لغو تحریم‌های آمریکا شامل چه چیزهایی می‌شود؟

مجوز عمومی D-2، که توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده منتشر شده است در مورد رفع برخی تحریم‌ها علیه کاربران و مشاغل ایرانی است. توجه داشته باشید که بر خلاف لحن رسانه‌ها، دولت ایالات متحده به جای اعمال مجوز جدید، مجوز قبلی را بروزرسانی کرده است.

هدف مجوز D-2 کاهش تحریم‌های نرم‌افزاری بر مردم ایران و ایجاد آزادی بیشتر برای کسب‌وکارهای فناوری برای ارائه خدمات نرم‌افزاری مختلف خود به مردم ایران بوده است.

وزارت خزانه داری اکنون سوالات و پاسخ‌های مختلفی را همراه با تفاسیری که می‌توان از آن‌ها استخراج کرد برای رفع ابهامات موجود در این مجوز منتشر کرده است:

  • مجوز ارائه خدمات نرم‌افزاری پولی و اشتراکی که تحریم‌های ایالات متحده را نقض نمی‌کنند، داده شده است. از جمله خدمات پیام‌رسانی، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی، پلتفرم‌های یادگیری آنلاین، نرم‌افزار آنتی‌ویروس، کنفرانس ویدیویی، بازی‌ها، سیستم‌عامل‌های تلفن همراه و خدمات مرتبط مانند فروشگاه‌های اپلیکیشن.
  • مجوز ارائه خدمات ابری تا زمانی که تحریم‌های صادراتی ایالات متحده را نقض نکنند.
  • اگر شرکتی قصد ارائه بسته نرم افزاری را دارد، در صورتی که هر یک از نرم افزارهای موجود مشمول مجوز D-2 نباشد، کل بسته را نمی‌توان در اختیار کاربران ایرانی قرار داد.

مهم‌ترین پرسش و پاسخ‌ها موارد بالا بودند با این حال بقیه سوال‌ها و جواب‌ها را در اینجا می‌توانید بخوانید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که تحریم‌های مالی وضع شده علیه ایران همچنان پابرجا هستند و شما برای پرداخت در سرویس‌های خارجی (در صورتی که به ایرانیان اجازه دهند) باید از روش‌های پرداخت خارجی مثل کردیت کارت یا پی‌پل (از طریق واسطه در خارج از کشور) اقدام کنید. علت برنداشته شدن تحریم‌های مالی وجود قوانین FATF و سایر قوانین تحریمی است که تا زمانی که ایران آن را به رسمیت نشناسد، این‌گونه تحریم‌ها باقی خواهند ماند.

تحریم‌های مالی و مخصوصا تحریم کاربران ایرانی توسط صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر و اجازه فعالیت داشتن و ماجرای احراز هویت ایرانیان همچنان مانند قبل دنبال خواهد شد.

همچنین تفسیر این مجوز به معنای برداشته شدن خودکار محدودیت‌ها نخواهد بود بلکه این شرکت‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند که با ایرانی‌ها فعالیت کنند یا خیر. اختیار دست شرکت‌هاست فقط موانع پیش‌روی آنان برداشته شده است. حال اینکه آن‌ها چه فرصت‌هایی را در بازار ایران ببینند در اختیار صاحبان کسب‌و‌کار است.

این قسمت می‌توانید محتوای کامل لایسنس ارائه شده توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده را دانلود و مشاهده کنید.

دنبال‌کردن
اطلاع از
guest

0 دیدگاه
بازخوردهای درون متنی
دیدن همه نظرات

این وبسایت در راستای قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌نماید و هیچ پیشنهاد مالی در خصوص معامله ارائه نمی‌دهد. بازارهای مالی به دلیل ریسک بسیار بالایی که دارند برای همه‌ی افراد مناسب نیستند.