آیا ChatGPT می‌تواند اقتصاد آمریکا را از رکورد نجات دهد؟

سهام شرکت‌های فناوری بزرگ به عملکرد کلی بازار در سال جاری کمک کرده است. شاخص S&P 500 حدود 10% افزایش یافته است. رالی در Big Techها با هیجان پیرامون هوش مصنوعی، از جمله پذیرش سریع فناوری‌هایی مانند ChatGPT، پیوسته تقویت می‌شود.

به نظر می رسد SPX به طور فزاینده ای از کاهش روند مصرف کنندگان و سایر شاخص های اصلی (به جز NDX 100 (QQQ)) جدا شده است، زیرا به دلیل حق بیمه هوش مصنوعی برای برخی از بزرگترین وزن های SPX (5 سهام برتر: 21٪) است. کریس هاروی نوشت. این ما را به یاد سال‌های 1999/2000 می‌اندازد، زمانی که رشد (IWF) بهتر از ارزش (IWD) بود، اما انقباضات فدرال‌رزرو باعث چرخش اقتصاد – و در نهایت، سهام فناوری شد.

جیم رید از دویچه بانک نوشت:

ما قویاً معتقدیم که هوش مصنوعی جهان را تغییر خواهد داد. چیزهایی که ما از chatGPT دیده‌ایم و در مورد این فناوری خوانده‌ایم، نشان می‌دهد که این یک تغییر دهنده بازی خواهد بود. ChatGPT در 30 نوامبر سال گذشته راه‌اندازی شد و همانطور که می‌بینید این دقیقاً همزمان با افزایش ارزش بازار 10 سهام شرکت بزرگ فناوری ایالات متحده است.

دویچه بانک این 10 مورد را اینگونه لیست کرده است.

  • مایکروسافت (MSFT)
  • اپل (AAPL)
  • Alphabet (GOOG) (GOOGL)
  • Meta (META)
  • Visa (V)
  • Mastercard (MA)
  • Nvidia (NVDA)
  • Netflix (NFLX)
  • Adobe (ADBE)
saupload DB chatgpt 052123 thumb1

سهام مرتبط با هوش مصنوعی، مانند انویدیا و مایکروسافت، در سال جاری دستاوردهای قابل توجهی را تجربه کرده‌اند که به کمک بازدهی پایین‌تر، عملکرد کلی بخش فناوری را هدایت می‌کند. این ده سهام فناوری با ارزش بالا نقش مهمی در عملکرد مثبت S&P 500 ایفا کرده‌اند و به افزایش 8.0 درصدی از ابتدای سال تا به امروز کمک کرده‌اند. بدون آنها، شاخص گسترده‌تر در واقع تاکنون 0.5٪ در سال جاری کاهش می‌یافته است. این امر دو تفسیر را به همراه دارد: یا عملکرد سهام غیرفناوری نشان دهنده نگرانی در مورد رکود اقتصادی است، یا افزایش سهام فناوری از سخت شدن شرایط مالی همانطور که انتظار می‌رود جلوگیری می‌کند. در حالی که دومی ممکن است یک مهلت موقت ارائه دهد، بعید است که از رکود جلوگیری کند. با این حال، به گفته رید، این جنبه‌ای است که ارزش نظارت دارد.

به گفته مایکل هارتنت، استراتژیست BofA، وضعیت فعلی هوش مصنوعی را میتوان به عنوان یک بچه حباب توصیف کرد. او اشاره می‌کند که حباب‌ها می‌توانند هم در حوزه‌های مناسب (مانند اینترنت) و هم در مناطق نامناسب (مانند مسکن) ایجاد شوند، که اغلب توسط سیاست‌های پولی آسان ایجاد می‌شوند و با افزایش نرخ بهره پایان می‌یابند. هارتنت پیشنهاد می‌کند که با جنون فعلی هوش مصنوعی، همراه با عواملی مانند تورم 5 درصدی، بیکاری 3 درصدی و کسری بودجه 7 درصدی در سال 2023، بزرگترین تهدید دردناک در 12 ماه آینده این خواهد بود که نرخ وجوه فدرال رزرو به جای 3 درصد به 6 برسد.

ai is a baby bubble
دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.