر می‌رسد بر روند قیمت تاثیری داشته باشد.

یکی دیگر از پیشنهادات حاکمیتی که توجهات را به خود جلب کرد در ۹ سپتامبر ارائه شد. این پیشنهاد به دنبال بازگرداندن توکن‌ها از صندوق حکومتی DAO به دارندگان اربیتروم از طریق فعالسازی یک مکانیزم استیکینگ است که یک سری درآمدها برای شرکت‌کنندگان ایجاد می‌کند. این درآمد ممکن است سالانه ۲ درصد از کل عرضه را شامل شود. با این حال برخی از سرمایه‌گذاران این رویکرد را غیرضروری می‌دانند و ادعا می‌کنند فقط باعث ایجاد فشار بر روی قیمت‌ها می‌شود.

یکی دیگر از دلایل افت قیمت فعالیت نهنگ‌ها است. به عنوان مثال نهنگی ۵ میلیون دلار آربیتروم از پلتفرم وام دهی Aave برداشت و ۳/۸ میلیون دلار آن را به بایننس منتقل کرد. این نهنگ در حال حاضر ۸ میلیون دلار آربیتروم دارد.

کاهش فعالیت شبکه

میزان ارزش کل قفل شده اربیتروم به طور قابل توجهی کاهش یافت و به ۱/۶۷ میلیون دلار رسید.

این کاهش ۲۵ درصدی طی دو ماه گذشته نگرانی‌هایی را ایجاد کرد که درجه اول نشان دهنده از دست دادن اعتماد سرمایه‌گذاران است. این رکود باعث کاهش میزان نقدینگی و عملکرد کلی پروژه می‌شود. علاوه بر این ممکن است باعث شود شرکت‌کنندگان جدید کمتری جذب شبکه شوند که این مانع رشد و پذیرش شبکه می‌شود.

در مرحله بعد، بررسی تعداد آدرس‌های فعال در DAppهای شبکه بسیار مهم است. آدرس‌های فعال ۳۰ روزه کاهش قابل توجهی داشتند.

هنوز دلیل اصلی این کاهش قیمت مشخص نیست و عوامل متعددی بایکدیگر باعث این افت قیمت شده‌اند. بعید است آربیتروم بتواند این شکاف قیمتی را با رقبای خود از بین ببرد، مگر اینکه افزایش قابل توجهی در تعداد تراکنش‌های این شبکه رخ دهد.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

لوگو بروکر آلپاری
امتیاز کارشناس:
4.5/5
امتیاز کارشناس:
4.4/5
متاتریدر ارانته
امتیاز کارشناس:
4.3/5
دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات
کانال سیگنال طلا و جفت ارزها رایگان شد! 🔥